m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Nazwa samej miejscowości pochodzi od niemieckiego Katzwinkel - koci zakątek. Nieopodal zaś znajduje się wzgórze, które kacwinianie nazywają Koci Zomek. Wieś leży w pewnym odosobnieniu od pozostałych miejscowości polskiego Spiszu w malowniczej dolinie zamkniętej północnymi odnogami Magury Spiskiej. Historia wsi sięga 1320 roku. Na początku wsi jadąc od Niedzicy stoi krzyż. A niedaleko za nim pensjonat Kinga, w którym byliśmy zakwaterowani i który polecam, szczególnie, jeśli ktoś dba o podniebienie :) Pensjonat Kinga, to jeden z nowych budynków, których coraz więcej powstaje na obrzeżach Kacwina. Potok Kacwinianka  
Młody pun, młody pun dzieś podzioł tulipun? Hej, haj siuchaj bystro woda była, tulipun mi wzina.
Nad Potokiem Kacwinianka znajduje się 200 letni młyn - tartak wodny, który służył mieszkańcom wsi jeszcze w latach 80. XX wieku. Największą ozdobę budowla utraciła w 1995 roku, kiedy to wzburzone wody potoku porwały wielkie koło młyńskie. Z samego młyna też niewiele już zostało. Tatry - na wyciągnięcie ręki. W Kacwinie naliczyłam 7 kaplic. Trzy z nich  - najstarsze - pochodzą z XVIII w. Nie wszystkie pokażę. Ale ta szczególnie przykuła moją uwagę. Ze względu na usytuowanie jest niezwykle fotogeniczna To kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej. Powstała prawdopodobnie w roku 1750. Ten burzliwy okres obfitował w różnego rodzaju epidemie i klęski żywiołowe. Wiele niepokojących wieści docierało na temat wojen tureckich.  Uzasadniając usytuowanie kaplicy poza miejscowością, kacwinianie  wskazują na nią jako budynek sakralny z drzwiami 
skierowanymi w stronę Kacwina, aby kapłan odwrócony od 
ołtarza mógł błogosławiąc wiernych,  błogosławić także wioskę, chroniąc 
ją w ten sposób przed pożarami.
Tradycyjnie w święto Matki Bożej Śnieżnej, tak teraz jak 
i dawniej, ludność Kacwina skupia się wokół tej świątyni 
pośród pól, by poprzez udział we mszy świętej dziękować 
za otrzymane łaski i prosić Najświętszą Pannę o błogosła-
wieństwo oraz opiekę. Do Twej dążym kaplicy,
 co z brzegu czeka nas,
Wśród wichru, nawałnicy,
 w pochmurny, słotny czas.
Byśmy tam wciąż dążyli
 i nigdy nie zbłądzili,
Maryjo, Maryjo, o Maryjo świeć! ... Około 1400 roku w Kacwinie został ufundowany kościół pw. Wszystkich Świętych. Przechodził różne koleje losu: był sprofanowany przez husytów w 1431 roku, w XVII wieku był w rękach luteranów, dwukrotnie trawił go pożar w 1677 i 1757. Wielokrotnie przebudowywany dlatego nazwę gotyckiego nosi trochę na wyrost.
Kapliczka Świętej Trójcy W Kacwinie do dziś przetrwała  średniowieczna zabudowa wsi, wśród której wyróżniają się charakterystyczne spichlerze zwane sypańcami. Dawniej pełniły one funkcję magazynów na zboże; budowano je z drewna i gliny w taki sposób, żeby w razie pożaru łatwo można było zrzucić dach zajęty ogniem i dzięki temu uratować cenną zawartość. Niewielkie, jednoizbowe budynki mają ściany z bali, kolebkowe sklepienie i są nakryte dachem w minimalnym stopniu dotykającym reszty konstrukcji. Drewniany szkielet jest od zewnątrz nabity kołkami i „obsypany” (stąd nazwa: sypańce) gliną.
W Kacwinie, w którym jeszcze do niedawna było kilkanaście spichlerzy, zachowało się ich już tylko kilka. Niegdyś stanowiły część specyficznej zabudowy przestrzennej spiskiej wsi. Na długich, wąskich działkach w zwartej zabudowie i określonym porządku wznoszono kolejno (w głąb od drogi głównej): budynki mieszkalne i inwentarsko-składowe, stajnie, sypańce w ogrodach, a na końcu - obszerne stodoły, dostępne od drogi przebiegającej po drugiej stronie działek.
Obecnie, kiedy nikt już nie buduje jak dawniej, a zagrożenie pożarem nie jest tak duże, jak kiedyś, na wpół zrujnowane budowle budzą sentyment tylko miłośników zabytków. Właściciele po prostu je rozbierają. Kapliczka Św. Bernadety przy drodze polnej (górna część wioski), blisko Słowacji. To zdjęcie z 1986 roku. fot. Cacus Krupka (http://www.panoramio.com/photo/82794984) Tą drogą na piechotkę można dojść do Słowacji.
Spisz rozciągający się na terenach polskich i słowackich Karpat Zachodnich, to kraina która zafascynowała mnie nie tylko wyjątkowym krajobrazem przyrodniczym, ale przede wszystkim odrębnością swego krajobrazu kulturowego. Tutaj na przestrzeni wieków skupiały się wpływy polskie, węgierskie, słowackie, niemieckie i wołoskie. Opowiadam dziś o Kacwinie, ale każda spiska miejscowość ma swoją barwną historię sięgającą głębokiego średniowiecza i szczyci się posiadaniem interesujących zabytków bądź osobliwości przyrodniczych. Turystów przyciąga także niezwykła gościnność mieszkańców Spisza oraz piękno rodzimego folkloru z jego dawnymi obrzędami, gwarą i ognistym czardaszem. Polski Spisz to zaledwie 14 wsi. Pomimo  niewielkiego rozmiaru jaki zajmuje, na polskim Spiszu wyodrębnia się trzy odmiany  o charakterystycznej gwarze i stroju: jurgowska, trybska i kacwińska.
Mało tego, stroje w każdej wsi są inne i mieszkańcy bezbłędnie potrafią po stroju poznać, kto jest kto. Na Spiszu działają i mają się bardzo dobrze liczne zespoły ludowe. Praktycznie każda wieś ma swój zespół. A właściwie każda wieś to zespół. Co roku odbywają się tu tzw. Śpiskie zwyki podczas których odgrywane są scenki rodzajowe, mające na celu zaprezentowanie tutejszej gwary, zwyczajów, instrumentów, tańców i strojów. Szanowna komisja czuwa nad poprawnością i dbałością o poszczególne elementy, surowo ganiąc każde przekroczenie normy. Pod Tatrami, pod Tatrami w ty dolinie. Pod Tatrami pod Tatrami w ty dolinie, corny gawron corny, corny gawron corny wode pije, wode pije. Pije wode, pije wode bo od zolu, pije wode, pije wode bo od zolu. Bo un ma fryjirke, bo un ma fryjirke w cudzym kraju, w cudzym kraju. Kiedy dojedziecie już do Niedzicy i zrobicie kultową fotkę zamku, zachęcam do pokonania jeszcze kilku kilometrów na południe i sprawdzenia, co kryje Koci Zakątek.

najbliższe galerie:

 
Zamek Czorsztyn
1pix użytkownik piotr odległość 2 km 1pix
Niedzica
1pix użytkownik gosias odległość 3 km 1pix
Niedzica - Zapora
1pix użytkownik warusek odległość 3 km 1pix
Czorsztyn/Niedzica/Spisz
1pix użytkownik pszem odległość 3 km 1pix
Pieniny
1pix użytkownik piotr odległość 3 km 1pix
wekeend w Pieninach
1pix użytkownik piszczel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.08.2015 21:56

I pomyśleć, że niedawno tak blisko byłam... i nie zajrzałam... bo nie wiedziałam, że tu tak pięknie :) Bardzo fajnie oddałaś klimat tego miejsca.
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 16.08.2015 21:53

Ależ miejsce z klimatem pokazałaś. No i te Tatry ośnieżone w tle, coś pięknego.:) Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 16.08.2015 21:29

Styczeń bez sniegu- nawet w górach :( Ale przynajmniej krajobrazy sie ładnie układały. pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3033) dodano 15.08.2015 21:43

Urocza miejscowosc i tak ladnie ja pokazalas,bardzo podoba mi sie cala galeria.Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.08.2015 19:49

Urokliwa prezentacja!
Bardzo sie podobało.
Pozdrawiam.

ciasteczkowypotwor użytkownik ciasteczkowypotwor(wpisów:201) dodano 15.08.2015 19:10

Numer 3 to mój absolutny faworyt!
Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 15.08.2015 16:43

Super galeri i bardzo urokliwa miejscowość. Pozdrowienia. :)

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 15.08.2015 16:14

Zaręczam, że każda ze spiskich miejscowości warta jest odrobiny uwagi. Czy to będzie Kacwin, Krempachy, Jurgów czy inne Łapsze. Ja też mam jeszcze sporo do nadrobienia :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7248) dodano 15.08.2015 15:49

Na zamku w Niedzicy byłem rok temu, ale do Kociego Zakątka nie zajechałem, bo nie wiedziałem, że tam tak cudnie ..., widok na góry rewelka, położenie tej pierwszej kapliczki też bardzo zacne ..., podobało się ..., pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5992) dodano 15.08.2015 15:06

Galeria z pieknymi zdjeciami:) Szczególnie te z białymi górami w tle, zachwycajace:)))
Galeria z klimatem, takich nam tu na obiezyświecie brakuje.
Pozdrawiam:)

vivi użytkownik vivi(wpisów:487) dodano 15.08.2015 14:32

Pięknie w tym Kacwinie. Bardzo malowniczo i zachowało się tam
widzę jeszcze trochę zabudowań których gdzie indziej nie uświadczymy.
pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6194) dodano 15.08.2015 14:21

Zgadzam się z przedoglądaczami...;)
I wszystkich bardzo chłodno pozdrawiam!...;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 15.08.2015 14:15

Malowniczo i ciekawie. Zamek z 41 podobający najbardziej

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3351) dodano 15.08.2015 14:08

Galeria z duszą. Bardzo mi się podoba! Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!