m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Opuszczamy zielone tereny Północnego Iranu i przenosimy sie do upalnego i zatłoczonego Qom. Już od samego początku widać i czuć , że jest to zupełnie inne miasto niż te , które do tej pory odwiedziłam. Panuje w nim szczególna atmosfera. W Qom nigdy nie ma wielu turystów. Jest natomiast wielu pielgrzymów i smutnych dżentelmenów w turbanach na głowie - duchownych. Qom było jedynym miejscem w gościnnym Iranie, gdzie czułam sie jak intruz z zachodniego , złego świata. Obecność cudzoziemców z aparatami fotograficznymi w okolicach meczetów budzi często zdenerwowanie  i niepokój u miejscowych i pielgrzymów. Najważniejszym zespołem świątyń w Qom jest sanktuarium Fatimy Bezgrzesznej- siostry ósmego Imama Alego. Budowę rozpoczęto w XI . Kompleks świątynny Hazrat-e Masumeh to ogromny obiekt składający się z wielu zdobionych meczetów, placów i wysokich minaretów; Sanktuarium składa się z komory grobowej, trzech dziedzińców i trzech sal modlitewnych. Do srodka nie pozwolono nam niestety wejść. Bardzo pilnowali. Kompleks jest znacznej wielkości , może pomięścić dużą ilośc pielgrzymów. Do Qom z całego szyickiego świata ściągają pielgrzymi. W dni świąteczne nawet milion, w zwykłe - po kilka tysięcy.
Fatima al-Ma'sūmah według dostępnych informacji została pochowana w Qom w 816r. n.e. i odtąd miasto stało się miejscem pielgrzymek do jej grobu. 
Sanktuarium było dwukrotnie najeżdzane przez Mongołów, w tym przez samego Tamerlana. Budowla oparła się najeźdzcom . Była kilkukrotnie przebudowywana . Wysokie minarety pna się ku niebu.  A złote kopuły błyszczą z daleka. Zachwyca swym kształtem  i wzornictwem .
 Przy budowie użyto dobrej jakości kamienia, w tym marmuru. Kolorystyka powala. Kunszt budowniczych , tak jak w pozostałych miastach Iranu zachwyca, zwłaszcza niewiernych. Największą atrakcją Qom nie jest jednak architektura, ale możliwość przyjrzenia się ludziom , którzy tam przybywają. Dla ludzi spoza świata islamu, u których religia i zwyczaje są tak odmienne, miejsce i ludzie są nadzwyczaj interesujący. Robienie zdjęc w takim miejscu jest trudne. Każde wyciagniecie aparatu , zwłaszcza o wiekszych gabarytach jest dośc stresujace. Zwłaszcza, że należy się ubrać w takie szmaty i pilnować, żeby ani kawałek włosa nie wystawał poza nią. Na stopy musiałam założyć gustowne skarpetki, by moje gołe palce nie rozzłościły Allacha . Poza nami , czyli naszą szóstką na terenie meczetu nie było ani jednego białego turysty. Ta Pani chyba sobie ze mną zrobiła fotkę ?
Na terenie sanktuarium obowiązuje odpowiedni strój. Mówimy tutaj o kobietach. Chusteczka na głowie nie wystarczy. Nie zostanie sie wpuszczonym przez starazników religijnych do środka bez  ubrania jakim jest czador lub abaja. Musi być zakyte całe ciało od szyi po stopy. Na głowę kobiety zakładają hidżab czyli chustę z nikabem - zasłoną na twarz. Ale jak zauwazyłam nie wszystkie tego przestrzegają. Podczas uroczystości obowiązuje wyłacznie czarny kolor stroju. Nigdzie indziej nie widziałam tylu na czarno ubranych kobiet. Okoliczności nie sprzyjały do zrobienia fajnych portretów. Samo południe, tłumy ludzi , no i święte miejsce, w którym trzeba przecież zachowywac się stosownie.
Kilka fotek jednak udało sie zrobić. W całym mieście a w szczególności w sanktuarium, świętość czuje się na każdym kroku. Emanuje z każdego kąta.  Znad mauzoleum cały czas dochodzą żałobne pieśni i modlitwy.  Pielgrzymi wsłuchują się w rytm pieśni żałobnych. Takie widoki pogrzebowe mnie bardzo przygnębiały.Czułam się jakbym przez cały ten czas była na jakimś ważnym pogrzebie. Grób Fatimy - naczelne miejsce kompleksu owiany jest magiczną aurą. Ludzie oddają jej cześć na klęczkach twarzą zwróconą ku ziemi.Do głównego celu pielgrzymek są dwa wejścia, jednej części grobu mogą dotknąć mężczyźni, drugiej - tylko kobiety.
Pomnik Fatimy jest wysoki na około 3 metry i tak samo szeroki. Przeszklony, by można zobaczyć trumnę. Ściany meczetu, wewnątrz którego leży Fatima są w całości ozdobione ogromnymi połaciami złota i srebra..Niestety tego wszystkiego nie mogłam zobaczyć. Musiałam zadowolić się atmosferą jaka panowała na zewnątrz. Nawet dzieci w Qom jakieś smutniejsze niż gdzie indziej w Iranie. I bardziej poważne.
 Na ulicach Qom spaceruje pełno mężczyzn ubranych  w abaje - rodzaj długiego płaszcza. Są nimi przeważnie imamowie, których w Qom jest zatrzęsienie, a to z powodu wiele szkół szyickich . Tutaj przyjeżdzają  muzułmanie z wielu stron Iranu i krajow arabskich aby pobierać nauki. Czarny turban tego mułły świadczy, ze jest potomkiem Mahometa. Oraz mężczyzn na głowie w kefiji z agalem - rodzaj nakrycia głowy z opaską podtrzymującą ją. Podczas naszego kilkugodzinnego pobytu w Qom miała miejsce antyamerykańska i antyizraelska manifestacja. Z głosników rozlegały się przerażające  nawoływania. Mogę sobie tylko wyobrazić jakie okrzyki były wznoszone i powtarzane przez tłumy. Miałam wrażenie , ze wszystkie oczy patrzą na mne i że te okrzyki skierowane sa do mnie. Delikatnie mówiąc, czułam sie niezbyt komfortowo, chciałam jak najszybciej stamtąd zmykać. Niestety nasz jedyny Pan ruszył razem z manifestantami i przepadł . Jak sie potem okazało pod osłoną tłumu przedarł sie do Sanktuarium Fatimy i nawet nakrecił krótki filmik. A my wszystkie umierałysmy ze strachu. Jedynem plusem całego tego zamieszania była mozliwość zrobienia z bliska zdjęć uczestnikom manifestacji.
I temu czym wymachiwali . Ktoś kto tylko odwiedziłby jedno jedyne miasto w Iranie, a byłoby nim - Qom , z całą pewnością przychyliłby sie do wizerunku Irańczyków jako ludzi antyzachodnich, religijnych fanatyków głeboko wierzących , żyjacych zgodnie z religijnymi nakazami swych przywódców. A tak wcale nie jest. A jak jest naprawde z religijnością Irańczyków?  Dokładnie tak jak u nas . Buduje sie Domy Boże a nie ma kto do nich chodzić. To religijnośc na pokaz. W Iranie jest 400 tys mułłów i 70 tys meczetów. Władze twierdza , ze meczetów musi być jeszcze drugie tyle .  Qom produkuje świetne słodycze a szczególnie ciastka sohan i masę mułłów. Słodyczy z Qom nie jadłam , natomiast mułlę spotyka sie co parę kroków. Ilu ich naliczyliście? Qom od wieków było centrum islamskiej nauki. Medresy, szkoły teologii i prawa koranicznego rozsypane w mieście kształcą młodych szyickich kleryków na cały kraj i świat, poczynając od mułłów , kończąc na ajatollahach.
 To tutaj, pewien dobrze znany w Iranie i na świecie kleryk głoszący swoje nauki,wygłosił mowę, w której skrytykował Szacha , był nim Chomeini. W Qom jest muzeum , które trzeba koniecznie odwiedzić. Niestety nie starczyło mi już miejsca na zdjecia z jego wnetrz. Dziś zaprezentowałam Wam Iran taki jaki pokazują nam media. Na szczęście Iran ma jeszcze inne oblicza , które zacierają obraz tego co widziałam w Qom. W mojej pamięci wrył sie Iran ludzi ciekawych świata, przyjaznych, sympatycznych i gościnnych. Jest takie irańskie powiedzenia kto raz napije się wody z Persji, tego serce na zawsze w Persji pozostanie. Wiem , że tam wrócę:))))
 A Was zapraszam juz dziś na kolejna odsłonę Iranu. Będą to gliniane miasta Kashan i Yazd. Dziekuję:))

najbliższe galerie:

 
Qom-Iran
1pix użytkownik baracuda77 odległość 10 km 1pix
IRAN - KASHAN
1pix użytkownik kordula157 odległość 77 km 1pix
IRAN - Abyaneh
1pix użytkownik kordula157 odległość 78 km 1pix
Iran - baśniowa kraina z 1001 nocy cz III - Kaszan
1pix użytkownik wasaga odległość 79 km 1pix
iran
1pix użytkownik jas odległość 90 km 1pix
 IRAN- Teheran
1pix użytkownik kordula157 odległość 122 km 1pix

komentarze do galerii (57):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 18.10.2015 20:28

Sorki skuzo, dopiero teraz doztrzegłam Twój komentarz. Ja miałam duze opory przed fotografowaniem w Qom. Lubie takie wyzwania, dziekuję i pozdrawiam:))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.08.2015 10:10

obejrzalam na spokojnie i uwaznie przeczytalam twoje wrazenia,odwazna jestes,ja to bym tam nawet aparatu nie wyciagala,niektore osoby zabijaja wzrokiem.
Perfekcyjnie uchwycone momenty z niezwykego miasta pokazalas.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 02.08.2015 23:59

Gratulejszyn:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 02.08.2015 14:20

Dziekuje elle , pozdrawiam i ja;)

elle użytkownik elle(wpisów:175) dodano 31.07.2015 15:29

Niesamowita wyprawa :) Piękne zdjęcia i miejsca :) Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 30.07.2015 08:38

Magdaleno, nola, olaf, milo Was bylo goscic. Pozdrawiam serdecznie:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 29.07.2015 15:55

piękna galeria :)
pozdrawiam...

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 29.07.2015 13:22

Masz rację Ula nawet dzieci jakieś bardziej smutne w tym kraju, a przynajmniej na zdjęciach, które tutaj pokazałać. Nawet dziewczynka na 32 też smutna choć jeszcze bez skarpet i do tego ma pomalowane paznokcie;) W sandałach nie chodzę na wyjazdach, tylko w addidaskach, więc dałabym radę w takim miejscu;) A że Iran jest moim marzeniem od jakiegoś czasu kiedyś mam nadzieję i ja tam dotrę:)
To moja pierwsza irańska galeria w Twoim wykonaniu, którą obejrzałam, będę musiała nadrobić zaległoscu w najbliższym czasie;)
Galeria świetna, mimo trudnych warunków w jakich musiałaś robić zdjęcia. Podziwiam:) Ja pewnie bym nie odważyła się wyciągnąć aparatu...
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.07.2015 20:48

Aaaaa, oczywiście gratuluję GT:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.07.2015 20:47

Podpatrujesz mieszkańców z niesłychanym talentem! Fotki tubylców oczywiście najlepsze, choć misterne detale architektoniczne też świetnie pokazałaś, a Twojego stroju nic nie przebije!
Iran jest wysoko na mojej liście (miał być w tym roku, ale jednak nie dam rady). Czekam na kolejne relacje:-)))

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 28.07.2015 14:00

Gratulatki Kordulo!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 28.07.2015 10:41

Dzieki wszystkim:)))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 27.07.2015 23:25

Wspaniala Galeria ;)))
Gratuluje i Pozdrawiam

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 27.07.2015 22:02

Gratuluje wspanialej GT :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 27.07.2015 21:03

Przemysławie, niczego nie musisz, ja tego na pewno nie oczekuję.

Dobrze, ze świat jest tak róznorodny, dobrze, ze każdy moze sobie wybrac to co mu sie najbardziej podoba i to co go najbardziej interesuje.
Trudno polemizować, ze cos jest lepsze ,ładniejsze lub brzydsze Na pewno jest inne. Inne nie znaczy gorsze. I to nas własnie pociaga, dlatego podrózujemy. Szukamy odmienności. Ja jestem zdania, ze kazdy zakatek Ziemi jest piekny a podrózowanie odsłania skarby i tajemnice , chociazby takie jak te w Iranie.
W Portugalii byłam , zachwyciła mnie bardzo ale trudno porównac ją np z Iranem. To dwie różne bajki, dwa rózne światy." Kachelki " też maja rózne. Trudno ocenić które ładniejsze. Mnie tam sie podbały i jedne i drugie. Pozdrawiam:)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 27.07.2015 21:01

Gratuluję galerii, odwagi i pięknych zdjęć. Pozdrawiam serdecznie :)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 27.07.2015 20:37

bartek tak stać sie musi, tylko czy to dobrze?. Ja sie ciesze, ze byłam tam przed masową turystyką.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 26.07.2015 23:43

I co:
znowu ma powiedzieć, że jesteś mistrzynią w "łapaniu twarzy"?...;)
No dobra: jesteś...;)
A te "kachelki" i złocistości, to zupełnie mnie nie biorą: W Portugalii nie takie widziałem, więcej i ciekawsze.
Jak kiedyś może tam pojedziesz, do Portugalii znaczy się, to sama zobaczysz...;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 24.07.2015 21:27

Na portalu bbc donoszą, iż Iran ma się zamiar po całości otworzyć na ruch turystyczny i w ciągu kilku lat zwiększyć liczbę turystów do 20 mln: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-33648096
pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 24.07.2015 19:23

koniczynko, pracuje na kolejnymi galeriami. Bardzo dziekuje i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 24.07.2015 19:22

nato, Iran zrobił na mnie duze wrażenie, dziekuje i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 24.07.2015 19:21

wielkopolanko, serdecznie dziekuję , Iran po Indiach to mój faworyt . Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 24.07.2015 19:20

jurasków nawet nie wiesz jak takie komentarze motywują.
Dziekuje za wszystkie pochwały , postaram nie zawiesc Cie. Dziekuję i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 24.07.2015 19:17

baracudo, choć to nie Indie, zdecydowanie by Ci sie pododbało i skarpetki do sandałów byś założyła. Ja mam jedną pare butów, przewaznie sandały , no chyba , ze jade w zimne klimaty. MIło mi bardzo, ze zaciekawiłam Cię Iranem. Odsłon jeszcze troszke będzie. Mam nadzieje , ze wytrzymaja wszyscy na portalu mój irański nalot. Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 23.07.2015 19:53

Odkrywasz przed nami cudowne miejsca.
Twoje prezentacje z Iranu są niczym książka bogato ilustrowana, którą chciałoby się przeczytać jak najszybciej.
Kordulo, czekam na kolejny rozdział.
Pozdrowionka przesyłam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 23.07.2015 18:21

Twoja opowieść robi wrażenie . Nie wiem czy byłabym taka odważna . Miejsce z innego wymiaru .
Pozdrawiam.:))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1947) dodano 23.07.2015 08:22

Twoja relacja z pobytu to najlepszy film dokumentalny okarszony przepięknymi zdjęciami! wspaniale podrózuję się z Tobą! zarówno architektura jak i portrety powalają!
pozdrawiam serdecznie:)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 23.07.2015 02:40

Jestem wprost zachwycony sposobem jakim Korduka 175 prezentuje nam "obieżyświatowcom" swoje wrażenia z pobytu w Iranie.
Dotychczasowe jej irańskie galerie są przykładem jak interesująco i nie nudnie można przekazać wrażenia z podróży.
Prezentacja wrażeń jest wg mnie doskonała
Kordula - w tych Twoich galeriach absolutnie nie wieje nudą, tu po prostu człowieka "wciąga", jak trąba powietrzna tornada.
Moje serdeczne gratulacje.
Dziękuję za dotychczasowy Iran i proszę dalszy.
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 22.07.2015 21:41

Przepiękna architektura i jej kolorystyka w Twoim wykonaniu;) Coś czuję, że byłby to dla mnie fotograficzny raj w tym czadorze, choć w skarpetach i sandałach siebie nie wyobrażam:) Z zaciekawieniem czekam na kolejne odsłony tego intrygującego kraju:)))
Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 19:22

achernar, miło, ze wpadłes, islam pewnie i nie moja bajka, ale jest i jak się chce zobaczyc Iran trzeba go przełknąc. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 19:21

doracz, południe oczywiście będzie, zostawiam je na deser:))
Cieszę sie bardzo, że ssie podoba:))
Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 19:20

bratku, nie moze byc wszędzie tak pusto jak na Islandii.
Dobrze , ze możemy wybierać.
Ja z chęcia bym sie udała i na takie pustkowia jakie nam zaprezentowałas. Lubię tez czasem mieć więcej przestrzeni.
Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 18:36

martyno, tak jak napisałam pod osatnim zdjęciem, to oblicze Iranu, jakie przedstawiłam w tej galerii, zostało przysłoniete tym o którym opowiadali Ci Twoi znajomi. Iran jest niebywale interesujacy. MYsle, ze niedługo stanie się hitem turystycznym. Nie wiem czy się nalezy z tego cieszyc? Dziekuje i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 18:32

lucy , lubie wyzwania, ciesze sie , ze sie spodobało, pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 18:32

margo, satanie ja dorzucę jeszcze jedna pozycję :" Miasto kłamstw" Ramity Navai. Dziekuje , pozdrawiam:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 22.07.2015 18:30

tamo , wiem , ze Iran by Ci sie spodobał, pomysl o jego odwiedzeniu, dzieki i pozdrawiam:))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5612) dodano 22.07.2015 14:58

Bardzo ciekawy reportaż i zdjęcia. Aczkolwiek islam nie jest z "mojej bajki", to galerię obejrzałem z dużym zainteresowaniem.
Pozdrawiam. :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1232) dodano 22.07.2015 13:57

Kordulo, ciekawe jest QOM, doskonały jest cały Twój cykl irańskich galerii. Przybliża zupełnie nieznany mi świat. Czekam jeszcze na coś z południa (np. Shiraz) i resztę miejsc, które odwiedziłaś w tym roku w Iranie. Do tej pory było na naszym portalu dość skromnie o tym niesamowitym kraju i cieszę się, że za Twoją przyczyną to się zmieniło :-)
Pozdrawiam serdecznie. D.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 22.07.2015 12:01

Bardzo interesujące miejsce, aczkolwiek za tłoczno jak dla mnie ;-)
Pomimo piękna i kunsztu budowli ( które zachwyca bardzo) najbardziej spodobało mi się zdjęcie nr 25.
Pozdrawiam!

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 22.07.2015 10:52

Ula, kolejna świetna odsłona Iranu. Obraz ludzi w Qom... nijak się ma do tego, jaki przedstawiali nam znajomi wracający z Iranu, ale widać .... jak wiele obliczy ma Iran, rewelacyjna galeria. Pozdrawiam, M.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 22.07.2015 10:11

Qum jest w planach, ale one są bardzo elastyczne, mam nadzieję, że jednak tam będę. Ale to dopiero w październiku, póki co ładuję akumulatory....

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 22.07.2015 00:08

Architektura przebogata i moze zachwycic. Odwazna jesres i zrobilas interesujaca fotorelacje.Pozdrawiam serdecznie.

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 21.07.2015 21:42

Ja mogę polecić również książkę M. Kęskrawca - "Czwarty pożar Teheranu".

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.07.2015 21:23

Zainspirowały mnie twoje irańskie galerie. Tak ciekawie opowiadasz o tym kraju, że właśnie zakupiłam sobie książkę Artura Orzecha. Przy waszej wspólnej pomocy podczas urlopu ciałem będę w kraju, a myślami w Iranie. Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.07.2015 21:04

Zaczytałam się. Ja bym tam oszalała ze szczęścia :) Lubię podpatrywać tubylców w takich ważnych dla nich i jakże pięknych miejscach. Nie lada wyzwanie dla fotografa by nie urazić nikogo, nie zawracać na siebie zbytniej uwagi.
Architektura cudna, zdobienia niezwykle gustowne, kolorystyka bajka. Czekałam na tę galerię :)
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 20:51

migawko, dzieki i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 20:50

Michale, wielkie dzieki, :)
W takich miejscach , bez wzgledu na wyznanie , zawsze mam opory. Tutaj moze najwieksze. Ale chęc udokumentowania była jednak większa.
Wyszło jak mówisz nie najgorzej. Byłoby na pewno lepiej gdybym była tam dłuzej i w lepsze godzinie. A pora dnia była najgorsza z najgorszych, samo południe. Dlatego tak mało ogólnych planów. Ty masz w swoim otoczeniu Irańczyków, możesz z nimi szczerze porozmawiać. Zgadzam sie z Tobą w każdym słowie. Pozdrawiam serdecznie:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 20:36

Pawle, kazdy trening jest wskazany.
Bardzo mi miło czytac tak miłe komentarze. Lubie wyzwania.
Prawdziwe piekności architektoniczne dopiero przed nami. Dziekuję i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 20:31

satanie, powiem Ci , że mnie też. MIło , ze wpadłeś, dawno u mnie nie byłeś. Pozdrawiam:))

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.07.2015 20:02

Interesująca galeria, niesamowity koloryt i zachwycająca architektura.
Pozdrawiam :)
Migawka

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 21.07.2015 19:47

Genialna relacja z tego malo znanego miejsca. Portrety cudowne, relacja powalajaca. Czuc emocje, nawet chwile grozy. Oj dziwna jest to religia, jak kazda zreszta, moze ta jednak jeszcze dziwniejsza... Szyizm mimo wszystko jest lagodniejszy od sunnizmu. Dokladnie wiem jak wyglada ta religijnosc Iranu, bo wielu znajomych Iranczykow mi o tym caly czas mowi. Tak to niestety jest jak sie duchownym oddaje wladze w kraju, ludzie nie moga zyc zgodnie ze swoim wyborem. O ile w Jerozolimie jakos robilem zdjecia, to szczerze w Qom chyba nie wyciagnalbym aparatu, bo bym sie obawial.
Ale Iran nie jest taki zly, Arabia Saudyjska to dopiero zamordyzm - tam nawet pasy na autostradach sa dla niewiernych i muzulmanow ;)
Bardzo sie podobalo, jedna z lepszych relacji na OS - moze dlatego ze takie "dziwne" miejsce przedstawilas ;)

Pozdrawiam
Michal

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 21.07.2015 19:24

Duży podziw dla Ciebie Ula za drugą część tej galerii ..., zrobić z takiego miejsca reportaż to mega ogromne wyzwanie, a Ty poradziłaś sobie tutaj świetnie ..., ja chyba bym sobie odpuścił ..., no ale jakbym miał tam jechać, to wcześniej musiałbym potrenować pod moją Jasną Górą na pielgrzymce RM ..., może to nie to samo, ale trening to trening:))) Całe to sanktuarium bardzo mi się podoba ..., wszystkie detale budzą zachwyt, 15 rewelka ..., pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 21.07.2015 18:42

Ale fajny fotoreportaż. Bardzo mi się podobało, zwłaszcza, że mimo nagonki na świat muzułmański /w tym przypadku sunnicki/, ciągną mnie takie miejsca i klimaty.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 18:12

Iwonka , czekam z niecierpliwoscią na Twoje relacje. Czy Qom w planach?

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.07.2015 18:11

Gabi , takie miejsce, ale na szczęście to tylko maleńki fragmencik Iranu. Nie za Qom pokochałam Iran. POzdrawiam i dzieki:))

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 21.07.2015 18:03

ciekawe miejsce i relacja, piękne zdjęcia.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 21.07.2015 17:59

Powiało niepokojem, chyba nawet grozą. Ula, kolejna bardzo ciekawa prezentacja, pieknie opisana i pokazana.
pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!