m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Pierwsze spotkanie z historią Andaluzji. Arabska twierdza Alcazaba górująca nad miastem Almeria. Katolicki kościół w Almerii, jeden ze świadków przywrócenia Andaluzji panowania chrześcijan. Nadszedł czas na główny cel podroży - spacer po Alhambrze w Granadzie, która miała być dla muzułmanów namiastką raju na ziemi. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa al-hamra i oznacza Czerwony Pałac. To jeden z 44 obiektów w Hiszpanii wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Alhambra położona jest u podnóży gór Sierra Nevada, a jej okolice przypominają bliskowschodnie krajobrazy. W Granadzie tuż przed zajęciem jej przez chrześcijan w 1492 roku mieszkało pół miliona ludzi - zislamizowanych Hiszpanów, Maurów, Arabów z Syrii, a także Żydów handlujących jedwabiami. Słynny Dziedziniec Lwów był częścią haremu i zarazem symbolem ogrodu niebiańskiego. Według niektórych badaczy dziedziniec ten stworzono według pochodzących z Koranu opisów raju. Na dziedzińcu możemy podziwiać fontannę z 12 marmurowymi, majestatycznymi lwami.
W Alhambrze na każdym kroku urzekają misternie wyrzeźbione elementy sztukaterii. Dziedziniec Mirtów pochodzi z XIII wieku i stanowi podstawę kompozycji wspaniałych ogrodów Alhambry. Naprzeciw Sala Ambasadorów, która jest największym pomieszczeniem pałacu, gdzie odbywały się audiencje. Wąskie aleje i zielone ogrody Alhambry robią po dziś dzień wrażenie. Stanowią doskonałą kompozycję przestrzeni, światła i wody. Alhambra, świadectwo arabskiej potęgi na Półwyspie Iberyjskim, wciąż góruje nad miastem Granada z górami Sierra Nevada w tle. Albaicin to najstarsza dzielnica Granady, położona na jednym z trzech grzbietów górskich z widokiem na Alhambra. Można podziwiać tam wiele małych uliczek pomiędzy białymi domami oraz kościołów zbudowanych na fundamentach meczetów z minaretami przerobionymi na wieże. Wchodząc do kościołów napotykamy na przepiękne historyczne zdobienia. Jedno z nich szczególnie się nam spodobało.
W Kordobie historię czuje się na każdym kroku. Przed nami most z czasów rzymskich nad rzeką Gwadalkiwir. Wchodzimy do starego centrum, składającego się z labiryntu dawnych, wąskich arabskich uliczek, a w dzielnicy Juderia- żydowskich. Katedra jest widoczna z każdego zakątka Kordoby. W rzeczywistości to meczet - katedra zbudowana na planie wizygockiego kościoła. Przekraczając jej progi nasz zachwyt budzi 850 mauretańskich kolumn stworzonych na wzór rzymskich akweduktów. Całość robi wrażenie nieskończonej przestrzeni. To jedyne chyba miejsce na Ziemi, gdzie można modlić sie w katolickiej świątyni połączonej z meczetem. Następnym etapem naszej podróży po Andaluzji była jej stolica - Sewilla. Jednym z jej historycznych symboli jest stumetrowa wieża La Giralda, wyrastająca ponad zwieńczenia ogromnej katedry. To niekwestionowany symbol Sewilli.
Katedra w Sewilli jest największą gotycką świątynią i ma największy ołtarz na świecie. Podziwiamy katedrę z wieży - dzwonnicy La Giralda. W czasach Almohadów obecna dzwonnica była minaretem. Mimo jej aktualnych funkcji oraz przebudowy wierzchołka wieży w stylu renesansowym, La Giralda pozostaje nadal jednym z najważniejszych zabytków mauretańskich na terenie Hiszpanii. Wewnątrz katedry znajdujemy sarkofag Krzysztofa Kolumba. Inny kraj - Dominikana wciąż przypisuje sobie jednak miejsce spoczynku odkrywcy Ameryki. Charakterystyczna dla katedry w Sewilli jest różnorodność stylów pomiędzy architekturą XVI-wiecznej świątyni katolickiej a pozostałościami architektury z czasów panowania Maurów. Spacerując po bulwarach nad rzeką Gwadalkiwir natrafiliśmy na Złotą Wieżę, dwunastoboczną fortyfikację wzniesioną przez Maurów na początku XIII wieku. Ponoć jej nazwa ma związek ze złotem wyładowywanym w tym miejscu. Sewilla to stolica corridy. Przypominają o tym nawet zdjęcia umieszczone na domu towarowym.
Sewilla zauroczyła nas także niezwykłym Parkiem Marii Luizy, który wziął nazwę od hiszpańskiej infantki, która pod koniec XIX wieku podarowała miastu rozległe tereny nieopodal rzeki Gwadalkiwir. Król Alfons XIII dokonał w 1929 roku otwarcia Wystawy Iberoamerykańskiej na specjalnie wybudowanym z tej okazji Placu Hiszpańskim. Mało kto wie, że plac i budowle posłużyły w późniejszych latach m.in. za scenerię do filmów Lawrence z Arabii oraz drugiej części Gwiezdnych Wojen. Plac Hiszpański w kształcie półksiężyca stanowi niezwykłą mieszankę różnych stylów architektonicznych od neomudejar czerpiącego swoje wzorce z architektury Maurów po neogotyk i art deco. 
Na ścianach budowli na Placu Hiszpańskim można podziwiać herby i dokonania poszczególnych prowincji Hiszpanii przedstawione na ręcznie malowanych, różnobarwnych kaflach tzw. azulejos. Plac ten otoczony jest kanałem, przez który przerzucone są cztery mosty, reprezentujące historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię, Leon i Navarrę. Będąc w Andaluzji nie sposób nie odwiedzić sławnej na całym świecie Królewskiej Szkoły Jeździectwa w Jerez de la Fontera - mieście uznanym za kolebkę konia andaluzyjskiego. Raz w tygodniu odbywają się tu pokazy, podczas których można zobaczyć m.in. tańczące konie. Nie można fotografować samego pokazu, ale nam udało się podpatrzeć przygotowania do niego.
Królewska Szkoła ma za zadanie kultywowanie przez najlepszych z najlepszych tradycji hiszpańskiego jeździectwa. Jerez de la Frontera słynie nie tylko z koni, ale również z produkowanego tu jerez czyli sherry. Jeśli próbować jerez to tylko w Bodega Tio Pepe. Na beczkach podpisują się sławni ludzie. Na tej swój podpis złożył Jose Carreras. Sherry produkowane w Bodega Tio Pepe przechodzi różne kontrole jakości. Najbardziej tradycyjna jest w wydaniu ... mysz. Od dziesiątków lat zostawia się tam kieliszek napełniony tym trunkiem. Jeśli myszy się nim delektują to znaczy, że trzyma odpowiednie normy. Należy przyznać, że to dość ekstrawagancka kontrola jakości. Jerez de la Frontera urzeka nie tylko w dzień, ale i wieczorem.
Zatoka w Kadyksie jest pełna małych łodzi rybackich. Kadyks nazywany jest małą Hawaną. Ale jego historia sięga czasów fenickich i stąd jest najstarszym miastem w Europie. Obowiązkowym punktem naszej wizyty w tym mieście był targ rybny, na którym znaleźliśmy m.in. ośmiornice i langostinos. Przyznam się, że do dzisiaj nie wiem, jak się przyrządza te mało znane u nas małże zwane tutaj navajas. Langusty to już co innego.... Ronda to jedno z bardziej urokliwych miast Andaluzji, których nie można ominąć podczas podróży do tego regionu Hiszpanii.
Wizytówką Rondy jest najstarsza na świecie, wciąż działająca, arena do walki z bykami, powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Corrida odbywa sie tutaj jedynie raz w roku tj. we wrześniu, a ściągają na nią amatorzy walki z bykami z całego świata. Codziennie zaś przybywają tu tłumy turystów, którzy pragną zobaczyć miasto przedzielone na pół głębokim wąwozem. Na dno wąwozu można dotrzeć przemierzając 360 schodków. 
Puente Nuevo czyli Nowy Most nad wąwozem należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Rondy. Liczy prawie 100 metrów wysokości. Ciekawostką jest fakt, że w środkowej jego części znajduje się pomieszczenie, które przez pewien czas pełniło funkcję więzienia. Na moście dostrzegliśmy tradycyjny powóz wiozący pannę młodą do ślubu. Malaga to miasto wielu sławnych artystów. Tu urodził się i spędził całe swoje dzieciństwo Pablo Picasso. Na koniec wizyty w portowej Maladze odwiedziliśmy znane miejsce Bar Bodega El Pimpi. Swoim wystrojem i klimatem nawiązuje do dawnych czasów, kiedy morze dochodziło wprost przed dziedziniec restauracji. Jej nazwa pochodzi od mężczyzn, którzy pomagali wypakowywać się ze statków uczestnikom rejsu, a potem transportować ich bagaż do miejsca docelowego w mieście.
Nie tylko my byliśmy w tej restauracji. Na zdjęciu Antonio Banderas składający swój autograf w El Pimpi.

najbliższe galerie:

 
Andaluzja 2016 - Sewilla (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Klimaty Andaluzji - spacerkim po Sewilli.
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (5)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 07.11.2015 19:23

Kordula, baśniowe miejsce z niepowtarzalnym klimatem… Zachęcam Cię bardzo do odwiedzenia.
Pozdrawiam ;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 13.10.2015 10:25

Alez ta Andaluzja jest piekna. Od lat sie tam wybieram.
Pokazałas ja basniowo, :)))
POzdrawiam:)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 25.08.2015 21:51

Baracuda dziękuję i pozdrawiam;)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 25.08.2015 11:49

Super prezentacja i fajne kadry;)
Pozdrawiam

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 18.08.2015 20:51

Dziękuję za wizytę, cenne i inspirujące komentarze :) i oczywiście za 10 :)
Andaluzja rzeczywiście zachwyca swoim kolorytem i baśniową architekturą.

Pozdrawiam wszystkich,
Migawka

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 18.08.2015 20:47

Super prezentacja. Nie dość, że fotki przykuwające uwagę, to jeszcze ciekawa opowieść. Graty! Ode mnie "10", bom zachęcony do wyjazdu w te strony :-)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 18.08.2015 12:07

Fantastyczne widoki, piękne kadry i niesamowite kolory :-)
Przepiękne miejsce.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 18.08.2015 09:48

Rzeczywiście - baśniowa. Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 18.08.2015 08:33

Martyna wcale mnie to nie dziwi;)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 17.08.2015 22:28

przy okolicznościach z 44, chętnie skoczyłabym na 'bandżi';)) pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 17.08.2015 22:13

Bardzo fajna galeria z przepięknej Andaluzji:) Co prawda trochę czasu już minęło odkąd i ja mogłam podziwiać ten region Hiszpanii, ale w Kadyksie kąpałam się pierwszy raz w oceanie Atlantyckim;)
Na wizytówkę bym dała 27 albo 28, super zdjęcia z tego pięknego placu:) Przy edycji galerii wystarczy zaznaczyć takie małe kółeczko po lewej stronie zdjęcia;)
pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 17.08.2015 21:54

Świetna galeria z Anadaluzji!
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!