m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W zachodniej części starej Werony znajduje się potężny, średniowieczny zamek - Castelvecchio. Budowla powstała w latach 1355-75 i przez wieki pełniła funkcje obronne. Zamek bez większych szkód przetrwał weneckie, francuskie i austriackie panowanie. W 1925 r. został zamieniony na miejskie muzeum. Arco dei Gavi. Łuk powstał w połowie I wieku n.e. na cześć znakomitego rzymskiego rodu Gavi, wywodzącego się z Werony. Brama Portoni della Bra. Budowla stanowiła niegdyś część murów miejskich zaprojektowanych przez Viscontiego.
W samym centrum staromiejskiej części Werony znajduje się najważniejszy spośród starożytnych zabytków miasta - okazała Arena z 30 r. Jest to jeden z największych ówczesnych amfiteatrów, trzeci pod względem wielkości po rzymskim Koloseum i arenie w Kapui. Budowla zachowana jest w doskonałym stanie. Dowodem na to jest fakt, że dziś są tu wystawiane wielkie spektakle operowe z udziałem 20-tysięcznej widowni. Na przełomie XVI i XVII wieku w sąsiedztwie Areny powstał elegancki Piazza Bra, który niemal natychmiast stał się nowym centrum miasta. Jego południową pierzeję zamyka neoklasycystyczny Palazzo Barbieri,będący obecnie siedzibą urzędu miasta. Natomiast wzdłuż północnej pierzei placu został wytyczony w XVI wieku 20-metrowy elegancki marmurowy trotuar, którym mogli  przechadzać sie  tylko dobrze urodzeni.
Corso Cavour udajemy się w kierunku Piazza delle Erbe.
Kościół San Lorenzo. Przed nami ciekawa budowla z białego marmuru. Porta dei Borsari. Pochodzi z I wieku p.n.e.. Dawniej pełniła rolę głównej bramy do miasta. Kościół San Giovanni in Fonte poświęcony Janowi Chrzcicielowi zbudowany w epoce Longobardów i kompletnie przebudowany w 1123 r. po trzęsieniu ziemi.
Piazza delle Erbe to najbardzej malownicze miejsce Werony.Wykładany biało-różowymi marmurami plac to dawne rzymskie forum na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii Werony. Życie tętniło  na nim już w I wieku p.n.e.
Znajdowała się tu świątynia Campidolium poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Plac od niemal dwóch tysięcy lat pełni tą samą funkcję - forum. Także dziś handluje się tu niemal wszystkim, m. in. soczystymi owocami, pieczonymi mięsnymi przysmakami, odzieżą i pamiątkami. Od północy pierzeje placu zamyka barokowy, XVII wieczny kompleks Palazzo Maffei. Przed nim wznosi się kolumna z uskrzydlonym lwem św.Marka, symbol włączenia Werony do imperium weneckiego w 1405 r.
XII-wieczna Torre dei Lamberti, jedna z nielicznych prywatnych wież. Ze szczytu 84-metrowej wieży roztacza się wspaniały widok na miasto i ośnieżone alpejskie szczyty. Z Piazza delle Erbe przechodzimy do położonego nieopodal Piazza dei Signori. Wokół placu stoją najznamienitsze budowle miasta jak Palazzo degli Scaligeri - rezydencja rodu panującego w Weronie. Loggia del Consiglio z XV wieku - dawna sala obrad rady miejskiej.
Pośrodku Piazza delle Signori możemy zobaczyć okazały XIX wieczny pomnik Dantego Alighieri. Słynny średniowieczny poeta był gościem rodziny Scaligerich po wygnaniu w 1302 r. z rodzinnej Florencji.
W pobliżu Palazzo del Capitano znajduje się romański kościół Santa Maria Antica. Wzdłuż jego frontowej ściany ustawiono grobowce Scaligerich. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby historii skłóconych rodów Capulettich i Montecchich oraz tragicznej miłości młodych kochanków.
Głównym miejscem do którego  przybywają tłumy turystów jest stojący przy Via Capello 23 Dom Julii. Nad uroczym, oplecionym winem dziedzińcem wznosi się niewielki kamienny balkon - ten balkon, miejsce, w którym miały paść jedne z najpiękniejszych słów miłości nieistniejących kochanków.
 Tak na marginesie to balkon zbudowano dopiero pod koniec lat trzydziestych XX wieku :)) Na dziedzińcu stoi wykonany z brązu posąg Julii. Dotknięcie jej piersi przynosi ponoć szczęście w miłości... 
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Werona
1pix użytkownik roza72 odległość 0 km 1pix
Werona
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Werona
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
Verona
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Włochy-Werona
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Werona 2008
1pix użytkownik valdi1956 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.08.2015 22:31

Klimat miasta dobrze uchwycony,duzo zobaczyles ,udalo ci sie nawet Julie pomacac....a spektakl w arenie tez obejrzales?
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.08.2015 18:18

Caprio, Werona jest piękna a sam spektakl to niesamowite przeżycie!
Miasto ma duszę i warto choć na chwilę tam zajechać.
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 15.08.2015 10:33

mgfoto...dzięki. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.08.2015 00:51

Oglądając Twoje zdjęcia z ogromną przyjemnością wspomniałam swój równie krótki pobyt w tym pięknym mieście... Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.08.2015 08:27

No jeśli tak, to jesteś usprawiedliwiony. Może kiedyś będziesz miał okazję to nadrobić ;-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 11.08.2015 22:50

romana...niestety poszedłem na łatwizne, ale tylko dlatego , że nie było za wiele czasu.
Pozdrawiam serdecznie :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 11.08.2015 08:34

Caprio - specjalnie wdrapywałeś się na ten balkon ? Bo chyba nie poszedłeś na łatwiznę i nie obściskiwałeś tego posągu na dziedzińcu ;-)
Pozdrawiam :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.08.2015 06:59

Witaj Pawle ...wiedziałem, że zapytasz o fotki z góry, niestety nie było możliwości tego dnia wejścia na wieżę.
O tych pięknych widokach zapewniała nas przewodniczka :))
Julkę oczywiście za cycka trzymałem, tak na wszelki wypadek :))))
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.08.2015 06:53

achernar-51...dzięki. Zdaję sobie sprawę, że wiele ciekawych obiektów nie pokazałem w mojej galerii.
Na usprawiedliwienie dodam, że w Weronie bylismy tylko przejazdem (ok. 3 godz.) a to zdecydowanie za mało na tak piękne miasto.
Może będzie okazja tam wrócić :)
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5700) dodano 09.08.2015 23:27

Z dużą przyjemnością obejrzałer Twoją relację z Werony, która miałem okazję odwiedzić kilkakrotnie. Zdjęcia bardzo ładnie oddają klimat pokazanych miejsć. Może szkoda, że wśród nich zabrakło ciekawych kościołów, mostów na Adydze, czy ładnego amfiteatru rzymskiego po drugiej stronie rzeki. Ale rozumiem, że nie wszystkie miejsca można zobaczyć podcza jednego pobytu w tak ciekawym mieście. Warto może też poprawić drobną :literówkę" w podpisie pod fotką 5 - oczywiścię ta brama to "Portoni della Bra", a nie "Partoni...{. Pozdrawiam. >)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 09.08.2015 21:56

Cześć Caprio ..., miasto prezentuje się ładnie, ale pytam, gdzie te widoki ze szczytu 84-metrowej wieży na miasto i ośnieżone alpejskie szczyty?:))) I jeszcze jedno ..., macałeś też tą Julię?:)))))))
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!