m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Nasz pokój usytuowany był na zboczu nieco wyżej centrum miasteczka Kazbegi. Warto było się tam wdrapywać mając taki widok z okna. Widok na miasteczko Kazbegi w drodze do Cminda Sameba. Cminda Sameba zbudowana w XIV w. oprócz ważnego miejsca sakralnego miała też duże znaczenie strategiczne. Gdy Mcchecie lub Tibilisi zagrażało niebezpieczeństwo, przewożono tutaj sakralne skarbce. Wejście do świątyni, którą otacza niewysoki kamienny mur. Niewielka świątynia Cminda Sameba (Trójcy Świętej) to jeden z najpiękniej usytuowanych kościołów na świecie. Cminda Sameba jest położona na wysokości 2170 m n.p.m.
W oddali widać górujący szczyt Kazbek. Cminda Sameba jest położona na łagodnym trawiastym wzgórzu do którego dojechać można wynajętym samochodem i stąd zacząć wspinaczkę w góry. Cminda Sameba W masywie Kaukazu nie ma górskich szlaków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Drogę wyznacza wąska wydeptana ścieżka. Trasa na lodowiec Gereti zaczyna się ponad kościołem Świętej Trójcy.
Niemal z każdego miejsca widoczna jest Cminda Sameba W przeciwieństwie do naszych górskich stoków, w Gruzji na zboczach pasą się krowy, owca to rzadki widok. Ścieżka prowadziła poprzez górskie łąki, przyozdobione kwiatami we wszystkich kolorach. Trasa na lodowiec Gereti, rozciągający się pomiędzy Kazbegiem i górą Ordzweń. Krowa alpinistka Trawa jest zawsze świeżutko „przystrzyżona” przez liczne stada krów.
Organizując większą i profesjonalną wyprawę na szczyt można wynająć tragarzy . Po drodze mineliśmy jedną z takich grup. Kapliczka, miejsce do którego śmiało może dojść przeciętny piechur. To również miejsce odpoczynku większości turystów. Stąd roztaczaja sie piekne widoki na surowe, pozbawione roślinności góry.
c.d. widoków nieopodal kapliczki. Na Kazbeku panują bardzo zmienne warunki pogodowe. W mgnieniu oka czarne chmury zmieniają się w oślepiające słońce odbijające się od mokrego lodu. Lodowiec Gereti ma długość ok 7 km. Jęzor lodowca, po którym można iść tylko w rakach. Na skarpie ponad lodowcem Gergeti stoi schronisko Betlemi, które schroniskiem jest tylko z nazwy. Wewnątrz panują bardzo spartańskie warunki. Aby do niego dojść należy przejść w poprzek lodowca.
Powrót do doliny. Większość spotkanych turystów na szlaku to Polacy. Ze względu na dużą ilość wędrujących rodaków , potocznie mówi się że Kazbek to polska góra.
Powrót do Stepancminda Powrót do Stepancminda Powrót do Stepancminda
Masyw góry Kazbek. Wieś Gergeti, przez którą przechodzi ścieżka prowadząca do lub z Cminda Sameba Wieś Gergeti Wieś Gergeti Rzeka Terek w Stepancminda. Szczyt Kazbek w pełnej okazałości można podziwiać zazwyczaj wczesnym rankiem przy dobrej pogodzie, póżniej spowity jest chmurami.
Szczyt Kazbek - widok z okna.

najbliższe galerie:

 
Kasbek-Kasbegi
1pix użytkownik robertno1 odległość 0 km 1pix
Gruzińska Droga Wojenna
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Gruzja Gruzińska Droga Wojenna
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Gruzja - Gruzińska Droga Wojenna wiosną (cz 1)
1pix użytkownik wasaga odległość 0 km 1pix
Klasztor Św.  Trójcy (Cminda Sameba)  i majestatyczny Kazbek
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Gruzja - galeria na otarcie łez
1pix użytkownik margo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 17.08.2015 22:23

Gruzja, zachwyca urodą.
Piękna prezentacja, widoczki miodzio!
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 17.08.2015 16:10

Bardzo ładne widoki ukazałeś.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 17.08.2015 09:00

Zazdroszczę widoku na Kazbek:) Nam przez 2 dni nie udało się go zobaczyć, ale przynajmniej mam powód żeby tam wrócić:)
No i doszliśmy tylko do tej kapliczki, bo złapała nas ulewa i burza, mimo, że wcześniej świeciło słońce, ale pogody w górach nigdy nie przewidzisz..
Fajna galeria:)
pozdrawiam:)

ciasteczkowypotwor użytkownik ciasteczkowypotwor(wpisów:201) dodano 16.08.2015 21:58

Świetna galeria!
Pozdrawiam. :)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 16.08.2015 21:53

Gruzja ... bardzo mi się marzy, może w końcu uda nam się ją odwiedzić w przyszłym roku, pozdrawiam ;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 16.08.2015 19:50

Za takie widoki musi być "10". Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!