m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nowogród - miasto w woj. podlaskim, w powiecie łomżyńskim, nad Narwią, ok. 15 km od Łomży. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród. Wprawdzie dzisiejszy Nowogród położony jest na wzgórzu, jednak pierwotnie miasto zlokalizowane było u zbiegu rzek Narwi i Pisy, które dziś stanowią szlaki spływów kajakowych, łącząc dorzecze Wisły z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Prawa miejskie Nowogród uzyskał w 1427. W 1869 je utracił, a następnie wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, zostały one przywrócone. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Na zdj. Zabytkowy kościół murowany pw. Narodzenia NMP pochodził pierwotnie z XV w. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany po pożarach i zniszczeniach wojennych. Po zakończeniu ostatniej wojny, odbudowano go w latach 1946-1956 dzięki staraniom proboszczów. Na zdj. wnętrze świątyni. Dojazd do samej atrakcji nie sprawi nam najmniejszego problemu. Na zdj Ul.Zamkowa która doprowadzi państwa do bamy skansenu.  Gdy już dojedziemy do Nowogrodu, mnogość tablic informacyjnych nie pozwoli nam się zgubić. Sam skansen prezentuje sobą dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało.
To zespół kilkudziesięciu obiektów których nie sposób zwiedzić od tak, nie zastanawiając się nad ich dawnym przeznaczeniem. Możemy tutaj zaobserwować budynki mieszkalne, poczynając od tych najbiedniejszych, na bogatszych dworkach kończąc, liczne zabudowania wiejskie, młyny, karczmy, wiatraki oraz wszystko to, co występowało w miejscowościach z tamtych czasów. Przechodząc obok atrakcji naprawdę czujemy klimat tego miejsca. Tak więc zapraszam do pierszej chaty jak by dworku , w którym znajduje się kasa biletowa i niewielki sklepik z pamiatkami.  Cena wejściówk  normalna to 2 zł, co na pierwszy raz nieco mnie zaskoczyło - taniocha. Dodatkowym plusem tego miejsca jest fakt, że co drugi budynek możemy również zwiedzić od środka, a dla tych którym to jeszcze będzie za mało, polecam Karczmę.
Od dworku z kasa schodzimy wydeptana sciezką gruntową  dosyć stromo w duł doliny z potoczkiem. Nastepnie nieco w lewo i prawo, wśród zarośli i drzew scieżką schodzimy do skansenu. W karczmie właśnie na terenie obiektu serwowane są specjały z tamtych czasów, dlatego jeśli w pełni chcemy się wczuć w tradycję kurpiowską, winniśmy ich zasmakować. W Nowogrodzie organizowana jest również impreza cykliczna, która jeszcze bardziej nam te tradycje przedstawi.
 Pasieka pszczela. Skansen nie jest tylko nastawiony na bieganie pomiędzy atrakcjami, sprzyja on również odpoczynkowi. Na zdj.Chałupa z Kadzidła  XIX w. Położony nad rzeką Narew pozwoli nam rozłożyć kocyk nad jej brzegiem i urządzić sobie mały rodzinny piknik lub po prostu pomoczyć zmęczone nogi.
Wiatrak. Młyn wodny  z Dobrego Lasu nad Pisą z drugiej połowy XIX wieku.
Kapliczka Św. Jana Nepomucena. Rzeka Narew.
Na wysokości skansenu do Narwi wpada rzeka Pisa, jak widać dobra na spływ kajakiem. Młyn wodny  z Dobrego Lasu nad Pisą z drugiej połowy XIX wieku. Drogą wybrukowaną kamieniem idziemy pod górę do bramy i wejścia do skansenu. Widok na Narew i ostatnie zabudowania skansenu.
I dworek przy którym zaczynaliśmy zwiedzanie.

najbliższe galerie:

 
Nowogród - skansen kurpiowski jesienią.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Nowogród - skansen kurpiowski
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Nasz łomżing (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 13 km 1pix
Łomża i Drozdowo
1pix użytkownik tereza odległość 13 km 1pix
SPACERKIEM PO CENTRUM ŁOMŻY
1pix użytkownik mocar odległość 15 km 1pix
Łomża, tuż, za Powązkami
1pix użytkownik pedro1912 odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 25.09.2015 15:12

Bardzo lubię skanseny, ten oglądnąłem dokładnie, piękne foty... z reguły gdy przebywam w PL, to skazany jestem na południe kraju... takie układy.
Tym bardziej z wielką przyjemnością mogłem podziwiać tak dla mnie odległy skansen :)

hala użytkownik hala(wpisów:4) dodano 11.08.2015 20:20

Kurpie znam od dziecka. Budynki znajdujące się w skansenie doskonale pamiętam z moich wakacji u cioci. Kiedyś jeździło się tam ciuchcią, a teraz tylko wspomnienia.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 27.07.2015 18:38

To prawda - piękne miejscs z klimatem , a szczególnie jego położenie ma na to duży wplyw, bo leży przy zejściu się dwóch rzek Narwi i Pisy.
Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 27.07.2015 14:30

Bardzo ładny skansen.Lubię takie klimaty.Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.07.2015 14:22

Bardzo fajnie, że są takie miejsca.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!