m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nowa zabudowa miasta niedaleko ratusza (Câmara Municipal de Albufeira). Albufeira przede wszystkim kojarzy się z białymi budynkami, błękitnymi wodami Atlantyku, otoczonymi skałami zatoczkami, pięknymi widokami i piaszczystymi plażami. Na jednej z uliczek Albufeiry, prowadzącej w kierunku plaż. W Albufeirze są dwie główne plaże - Praia dos Pescadores i przylegająca do niej Praia do Tunel. Przy obu znajdziemy wiele restauracji, które zawsze kuszą zapachem smakowitych potraw. Praia dos Pescadores (Plaża Rybaków), na którą można wygodnie dojechać schodami ruchomymi. Ulica i domy w pobliżu Praia dos Pescadores.
Na Praia dos Pescadores. Na Praia dos Pescadores. Na Praia dos Pescadores. Ruszamy w stronę starej części Albufeiry. Jedna z uliczek w drodze do Starego Miasta. Jedna z uliczek w drodze do Starego Miasta.
Po zachodzie słońca uliczki i place, restauracje, bary i kluby Albufeiry zapełniają się tysiącami turystów i czasami trudno znaleźć w nich wolne miejsce. W ciągu dnia - jak widać - nie z tym żadnych problemów. Centralny plac, obsadzony drzewami otaczają kawiarnie, restauracje i sklepy. Odchodzi od niego wiele krętych wąskich, brukowanych uliczek, przy których znajdziemy mnóstwo restauracji, barów i sklepów z odzieżą, wyrobami skórzanymi i pamiątkami. Wiele restauracji serwuje świeże ryby i owoce morza. Większość z tych ulic przekształcono w deptaki. Wysadzana drzewami ulica w centrum miasta. Sklep sieci Força Portugal! sprzedającej różne gadżety i pamiątki, głównie związane ze sportem. Staromiejska uliczka. Oczywiście główną atrakcją Albufeiry są wspaniałe plaże, ale warto też odwiedzić Stare Miasto z wąskimi, brukowanymi uliczkami, tradycyjnymi domkami, tawernami i barami i interesującymi kościołami.
Spacer uliczkami i zaułkami Starego Miasta, z dala od tłumów turystów to prawdziwa przyjemność. Będąc w Algarve warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla tego regionu kominy domów. Kościół farny p.w. NMP Niepokalanie Poczętej (Igreja Matriz de Nossa Senhora da Conceição) znajdujący się przy Rua da Igreja Nova pochodzi z 1782 roku. Został konsekrowany 15 lipca 1800 roku przez ówczesnego biskupa Algarve, Francisco Gomesa de Avelar i zastąpił starą parafialną świątynię, zniszczoną przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. Ten neoklasyczny kościół posiada jedną nawę, cztery boczne kaplice i kaplicę chcielną. Atrakcją tej świątyni jest obraz NMP Niepokalanie Poczętej - Patronki kościoła i zarazem Patronki Albufeiry, którego autorem jest miejscowy artysta Samora Barros. Nad głównym łukiem triumfalnym umieszczony jest krzyż rycerskiego Zakonu Aviz, związanego z Albufeirą od czasów rekonkwisty. Niestety, choć zajrzeliśmy do wnętrza kościoła, to nie mogliśmy go zwiedzić, gdyż odbywał się w nim ślub. Para młoda przyjechała tym zabytkowym samochodem. I jeszcze raz samochód Państwa Młodych, którymi byli chyba Irlandczycy, bo katolicki ślub odbywał się w języku angielskim.
Kościół p.w. św. Sebastiana (Igreja de São Sebastião) został zbudowany na początku XVIII wieku. Posiada późnomanueliński portal boczny i barokowy portal główny. We jednonawowym wnętrzu znajduje się ozdobiony polichromowaną snycerką ołtarz główny, w którym umieszczono XVII i XVIII-wieczne rzeźby oraz rzeźbę MB Miłosierdzia, pochodzącą być może z XVI wieku. Kościół p.w. św. Sebastiana mieści dziś zbiory Muzeum Sztuki Sakralnej. Tablica z nazwą placu, przy którym stoi kośćiół  p.w. św. Sebastiana, wykonana z płytek azulejos/ Mimo, że jesteśmy właściwie w centrum Albufeiry, to i tam znajdziemy niezadeptane przez turystów zakątki... .. i ładne klimatyczne domy. Jedna z uliczek w starej części Albufeiry. Pokrywająca ją kostka brukowa, tzw. calçada portuguesa, ułożona jest w misterne wzorki.
Wieża Zegarowa (Torre do Relógio) wznosząca się przy Rua Bernardino de Sousa uważana jest za symbol Albufeiry. Została zbudowana w XIX wieku. Jest zwieńczona żelazną koroną, a każda godzina obwieszczana jest biciem dzwonu. W święta wieża jest iluminowana. Jeden z ładnych, typowych dla Algarve domów. Kolejny dom z charakterystycznymi dla Algarve kominami. Wracamy na Praia dos Pescadores. Praia dos Pescadores. Praia dos Pescadores.
Taras nad Praia dos Pescadores. Staromiejski zakątek. Jeden z uroczych zaułków Starego Miasta. Wystarczy odbić w bok od głównych handlowych ulic, by cieszyć się spokojem i brakiem tłumów. Jedna z ulic w centrum Albufeiry. Sympatyczna knajpka w zaułku w pobliżu kościoła p.w. św. Anny.
Zwieszające się z murów różnobarwne kwiaty są niewątpliwą ozdobą takich zakamarków. Ładny staromiejski zakamarek. Tabliczka informacyjna w miejscu dawnej bramy św. Anny, wykonana w technice azulejos. Motywy religijne są często obecne również na współczesnych azulejos. Oczywiście, jak i w innych miejscach Portugalii i tu nie brakuje kwitnących bugenwilli. Zakątek przy dawnej Bramie św. Anny.
Jedna z wielu knajpek. Latem w różnych miejscach Starego Miasta możemy posłuchać występów na żywo, a muzyka jest stale obecna na głównym placu. Strażnicy domowego ogniska...

najbliższe galerie:

 
Algarve
1pix użytkownik zybipol odległość 0 km 1pix
Albufeira - wąskimi uliczkami
1pix użytkownik jasko227 odległość 0 km 1pix
Tydzień Samotności
1pix użytkownik anmi65 odległość 0 km 1pix
Algarve
1pix użytkownik misiukoman odległość 0 km 1pix
Portugalia  ALBUFEIRA MAJ 2010
1pix użytkownik kasica odległość 1 km 1pix
Wakacje w Algarve.
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5019) dodano 03.09.2015 16:23

Lucy56 - dziękuję, a do wizyty w Portugalii gorąco zachęcam. Pozdrawiam. :)

AK - dzięki. Pozdrawiam, :)

Paweller75 - może nie wszędzie, ale prawie wszędzie. Pozdrawiam. :)

Nola76 - myślę, że w marcu jest tam sympatyczniej, bo nie ma tłumów. Pozdrawiam. :)

Charlie - myślę, że z góry też w dużej mierze jest białe. Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 01.09.2015 20:19

Ciekawe jaki kolor miasto ma z góry, bo z dołu ewidentnie biało :-)
Ładne miejsce. A te kolorowe kwiaty... coś niesamowitego :-)
Pozdr.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6670) dodano 30.08.2015 21:30

Fajna jest taa plaża w Albuferii, zwłaszcza w marcu fajnie wyglądała jak była nieomal pusta;)
pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 30.08.2015 20:53

Ładnie tam ..., ale jak widzę, tam jest wszędzie ładnie ..., pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:5978) dodano 30.08.2015 08:50

Świetnie się zwiedza z Tobą Portugalię. Wspaniałe opisy i foty !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2772) dodano 30.08.2015 02:34

Przyjemnie tutaj i ogladam wszystko co "nagromadziles " z Portugalii.Byles nieoceniony w "naszym" Charleston wiec z pewnoscia skorzystam kiedys z tych galerii. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!