m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przez tydzień mieszkaliśmy w Koritnie, małej, cichej wiosce otoczonej ze wszystkich stron górami, skąd od Bledu tą drogą dzieliło nas 1,5 km, od jeziora jakieś 2 km. Pomijając podróż, pierwszy dzień naszego pobytu postanowiliśmy spędzić w Bledzie. Powędrowaliśmy z buta nad jezioro z zamiarem obejścia go dookoła. Pierwsze spojrzenie i pierwszy zachwyt.Jezioro Bledzkie jest pochodzenia polodowcowego, sięga 30 m głębokości, a jego obwód to ok. 6 km. Wydawać by się mogło,że spacer wokół nie zajmie zbyt wiele czasu...ale nic bardziej mylnego, gdy przystaje się co krok robiąc zdjęcia i gapi na okrągło na coś innego. Na środku jeziora przyciąga wzrok wyspa - Blejski Otok, na której nietrudno zauważyć jasny, barokowy kościółek. Na wysokiej,  139 - metrowej skale nad brzegiem jeziora malowniczo usadowiła się średniowieczna warownia. Wyspa i zamek to dwa charakterystyczne symbole Bledu. Na wyspę dopłynąć można taką elegancką, drewnianą łodzią z kolorowym baldachimem zwaną pletna. Łodzie wyglądają na wodzie jak wielobarwne ptaki, ale przyjemność ta w cieniu ich skrzydeł do najtańszych nie należy. Oszczędniejszą opcją jest wynajęcie kajaka lub łodzi dwuosobowej i samodzielne wiosłowanie.
Nad brzegiem jeziora stoi też neogotycki kościół parafialny pw . św. Marcina... ...oraz spacerują kaczki i łabędzie... Woda jest przejrzysta i z łatwością można obserwować w niej podwodne rośliny, na powierzchni miejscami pięknie kwitną lilie wodne. I jak tu sobie nie westchnąć... Po obejściu małego fragmentu jeziora, wdrapujemy się stromą ścieżką na wzgórze zamkowe. Po drodze zatrzymują nas stada różowych piękności. To cyklamen purpurowy, zwany popularnie, choć niepoprawnie fiołkiem alpejskim. Na górze czekają na nas takie widoki....
I takie... Sam zamek, którego rodowód sięga 1004 r., łączy w sobie elementy romańskie , gotyckie, barokowe , a także współczesne. Wewnątrz mieści się muzeum prezentujące dzieje zamku i walory regionu. Najciekawsza , według mnie, jest XVI-wieczna kaplica przebudowana w stylu barokowym. Jej ściany zdobią iluzjonistyczne freski z ok. 1700r. Kaplica jest ponoć jednym z najbardziej ulubionych miejsc zaślubin w Słowenii. Na terenie zamku mieści się też zachęcająca piwnica winna, drukarnia i kawiarnia.
W jednym z budynków przedstawiono dość ciekawą wystawę... ... z obrazami o tematyce ...selfie.
Strasznie się uśmiałam, zważywszy jak popularne są  obecnie tego typu, niezrozumiałe dla mnie praktyki ;) Ale my tu gadu-gadu , a nie pokazałam najważniejszego!
Po to się tu lezie w upale, w strugach potu, by zobaczyć jezioro z wysoka! Kto nie widział Bledu z lotu ptaka, to jakby nie widział go wcale... Ponad chmurami  wystają Karawanki.... ....a w dole pluskają się ludziki spragnione ochłody w szmaragdowej wodzie. Ten  widok w pamiętny, gorący , sierpniowy dzień zostanie mi na zawsze pod powiekami.
Pletny żeglują już po jeziorze... ..by dopłynąć do wyspy. Z każdą godziną na tafli jeziora przybywa coraz więcej obiektów pływających. Pod wodą tymczasem toczy się inne życie... Obchodzimy kolejny fragment jeziora, by minąwszy zaludnione plaże, wspiąć się na górkę zwaną Ojstrica. Końcówka dość stroma trochę niepokoi moje kolano, ale najważniejsze ,że tu wlazłam. I że mogę delektować się takimi widokami. Dalej cienisty szlak prowadzi na jeszcze jedną górkę - Malą Osojnicę. Stąd jest jeszcze trochę wyżej, a  panoramy jeszcze bardziej bajeczne.
Widok, który można zakupić na pocztówce w kiosku albo wdrapać się tu i uwiecznić samemu. Majestatycznie bujają w obłokach szczyty Karawanków. Przy nich  skała z zamkiem, na której niedawno byliśmy wydaje się być łupiną od orzecha zaledwie. Słońce operuje mocno, ale dzięki niemu możemy podziwiać niesamowity kolor wody w płytszych zatoczkach. Szmaragdowe szaleństwo. Miśkowy obiektyw dobrze ściąga nam ku pamięci, Blejski Otok..., zamek na skale...,
 no i roznegliżowane postacie ;). Wracamy inną drogą. Początek upiornie stromy po pionowych, metalowych stopniach. Schodzę bardzo powoli, ważąc każdy krok. Można się zagapić, bo ciągle towarzyszą nam takie widoki...wyspa coraz niżej...i bliżej... Na dole nie możemy odmówić sobie przyjemności zdjęcia traperskich buciorów i zanurzenia nóżek w krystalicznej wodzie. Co za ulga! Kolor wody zupełnie mnie rozmiękcza ... Ale do przejścia jeszcze kawałek. Po odpoczynku i naradzie decydujemy jednogłośnie wynająć łódkę i popłynąć na wyspę. Misiek w roli gondoliera sprawdza się znakomicie, ja jestem dobra tylko w nawigacji ;).
Dopływamy do wyspy i zwiedzamy kościół Wniebowzięcia NMP.Zachowały się w nim fragmenty gotyckich fresków. Główny ołtarz z pozłacanymi rzeźbami pochodzi z XVIII w.
Na dzwonnicy znajduje się słynny dzwon życzeń. Trzeba osobiście pociągnąć za sznur, by spełniło się nasze życzenie. Skutkiem tego w Bledzie dzwon wali niemal bez przerwy, spełniając prośby tysięcy turystów z całego świata. Po odstawieniu łódki siedzimy jeszcze trochę nad brzegiem, wypatrując kolejnych zmieniających się obrazów. No ale ile można się gapić? Długo. To miejsce inspiruje. I jakoś się nie nudzi, układając w kadrze kolejne kompozycje. Zbliża się zmierzch. Magiczna pora. Na wodzie coraz mniejszy ruch. Upał już nie doskwiera, a my czekamy na jeszcze jedną atrakcję tego dnia....
To koncert irlandzkiej wokalistki w ramach festiwalu muzyki etno. Jej  jasny, czysty głos niesie się daleko po tafli jeziora....
https://www.youtube.com/watch?v=vsSkJWVECnw
.... Ech, to był piękny dzień...

najbliższe galerie:

 
Jezioro Bled
1pix użytkownik kasica odległość 1 km 1pix
bled
1pix użytkownik lukasz76 odległość 1 km 1pix
BLED i okolice
1pix użytkownik gregy odległość 2 km 1pix
Mały, piękny Kraj- Słowenia
1pix użytkownik arturin odległość 2 km 1pix
Bled i okolice
1pix użytkownik beatah odległość 3 km 1pix
Vintgar
1pix użytkownik eljot odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.03.2016 21:33

Glockerko - Jezioro Bled zdecydowanie trzeba odwiedzić i koniecznie wleźć na zamek i na jakiś wybrzusz, by je zobaczyć z góry! :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 12.03.2016 23:45

Po prostu piękne miejsce i piękna galeria!
Pozdrawiam.:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 20.09.2015 23:50

Gabi - skoro Bled Ci się podoba, to na pewno tam kiedyś dotrzesz, czego Ci życzę... dziękuję

Małgoś - na wapieniach rośnie też wiele roślin , które gdzie indziej nie rosną...ogólnie lubię to co w naturze wapienne...
a marmury to tak na marginesie przeobrażone wapienie albo dolomity, taka pokręcona ta natura...

pozdrawiam mocno

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 19.09.2015 12:36

Bardzo chciałabym tam kiedyś dotrzeć, miejsce faktycznie przepiękne. I ode mnie wcale nie tak daleko,
pozdr.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.09.2015 10:49

Chwała wapieniowi!!! Cenniejszy on niż marmury... ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 17.09.2015 22:00

Małgoś - wyjazd był wymarzony i wiesz,że się udał. Bardzo. A Bled - to naprawdę malownicze miejsce. Trochę za dużo tam ludzi, ale co tu się dziwić... skoro każdy chce to zobaczyć... co do koloru wody - to tam wszędzie panoszy się szmaragd , w jeziorach, rzekach... wszystkiemu winne to wapienne podłoże...
ściski

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 17.09.2015 21:54

Andred- masz oczywiście rację. Powiem Ci,że Twoja galeria z wędrówki na Triglav, zaszczepiła we mnie mocno chęć zdobycia tej góry, ale póki co to niemożliwe. Nie wiem czy kiedyś będzie mi to dane, na razie cieszyłam się łatwiejszymi szlakami i w ogóle całym tym pięknym krajem...
dzięki,że wpadłeś, pozdrawiam ciepło

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.09.2015 00:08

Elu, przepiękne to miejsce i wspaniale pokazane na Waszych zdjęciach. Zamek a także kościół na wyspie wyglądają malowniczo ze wszystkich stron. Kolory wody - powalające... I jeszcze żyjące w warunkach naturalnych cyklameny, które bardzo lubię ;) To naprawdę wyjazd - marzenie :) Pozdrawiam serdecznie :)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 15.09.2015 23:12

Słowenia jest super, a na wakacje wręcz rewelacyjna, ale faktycznie trochę niedoceniana.
Widoki z góry na jezioro super.....dzięki, że byłaś w stanie poświęcić kolano żeby nam to pokazać :-)
Pozdrawiam,
andred

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.09.2015 22:13

Pipolu - Ty wiesz i ja wiem...tylko Waszej ścianki nie widzę

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 15.09.2015 22:11

Lucy - to pomieszkiwania też zazdraszczam
pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 15.09.2015 22:05

wracam bo teraz wiem co oglądam ;)))))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 11.09.2015 22:49

Surykatko ja tylko od czasu do czasu "pomieszkuje" nad M.Polnocnym,ale polubilam to wybrzeze bardzo i marzy mi objazd dookola.Pozdrawiam .

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 11.09.2015 21:27

Marcin, Gregy, Dreptak, Woja, Skuza, Zibid - dzięki za odwiedziny.
Pozdrawiam Was serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 11.09.2015 21:23

Śnieżko - widziałam zdziwienie na wielu twarzach, gdy mówiłam,że wybieram się na wakacje do Słowenii. Dlaczego tam? Może jeszcze czymś Cię przekonam,że to nie był najgłupszy pomysł.
Pozdrawiam ciepło

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 11.09.2015 21:18

Romano - pokażę coś na pewno, mamy dużo zdjęć, a kraj naprawdę wart jest odwiedzin.
Pozdrawiam ciepło

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 11.09.2015 21:16

Paweł - ja też nie widziałam innej opcji, wiedziałam,że jezioro trzeba zobaczyć z góry. Cieszy mnie,że podobało Ci się i obrazkowo i słownie i muzycznie.
Pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 11.09.2015 21:12

Sono - miło usłyszeć,że ktoś też marzył o tym miejscu i że ta galeria być może przyczyni się szybszej realizacji marzeń. Mieliśmy szczęście do pogody pod względem słońca, więc Bled prezentował się naprawdę uroczo. Jezioro warto obejrzeć ze wszystkich stron i poziomów , wtedy ma się jego pełny obraz.
Pozdrawiam Cię serdecznie

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.09.2015 21:14

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Extra!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 05.09.2015 17:36

Do głowy by mi nie przyszło, że do Słowenii ktoś jeździ na wakacje. A tu proszę, tak tam pięknie. Wysepka jest jak z bajki, najpiękniejsza.
Zapodaj jeszcze ze dwie galerie z tego kraju i rozpocznie się tam najazd Obieżyświatów;) Ja jestem podatna na Wasze sugestie i jak tu coś pięknego zobaczę, to potem chcę na własne oczy - możliwe, że i w tym przypadku tak będzie;)
Pozdrowienia:)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 05.09.2015 09:31

Piękne okolice wybraliście na tegoroczny urlop:)
Pozdrawiam:)

woja użytkownik woja(wpisów:569) dodano 03.09.2015 21:35

Pięknie pokazane! Gdybym nie był, natychmiast musiałbym pojechać:-)
Pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 02.09.2015 23:34

zaiste - piękne miejsce to

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.09.2015 09:04

Bardzo urokliwe miejsce. Najbardziej podobają mi się widoczki z góry :)
Mam nadzieję, że jeszcze nam pokażesz trochę tego pięknego kraju.
Pozdrawiam :)

gregy użytkownik gregy(wpisów:639) dodano 31.08.2015 18:01

Pięknie. Nie długo wybieram sie włąśnie do Bled

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 30.08.2015 19:37

Zawsze mówię, że zawsze warto popatrzeć z wyższej perspektywy ..., a tutaj było to wręcz obowiązkowe ..., zresztą tak też jest chyba prezentowany Bled, wysepka po środku jeziora i spojrzenie na nią z góry ...:) Świetna galeria, super opowiedziana i pokazana ..., i muzyka też przyjemna dla ucha:)
Na pewno tam pojadę ..., pozdrawiam:)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 30.08.2015 14:26

Śliczne miejsce i fotki też...i jak tu sobie nie westchnąć :))) Podobnie jak Ty od wieków czekam na sprzyjające okoliczności, żeby odwiedzić Bled, ale teraz wiem na pewno, że muszę tym okolicznościom jakoś pomóc. Czekam na cd bo coś czuję, że przypadnie mi do gustu :) Pozdrawiam serdecznie

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 30.08.2015 13:34

Bardzo miłe doznania estetyczne. Widoki rewelacja.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 29.08.2015 23:17

Basiu - masz rację, niebo dopisało :))) woda też ;) ogólnie miejsce pomimo swego znacznego zaludnienia i drożyzny, jest urocze:) no ale nie ma się co dziwić,ze tylu ludzi chce to zobaczyć... nie każdy jednak decyduje się wejść na te górki, by zobaczyć jezioro z wysoka, a to duży błąd, bo dopiero widząc je z różnych stron i poziomów można w pełni docenić jak jest piękne :)))
ściski najcieplejsze :)))

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 29.08.2015 22:37

Elu, wspaniała wędrówka z Wami -:)))) Cuuuuuuudne to miejsce, przepiękne widoki okraszone wspaniałą bielą kłębiastych chmur. Niebo dopisało w 200% i nie tylko niebo.
Nie dziwię się, że takie widoki masz cały czas pod powiekami. Żal wracać do codzienności po takiej porcji piękna.
Pozdrawiam, ściskam i czekam na dalsze relacje -:))))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 29.08.2015 22:33

Małgosiu - nie wiem czemu nie byłaś w Bledzie, ale to teraz już wiesz co straciłaś ;) ale zawsze można to nadrobić, myślę ,że warto :)
a urlop, owszem, mieliśmy piękny i bardzo różnorodny , nie sposób było się nudzić :)))

Mariolu - miło mi,że dzięki tej galerii, też zaczynasz marzyć o Słowenii :))) jedź, myślę, że się nie zawiedziesz... jedyny minus, to drogo tam ...

Vivi - wiele osób w ten sposób traktuje Słowenię - jako kraj tranzytowy, a ona ma naprawdę dużo do zaoferowania :)))

Satan - te górki są naprawdę niesamowite, odrobinę pochodziliśmy , na tyle na ile pozwalało mi kolano, ale wiem,że muszę tam kiedyś wrócić i połazić konkretniej :)))

Pozdrawiam Was mocno :))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 29.08.2015 22:25

Marku - errata: nie wszystkie życzenia....

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 29.08.2015 22:24

Marku - za sznurek ciągnęliśmy, ale wszystkie życzenia spełniają się tak od razu, na niektóre trzeba zaczekać ;) no właśnie , to jak z marzeniami, potrzeba wytrwałości i wiary ,że się uda :)))

Valt - spacer trochę męczący głównie ze względu na upał, pokonywanie nierówności terenu wiadomo,że wymaga nieco wysiłku, ale zawsze się opłaca :)))

Michale - w Rimskich Teplicach nie byłam, ale domyślam się,że to jakieś gorące źródła ;) A ciąg dalszy - owszem będzie, to ja już zapraszam , dzięki :)))

Pipolu - to niefajnie, ale może się nie sprawdzą ? tego Wam życzę :)))

Pozdrawiam Was ciepło:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 29.08.2015 22:17

Lucy - to super ,że mieszkasz w takim miejscu :)))

Nola - czyli nie tylko ja marzyłam o Słowenii;) , a już myślałam,że to jakieś fanaberie ;)... a pewnie w porównaniu z Albanią to bliziutko...:))) na pewno warto się tam kopnąć...

Achernar - zgadzam się,że śliczne :)))

Pozdrawiam Was mocno :)

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 29.08.2015 22:06

Słowenia, perełka południa Europy. Od dawna się przymierzam, głównie z uwagi na Julijki, Karawanki właśnie oraz Alpy Kamnicko-Sawińskie. W tym roku kolega z pracy, który jeździ na urlop do krajów niemieckojęzycznych pytał mnie o jakieś fajnie miejsce na nocleg w drodze powrotnej z Włoch, takie już słowiańskie, ale z niemieckim, alpejskim sznytem, zaproponowałem mu waśnie Bled...był równie zachwycony ;-)

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 29.08.2015 20:38

Zawsze Słowenię pokonywałem tranzytem i tak mi się spieszyło
że oprócz Postojnej nic tam nie widziałem. Po takim Bledzie
Widzę że to duży błąd.
Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 29.08.2015 20:32

ale tam pięknie nie marzyłam ale zaczynam marzyć , bo takie widoki koniecznie trzeba zobaczyć , cudo ! pozdrawiam cieplutko :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 29.08.2015 20:12

Jejku przecież ja wieki temu byłam w Słowenii, tylko pytanie dlaczego nie dotarłam do Bledu. Odpowiedzi też sobie nie udzielę bo jej nie znam. Piękny mieliście urlop, ja na takie widoki też bym się długo gapiła. Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 29.08.2015 18:52

no my prognozy pogodowe mamy, delikatnie mówiąc, nie fajne :(

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 29.08.2015 14:41

przepiękna galeria i wyprawa :)
pozdrawiam...

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 29.08.2015 14:04

Warto bylo sie wdrapywac dla takich widokow bo sa wyjatkowo sliczne. O Slowenii mozna powiedziec ze male jest piekne :) Ja ostatnio pojechalem na weekend do Rimskich Teplic i okolica bardzo ale to bardzo mnie sie podobala :)
Super widoki, super galeria :) Czekam na dalszy ciag :)

Pozdr
Michal

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 29.08.2015 12:36

Solidnie opisane, bajeczna galeria. Spacer może męczący, ale wrażenia są bezcenne i niezapomniane.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 29.08.2015 11:12

I co spełniły się Wasze życzenia ?,bo za sznurek pociągnęliście chyba :):):)
Piękne zdjęcia z pięknego zakątku świata.Kościółek na wyspie cudnie wygląda otoczony taką cudną wodą,no ten zamek na skałce.
Marzenia się spełniają,trzeba tylko wytrwale to tego dążyć.
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 29.08.2015 00:29

Miało być "Śliczne miejsce", ale parę literek mi "wycięło"...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 29.08.2015 00:29

Dla samych takich widoków warto się tam wybrać,zne miejsce. Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 29.08.2015 00:12

O matko!:) Pięknie to tutaj u Ciebie:) Też marzę od dawna o tych widoczkach, ale wiem, że tam kiedyś pojadę, bo to całkiem niedaleko;) Jak już dojechaliśmy autkiem do Albanii, to do Słowenii jest rzut beretem;)
Super galeria, widoki cudne, nie dziwię się Tobie, że nie mogłaś przestać się gapić;) Też bym się gapiła;)
pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 28.08.2015 23:52

Niedaleko Dover ale jest i sporo wszedzie.A jak kiedys zawitasz do Anglii to klifow bedziesz miala pod dostatkiem.Na mnie robia wrazenie za kazdym razem.Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 28.08.2015 23:43

Lucy - jakich klifów, tych z Dover? Jeśli tak, to zazdraszczam ;)
Masz rację, o Słowenii nie da się nie marzyć, już marzę by tam wrócić :)))
pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 28.08.2015 23:38

Surykatko i jak tu nie marzyc o Slowenii, no jak?Kiedy karmisz nas takimi obrazkami. Pozdrawiam z sasiedztwa klifow.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!