m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wędkarze na brzegu Tagu w Belém. Widok Mostu 25 Kwietnia z nabrzeża Tagu w Belém. Marina i Pomnik Odkryć Geograficznych (Padrão dos Descobrimentos), upamiętniający osiągnięcia żeglarzy portugalskich w epoce wielkich odkryć geograficznych. Marina i Pomnik Odkryć Geograficznych. Dzięki marzeniom Salazara o odrodzeniu złotego wieku Portugalii, obszar wzdłuż nabrzeża został zrewaloryzowany. Polożony w pobliżu rzeki Praça di Império wytyczono z myślą o Wystawie Świata Portugalskiego (A Exposição do Mundo Português) w 1940 roku, a Praça Afonso de Albuquerque nazwano na cześć pierwszego portugalskiego wicekróla Indii. Prowizoryczna konstrukcja Pomnika Odkryć Geograficznych została zbudowana w roku 1940 na wspomnianą wcześniej Wystawę Świata Portugalskiego, zaś obecna monumentalna forma została odsłonięta w 1960 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia infanta Henryka Żeglarza (1394-1460). Betonowy pomnik ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Po obu jego stronach przedstawiono ważne postaci z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama (1460/1469-1524), Ferdynand Magellan (1480-1521), Diogo Cão (~1452~1486), Nuno Gonçalves (~1420~1490), Luis Vaz de Camões (~1524-1580), Bartolomeu Dias (~1450-1500), Pedro Álvares Cabral (~1467~1520), Afonso de Albuquerque (1453-1515).
Fragment Pomnika Odkryć Geograficznych. Posągi wspomnianych wcześniej postaci umieszczone są na dwóch pochyłych rampach po obu stronach monumentu. Na przedzie stoi Henryk Żeglarz z karawelą w dłoni, za nim - po wschodniej stronie pomnika - postępują król Alfons V Afrykańczyk (1432-1481), Vasco da Gama, Pedro Álvares Cabral, Ferdynand Magellan i inni. Po zachodniej stronie monumentu znajdziemy m. in. posągi króla Manuela I Szczęśliwego (1469-1521) ze sferą armilarną w ręku, poety Luisa Vaz de Camõesa z poematem Luzjady, malarza Nuno Gonçalvesa z paletą. Fragment Pomnika Odkryć Geograficznych. W podziemiach monumentu znajdują się sale ekspozycyjne, zaś na jego szczycie - platforma widokowa, z której można podziwiać wspaniałą panoramę. Przed Pomnikiem Odkryć Geograficznych położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawiająca kompas i mapę świata z naniesionymi trasami podróży portugalskich odkrywców. Mozaika ta została podarowana w 1960 roku przez Republikę Południowej Afryki. Mozaikowa mapa na placu przed Padrão dos Descobrimentos ozdobiona jest wizerunkami syren, galeonów i karaweli i pokazuje szlaki i daty odkryć. Elementem mozaiki jest także duża róża wiatrów. Mozaika na placu przed Pomnikiem Odkryć Geograficznych.
Farol de Belém to wieża latarni morskiej, zbudowana specjalnie na Wystawę Świata Portugalskiego w 1940 roku. Nigdy nie pełniła funkcji prawdziwej latarni. Każda stolica ma swoją charakterystyczną budowlę, dzięki której jest rozpoznawana na całym świecie - Paryż ma wieżę Eiffla, Rzym Koloseum, a Lizbona właśnie Wieżę Belém (Torre de Belém). To ona zdobi pocztówki i kartki z Lizbony. Wieża Belém to fortyfikacja, stojąca w pobliżu ujścia Tagu do oceanu. Ta śliczna, niewielka XVI-wieczna forteca z bogato rzeźbionymi niszami, wieżami i osłonami zdobionymi znakiem krzyża templariuszy jest uważana za najwspanialszą budowlę militarną w Portugalii. Wieża Belém jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony. Wybudowano ją z polecenia króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515-1520. Miała uzupełniać umocnienia nad Tagiem, zbudowane jeszcze przez poprzedniego władcę, Jana II Doskonałego (1455-1495) -  twierdze Cascais i São Sebastião. Projekt Wieży Belém opracował architekt Francisco de Arruda (?-1547). Wieża Belém jest prawdziwą perełką architektury manuelińskiej. Zdobią ją ażurowe balkony, mauretańskie wieżyczki strażnicze, blanki w kształcie tarcz, a także motyw liny rzeźbionej w kamieniu. Uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w stylu manuelińskim. Pierwszym komendantem twierdzy, nazwanej na cześć patrona Lizbony Zamkiem Świętego Wincentego (Castelo de São Vicente de Belém), zosłał Gaspar de Paiva. W roku 1571 architekt Francisco de Holanda (1517-1585) zalecił ówczesnemu władcy Sebastianowi I  (1554-1578) dalsze wzmocnienie fortyfikacji. Mimo jej unowocześnienia, nie oparła się ona jednak w roku 1580 wojskom hiszpańskim, którymi dowodził Fernando Álvarez de Toledo y Pimentel (1507-1582), książę de Alba. W XVII wieku, Wieża Belém była wykorzystywana jako komora celna, a także jako więzienie.
Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku, gdy zmianie uległo koryto Tagu i późniejszego zamulenia i osuszenia części brzegu, budowla nie znajduje się już na środku rzeki, leż tuż przy jej prawym, północnym brzegu. Warto wspomnieć, że w roku 1833 przez dwa miesiące w Wieży Belém więziony był generał Józef Bem (1794-1850), który podpisał konwencję z cesarzem Brazylii Piotrem I (1798-1834), w myśl której u boku jego wojsk walczących o tron Portugalii (gdzie panował w latach 1826-1828 jako Piotr IV) miał być sformowany Legion Polski. W całości budowli zobaczyć można również wpływy innych stylów architektonicznych - wiąże się z to z postacią architekta Torre de Belem, Francisco de Arrudy, który wcześniej zaprojektował kilkanaście fortec dla Portugalii na terenie Maroka. Dlatego właśnie w architekturze Wieży Belém dostrzec można wpływy arabskie takie jak np. łuki okien, wieżyczki strażnicze lub wykończenia balkonów. Wieża Belém mierzy 35 m. Jej najniższe piętra znajdują się pod powierzchnią wody. Środkowe kondygnacje ozdobione są wieloma balkonami z małymi zdobionymi kolumnami. Widoczna na zdjęciu renesansowa loggia, powstała z inspiracji architekturą włoską, nadaje lekkości obronnym blankom wieży. Portugalscy żeglarze, wypływający  z Lizbony, by odkryć nowe lądy, mijali właśnie Wieżę Belém. W ciągu swych dziejów wieża pełniła różne funkcje, choć jej pierwotnym założeniem była rola militarna. Mieściły się w niej m.in. koszary, punkt obsługi telegrafu, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony,  też latarnia morska, czy też więzienie.
Z okien wieżyczek strażniczych Wieży Belém można podziwiać przepiękne widoki na Tag i ocean. Widok z okna jednej z licznych wieżyczek strażniczych Wieży Belém. Honorowe miejsce na tarasie bastionu Wieży Belém zajmuje rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, trzymającej kiść winogron. Ta figura Matki Boskiej Szczęśliwego Powrotu, zwrócona w stronę morza, była dedykowana żeglarzom, wyruszającym na morskie wyprawy. Żaglówki przy ujściu Tagu do oceanu. Widok z wieżyczki strażniczej na taras bastionu Wieży Belém. W roku 1983 Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na tarasie Wieży Belém. W jednym z pomieszczeń wewnątrz Wieży Belém. Kolejka turystów, pragnących zwiedzić Wieżę Belém. Mimo, że poruszaliśmy się po mieście, zaopatrzeni w Lisboa cards, gwarantujące m. in. bezpłatny wstęp, to i tak musieliśmy i tu i w Klasztorze Hieronimitów odstać swoje, by dostać ów bezpłatny bilet. Wieża Belém składa się z bastionu i wieży o nieregularnym kształcie. Bastion ma kształt sześciokąta, przy czym warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tego typu budynek na świecie, który posiadał dwupoziomowy skład broni. W jego rogach umieszczone małe wieże z kopułami w stylu mauretańskim, a na bokach, jako zdobienia, zobaczyć można podobizny zwierząt, np. nosorożca. Widok z tarasu na szczycie  Wieży Belém. Widok na Tag z tarasu na szczycie  Wieży Belém.
Mauretańskie wieżyczki strażnicze na tarasie Wieży Belém. Mauretańskie wieżyczki strażnicze na tarasie Wieży Belém. Widok z tarasu na szczycie  Wieży Belém. W jednym z pomieszczeń wewnątrz Wieży Belém. Planetarium Gulbenkiana (Planetário Calouste Gulbenkian) w pobliżu Muzeum Marynarki i Klasztoru Hieronimitów w Belém. Budynek został zaprojektowany przez Frederico Henrique George’a (1915-1994), a otwarcia placówki dokonał w 1965 roku oficer marynarki i astronom-amator Eugenio Conceição Silva (1903-1969). Budowa finansowana była przez Fundację Gulbenkiana. Seanse prezentowane w kilku językach objaśniają ruchy gwiazd, budowę Układu Słonecznego oraz wiele tajemnic kosmosu. Od roku 2005 planetarium używa projektora Mark IX firmy Carl Zeiss. Sala projekcyjna mieści 330 widzów. Wracając z Belém do centrum Lizbony przejeżdża się pod Mostem 25 Kwietnia, który miałem okazję przedstawić bliżej w poprzedniej galerii.
Lizbońscy stróże prawa na Rua Augusta w Baixy. Arkadowe podcienia na Praça do Comércio. Inne spojrzenie na Arco da Rua Augusta. Pomnik króla Józefa I Reformatora (1714-1777), stojący na Praça do Comércio, który zaprezentowałem szerzej w pierwszej lizbońskiej galerii. Turyści i lizbończycy na schodach schodzących na brzeg Tagu z Praça do Comércio i Avenida Infante Dom Henrique. Wieczór nad Tagiem.
Cristo Rei - ten gigantyczny posąg Chrystusa Króla, wzorowany na sławnym Cristo Redentor z Rio de Janeiro stoi na wysokim klifie na południowym brzegu Tagu. 28-metrowa postać Chrystusa, umieszczona na olbrzymim 82-metrowym cokole jest dziełem Francisco Franco de Sousy (1885-1955). Budowa towarzyszącego pomnikowi sanktuarium trwała do 2009 roku. Mieści ono kaplice z relikwiami św. Małgorzaty Marii Alacoque, św. Jana Eudesa i św. Faustyny Kowalskiej, sale konferencyjne i zaplecze socjalne. Jak widać, widmo komunizmu krąży jeszcze po Europie. Oto baner wyznawców czerwonej gwiazdy przy stacji kolejowej Sodré (Estação Ferroviária do Cais do Sodré). Oskarżają oni rząd premiera Pedro Manuela Mamede Passos Coelho (socjaldemokraty) i wicepremiera Paulo Sacadury Cabrala Portasa (ludowca) o zdradę narodową i żądają wyjścia Portugalii ze strefy euro i powrotu do waluty narodowej - escudo.

najbliższe galerie:

 
Benfica Lizbona
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Portugalia - Lisbona
1pix użytkownik filmdil odległość 2 km 1pix
Lizbona i Cabo da Roca - 2010
1pix użytkownik kulart odległość 3 km 1pix
Portugalia-Lizbona
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
LIZBONA (2)
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
wo użytkownik wo(wpisów:374) dodano 09.02.2020 13:07

nie byłem. z zainteresowaniem obejrzałem. pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 06.02.2020 01:33

Zostawiam, bo ona de facto "zastąpiła" tę dawną... Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 04.02.2020 17:42

Też miałem dziwne wrażenie, że już ją kiedyś widziałem, ale fajnie: zostaw ją...;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 02.02.2020 22:35

Sorry, znowu galeria, do której wprowadziłem tylko korekty pojawiła mi się jako nowa...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 03.10.2015 21:16

Skuza - niewiele brakowało, a i Kolumb mógłby się dopisać do odkrywców portugalskich, bo Kolumb przedstawił najpierw plan swej podróży królowi Portugalii Janowi II. Odesłał on genueńczyka do swoich doradców Junta dos Mathemáticos, którzy, prawdopodobnie na początku 1485 roku, odrzucili plan Kolumba. W lecie 1485 Krzysztof Kolumb przeniósł się do Hiszpanii. Sprawił, że jego pomysłami zainteresowali się dygnitarze Enrique de Guzmán, a później Luis de la Cerda. Idee Kolumba znalazły posłuch na dworze królewskim, lecz dopiero gdy Hiszpania uporała się z rekonkwistą (po upadku muzułmańskiej Granady) w 1492 roku, można było je zrealizować. Izabela Kastylijska namówiona przez dworzanina Luisa de Santángel zezwoliła Kolumbowi na zorganizowanie wyprawy, która popłynęła pod banderą korony hiszpańskiej. Pozdrawiam. :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.10.2015 21:48

Ja tez tu dotarłam,najbardziej interesowała mnie mozaika przed pomnikiem ,obrazująca podróże odkrywców,które kojarzą mi się raczej z portugalskimi koloniami,bo taki był ich cel.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 02.10.2015 17:10

Barbara_31 - my też nie dotarliśmy do wszystkich ciekawych miejsc i też liczę na to, że może kiedyś to nadrobimy. Pozdrawiam. :)

Lucy56 - taki to już urok objazdówek. Pozdrawiam. :)

Bartekplk - tego stwierdzenia, że premier Portugalii jest bardziej niemiecki od Merkel nie widziałem, ale znając ludzi tej opcji politycznej, nie dziwię się, że używają i takich "argumentów'. Pozdrawiam. :)

Klavertjevier - przyznam się, że o tych ciasteczkach w ogóle nie pomyślałe, Pozdrawiam. :)

Michał1988 - cóż, Belém jest położone trochę na uboczu, ale atrakcje tej dzielnicy warte są przejechania kilku przystanków autobusem lub 3 stacji pociągiem ze stacji Cais do Sodré. Ja miałem okazję zobaczyć także zabytki tej dzielnicy i z góry, bo gdy wracaliśmy z Azorów, samolot przelatywał nad Belém, podchodząc do lądowania w Lizbonie. Pozdrawiam. :)

Nola76 - to chyba jedyna pozytywna strona deszczu, bo jednak oba obiekty - i Wieża Belém, i Klasztor Hieronimitów prezentują się chyba lepiej w promieniach słońca. Pozdrawiam. :)

Marcin1980 - warto je zrealizować, zwłaszcza jeśli trafi się na promocję w cenie biletów lotniczych. Pozdrawiam. :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 02.10.2015 13:18

Jedno z marzeń podróżniczych, które chciałbym spełnić. Jak widać warto je zrealizować.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 01.10.2015 23:23

Do wieży Belem też dotarłam, tylko szkoda, że akurat lał deszcz, no ale przynajmniej nie było kolejki do wejścia ani do klasztoru ani na wieżę;)
pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 01.10.2015 14:01

Super oprowadzasz :) Bardzo zaluje, (i widze, ze jest czego), bo tam nie dotarlem. Do tej pory nie wiem jak mi sie to udalo, ze tam nie dotarlem...
Fajnie, ze moge sobie przy Twoich galeriach powspominac moj pobyt :)

Lizbona jest uroczym miastem, niby stolica ale jednak prowincjonalna :)

Pozdrawiam
Michal

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 01.10.2015 13:54

Fajny zbiór belemskich atrakcji, ale zdjęć tych wyśmienitych Pasteis del Belem, mi brakuje.
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 30.09.2015 14:30

Te bilbordy socjalistów-komunistów też zauważyłem- dość interesujacą atrakcja. Jeszcze było coś, że premier Portugalii jest bardziej niemiecki od Merkel :)
Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 30.09.2015 14:22

Za to nieźle przegoniłeś nas po "swojej"Portugalii:)Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 30.09.2015 12:14

Niestety, wszystko ma swój kres... Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 30.09.2015 11:48

Łomatko, Leszek: to już przedostatnia galeria z Portugalii?? Szybko zleciało...;)
Pozdrawiam!

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 30.09.2015 09:04

My niestety do Belem nie dotarliśmy. Może następnym razem. Dzięki Twojej galerii mogłam ja sobie obejrzeć jakbym tam była :) Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 30.09.2015 08:48

Na razie... Klasztor będzie w następnej, ostatniej lizbońskiej galerii. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 30.09.2015 08:16

Bardzo ładnie :) ... no ale klasztoru nie pokazałeś

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!