m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jako klasyczny europejski burżuj 3 noce w stolicy Filipin spędziłem w luksusowym hotelu. A kto mi zabroni? Na pierwszym planie moje łóżeczko. Pluskiew i karaluchów nie uświadczyłem Krótka aklimatyzacje w hotelu i do ciężkiej pracy - czyt. zwiedzania. Zderzenie z rzeczywistością tego miasta było momentami bardzo bolesne.
Tablica upamiętnująca koleje losu siedmiu katedr budowanych w tym miejscu po skolonizowaniu Filipin przed Hiszpanów. Ostatnia, którą zwiedzamy, została zbudowana w latach 1954 - 1958. Pierwszych sześć katedr zostało zniszczonych przez trzęsienia ziemi. Siódmą zmiotły z powierzchni działania wojenne w 1945 roku. Zniszczenia wojenne Manili nie ustępowały zniszczeniom Warszawy i Stalingradu. Patronką katedry jest Matka Boska Niepokalanego Poczęcia. To także główna patronka Filipin. Replika rzeźby św. Piotra z Bazyliki jego imienia w Watykanie.
Replika Piety Michała Anioła. Baptysterium z chrzcielnicą i rzeźbą przedstawiającą chrzest Chrystusa przez św. Jana. Katedra została konsekrowana, zgodnie z tradycją, 7 grudnia 1958 roku, a więc w przeddzień święta maryjnego. Świątynia otrzymała od Jana Pawła II status bazyliki mniejszej i jest zarówno głównym kościołem Filipin, jak i siedzibą archidiecezji oraz prymasa Filipin.
Kościół nadal nawiedzają trzęsienia ziemi i pewnie jest tylko kwestią czasu kiedy ósma bazylika zostanie zrównana z ziemią. Czy wystarczy sił i środków na budowę dziewiątej? Abiturient, nie wiem tylko czego. Jeepney - przeróbka jeepa na minibus, popularny środek lokomocji Manili. Rzeka Pasig uchodząca do Zatoki Manilskiej jest tak zanieczyszczona, że na przeżycie mają tu szanse tylko najbardziej odporne formy życia.
Pomnik upamiętniający szlak handlowy z Acapulco do Manili wykorzystywany równe 250 lat. Życie na kartonach.
Generalnie nie przepadam za pomnikami, ten jednak, upamiętniający śmierć ponad 100000 cywilów w okresie wojny amerykańsko-japońskiej w 1945 ( w czasie tylko 1 miesiąca ) zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Drewniane rowery. Za chwilę będzie tu przyjęcie weselne.
Jedną z najstarszych budowli w mieście jest kościół św. Augustyna. Wybudowany został w XV wieku w filipińskiej odmianie baroku. Kościół znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po powrocie do hotelu czeka miła niespodzianka. Później okazało się, że koncert odbywały się każdego wieczoru.

najbliższe galerie:

 
FILIPINY - Manila
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
migawki z Manilii
1pix użytkownik piipin odległość 2 km 1pix
Cz 8  Manila - Cmentarz Północny - walka kogutów
1pix użytkownik neronek odległość 2 km 1pix
Filipiny -- Manila 2009
1pix użytkownik obserwator odległość 6 km 1pix
FILIPINY - Manila - Cmentarz Polnocny.
1pix użytkownik irolek odległość 8 km 1pix
Filipiny cz. 8 - San Fernando, Wielki Piątek-Biczownicy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 39 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2236) dodano 14.02.2017 17:56

Charlie, w krajach rozwijających się to niestety reguła.
U nas zresztą też.
Łóżeczko było bardzo wygodne.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2293) dodano 13.02.2017 10:18

Zderzenie światów na 28 i 42. Smutne, acz boleśnie prawdziwe.
Twoje hotelowe łóżeczko zaiste wypas :-)
Pozdr.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6731) dodano 10.02.2017 22:42

Fajne 38:) pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!