m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Madurai jest domem dla 1,2 miliona ludzi i drugim co do wielkości miastem w południowych Indiach w stanie Tamil Nadu. Jest przedostatnim miastem na mojej trasie. Nie wyróżnia się niczym szczególnym pośród innych miast. Wygląda jak każde indyjskie miasto z dużym skupiskiem budynków i ulic. Głównym powodem zatrzymania się w mieście jest świątynia położona w samym sercu miasta określana często królową Maduraju. Jest największą hinduistyczną świątynią i miejscem kultu małżonki Siwy. Sklepy wzdłuż drogi prowadzącej do świątyni oferują przeróżne bibeloty. Jedna z czterech masywnych bram prowadzących do labiryntu miasta w świątyni położonej na na powierzchni 65 000 m.kw.
Świątynny akwen.Dach w kształcie piramidy składa się z tysięcy bardzo szczegółowych rzeźb. Meenakshi Amman to jedna z najważniejszych świątyń w południowych Indiach. Madurai jest duchowym centrum i miejscem pielgrzymek hindusów z całych Indii. Świątynię Meenakshi Amman poświęcono Śiwie i jego żonie Parwati. To jedna z niewielu świątyń w całych Indiach, które wzniesione zostały ku czci żeńskiego bóstwa. Niezwykłe wrażenie wywierają gopury z barwnymi rzeźbami. Co parę lat są odnawiane, malowanie bramy trwa ok. roku. Warto sprawdzić przed wyjazdem czy wieże nie są zasłonięte i poddawane renowacji.
Na dachu świątyni znajdują się złote kopuły do których dostęp tylko Hindusi. https://c2.staticflickr.com/6/5206/5380680424_34de39f976_b.jpg Strzeliste i ponad stuletnie wieże robią ogromne wrażenie. Na terenie kompleksu jest ich 12. Kolorowe wieże bramy posiadają mnóstwo kamiennych figur zachwycających fotografującego. Najważniejszym sakralnym zbiornikiem wodnym na terenie kompleksu świątynnego Minakszi jest jeziorko stawek Porthamarai Kulam zwana Sadzawką Złotego Lotosu. Meenakshi Amman wniesiono między VII a X wiekiem, jest ona przykładem architektury drawidyjskiej (południowoindyjskiej).
W świątyni znajduje się dużo pięknych kolumn i posagów przed którymi modlą się wierzący. Niestety niektóre obszary są wyłączone dla turystów.
Świątynię otaczają wysokie ściany i dach na środku którego znajduje się wejście z wysoką wieżą ozdobioną zwierzętami i posągami bóstw. Najwyższa wieża mierzy ponad 50 metrów. Wyznawca Ayyappa-hinduskiego bóstwa czczonego w południowych stanach Indii. Mężczyźni zwykle noszą etniczne czarne okrycia zwane lungi. Ayyappa to w większości mężczyźni, być może tylko mężczyźni, ponieważ nie widziałam żadnych kobiet .
Każda powierzchnia posiada obrazy, płaskorzeźby i rzeźby, tworzące wirujący kolaż sztuki. W przeciwieństwie do innych świątyń Meenakshi Amma wyróżnia się przepychem architektonicznym. Parę razy w ciągu dnia w sanktuariach odbywają się puja. Wokoło unosi się śpiew i dźwięki instrumentów typowe dla tego regionu.

Oko przykuwa wiele obrazów i rzeźb. Wyczytałam, że tym czym dla północnych Indii jest Taj Mahal, tym dla południowych jest Meenakshi Amman. Podpatrujemy obrzędy. Uczestnikami wielu codziennych rytuałów są głównie pielgrzymi. Kapłani niosą ikonę boga Wisznu w lektyce do sypialni bogini Meenakshi, ku czci której świątynia powstała. Wewnątrz świątyni jest bardzo spokojnie, to idealne miejsce do cichej kontemplacji. Ponoć odwiedzający Hindusi potrzebują dwa dni na podziwianie całego kompleksu.
Sala 1000 przepięknie zdobionych filarów z kamienia. Wyznawcy Ayyappa w ciemnym lungis z nagim torsem i charakterystycznym sznurem świętych korali. Zaciekawiło mnie sprzedawanie włosów przez kobiety ulicy. Obcięte włosy składane są w ofierze bogom lub przeznaczone dla producentów pasemek. Codziennie w świątyniach goli się mnóstwo głów kobiet, mężczyzn i dzieci. Hindusi uważają , że włosy u dzieci są z poprzedniego wcielenia dlatego należy je zgolić. W wielu przypadkach włosy to najcenniejsza rzecz jaką posiadają. Madurai nie jest urokliwym miastem. Ponad milion osób, wąskie uliczki, korki, zanieczyszczenia, pył i typowy indyjski chaos.
Brudne zaułki pełne śmieci, krowy wędrujące ulicami, sklepy i dzieci grające w krykieta to obrazy jakich wiele w Indiach. Religia i kultura pozostają żywą częścią codziennego życia w mieście. Spacerując ulicami możemy podpatrywać lokalne rzemiosło. Miasto słynie z rzeźby w drewnie, wyrobów z kamienia i brązu.
Na ulicy kupimy wszytko od naczyń z mosiądzu przez girlandy, kokosy i lokalne wyroby z bawełny i jedwabiu, ręcznie zdobione talerze, ikony, mosiężne i miedziane puchary ozdabiane srebrem, tradycyjne instrumenty muzyczne aż do dywanów i biżuterii.
Wszechobecne śmieci, krowie łajno na drogach, zapach jaśminu i kadzidła, wielokolorowe stroje kobiet, męczący hałas i upał tworzą niepowtarzalną i egzotyczną atmosferę indyjskiego Południa. Pobyt tutaj przypomniał mi jakże piękną i dziewiczą Keralę maskującą prawdziwe oblicze większości hinduskich miast.


Po odwiedzeniu wszystkich miejsc udajemy się do restauracji na dachu hotelu, z góry chcemy podziwiać piękną panoramą na świątynię. Zdziwił mnie fakt, że w mieście jest znikoma ilość turystów. Nikt nikogo nie zaczepia i nie prosi o pieniądze, z wyjątkiem wejścia przed świątynią.
Bliższe spojrzenie wyznawcy Ayyappa. Z wszystkich miast, które widziałam w Indiach Madurai wywarł na mnie najmniejsze wrażenie, ma niezbyt wiele do zaoferowania. Myślę, że warto wstąpić do niego, ale na krotką chwilę głównie dla świątyni Meenakshi Amman. I choć zwane jest miastem świątyń i Atenami Wschodu to moim zdaniem, tylko ta jedna świątynia jest godna uwagi. Przy ponownej wizycie na pewno pominęłabym pałac Thirumalai Nayak, świątynię na wodzie Teppakulam oraz Muktheeswarar Temple.
Podsumowując warto wpaść do Madurai na jeden dzień, po to by wieczorem wyjechać nocnym pociągiem dalej.

najbliższe galerie:

 
Indie - Madurai
1pix użytkownik degial odległość 5 km 1pix
Indie Płd. (08) Madurai - tak po ludzku
1pix użytkownik raul odległość 7 km 1pix
Indie Płd. (12)  Zaproszenie
1pix użytkownik raul odległość 7 km 1pix
Indie Płd. (07) Madurai - Świątynia Meenakshi
1pix użytkownik raul odległość 7 km 1pix
. Indie Płd. - Madurai Świątynia Meenakshi
1pix użytkownik raul odległość 7 km 1pix
. Indie Płd. Madurai - Ceremonia nocy poślubnej.
1pix użytkownik raul odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 07.08.2015 10:23

Dziękuję Skuza i pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.08.2015 11:21

Swietna galeria,robi wrazenie:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 28.07.2015 11:46

Dziękuję Wam za wspólną podróż po Maduraju:)))
Gabi na samą myśl zazdroszczę Tobie południowych Indii. Z całą pewnością wrócisz zachwycona panującą tam egzotyką i przesympatycznymi mieszkańcami. Nie zapomnij skorzystać z masażu ajuwerdyńskiego, coś niezwykłego ;)
Michał ojej szkoda, że nie można robić zdjęć w świątyni :/ Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że wszytko należy poczuć na własnej skórze i każda opinia jest subiektywna, a nie obiektywna:) Wielka szkoda, że ominęła mnie taka ceremonia:(
Migawko nie zastanawiaj się długo nad weryfikacją planów, na pewno nie będziesz tego żałować;)
Tomek z tego co piszesz Ty i Michał wygląda na to, że byłam w tym miejscu zbyt krótko i poznałam je tylko powierzchownie. To prawda im dłużej przebywamy w danym miejscu tym bardziej w nie przenikamy, a tego mi zabrakło. Dzięki za stronkę;)
Kordulo to prawda, żaden kraj do tej pory nie dostarczył dla mnie tyle emocji co Indie i do tego ta nieustająca za nim tęsknota...
Dziękuję jeszcze raz za komentarze, pozdrawiam serdecznie:)))
Aga


kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.07.2015 10:45

baracudo, byłam tu wczesniej:)
Wróciłam znów:)
Dawno na obiezyświecie nikt nie prezentował Indii, czekam cały czas na Indie MIchała.
A tu niespodzianka :))
Jak tu ich nie kochac, taki koloryt, taka róznorodnośc, tyle emocji jak tam, nie ma nigdzie.
24 the best:)) Cała galeria podobajaca , jakby to napisał dispar, pozdrawiam:)))

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 27.07.2015 19:43

Maleństwo chwyta za serce.
Barwy Indii w tej Twojej galerii, piekna światynia.
Pozdrawiam

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 24.07.2015 21:53

Bardzo fajny portret nr 24 (ale już go publikowałaś w innej galerii) oraz ostatnie zdjęcie :)
A co do samego Madurai.....Cóż, miasto może urokliwe nie jest ale dla mnie było NAJCIEKAWSZE na całej trasie po Tamilnadu i Kerali.
Świątynia , rytuały przez cały dzień ale również w nocy, dzielnice za rzeką , okolice miasta (cały dzień tukiem kiwaliśmy się po okolicznych wioskach ) Życie dalszych dzielnic , hodowla byków na tzw "jallikattu" (swoją droga chętnie bym tam wrócił w terminie organizowania tego święta).
Dużo niby zwykłego a jednak dla nas bardzo egzotycznego życia w zaułkach miasta i przy tym niesamowicie życzliwi ludzie powoduje, że najmilej wspominam właśnie Madurai. Spędziliśmy w nim i wokoło niego prawie 4 dni i cały czas coś się działo :)
Nie wiem czy już polecałem ale polecę jeszcze raz stronę pewnego Belga specjalizującego się w Madurai i okolicach. 90 % zdjęć jest z tego regionu"
Dla mnie to istna kopalnia cudownych kadrów. Patrzę i się uczę :)))
http://www.oochappan.be/
Pozdrawiam serdecznie .

satan użytkownik satan(wpisów:3096) dodano 24.07.2015 13:12

Jak zwykle ... klasa :-P

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 23.07.2015 21:49

Bardzo interesująca galeria, przenosi w barwny i ciekawy kraj. Niestety nie miała jeszcze możliwości odwiedzić Indii, ale po Twojej prezentacji… chyba zweryfikuję swoje plany wyjazdowe :) Zdjęcie 32 rewelacyjne!
Pozdrawiam,
Migawka

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 23.07.2015 21:31

Ciekawie i kolorowo . Południa nie widziałam - jeszcze przede mną . Świetna 13 : ))

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 23.07.2015 21:16

Aga, zdjęcia pokazują zupełnie co innego, niż miejsce, które nie wywiera większego wrażenia, na mnie wywarło ...;) Buziaki

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 23.07.2015 20:34

Bardzo ciekawa galeria.
Bardzo spodobała mi się fotka 28, fantastycznie "wtopiłaś się" w indyjski klimat.
Indie to na pewno kraj warty odwiedzenia, zawsze z ciekawością oglądam galerie z tego kraju.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2839) dodano 23.07.2015 19:06

Barwnie, kolorowo i egzotycznie. Milo chociaz poogladac, bo malo prawdopodobne abym tam sie znalazla. Pozdrawiam.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 23.07.2015 18:54

Aga, dzieki wielkie za przypomnienie mojej niedawnej majowej podrozy na poludnie Indii... Obok Cochin wlasnie w tym miescie sie zakochalem. Trafilismy na ceremonie, slonie, ogien, krowy, mnostwo ludzi, glosno, spiewy itd... No cos po prostu niesamowitego. Nam niestety nie pozwolono wniesc kamer, moglismy fotografowac tylko komorkami... Cale szczescie nagralem troche filmikow i porobilem zdjec komorka. Do tej pory wspominam to miejsce i jestem pod olbrzymim wrazeniem. Swietna relacja, swietne portrety. Kurcze, tez musze sie wreszcie wziac za zdjecia ale nie mam motywacji kompletnie, zwlaszcza kiedy za oknem zar :D
Dzieki jeszcze raz za wywolanie wspomnien. Moja dusza zostala w Indiach, bo to wyjatkowy kraj. Gabi, bedziesz zachwycona tak jak ja :) Jestem o tym przekonany :) Czekam na Twoje wrazenia,

pozdrawiam
Michal

gabi użytkownik gabi(wpisów:2469) dodano 23.07.2015 18:24

Z przyjemnością zatopiłam się w Twojej bardzo ciekawej prezentacji. Piękna ta świątynia, kolorowa, zdobna, zupełnie inna jak budynki, które widziałam podczas poprzedniej podróży. Ludzie wspaniali jak wszędzie. Maluszek z wizytówki rozkoszny, aż by się chciało trzymać takie maleństwo na kolanach i patrzeć jak sobie słodko śpi.
Aga, dzięki za te obrazy, bo właśnie tam jadę, wracam do Indii.
pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 23.07.2015 17:26

Świetna galeria. Indie w pigułce... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!