m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Dzień dobry.Pierwszą część zakończyliśmy w momencie wchodzenia na Rynek Staromiejski.Zatem część drugą od niego zaczniemy.Zostaliśmy jak na gości z Polski bardzo pięknie przywitani.Muzyką i piwem.Z towarzyszącą nam muzyką pozwiedzajmy co nieco,a po zwiedzaniu wstąpimy na piwko :) Proszę mi wybaczyć,że męczę szczegółami,ale jak już się za coś biorę,to lubię dokończyć.Tak tez mam ze zwiedzaniem.Lubię zobaczyć dużo.A najlepiej wszystko.A jeszcze lepiej ze szczegółami.Zapraszam na Rynek,który większości z Was jest dobrze znany,więc dzisiaj nic twórczego tu nie odkryję. Zacznijmy od staromiejskiego ratusza,bo to on jest główną atrakcją Starego Miasta. W rzeczywistości Ratusz Starego Miasta to szereg domów,zajmowanych przez radę wciągu stuleci,bo tak naprawdę w 1338 roku mieszczanie rozszerzyli kupiecki dom Volflina,a przylegającą wieżę oraz kaplicę dodano w 1381 roku. Stojący sąsiedni dom Kriza został nabyty sześć lat później a jego renesansowe okno z inskrypcją Praga caput regni ( Praga stolica królestwa ) jest XVI wieczne. Ale najbardziej oczywista oczywistość to taka,że to zegar astronomiczny jest największą atrakcją Rynku Starego Miasta i przyciąga rzesze turystów.
Misterny mechanizm zegara astronomicznego  potrafi podać czas dnia,miesiąc i porę roku. Jest tak zajefajny,że potrafi również wskazać znak zodiaku,tor słońca i święta w kalendarzu chrześcijańskim. Z wybiciem godziny,kościotrup uosabiający śmierć uderza w dzwon,ustępując następnie dwunastu apostołom. Dwóch z dwunastu.Gdyby ktoś pytał,to wszyscy jednocześnie się nie pokazują :) Kiedy zapieje kogut i wybije zegar,pojawiają się inne figurki,w tym niewierny Turek i strojąca się Próżność. Orloj,bo tak nazywany jest zegar,to dzieło Mikulasa z Kadania i ma tyle lat co bitwa pod Grunwaldem.Wygrana przez wojska polskie rzecz jasna. 1410 tak dla przypomnienia :)
I tak jak bitwa nie należy do najstarszych w Europie,tak Orloj już tak. Przenieśmy się może teraz w inną część Rynku.Jak ktoś za bardzo nie lubi szlifować bruku,może skorzystać z pojazdu napędzanego końmi . Na przeciw Ratusza i nad jego placem górują podwójne wieżyce kościoła Tyńskiego.Jego budowę zaczęto w 1365 roku i pomimo licznych późniejszych zmian kościół robi wrażenie gotyckiego. Wieże zaczęto wznosić w 1402 roku,ale prace przerwały wojny husyckie,co spowodowało,że iglice dokończono dopiero w roku 1511. Tyle o kościele,a my podziwiając pięknie zdobione kamienice,oraz Pałac Goltz-Kińskych pochodzący z 1755 roku przenosimy wzrok na centralny punkt Rynku.Jak na nie większości rynków,tak też i w Pradze w centralnym punkcie znajduje się ... ... No oczywiście że nie fontanna.Pomnik się znajduje.Przedstawia zwycięskich wojowników husyckich i protestantów, którzy zostali zmuszeni do emigracji 200 lat po Janie Husie oraz młodą matkę, która symbolizuje odrodzenie narodowe.
Został odsłonięty w 1915 roku dla uczczenia 500 rocznicy męczeńskiej śmierci Jana Husa. Teraz nadszedł czas,aby się w samotności posmykać po rynku i trochę detali popstrykać :) :) :) :) I tak od rynku do detali,od detali do kościoła,od kościoła do kolejnych detali ...
:) :) :) :) Warto na pewno również zwrócić uwagę na kościół św.Mikołaja.Świątynia została wybudowana w miejscu wcześniejszego kościoła parafialnego z XII wieku. Po bitwie pod Białą Górą kościół ten stał się własnością klasztoru benedyktynów. Obecna świątynia została ukończona w 1735 roku.W czasie I wojny światowej stacjonowało tu wojsko czeskie i to żołnierze są autorami dekoracji wewnętrznych. Jest własnością Czeskiego Kościoła Husyckiego. Pod kościołem również sporo się dzieje,przynajmniej w temacie przewozu osób i ich mienia :)
Opuszczamy zatem już Rynek,bo czas najwyższy poszukać czegoś do picia i najlepiej żeby to coś miało piankę.I jeszcze lepiej,gdyby ta pianka była na dwa palce :) Ostatni rzut aparatem i w drogę ... Po drodze jednak zahaczamy o cmentarz żydowski,a raczej jego namiastkę,gdyż był najzwyczajniej w świecie zamknięty.A szkoda.To co się udało podglądnąć to nasze. W ciągu wieków pochowano tu około 100 tysięcy osób,zachowało się zaś około 12 tysięcy nagrobków. Brak miejsca sprawiał,że na istniejące groby nasypywano ziemi,by móc grzebać zmarłych w kolejnej warstwie i stąd też wziął się pofałdowany teren cmentarza. Tymczasem poszukiwania dobrego lokum trwają.
... ... Tu przyjdziemy następnym razem ... No chyba ,że po wyjściu z lokalu będziemy zmęczeni jak ten Pan :) W każdym razie,kto szuka ten znajduje :) Zaglądamy czym prędzej do knajpy,co by dobrym piwem usta zmoczyć :) W knajpie gdy sie dłużej posiedzi to można z ciekawymi  ludźmi się zapoznać ...
I umówić się potem na przykład na Rynku w celach bardziej zapoznawczych :) A później ... 
Tymczasem muszę lecieć.Spieszy się nam jakoś :)
Na razie !

najbliższe galerie:

 
Praga
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Czechy-Praga cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
PRAGA 2
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA  cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Pražský podzim - praska jesień
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Czechy  , moja  impresja  .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.05.2017 22:19

Średniowieczny zegar astronomiczny "Orloj" podobno w remoncie:)
A Praha piękna jak zawsze:) Miło było znowu pospacerować:) Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.05.2017 19:01

ten zegar jest super

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 08.04.2016 18:37

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze :)
Pozdrawiam odwiedzających !

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 07.04.2016 17:08

Pragi nigdy za wiele.Bardzo miło wspominam to miasto.Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 07.04.2016 14:36

Bardzo przyjemny spracer zabytkami.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 06.04.2016 20:56

Praga wciąż przede mną. Po Waszej prezentacji, wiem, że warto!
Pozdrówka przesyłam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 06.04.2016 09:02

Złota Praga - jak zawsze piękna :-)
Warto też wybrać się na wzgórze Petrin by spojrzeć na miasto z tamtejszej perspektywy.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 05.04.2016 23:56

Z przyjemnością pospacerowałem z Wami po zawsze pięknej Pradze. Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 05.04.2016 23:09

Fajnie było powrócić choć wirtualnie do Pragi. Ja niestety w Pradze nie miałem takiej pogody, podczas zwiedzania rynku było pochmurno a nawet zaczęło kropić. Warto też spojrzeć na praski rynek z górnej perspektywy

gregy użytkownik gregy(wpisów:595) dodano 05.04.2016 21:05

Oj jak tam ludzie porozbierani. Fotki chyba z zeszłego roku. Fajne. Zawsze miło sobie przypomnieć Pragę. Ostatnio czasem tam bywam służbowo, wieczorem oczywiście piwko i golonko u Czarnego Orła na Małej Stranie :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.04.2016 20:44

Jakoś z Krakowem mi się ten rynek skojarzył. Może przez ten kościół z dwoma wieżami i bryczki, no i oczywiście tłumy ludzi, ogródki piwne i pomnik ;-)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!