m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Na zalesionym zboczu wzgórza Monte Espinho na wschód od Bragi znajduje się najwspanialsze sanktuarium Portugalii. Kościół Bom Jesus stoi na szczycie wzgórza, wśród dębów, eukaliptusów, kamelii i krzaków mimozy. W Kaplicy Cudów (Capela dos Milagres) składane są wota i obrazki pozostawione przez pielgrzymów. Kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1784 roku, został konsekrowany w 1834 roku. Świątynia posiada wnętrze z wystrojem z początku XIX wieku. Główny ołtarz poświęcony jest Ukrzyżowaniu. 5 lipca 2015 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki przez papieża Franciszka.   Na placu przed kościołem, tzw. Tarasie Ewangelistów (Terreiro dos Evangelistas), w latach 60. XVIII wieku zbudowano trzy ośmioboczne kaplice. Zdobią je rzeźby, przedstawiające wydarzenia po Ukrzyżowaniu, m.in. spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną. Kaplice projektował znany architekt z Bragi André Soares Ribeiro da Silva (1720-1769). Obok tych kaplic można podziwiać cztery barokowe fontanny z posągami Ewangelistów, pochodzące również z lat 60. XVIII stulecia. Z esplanady przed kościołem rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Cávado, ukrytą wśród okolicznych wzniesień. W 1882 roku, w celu ułatwienia pielgrzymom dostępu do Sanktuarium Bom Jesus, zbudowano kolejkę linowo-szynową. Była to pierwsza tego typu kolejka na Półwyspie Iberyjskim i działa ona do dziś.
Sanktuarium położone jest wysoko nad miastem i zarówno ze słynnych schodów, jak i z tarasu można napawać się pięknymi widokami. Fragment schodów. Schody oraz kościół Bom Jesus ukończył architekt z Bragi  Carlos Luís Ferreira da Cruz Amarante w 1811 roku. Duży wkład materialny w realizację projektu wniósł Pedro José da Silva (1758-1834). U podstawy schodów znajdują się dwie kolumny, wokół których wiją się węże. Są to zarazem fontanny. Woda wypływa się z paszczy węży spływa wzdłuż ich ciał. Dolna partia jest stromo wznoszącą się Kalwarią, której kulminacją jest Kaplica Ukrzyżowania. W każdej z kaplic Kalwarii znajduje się przedstawienie jednej ze scen ostatniej drogi Chrystusa. W części środkowej schodów - Escadório dos Cinco Sentidos (Schody Pięciu Zmysłów) - znajdują się fontanny, które symbolizują Pięć Zmysłów (wzrok, słuch, powonienie, smak i dotyk) oraz zespół rzeźb przedstawiających postaci biblijne, mitologiczne i alegorie. Górna partia schodów jest poświęcona Trzem Cnotom - Wierze, Nadziei i Miłości, które są symbolizowane przez fontanny oraz postaci alegoryczne. U stóp gigantycznych schodów znajduje się portyk wejściowy z herbem arcybiskupa dom Rodriga de Moury Telesa, który był fundatorem założenia. Z kolorystyką wykutych w granicie schodów kontrastuje biel tynków. Schody symbolizują duchową wędrówkę do nieba.
Na monumentalnych schodach. Fasada kościoła Bom Jesus. Przed fasadą stoi osiem rzeźb przedstawiających ludzi, którzy potępili Chrystusa, w tym Heroda i Piłata. W XIX wieku teren wokół kościoła i schodów został wywłaszczony i przekształcony w park. Jak wszędzie w Portugalii, również i tu nie mogło zabraknąć azulejos. W weekendy, wgórze oprócz pielgrzymów gości wielu mieszkańców Bragi, ktorzy przybywają tu na spacery, odpoczynek i pikniki. W pobliżu znajduje się kilka hoteli, kawiarnia oraz ukryte wśród drzew jezioro, gdzie można popływać łodzią.

najbliższe galerie:

 
Braga - Schody Pięciu Zmysłów
1pix użytkownik travelan odległość 1 km 1pix
Braga - miasto fontann i kościołów
1pix użytkownik nola76 odległość 4 km 1pix
Braga i Bom Jesus (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 4 km 1pix
Braga - w świąteczny letni dzień
1pix użytkownik travelan odległość 5 km 1pix
 PORTUGAL-BRAGA-Semana Santa
1pix użytkownik kordula157 odległość 5 km 1pix
Braga
1pix użytkownik jotwu odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 21.08.2015 22:09

Skuza - my trafiliśmy tu na ładną pogodę. A do Vila Franca do Campo nie dotarliśmy, za to zwiedziliśmy Ribeira Grande po drugiej stronie wyspy. Pozdrawiam. :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.08.2015 20:48

Bylam ,naturalnie po schodach nie chodzilam,bo ich w strugach deszcze i mgle nawet widac nie bylo,bylam zla ,ze zmarnowalismy tyle czasu wjezdzajac na gore,bo mozna bylo dluzej pobyc w Bradze.Takimi schodami wspielam sie do jednego z kosciolow na Azorach w Villa Franca do Campo,widok tez byl niesamowity.
Hiszpanie polecam,szczegolnie okolice o ktorych wspominasz,Andaluzja to koniecznie trasa sladami Krzysztofa Kolumba od Huelwy na poludnie , Aragonii tez nie znam blizej,ale juz sama Zaragoza kusi:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 19.08.2015 17:00

Ja z kolei myślę (ale na razie też bez konkretnych dat) o nieco dokładniejszym poznaniu Hiszpanii, bo byłem jedynie w Madrycie, Toledo, Barcelonie, no i ostatnio w Santiago de Compostela. Szczególnie kuszą mnie dwa regiony - Andaluzja i Aragonia... Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 18.08.2015 00:09

@achernar-51- mam to pod uwagą i w planach lecz jeszcze bez konkretnej daty :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 17.08.2015 23:51

AK - myślę, że kiedyś się tam wybierzesz, zwłaszcza, że jest tu sporo ciekawych średniowiecznych zamków. Pozdrawiam. :)

Nola76 - oczywiście, "wspinaczka" po tych schodach jest wręcz obowiązkowa. Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6791) dodano 17.08.2015 11:26

Fajne te schody, też się nimi wspinałam;)
pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 15.08.2015 23:11

Oczywiście, że podjadę do Portugalii ale jeszcze nie teraz :)
Mam czas.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!