m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Gmina Rudka położona jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego, na trasie Brańsk - Ciechanowiec.  Pierwsze wzmianki o miejscowości Rudka pochodzą z 1434 roku. Wówczas to owe ziemie należały do rodu Korczewskich.  Na zdj.Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce W późniejszych latach trafiały kolejno do: Chlebowiczów, Kiszków, Ossolińskich, Potockich. Do rozwoju regionu najbardziej przysłużyli się Ossoliń-scy.  Rozbudowali oni miejscowość, budując w niej kościół i pałac, uzyskali też trzykrotnie przywileje dla osady na organizację targów i jarmarków. Tablica pamiątkowa w kruchcie świątyni KOŚCIÓŁ barokowy, zbudowany w latach 1753-59, fundacji Kazimierza Ossoliń-skiego, remontowany w 1928 i ok. 1960 r.; jednonawowy z wieżą frontową.
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej .Ołtarz główny  w świątyni.
 Dom parafialny. Zabudowa miejscowości Rudka
Zabytkowa kapliczka w centrum miejscowości.
Drewniana rzeźba św. Floriana w murowanej kapliczce - zabytek pochodzi z II poł. XVIII w. i znajduje się u zbiegu ulic Ciechanowieckiej i Wolności. PAŁAC pierwotnie barokowy, zbudowany w latach 1763-64, dla Aleksandra Ossoliń-skiego, rozbudowany w duchu neobaroku między 1913 a 1914, arch. Jan Heurich Mł., dla Janiny Potockiej, częściowo rozebrany w latach 1936-39, rekonstruowany między 1965 a 1970; piętrowy z wyższym pseudoryzalitem i alkierzami. Nowy PAŁAC, zbudowany ok. 1930 r.. Oranżeria, z 2. poł. XVIII w. Oficyna, z 1. poł. XIX w.
Pałac w obecnym czasie służy jako Zespół Szkół Rolniczych  im. księdza Kluka w Rudce, w którym kształci się pół tysiąca młodzieży, swoim wpływem wykracza poza ramy gminy i po-wiatu. Szkoła prowadzi swój internat na 150 miejsc, z pełnym zapleczem żywieniowym. W internacie młodzież mieszkająca w pokojach 1-2-osobowych korzysta z pracowni kompute-rowej, siłowni, studia nagrań z radiowęzłem, sklepiku, klubo-kawiarni. W okresie międzywojen-nym Rudka znowu stała się siedzibą gminy. W trakcie II wojny światowej sowieci urządzili we wsi lotnisko, a majątek należący do rodu Potockich upaństwowiono.
Pałac od strony parku PARK krajobrazowy, zbudowany w 1763 r., przekomponowany po 1913 r.
Zabudowania gospodarcze obok pałacu. LAMUS drewniany o konstrukcji zrębowej, zapewne z 2. poł. XIX w.  Informacje tu podane zasięgnięto z strony internetowej :http://region.e-podlasie.pl/gminy/rudka.html

Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Ciechanowiec- Muzeum Rolnictwa
1pix użytkownik dispar odległość 17 km 1pix
Ciechanowiec - Muzem Rolnictwa
1pix użytkownik wmp57 odległość 17 km 1pix
Grabarka
1pix użytkownik mereks odległość 22 km 1pix
Wspomnienie
1pix użytkownik wmp57 odległość 26 km 1pix
Zima.
1pix użytkownik wmp57 odległość 28 km 1pix
 SOKOŁY - Bazylika
1pix użytkownik mocar odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 24.07.2015 15:37

Myślę że warto , pięknie połozona miejscowość, wydala mi sie bardzo wyciszona, jak by bezludna no pałac wart zobaczenia . Byłem tam w sobotę wiec do środka nie dało sie wejść, zresztą rozpoczeły się wakacje , szkola zamknieta.za to park i obejście dostepne. Dzieki za wizyte i oceny:)

Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 24.07.2015 14:57

Dzięki za tę galerię. Na Podlasiu bywam w miarę regularnie - przynajmniej 2 razy w roku, więc muszę tę miejscowość uwzględnić w planach swoich przyszłych podróży. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!