m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Diakopto można się zatrzymać. W sumie to trzeba, bo tu się nabywa bilety na kolejkę do Kalavrity. O Diakopto wiem tyle, że za stacją jest kościół, a przed restauracja serwująca rewelacyjną mrożoną kawę. Zwiedzania więcej nie było, gdyż pociąg okazał się punktualny. Spóźnił się raptem o 9 minut. Jedziemy. Cała trasa liczy 22 kilometry i prowadzi przez wąwóz Vouraikos oraz zbocza gór Chelmos. Z początku widoki są takie na trzy z minusem. Jakieś pagórki porośnięte karłowatymi drzewami, jakieś skałki. Z biegiem torów, skały się przybliżają . Mają coraz ciekawsze kształty i odsłaniają co rusz inne wzorki. W niektórych miejscach rzeźba terenu co nieco przypomina słynne Meteory. Z naciskiem na co nieco...
Trasę zbudowano pod nadzorem włoskich inżynierów 120 lat temu. Ktoś się w końcu zlitował nad osiołkami taszczącymi na swych barkach wory pełne wydobywanych w górach minerałów. W drugiej połowie ubiegłego wieku poszli dalej. Kolej została zelektryfikowana. Zmodyfikowano też tory, dokładając jeden, środkowy - w miejscach, gdzie nachylenie sięga 15 stopni. Najładniejszy odcinek podróży zaczyna się 5 kilometrów po starcie. Wówczas wjeżdżamy we wspomniany już wąwóz. Pociąg mknie przez wydrążone w skale tunele. Chwilami odległość miedzy szybą a ścianą nie przekraczała 10 cm. Przy odrobinie pecha można było stracić aparat lub telefon. Przy pechu absolutnym można było stracić głowę.
Dlatego teoretycznie nie ma pozwolenia na otwieranie okien podczas jazdy i robienie fotek przez otwartą szybę. Informował o tym nawet maszynista przez głośnik. Zgadnijcie kto go posłuchał?... Poza tym, ludzie latają po wagonie z lewej na prawą i z prawej na lewą. Bo raz po lewej, raz po prawej jakiś ładny widok się wyłania. Wygląda to dość komicznie. I co gorsza sam wziąłem udział w tej durnej zabawie. Są też momenty, gdy wagoniki przecinają akwedukty. Adrenalina się wtedy lekko podnosi, bo spod nóg urywa się ziemia. Jeśli wszyscy pasażerowie są akurat po jednej stronie okien, tylko patrzeć jak się wagonik przechyli i runie w otchłań wąwozu... Całe szczęście, wysiadka.
Zejdźmy teraz pod ziemię. Do Jaskini Jezior niedaleko wioski Kastria. Tam jest najfajniej. Niestety zdjęć robić nie wolno. Nawet bez lampy. Zrobiłem do Pani Przewodnik Jaskiniowej oczy takie jak kot ze Shreka. Zgodziła się! Ale tylko z biodra. Żeby nikt nie zauważył. Po wejściu poczułem się jak w grze Diablo. Brakowało jedynie, żeby zza winkla wyszedł Decard Cain i tym swoim ochrypłym głosem powiedział: Dobrze cię widzieć szlachetny Palladynie Jaskinia pełna jest korytarzy, ślepych uliczek i labiryntów. Co prawda turystom udostępniono niewielki jej fragment, ale i tak każdy (chodząc po wygodnym pomoście) zdąży nacieszyć oko widokiem niesamowitych nacieków skalnych. I stalaktyty i stalagmity kształty przybierają fantastyczne. Irracjonalne. I groźne.
Tu dopatrzyłem się głowy monstrum. Spójrz w to oko i zrób zdjęcie... Gdyby ktoś mnie wtedy złapał za ramię - portki pełne. Wybaczcie, ale nie pamiętam, w którą stronę to było. Najprawdopodobniej aparat położyłem na ziemi z obiektywem wycelowanym w sufit. W każdym razie, na pewno nie uciekałem przed monstrum. Tak po prawdzie w Jaskini Jezior nie ma jezior. Jest rzeka. Z krystalicznie czystą wodą. Latem gdy poziom lustra wody opada, odsłaniają się pooddzielane naturalnymi zaporami baseny-jeziorka. Stąd nazwa. Takie podziemne Pammukale. A przy wyjściu taka narośl na skale. Przypomina....mały palec.
Jesteśmy w jaskini nadal. Ale innej. Tu jest źródełko, a nie jezioro. Cudowne. Tzn. z cudowną wodą. Według podań i legend księżniczka Eufrozyna odnalazła tu ikonę Madonny z Dzieciątkiem (Panagia Spiliani). Ikonę z płótna, wosku i żywicy wykonał sam św. Łukasz. Według podań i legend oczywiście. Znajdujemy się w jednym z  najstarszych klasztorów w Grecji. To Megalo Spileou. Tu też ze zdjęciami trzeba uważać. Niby można swobodnie pstrykać na zewnątrz. Niby nawet w większości miejsc w środku. To co jednak najbardziej mnie ciekawiło objęte było zakazem fotografowania. Taka np. kaplica z relikwiami świętych. Czaszki, palce, kość śródstopia. Pełno innych części ciała, z których rozpoznaniem miałem kłopoty. A tu ci chodzi pop za plecami i zerka. I łypie wzrokiem spod tych krzaczastych, Breżniewowych brwi. Pstryknę czy nie pstryknę. Odpuściłem. Nie chciałem aby moje relikwie się znalazły w kaplicy... Widoki z okien mnisi mają boskie. Kilkusetmetrowe, pionowe ściany, zielone zbocza gór. I nagle takie coś. Szkarada.
Pokazuję go Wam tylko z obieżyświatowej' przyzwoitości. Monastyr jest olbrzymi. Niestety urodą swą nie grzeszy. Wygląda jak PRL-owskie bloczysko i sami przyznacie, że Dom Pielgrzyma Arka z Lichenia lepiej by się w te skały wkomponował... ;) Dotarliśmy do Kalavrity. Dziś pustki na ulicach. Tłoczno zrobi się zimą. Zimą Kalavritę zasypuje śnieg aż po dachy domów. I co ciekawe jest to jeden z największych kurortów w Grecji. Oczywiście z tych zimniejszych. Wyglądam swym przypomina nasz Karpacz, z tą różnicą, że zamiast światyni Wang mają to oto.
I jest w Kalavricie kościół o dwóch wieżach i dwóch zegarach. Prawy działa normalnie. Lewy zatrzymał się na godzinie 14:34. O wielkiej tragedii mieszkańców ta godzina przypomina. Otóż podczas okupacji dnia 13 grudnia 1943r. o w pół do trzeciej rozpoczęła się hitlerowska rzeź na mieszkańcach. Wymordowali prawie wszystkich jako karę za działania partyzantów. Kalavrita słynna jest na cały świat z wyrobu...desek do krojenia. Ciekawe, nie ? ;)) Słynie też z produkcji miodu oraz wszelkiego rodzaju konfitur. Najwyraźniej greckim pszczołom bardziej pasuje wysokogórski klimat. Kupiliśmy sobie po słoiku na głowę i pod desce na kuchnię. Opuszczamy Kalavritę, kierując się w stronę Koryntu... ...mijając malownicze góry poprzecinane wstęgami dróg.
Taką - jak ją sobie na własne potrzeby nazwałem - transpeloponeziną :) Do zobaczenia, dzięki!

najbliższe galerie:

 
PELOPONEZ [MOST RIO-ANTIRIO, ]
1pix użytkownik afrodyta odległość 53 km 1pix
OLIMPIA- MIEJSCE KULTU ZEUSA
1pix użytkownik afrodyta odległość 56 km 1pix
Grecja - Mykeny
1pix użytkownik omektron odległość 57 km 1pix
OLIMPIA - MUZEUM ARCHEOLOGICZNE - PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 57 km 1pix
MYKENY - PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 59 km 1pix
Grecja - Peloponez - Mykeny
1pix użytkownik irena2010 odległość 63 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:1621) dodano 25.02.2017 18:27

ciekawe miejsca, nie byłem, jaskinie pewnie by się mojemu młodemu spodobały

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 09.10.2015 21:07

Hej.
Michal1988 -
1. Jak mi wyjdzie na zdjęciu Na8-10Al6Si6O24S2-4 , to będzie idealnie :)).
2. Wiem, ze lubisz. Zauważyłem. Ale szczura w pomidorach z Kuby nie przywiozłeś mam nadzieję? ;)

Magdar -
1. Podpity Grek w Kalavricie paplał, że wieś obok słynie z innych desek. Ale chyba tak tylko se paplał .......

Klavertjevier-
1. Haaa, znalazłem sposób na Twój nick. Przekopiowuję go i zmieniam tylko literkę małą na dużą. Ufff.
2. Najprawdopodobniej fotki z wnętrza najbardziej przypadły do gustu, bo pochodzą z wnętrza...

Dziękuję. Pozdrawiam. Udanej soboty i niedzieli życzę.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2377) dodano 09.10.2015 19:52

Transpeloponezina i fotki z wnętrza jaskini najbardziej mnie się podobały.
Twój komentarz jak zwykle superacki.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.09.2015 13:55

Fajne deski do krojenia.Pozdrawiam :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:857) dodano 02.09.2015 20:42

Niebo idealnie blekitne :) Z 46 znajac zycie kupilbym wszystko bo uwielbiam przywozic kazde jedzenie i alkohole z podrozy :)
Widoki super, jaskinia jeszcze lepsza :)

Pozdr
Michal

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 02.09.2015 20:21

Gabi
1. No powiedzmy, że to ja zdecydowałem ;)
2. Pewnie prawda. Choć póki co za wielu wspaniałości nie dostrzegłem. Podoba mi się Santorini, Korfu i Kreta, ale ...patrz pkt 1.
3. Szczerze powiem, że było wtedy tyle co w Polsce (ponad 35), ale mniej duszno. Zniosłem. Obyło się bez kroplówki...

Romana
1. Następna bądź Ty ;)
2. Mnisi sprawiali wrażenie jakby im wisiało gdzie mieszkają. Nie rozumiem ;)

Sona_dora
1. No windy nie ma. Sorry Batory.
2. Nie namawiaj, nie namawiaj......I namówiłaś

Gabi & Romana & Sona_dora fajnie, dzięki, hej

gabi użytkownik gabi(wpisów:2234) dodano 02.09.2015 10:14

Ninka, dobrze, ze zdecydowałeś się na tą właśnie cześć Grecji, bo jest mi ona zupełnie nieznana. Z przyjemnością obejrzałam i przeczytałam zarówno pierwszą cześć jak i tą. Grecja to wspaniały kraj, prawda? Jak upały?
pozdr.

romana użytkownik romana(wpisów:4935) dodano 02.09.2015 09:40

Dzięki wielkie za narażenie życia dla tych fotek ;-)
Monastyr oczywiście najpiękniejszy :)))))
Pozdrawiam :)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2074) dodano 01.09.2015 21:51

Cześć Podrozninka. Sprostowanie : hulajnoga odpada, po ciężko wjechać pod górę, a jestem wielbicielką widoków z górnej półki :))) Bez barierek jest bardziej emocjonująco :) a poza tym, to fajnie snuć opowieści o swoich podróżach, żeby po prostu wrócić do miłych wspomnień :) Dlatego nie warto się zniechęcać, mimo, że trochę roboty to kosztuje :) Dobranoc

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 01.09.2015 20:33

Sona-dora, cześć.
1. Ty to lubisz przejażdżki autobusami, samolotami, balonami i hulajnogą, więc nie dziwi mnie, że i pociągi się łapią :)
2. Oparłem aparat na prawym. Gdybym oparł na lewym byłyby lepsze... Mój błąd.
3. I nie ma barierek!

Charlie, cześć.
1. Zrobiłem selfie, ale nie trafiłem... ;)
2. Jakoś ostatnio wolę sobie pooglądać cudze wyjazdy, niż relacjonować swoje...

Dzięki miłe Panie. Hej

charlie użytkownik charlie(wpisów:1725) dodano 01.09.2015 15:39

Do absolutnego zilustrowania jaskini brakuje mi jednego-jedynego zdjęcia - Twoich oczu a'la Kot ze Shreka :-)
Wyprawa piękna. Czekam na następne części :-)
Pozdr.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2074) dodano 31.08.2015 20:09

1. Podobało mi się, bo lubię przejażdżki takimi pociągami :)
2. Poza tym całkiem niezłe fotki ustrzeliłeś z biodra w tej jaskini :)
3. Fajna ta transpeloponezina :) Pozdr.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 31.08.2015 19:47

Cześć Valt69 i Nola76.
1. Im chodzi o to, że błyski fleszy mogą zdenerwować mieszkające w jaskini nietoperze. Wkurzone wgryzają się kłami w aortę :)
W sumie, to nie zastanawiałem się nad tym specjalnie. Nie wolno - nie robię, pozwalają - robię. Nas spotkała jeszcze historia taka, że koleżance upadł telefon na ziemię. Rozpadł się i jakaś tam część wpadła do wody. Pani Przewodnik tylko popatrzyła z politowaniem na nas, bo teraz muszą załatwić nurków, którzy to wyłowią zanim się w stalagmit przemieni...
2. Jeśli Ci się galeria do czegoś przyda, to bardzo się cieszę. Z reguły w opisach nie podaję kosztów, czasów, etc. Ale w razie potrzeby mam je w głowie i służę wiedzą :)
3. Nie bójmy się Nola76 tego napisać. Osiedle na Ursynowie ma więcej uroku ;)
Miło, że mnie odwiedziliście. Dzięki.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 31.08.2015 14:09

Bardzo fajna galeria. Jeżeli chodzi o zakazy fotografowania w jaskiniach, to tylko Bułgarzy mają na to wywalone, a wręcz zachęcają do fotografowania, chociaż byłem tam tylko w dwóch jaskiniach. Słoweńcy poszli dalej w tym absurdzie i twierdzą, że błysk fleszy niszczy stalagmity i stalaktyty. Ja z każdym rokiem zapędzam się coraz dalej na południe Bałkanów, więc pewnie niedługo o Grecję zahaczę. Galeria bardzo się przydała.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6332) dodano 30.08.2015 21:22

Ładna ta jaskinia, klasztor juz niekoniecznie;) Fajna ta trasa zwłaszcza na ostatnich zdjęciach;)
pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 30.08.2015 20:59

Hej Paweller75. To i tak pikuś. Ja to miałem jazdę na Akropolu. Wyobraź sobie, że ustawiam się z córą do zdjęcia na tle Partenonu. Żona łapie kadr. Raptem się zorientowałem, że mam koszulkę tył na przód. W te pędy ją zdejmuję i zakładam jak należy. A tu spod ziemi wyrasta jakiś ochroniarz w cywilu i drze się na całe Ateny, że nie wolno! Że to święte miejsce! Że nie wolno się obnażać!!! Że na policję dzwoni. Czujesz? Sto tysięcy ludzi patrzy od razu na ciebie jak na terrorystę jakiegoś... Z miejsca ci się odechciewa i robienia zdjęć i w ogóle pobytu w takim kraju... Dzięki, że wpadłeś i ślad zostawiłeś, hej

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:6875) dodano 30.08.2015 20:34

"Uwielbiam" sytuacje, jak jadę gdzieś kawał drogi, żeby coś zobaczyć, a tam zakaz fotografowania jest ..., no ale tak się zdarza, ja pamiętam, jak w Sienie w jakimś kościele, jak się zorientowałem, że jest zakaz, to pierwsze co zrobiłem to wyszedłem ..., nie to nie i finito:)
Pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 30.08.2015 19:39

Vivi - Szukałem toalety i skręciłem zamiast w prawo to w lewo ;) A tak naprawdę, to wiedząc, że będę w Kalavricie wyszukałem w necie atrakcji niedaleko i wyskoczyło m.in. Kastria Cave of the Lakes. Dzięki za wizytę i komentarz.
Marcin1980 - wszystkie trasy, we wszystkich moich galeriach są malownicze. Mniej malownicza jest moja umiejętność robienia ładnych zdjęć...
Miłego wieczoru Panowie

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1665) dodano 30.08.2015 13:14

Bardzo malownicza trasa. Jaskinie dały fajne efekt na zdjęciach, i super oprowadzone.

vivi użytkownik vivi(wpisów:466) dodano 30.08.2015 12:52

Gdzieś ty wynalazł tą jaskinię. Dużo jeździłem po Peloponezie
ale tam nie trafiłem. Widoki wewnątrz bardzo fajne i podobało
mi się tam.
Pozdrawiam

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 30.08.2015 12:34

Cześć Achernar-51, cześć Lucy56!
1. Hehe, Wy to już prawie jak Ostatni Mohikanie śledzicie z zainteresowaniem moje "wyczyny" :)
2. Cór Koryntu nie pokażę, bo zabrania regulamin ;) Poza tym coraz mniej mi się chce robić galerie. Dlatego wcisnąłem teraz cztery miejsca w jedną opowieść, żeby nie zawalać serwerów...
3. Sprawa piękna czy brzydoty, to kwestia dość trudna do wzięcia w konkretne ramy. W mojej hierarchii monastyr jest skrajnie obleśny i nijak nie pasuje swą formą do niczego. Ani do skał, ani do architektury Grecji. Gdyby stał przy plaży w Słonecznym Brzegu, to jeszcze bym go zniósł...
4. Lepiej niż pociągiem jest zrobić tę trasę piechotą. Ludzie chodzą po torach, bo pociągi na tej trasie jeżdżą raptem cztery na dzień.

Udanej niedzieli, dzięki za odwiedziny, hej

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2129) dodano 30.08.2015 02:11

To sie nazywa poswiecenie dla braci obiezyswiatowej.Dobrze, ze aparat sie ostal i glowa rowniez😀.A tak serio, to naprawde ciekawe miejsca pokazales.
Wagonikiem przecinajacym akwedukty przejechalabym sie chetnie.
Jaskinie sa niezwykle interesujace (widzialam inne ale tez niesamowite w USA).
Relikwie wywoluja u mnie mieszane uczucia.I tutaj nie narazalabym sie rowniez 😉.
Ktos ten monastyr musial zaprojektowac!Zwyczajnie sknocil. Grecja w Twoim wydaniu super.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4068) dodano 29.08.2015 22:47

Z zainteresowaniem śledzę Twoje greckie galerie. Ateńska była fajna, a i ta peloponeska jej nie ustępuje... Ciekaw jestem, czy prezentując Korynt pokażesz też słynne córy tego miasta... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!