m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jednym z punktów naszej podróży była Kalutara, miasto położone w zachodniej części Sri Lanki nad Oceanem Indyjskim. W pobliżu Czarnej Rzeki położona jest stupa Gangatilaka Vihara. W metafizycznej interpretacji stupa oznacza półkolisty kosmos z iglicą mającą prowadzić ku nirwanie. Większość pielgrzymów stanowiły kobiety. Obok stupy mieści się kaplica Buddy i święte drzewo Bodhi. Zaskoczyły nas kobiety, sprzedające kwiaty z małych nisz. Sprzedawczynie ledwo się w nich mieściły.
Pielgrzymi kupowali kwiaty w dużych ilościach We wnętrzu świątyni znajdują się liczne posągi Buddy oraz malowidła ścienne przedstawiające jego wcielenia. Stupa w Kalutarze, jest jedyną na świecie do której można wejść do środka. Naszą uwagę zwróciła niewielka figurka Buddy. Kontemplacja w świątyni.    Poya jest obchodzona co miesiąc podczas pełni księżyca.
Dawny Cejlon to kraj wyznawców buddyzmu. Buddyjskie święto Poya związane jest z kalendarzem księżycowym. Byliśmy pod wrażeniem wymownych twarzy pielgrzymów. Serdecznie nas pozdrawiali. Świece miały ciekawy kształt.  Wierni zapalają niezliczone ilości świec.
Określenie „Poya” w sanskrycie oznacza „szybki dzień.” Syngalesi odwiedzają świątynię podczas Poya, by dopełnić religijnych obrządków. Buddyzm na Sri Lance jest religią państwową. Święto Poya jest hołdem dla Buddy. Mnich Mahinda, który przybył na Sri Lankę w celu nawrócenia króla Tissy i mieszkańców wyspy na wiarę wprowadził buddyzm w tym kraju w 247 roku p.n.e.  Uznaje się, że Mahinda wprowadził także tradycję święta Poya.
Mieszkańcy Sri Lanki wyznają w większości buddyzm od 25 wieków. Buddyzm na Sri Lance jest najbliższy pierwotnej postaci, w jakiej ustanowił go Budda. Stopy mnicha obmywane w rytualnym obrządku. Znaczenie medytacji wynika z przekonania, że Budda głosił, iż wyzwolenia należy szukać wewnątrz siebie, a on sam poprzez medytację osiągnął stan oświecenia. Medytacja stanowi podstawowy środek, służący osiągnięciu tego celu. Głównym celem wyznawców buddyzmu jest transformacja umysłu.
Spojrzenie... Modlący się pielgrzymi. Urzekły nas twarze kobiet. Lankijski Buddyzm należy do najbardziej wymagających. Kładzie nacisk na ciągłe duchowe doskonalenie i samopoznanie. Wejście do kaplicy Buddy. Składanie darów.
Lankijczycy oprócz kwiatów składają w darze również inne dary na talerzykach. Pielgrzymi palą kadzidła, przez co teren wokół świątyni spowity jest w lekkiej mgle. Zapach kadzideł unosi się wszędzie. Chwila skupienia. Odpoczywające Lankijki. W oczekiwaniu na dalszą ceremonię.
... Przygotowanie do modlitwy. Ale czas na ploteczki też się znalazł. Dary od najmłodszych. Wśród kwiatów królował lotos, narodowy kwiat Sri Lanki i jednocześnie święty kwiat buddyzmu. Niektórym pielgrzymom  towarzyszyły małe dzieci.
Było ich całkiem sporo. Lankijczycy lubią być fotografowani. Najczęściej są zadowoleni, kiedy turyści robią im zdjęcia i nawet nie trzeba ich pytać o zgodę.

najbliższe galerie:

 
SRI LANKA
1pix użytkownik madeleine odległość 4 km 1pix
Sri Lanka ze smakiem
1pix użytkownik walczis odległość 15 km 1pix
Bentota River-Sri Lanka
1pix użytkownik walczis odległość 19 km 1pix
Cejlon - Południowo- zachodni i środkowy.
1pix użytkownik bopier odległość 19 km 1pix
Sri Lanka- przedsmak
1pix użytkownik walczis odległość 20 km 1pix
Kilka scenek ze Sri Lanki
1pix użytkownik felix odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 30.07.2015 15:02

Mieszkańcy sprawiają wrażenie bardzo miłych ludzi, ciekawie uchwyciłaś ich twarze;) Bardzo chciałabym znaleźć się na takim święcie, tym bardziej, że byliście tam jedynymi turystami.
Pozdrawiam

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.07.2015 21:15

Michał,
planuj podróż w takim okresie, w którym przypada pełnia księżyca, będziesz miał wówczas gwarancję udziału w tym święcie.
Ludzie na Sri Lance są bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania.

Pozdrawiam,
Migawka

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 22.07.2015 19:12

Uwielbiam fotografie ludzi i fotografie zycia. Sri Lanke planuje na przyszly rok wiec z zaciekawieniem czytam i ogladam wszelkie galerie z tego kraju :) Bede musial udac sie na to swieto :)
Dzieki wielkie za galerie :)

Pozdrawiam
Michal

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.07.2015 19:52

Paweller, to naprawdę była bajka i dałbyś radę, bo ludzie tam bardzo chętnie dają się fotografować.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.07.2015 19:46

Dzięki Kordula, świątynia rzeczywiście jedyna w swoim rodzaju, tak jak cała Sri Lanka.
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 21.07.2015 19:35

Tutaj z fotografowaniem ludzi to już inna bajka ..., czuć większy luz niż w galerii Korduli ..., może i ja dałbym sobie radę z tym tematem:) A swoją drogą kobiety mają tutaj o niebo lepiej niż te z Iranu ..., chodzą sobie ubrane na biało i nie pozakrywane ..., tamtym nie zazdroszczę:)))
Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 21.07.2015 17:27

Lubię tak ładnie podane reportażowe galerię:))
Duzo udanych kadrów. Moje naj to 50.
Chyba byłam w tej swiątynce.:))
Pozdrawiam:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!