m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dowody na istnienie skrajnie różnych warunków klimatycznych na wyspie -pustynnych upałów, szalonych erupcji wulkanicznych, tropikalnych lasów deszczowych z występującymi rafami koralowymi czy też arktycznych mrozów-wszystko zostało zapisane na najtwardszym nośniku danych- skałach. Skały tworzące wyspy brytyjskie datuje się na około 3 miliardy lat, ale nawet 1/2 miliarda lat temu wysp brytyjskich jeszcze nie było. Szkocja dryfowała przez oceany ziemi jak biblijna arka, niesiona nie przez prądy morskie lecz przemieszczana ruchami płyt tektonicznych. Na jej kargo składały się fauna i flora, które albo przystosowały się do zmieniających się warunków albo wyginęły. Przez miliardy lat kontynenty dryfowały przez całą kulę ziemską. Szkocja i Anglia znajdowały się na półkuli południowej doczepione do odrębnych płyt i oddzielone przez ocean większy niż Atlantyk. Początek dla Szkotów był więc nie najgorszy.... Szkocja była częścią płyty formującej Amerykę Północną i Grenlandię (Laurencja), zaś Anglia połączona była z Indonezją, Skandynawią i Nowofunlandią. Co za bigos kontynentalny!
Pierwsze epoki lodowcowe gnębiły Szkocję zaś kurs dryfu kontynentu był raczej pechowy dla przyszłych Szkotów...... Ocean Japetus oddzielający Szkocję i Anglię powoli zanikał poprzez zbliżające się do siebie płyty kontynentalne co w końcu doprowadza do ich kolizji... Dwa antyczne kontynenty wypiętrzają wyspy Brytyjskie. Tak więc około 410 mln lat temu powstała pierwsza unia Szkocji z Anglią. Przeznaczenie czy niefortunny zbieg okoliczności dla Szkotów? Zderzenie płyt utworzyło wysoki klif, tzw Japetusowy Szew, na którym wybudowano prawie 2 tys lat temu Mur Hadriana, który miał trzymać barbarzyńskich Piktów z dala od cywilizowanych Rzymian. Otarcie się dwóch kontynentów to tzw kaledońskie ruchy górotwórcze, które utworzyły także szkocki Highland. Był on prawdopodobnie wyższy od dzisiejszych Himalajów, zaś jego szczątki są porozrzucane po dzisiejszej Anglii oraz zalegają na dnie Morza Północnego...
Po tym zderzeniu pozostał także ogromny uskok, w którym znajdują się wody dzisiejszego Loch Ness. Około 400-350 mln lat temu Wielka Brytania znajduje się około 10 stopni na południe od równika. Panują pustynne upały. Z tego okresu zachowały się skamienieliny ryb pancernych, które na nasze szczęście wymarły......Nic dziwnego, że w tym czasie u stworzeń morskich zaczynają wykształcać się łapy. Też byśmy chcieli wyjść z wody na ląd widząc pancerniaka, który mógł rozpłatać rekina na pół...... W epoce karbonu 350-280 mln-Wielka Brytania emigrowała na pas równika. Wilgotny i gorący klimat przeobraża wyspę w las tropikalny - nasz dzisiejszy węgiel. Warstwa drewna o grubości około 90m potrzebna była do utworzenia około 1m warstwy czarnego złota. Hmm, to ile to będzie drzew? Z tego okresu zachowały się w Victoria Park w Glasgow skamieniałe pieńki Lepidodendronów-drzew deszczowych datowane na około 330 mln lat. Szkocja w tym czasie ma także swoją prywatną rafę koralową. Ale nic co dobre nie trwa wiecznie, jej migracja na północ nadal trwa.
Szkocja po przekroczeniu równika wchodzi w kolejną epokę klimatu pustynnego, którego upały gnębią ją przez kolejne 80 mln lat... Mniej więcej w tym czasie (250 mln lat temu)-następuje tzw. wielkie wymieranie permskie -masowe ginięcie gatunków. Potrzeba było kolejnych 10--30 mln lat aby fauna i flora zaczęła się regenerować. Jedna z hipotez dotyczącej Wielkiego Wymarcia mówi o wielkiej aktywności wulkanicznej na Syberii, która tak zmieniła skład atmosfery chemicznej ziemi, że miało to globalny i niszczący efekt na istniejące życie. Są oczywiście także inne przypuszczenia, co komu pasuje... Kolejnym znaczącym wydarzeniem dla nas w tym okresie jest osadzanie się szczątek roślinnych i zwierzęcych na dnie morza, które po pewnym czasie i przy sprzyjających warunkach staną się ropą i gazem ziemnym na Morzu Północnym-kością niezgody pomiędzy Szkotami i Anglikami. W okresie kredy (140-65 mln lat temu) poziom mórz wzrasta, tym razem pobijając wszelkie rekordy i zalewając Szkocję tropikalnymi wodami. Tylko najwyższe szczyty wystają ponad poziom wody. Na zalanych terenach osadza się gruba warstwa kredy. Następuje tzw wymieranie kredowe, kolejny raz zmienna Mateczka Natura pozbywa się swoich dzieci w około 75%.... Mimo, że jest najmłodzszym masowym wymieraniem nie ma pewności co do jego przyczyn. Bo czy można powiedzieć na pewno kto wykończył dinozaury? Jednego możemy być pewni, przynajmniej MY tego nie mamy na sumieniu.
Przeżycie na Ziemi jest bardzo trudną i niebezpieczną misją. Z około 5 miliardów gatunków, które istniały licząc od początku do czasów teraźniejszych, sugeruje się, że większość z nich, ponad 99%, już nie istnieje. Matka Natura jest świetna w tworzeniu życia ale chyba jeszcze lepiej wychodzi jej jego niszczenie.... Po epoce dinozaurów pozostały w Szkocji ich skamieniałe szczątki oraz odciski łap odnalezione na Isle of Sky. Około 65 mln lat temu Szkocja zaczyna oddzielać się od Ameryki Północnej. Następują narodziny Oceanu Atlantyckiego. Proces ten trwa do dnia dzisiejszego, oddalając od siebie Wielką Brytanię od Ameryki Pn z prędkością rosnącego paznokcia. Coraz cieńsza skorupa ziemska Pangei w miejscu odrywania się Szkocji umożliwia wypływanie gorącej lawie i formowanie nowych wulkanów wzdłuż zachodniego wybrzeża Szkocji i w północnej Irlandii. Wyspy Arran, Rum, St Kilda , Mull i Sky oraz półwysep Ardnamurchan są resztkami ogromnych wulkanów, zaś irlandzki Giant’s Causeway i bazaltowe kolumny na wyspie szkockiej Staffa pozostałościami po płynącej lawie. Pomiędzy 65-2.5 mln lat temu klimat na wyspie jest w większości subtropikalny. Poziom wody zaczyna opadać tworząc ogólny zarys współczesnej linii brzegowej Szkocji.
2.5 mln lat temu klimat gwałtownie ochładza się. Rozpoczyna się epoka lodowcowa.
Gdyby nie było epoki lodowcowej nie było by białych klifów na południu Anglii zaś Wielka Brytania nadal byłaby połączona z Francją-ależ emigranci by się cieszyli!
Morze Północne, które przez tysiące lat było ogromnym jeziorem polodowcowym przerwało w końcu naturalne zapory. Tworząc mega-powódź, wody popłynęły w stronę Zatoki Baskijskiej żłobiąc powoli kanał - naturalną barierę między Europą kontynentalną a wyspą. A gdyby tak Afryka nieco przyspieszyła swój dryf ku Europie to wszystkie kraje europejskie musiałyby się zmierzyć w końcu z problemem nielegalnych imigrantów, a nie tylko zostawiając ten problem nielicznym. Arktyczna pokrywa lodowa okresowo migruje na teren Szkocji by po jakimś czasie wycofać się. To zjawisko występuje co najmniej pięciokrotnie na terenie Szkocji w ciągu ostatnich 500 000 lat. Poziom wody także na zmianę wzrasta to opada. Wyspa, która była przez tysiące lat w uścisku mrozu, schowana pod 1.5 milową skorupą lodową, w ciągu 50 lat podwyższyła swoją temperaturę do tej, którą mamy dzisiaj.
Zaś globalny poziom wód po rozmarznięciu lodowców podniósł się o około 120m. A my się martwimy co będzie jeśli woda podniesie się o 2 m.... Spojrzenie wstecz wyraźnie pokazuje, że fluktuacje w temperaturze i poziomie wody istniały i będą istnieć czy ekologom się to podoba czy też nie. Ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się około 10 tys lat temu. I to wtedy ostatni raz ludzie i zwierzęta mogli migrować suchym lądem z Europy do Brytanii. Podniesiony poziom mórz w efekcie końcowym utworzył ponad 790 szkockich wysp. A gdyby tak wyprostować linię brzegową Wielkiej Brytanii dosięgnęłaby ona Australii-31 tys km klifów, plaż, zatok i zatoczek oraz 6289 wysp i wysepek. Oczywiście ta liczba nie jest stała i zależy od tego czy jest przypływ czy też odpływ..... Pytanie, czy epoka lodowcowa na pewno już się zakończyła, jest kwestią dyskusyjną.
Tym bardziej, że dzisiaj Szkocja nadal powoli dryfuje na północ....
Możemy się więc raczej spodziewać ochłodzenia z późniejszym zlodowaceniem niż tropikalnych upałów....Ech, stanowczo za późno przyjechałam na wyspę....

najbliższe galerie:

 
Bajka Bez Happy Endu
1pix użytkownik bratek odległość 7 km 1pix
An Teallach-drepcząc szkockim ridge`m
1pix użytkownik bratek odległość 8 km 1pix
W drodze na północ Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 14 km 1pix
SCOTLAND / SZKOCJA
1pix użytkownik fghost odległość 29 km 1pix
Fyrish monument
1pix użytkownik piotrlight odległość 52 km 1pix
Szkocja, raj dla motocyklistow
1pix użytkownik bartlondyn odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (51):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 23.08.2015 20:47

Cudniste fotki a i tekst niczego sobie:-) Bardzo mi się podobało:-)))

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 16.08.2015 21:06

surykatka-cała przyjemność po mojej stronie :-)
Pozdrawiam!

sona_dora-czekam na relację z Waszej podróży! Jestem strasznie ciekawa, dokąd szkockie wiatry Was zaprowadziły :-)
Mam nadzieję, że pogoda Wam się udała, ostatnie dni były nadzwyczaj ładne, co nie zdarza się często.
Pozdrawiam!

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 16.08.2015 18:47

Właśnie wróciłam ze Szkocji, cudowna kraina, właśnie taka jak pokazałaś :))) Zamykam oczy i cały czas przesuwają mi się zielone obrazy, niezliczone barany na polach, jeziora, tajemnicze wrzosowiska i meandrujące wśród nich rzeki, spływające wodospady, góry, które przezywaliśmy cyckami jednych z licznych sióstr :) lasy, tajemnicze zamki, przesympatyczne kudłate - rogate krowy :) czerwone budki w szczerym polu. Przepiękne, bardzo zróżnicowane krajobrazy, jak z bajki, niekiedy czułam się jak na planie filmowym, nierealnie :) Cudownie jest też nad morzem, zielone klify, przepiękne dzikie plaże z karaibskim piaseczkiem. Szkocja rozpieszczała nas po prostu spokojem i możliwością samotnego delektowania się tą cudowną przyrodą. Piękne zdjęcia, serdeczne pozdrowienia przesyłam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.08.2015 22:43

Świetnie się oglądało i czytało :). Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 15.08.2015 19:23

Dziękuję odwiedzającym za miłe komentarze i wyróżnienie! :-D
Pozdrawiam serdecznie!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 12.08.2015 12:58

piękna galeria i fascynująca historia powstania wyspy.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 11.08.2015 20:47

Gratuluje :) Nalezalo sie :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 11.08.2015 20:14


Galeria rewelacyjna - GRATULACJE !!!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 11.08.2015 00:04

dispar-serdecznie dziękuję za miły komentarz i nie wahaj się z odwiedzinami:-)
Pozdrawiam!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.08.2015 23:55

Bardzo Bratku podobało się.
W przypadku Twoich galerii, jest ten kłopot, że trudno powstrzymywać się przed zajrzeniem do kolejnego zdjęcia.
Nawet jak nie przeczyta się tekstu.
A, że tekst też wyborny, to nabijam Ci licznik odwiedzin.
Bardzo obieżyświatowa robota.
Gratuluję:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 10.08.2015 19:28

lucy56- dziękuję!

patryk80-teraz to i mnie ten głos prześladuje ;-)

martyna-narobiłam Ci smaka na dziczyznę szkocką czy na Szkocję? ;-)

paweller75-thanks! :-)

gregy-oj tak, trzeba robić ostrą selekcję na urlop :-)

Dziekuję za odwiedziny!

gregy użytkownik gregy(wpisów:639) dodano 10.08.2015 18:56

Gratulujem :-), fajne miejsca pokazałaś. Ech, nie starczy życia, aby objechać to wszystko co tu ludzie pokazują :-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 10.08.2015 14:03

Gratulejszyn:)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 10.08.2015 10:53

ja za Patrykiem ... przepiękna galeria i też narobiłaś mi "smaka" na ten kierunek. gratuluję GT ;))) pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 10.08.2015 10:11

Przepiękna galeria. Przy okazji też kawał historii tej części naszej planety. Kiedy czytałem podpisy tak jakoś mi przyszło i słyszałem te teksty w głowie wypowiadane głosem Krystyny Czubówny

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 10.08.2015 00:17

Gratuluje😊.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 09.08.2015 10:00

baracuda77- obym tylko tego apeptytu nie zaspokoiła zbyt szybko ;-)
Pozdrawiam!

klavertjevier-niesamowita opowieść ale za to jaka prawdziwa :-) Cieszę się, że się podobało!
Pozdrawiam!

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 08.08.2015 16:30

Niesamowita opowieść, okraszona pięknymi kadrami. Potrafisz uchwycić to, co najładniejsze!
Bardzo mi się podobało!
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 07.08.2015 10:57

Ślicznie pokazujesz te niesamowite miejsca;) Narobiłaś mi apatytu na ten kierunek:)
Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 06.08.2015 11:02

doracz-cieszę się, że się podobało :-)
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 06.08.2015 10:58

margo-wielkie dzięki! :-)
Pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 05.08.2015 11:24

Krajobrazy - perełka. Bardzo mi się podobało. Pozdrawiam :-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 05.08.2015 09:43

Przepiękne krajobrazy, pięknie pokazane zwierzęta i ciekawy opis. Wszystko tu gra. Pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.08.2015 01:00

achernar-51-Mission complete! Jednostki czasu zostały przekonwertowane na system " kontynentalny"! ;-)
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.08.2015 00:57

michal1988-cieszę się, że się podobało!
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.08.2015 00:53

paweller75- nie zapominaj też o szkockich krowach i owcach snujących się po drogach .
Nieustąpienie im pierwszeństwa może okazać się kosztownym doświadczeniem ;-)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.08.2015 00:49

skuza- z tym dryfowaniem to całkiem proste, Szkocja wynurzyła sie na biegunie południowym i wciąż od mileniów dryfuje na północ, niestety :-/
Niestety, bo strój kąpielowy przydaje się tutaj tylko do morsowania...
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.08.2015 00:45

podrozninka-Dziękuję za miły komentarz. Kula z 15 znajduje się w Sutherlandzie przy tzw Knockan Crag.
Pozdrawiam i życzę miłych poszukiwań ;-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 04.08.2015 23:33

Galeria jest przecudna, a wykład geologicznej historii bardzo ciekawy i pouczający. Gratulacje! Proponuję tylko poprawić mały błąd - w podawanych przez Ciebie datach i liczbie gatunków jest mowa o "bilionach". Myślę, że jest to pomyłka, gdyż wiek całego Wszechświata (w tym i Ziemi) liczy się nie w bilionach a w miliardach lat. Myślę, że błąd mógł wziąć się z drobnej nieuwagi przy korzystaniu ze źródeł anglojęzycznych (po angielsku "billion" to nasz "miliard"). Pozdrawiam. :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 04.08.2015 22:12

coz moge napisac oprocz banalnego PRZEPIEKNIE :) Duzo swietnych kadrow, ciekawy komentarz :) Bardzo sie podobalo :)

Pozdrawiam
Michal

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 04.08.2015 22:03

Ależ ta Szkocja jest piękna ..., gdybyś otworzyła tam jakiś tani pensjonat to może udałoby mi się kiedyś tam wybrać ..., bardzo fajowa galeria:)
Pozdrawiam:)
PS. A jeszcze jakąś tanią wypożyczalnie samochodów, oczywiście z kierowcą, bo tam pod prąd jeżdżą:)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.08.2015 21:34

Szkocja w Twoim wydaniu jest zawsze piekna,z tym dryfowaniem troche nie nadazalam,ale dobrze ,ze juz sie na dobre zakotwiczyla tam gdzie jest,warunki klimatyczne wprawdzie nie najlepsze,ale dla takich krajobrazow warto ja odwiedzic....nosze sie z zamiarami juz od dluzszego czasu:)))))
Pozdrawiam serdecznie:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 04.08.2015 21:10

Hej Bratek.
1. Zdjęcia porobiłaś przepiękne.
2. Opis bardzo pouczający.
3. Lubię to Twoje charakterystyczne słonko :)
4. Galeria jest świetna.
Nie będę Cię prosił o napisanie gdzie które zdjęcie było robione. Pojadę sobie sam i poszukam. Na początek tej kuli z piętnastki... hej:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 20:50

bartekplk-słuszna uwaga, posiłkowałam się źródłami anglojęzycznymi (gdzie funkjonują te nieszczęsne biliony) z racji tego, że tam jest po prostu bogatszy zbiór wiadomości ( co wcale nie ułatwiało rozeznania sie w tym galimatiasie, wręcz przeciwnie) ;-)
A że Brytyjczycy to takie indywidua to i system miar muszą mieć inny od innych co by innym się w głowach mogło pomieszać......
Jeśli będą głosy za to zmienię biliony na miliardy :-)
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 20:41

kordula157-śledząc dryf Szkocji o mało nie podryfowałam ku szaleństwu starając się nadążyć za tymi wszystkimi zmianami.......
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 20:38

nola76-nie czasem, oj nie...raczej zazwyczaj jest pochmurna i deszczowa... :-/
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 20:37

lucy56-dziękuję za miły komentarz :-)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 04.08.2015 20:20

Bardzo dobra prezentacja i zdjęcia świetne i tekst ciekawy.
Ale pozwolę sobie łyżkę dziegciu do miodu dorzucić. Co prawda dziegciem nie dysponuje, ani w sumie nawet nie wiem co to ten dziegć :)

W każdym razie chyba troszkę postarzałas Szkocję, tak o 2 biliony 999 i kilka miliardów lat, no chyba że Szkocja jeszcze przed powstaniem wszechświata funkcjonowała. Podobnie chyba z liczba gatunków - chyba w miiardach sie ja liczy a nie w bilionach.
Ale zgaduje, że to zasługa anglojęzycznego źródła, bo angielskie billiard to zdecydowanie mniej niz nasz biliard.

pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 04.08.2015 19:16

Szkockie góry przypudrowane sniegiem prezentuja sie przepięknie.
Duzo bardzo fajnych kadrów.
Wczytałam sie w Twój geologiczny wykład.
Podoba mi się jak prezentujesz Szkocję, pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 04.08.2015 18:44

Piękna ta Twoja Szkocja, choć czasem pochmurna i deszczowa, ale za to dzika i surowa:)
pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 04.08.2015 17:46

Jak widze haslo "Bratek"i "Szkocja "to gwarancja swietnej galerii😊. Przesliczna.Kiedys tam zawitam,bo choc bywam ostatnio czesto w UK to czasowo nie wyrabiam...Pozdrawiam i czekam na dalsze odslony.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 17:26

jukej17-proszę bardzo :-)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 17:26

sniezka-o tak, można zorzę upolować w Szkocji, masz rację. Nawet już z mężem staraliśmy się ją ustrzelić...tylko, za każdym razem niebo jest przykryte puchową pierzyną chmur i nijak nie chce współpracować z nami....

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 17:24

ak-dziękuję, krajobrazy to zasługa samej Szkocji i jej geologicznych perturbacji :-)
Ja jestem jej mizernym przekaźnikiem.
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 17:22

rozmusiaki-dziękuję za miły komentarz. Jednak szkołę opuściłam dosyć dawno i pióro strasznie mam oporne..... Ale mam nadzieję, że co kolejną galerię będzie coraz lżej...
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.08.2015 17:20

satan-oj, jak ja bym chciała upolować takiego tolkienowskiego hobbita! Jak takowego znajdę to utworzę osobną galerię! ;-)
Pozdrawiam!

jukej17 użytkownik jukej17(wpisów:33) dodano 04.08.2015 16:51

podziwiam piekne krajobrazy pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 04.08.2015 16:48

Tak tu pięknie...
Coś czuję, że Ty nam kiedyś pokażesz zorze polarne. Podobno w Szkocji można upolować.

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 04.08.2015 16:15

w Twoich galeriach na piękny pejzaż zawsze można liczyć :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 04.08.2015 16:14

Wspaniała galeria ... w foto - obrazie jak i w krajobrazie ...
Sam nie wiem,które zdjęcie ładniejsze >>> wiem na pewno,że ptaki powalają ,zresztą cała reszt też :)
Aż mi się zachciało do Szkocji !!!
Pozdrawiam i gratuluję pięknych fotek oraz pióra lekkiego :)
Podobało się .

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 04.08.2015 16:00

Pięknie tam masz w Szkocji. Niezmiennie te krajobrazy robią na mnie wrażenie i zaraz przed oczyma widzę tolkienowskie hobbity ;-) Ptaki uchwyciłaś genialnie, zwłaszcza nr 26.

Podobało się! Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!