m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
W samym sercu stolicy Czeskiej stolicy dumnie stoi najstarszy kamienny most świata : Most Karola. Nie tylko łączy on zachodnią i wschodnią część miasta, ale stanowi jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi. Z dwóch stron balustrady mostu nad 16 filarami góruja postacie trzydziestu świętych. Oprócz koronacji królów czeskich, na moście odbywały się także turnieje, bitwy i tragiczne egzekucje…. Święty Jan Nepomucen - tragiczna historia śmierci Nepomuka wiąże się z legendą związaną z żoną Króla Wacława, Zofią. Św. Jan poniósł śmierć (torturowany i wrzucony do Wełtawy) za nieujawnienie tajemnicy spowiedzi  Królowej.  Pomnik znajduje się na Moście Karola. Niegdyś Święty uchodził za nieoficjalnego patrona Czech.. Ten sympatyczny pan, to istny człowiek-orkiestra. Urodzony artysta....Nie mogłam sie oprzeć sfotografowaniu go taki był sympatyczny... no i ten jego czeski akcent!
dorożki- kolejna turystyczna moda... Miejsce w którym koncertowal ogniś Mozart.... oblicze NOWOCZESNEJ pragi... Było słowo o czeskiej kuchni, jednak grzechem byłoby przejść obojętnie obok takiego tematu: Byly knedlicki, teraz pomówmy o deserach:) Z deserów warto polecić słynne pardubickie pierniki, popularne palačinky (nasze naleśniki) i racuchy (lívance).
Karlovarské oplatky- wafle- sprzedawane są na specjalnych wózkach, szczególnie w centrum miasta, podawane na gorąco...... Muzeum w Zamku Królewskim...
Dominanta Zamku Praskiego, największa i najważniejsza praska świątynia oraz duchowy symbol państwa czeskiego z kryptą czeskich królów---Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha to praska katedra mieszcząca się na zamku na Hradczanach. Wzniesiona na trzecim dziedzińcu zamku na miejscu rotundy z 929 roku. [Prace nad budową tego późnogotyckiego dzieła architektonicznego rozpoczęto w 1344 roku. Pierwotnym autorem: Mateusz z Arras, po jego śmierci Piotr Parler]
rzeźba wewnątrz Katedry Wita Na Prikope, jedna z głównych praskich ulic... Mala Strana-- to przepiękne podzamcze z urokliwymi zaułkami i uliczkami z piękną barokową zabudową. Pierwotnie Mala Strana była osobną osadą, która w sąsiedztwie dworu rozwijała się niezwykle prężnie. Bogacacy się rzemieślnicy zadbali o rozbudowę mniejszego ryneczku w renesansowym i barokowym stylu.
Przed bramą Hradu, ukryta w budkach, stoi para strażników. Codziennie około godziny 12:00 następuje uroczysta zmiana warty, która stanowić może znakomitą atrakcję dla młodszej części turystów. Nie trzeba im wtedy mówić, że cała ta zabawa powstała w latach 90, właśnie przede wszystkim z myślą o turystach, a niektórzy z mieszkańców miasta wolą o tych występach nawet nie wspominać...... Nie mówiąc juz jak mało ''atrakcyjnie muszą się czuć biedni strażnicy... dziennie pozujący do pamiątkowych zdjęć przynajmniej setek turystów. W każdym z odiwedzanych miast podziwiałam strażników. Głównie za cierpliwość do tych właśnie natrętnych turystów (bez urazy dla nikogo). Za stalowe nerwy i wytrzymałość na docinki i wszelakie próby bycia rozśmieszonym.... Jednak honor przede wszystkim! ...co za ulgę muszą czuć strażnicy uciekający z miejsca fotograficznego upokorzenia........... Zlatá ulička- mieszkanie Franza Kafki. To zdecydowanie najbardziej malownicze miejsce czeskiej stolicy. Zminiaturyzowane, kolorowe domki w wąskiej uliczce czarują odwiedzających.
Uliczka ma głęboką historię:
za czasów cesarza Rudolfa II, mieszkania przy 'Zlatnickiej' zajmowali  członkowie straży.  W XX-stym wieku zamieszkiwana przez poetów i artystów, bądź -jak podają różne źródła- żydowskich złotników królewskich Złota uliczka to iście złoty interes. Bilet wstępu kosztuje 250 koron, pozwala on również na zwiedzenie dwóch dodatkowych zabytków: Kościoła św. Jerzego oraz zamku królewskiego. Droższy pakiet- 350 koron, pozwala zwiedzić o dwa obiekty więcej.
Dla fotografujących opłata 50 koron!
Wydatków cała masa, jak tu nie spróbować oryginanych knedlików, nie kupić pamiątkowej kartki, nie wypić czeskiego piwa?...
hmmm...ruszamy dalej.... Mieszkania romańskie usytuowane były około kilku metrów poniżej poziomu dzisiejszych ulic. Ze względu na zagrożenie wylewami Wełtawy, pod koniec XII stulecia rozpoczęły się prace z budową wałów i nasypów. Sto lat później poziom ulic tak się podwyższył, że przyziemia domów stały się ich piwnicami..... Przekraczając bramę Złotej uliczki natrafiamy na punkt widokowy. Taras jest dość obszerny, ale dobre zdjęcie trzeba przepłacić obitym łokciem i dużą dozą cierpliwości.
Turyści są plagą Pragi. Wszędzie ich pełno i wszędzie są tak samo 'niepoprawni'.... Klasztor św. Jerzego jest najstarszym klasztorem w Czechach a  założony został w 973 roku przez księcia Bolesława II Pobożnego i jego siostrę Mladę z zakonu benedyktynek...Książę przy klasztorze założył pierwszy w Czechach zakon żeński.
W XX w. Przerobiony na galerię sztuki. Hradczany
Praski rynek, zwany niegdyś starym targiem dawniej był sercem osady handlowej. Powstał w XII wieku, początkowo handlowano głównie biżuterią,  jedwabiem i przyprawami… Do dziś jest miejscem handlowym. Od okresu przedświątecznego, poprzez czas największej obławy,kiermasz bożonarodzeniowy ściąga  turystów z najróżniejszych zakątków świata….. Bazylika św. Jerzego (Bazilika sv. Jiří) wybudowany w XII wieku w miejscu innego Kościoła, który stał w tym miejscu ok 920 roku. Głównym zabytkiem znajdującymi się na terenie bazyliki jest grobowiec Wratysława I. Prazský hrad i jego sala główna... Według informacji zaciągnietych z księgi rekordów Guinessa, zamek jest największym na świecie jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię; ulokowany wokół trzech dziedzińców, zajmuje łącznie 45 hektarów!!! Jest dla Czechów nie mniejszą dumą niż dla Polaków Kraków! Przy pomniku, po zachodniej stronie zlotej uliczki, stoi Biała Wieża, której dolna część służyła aż do połowy XVIII wieku jako więzienie i katownia...
Wełtawa Przy trzecim (najbardziej wewnętrznym) dziedzińcu koło Katedry Wita. panorama Starego Miasta Wełtawa późnym popoludniem na wieżyczce staromiejskiej...
wjazd na wieżę staromiejska odbywa się taką oto windą. Tym wytrzymalszym a zarazem mniej cierpliwym na wystawanie w ogromnych kolejkach polecam wspinaczkę na szczyt wieży. Nie ma tysięcy schodków, bólu w kolanach i innych niedogodności.... Tak mocno rozwinięte miasto -JUZ zachodnioeuropejskie- jak praga dawno zapomniało co to komunizm... Pamięta to tylko  małe muzeum Na Prikope... jedno ze 100 muzeów w mieście. KOMOPNOVANE PRO PRAHU taki fragment opisu widnieje na budynku.......A skoro mowa o dawnych czasach to przypomnijmy, że w 1784 nastąpiło połączenie czterech miast praskich w jedną całość. W 1787 ma tu miejsce światowa premiera opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozzarta, która mistrz skomponował specjalnie dla mieszkańców miasta... W Pradze trudno się zgubić.Choć jak dla mnie (czekam na oburzenie kustonnki) dużo bardziej skomplikowane jak Paryż i nie mniej piękne...
Jeszcze nie żegnam Was z Pragi. . do zobaczenia. Ahoj!

najbliższe galerie:

 
Piękna architektura Pragi - I część
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 2 km 1pix
Spoglądając na Pragę:)
1pix użytkownik muessa odległość 2 km 1pix
Praga -Praski Zamek
1pix użytkownik knfred odległość 3 km 1pix
Hradczany - siedziba władz czeskich
1pix użytkownik dsk odległość 3 km 1pix
Praga część 1
1pix użytkownik maryush odległość 3 km 1pix
Praga przypadkiem :)
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.11.2010 00:12

Bardzo fajne, osobiste spojrzenie na miasto. Sposób fotografowania świadczy o nas. W tym wypadku dobrze świadczy. Z paru fotek zrezygnowałbym. Szczególnie z widoczków. Stanowią dysonans z tą "Moneegową Pragą". 1,5,15,19,21,25(z poprawieniem kadru),26,33,38,43- bardzo dobre. Czekam na nowości. Pozdrawiam.

irena2010 użytkownik irena2010(wpisów:18) dodano 28.05.2010 10:01

Milo, że odwiedziłaś moja galerię, dziękuję za wpis, pozdrawiam:)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 07.01.2008 16:13

> mirak: przy 12 rzeczywiscie zamierzony efekt. uwielbiam zdjecia fleksow roznorakich, przy oakzji zaprezentuje ich wiecej
Co do flagi i panoramy, to chyba sie nie zrozumielismy.
Slowo panorama nie odnosi sie zawsze i tylko i wylacznie do ujecia fotograficznego. Mozne tez oznaczać "rozległy widok, oglądany zwykle z miejsca wyżej położonego".
Stad pionowe ujecie. mam nadzieje ze troche rozjasnilam temat?

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 07.01.2008 15:25

Pominę już omawiany problem z jasnością, ale mała obróbka załatwiła by sprawę. Mnie szczególnie urzekło 12. Jeśli to odbicie to efekt zamierzony to gratuluję. Nie bardzo rozumiem co chciałaś powiedzieć przez fotkę z flagą. Z opisu wynika, że to panorama, tylko czemu pionowa. A jeśli zależało na fladze to brakuje mi białego koloru.
A co do Krakowa to mam go za blisko, więc wolę Pragę.

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 07.01.2008 12:23

Praga jest rzeczywiście dosyć "zasupłanym" (ale uroczo) miastem.
Po części zawdzięcza to kiepskiej komunikacji.
Od Paryża różni ją też i to, że przewalają się po niej tłumy turystów cały okrągły rok.
Nie miałem tego wrażenia w Paryżu, ale może grubo się mylę i poprawi mnie Kustonnka.
Przyznaję rację Monice - Paryż to arcydzieło kompozycji przestrzennej,
niezwykle czytelnej i równocześnie fascynujacej.
Kustonnka - a Kraków to Kraków i już !

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 05.01.2008 17:13

:) Pewnie, że ucieszy ... już się cieszę. Utrwalamy rzeczywistość w różnych miejscach świata ... chcemy przekazać innym obraz, który nam się spodobał, niekiedy wręcz zachwycił. Myślę, że trzeba to robić najlepiej jak się da. Ten portal jest doskonałym miejscem do weryfikacji naszych starań. Możemy poznać opinię szerokiego grona odbiorców i przeczytać co myślą o naszych pracach.
Jest również miejscem, gdzie możemy sami porównać nasze spojrzenie na temat z wizją innych ludzi. To bardzo cenne i mobilizujące doświadczenie. Osobiście bardzo brakuje mi właśnie takich technicznych komentarzy przy moich galeriach. Widzę nieraz niskie oceny i nie wiem co zchrzaniłem.
A bardzo bym liczył na takie właśnie sugestie :
po co to drzewo w kadrze ?
dlaczego ten zielony jaskrawy kosz na pierwszym planie ?
gdzie zgubiłeś piony i poziomy ?
za ciemno ... za jasno i w ogóle do chrzanu ... itd.
Pewnie, że jeżeli kadr skręcony o 45 st ma nadać zdjęciu ekspresji i artystycznego wyrazu, to trzeba to zrozumieć. Operowanie głębią ostrości też w wielu przypadkach ma swój sens, jeżeli jest to celowe działanie fotografującego, a nie przypadkowym efektem.
Dlatego cieszę się, że mój komentarz chociaż w maleńkim stopniu przyczyni się do innego, bardziej krytycznego spojrzenia na swoje prace i z pewnością zaowocuje czymś, co nas wszystkich wprawi w osłupienie ... Moniko czekam na to i serdecznie Ci tego życzę.
Pozdrawiam

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 05.01.2008 17:10

Nie ma sprawy MACA, moja wina nie doczytałam tak sie zaaferowałam rozjaśnianiem zdjęć.
Dziekuje tym bardziej za taki komentarz i zaparszam do prskiej trzeciej juz z kolei galerii juz wkrótce!

pozdr

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 05.01.2008 17:02

MONEEQ źle mnie zrozumiałaś, te zdjęcie z Łukiem Napoleona naprawdę mi się podoba, jest inne, niepocztówkowe! U Ciebie kadrowanie jest bardziej artystyczne, same zdjęcia są bardziej artystyczne i to właśnie przez to Twoje galerie są zupełnie inne niż moje.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 05.01.2008 16:42

ogłaszam ze wprowadzę poprawki już wkrótce.
Obecnie nad tym pracuję, miejmy nadzieję ze to ucieszy raula:)
dzieki za mobilizację

Monika

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 05.01.2008 16:04

Nie wiem od czego zacząć, więc może od zdjęć, które przypadły mi do gustu: 21 i 28, szkoda że na 41 zdjęciu flaga nie jest do końca rozwinięta, bo również byłaby to wysmienita fotka. Przy pierwszej fotografii opisujesz historyczny most, ale gdzie on jest, się pytam?!

raul: obejrzysz jeszcze kilka galerii moneeq, a przyzwyczaisz się do dziwnych kadrów, cały czas mam w głowie fotke z Paryża, gdzie drzewo jest na pierwszym planie a Łuk Triumfalny z tyłu. Oczywiście te zdjęcie naprawdę mi się podoba, bez cienia ironnii. Inne nie znaczy gorsze!

kustonka: Kraków? Ta dawna stolica Polaków? Jeśli ja miałbym wybrać najpiekniejsze miasto to bez wahania wskazałbym WILNO !

Ahoj!!!

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 05.01.2008 15:30

>maca: o most pytasz? to ja odpowiem pytaniem na pytanie: jak miałabym go sfotografować w takim tłumie jaki nawiedził Pragę przed sylwesterm?
Zdjęcie mostu przedstawiałoby wysyp ludzi, różnych nacji, to byłoby na tyle z mostu...
Zdjęcia z flagą poszukam, mimo że wiatr był znikomy.
Komentarz o "dziwnych kadrach" mnie nieco rozbawił, nie wiem czym są w Twoim mniemaniu owe kadry, a co do Łuku Triumfalnego zza drzewa, to sentyment trzyma to zdjęcie w galerii "nocne po francusku". Fotka rzeczywiscie nie najwyższych lotów, ale chyba dość się wytlumaczyłam. Dziekuję serdecznie za komentarz.
Pozdrawiam

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 05.01.2008 14:55

Nie wiem od czego zacząć, więc może od zdjęć, które przypadły mi do gustu: 21 i 28, szkoda że na 41 zdjęciu flaga nie jest do końca rozwinięta, bo również byłaby to wysmienita fotka. Przy pierwszej fotografii opisujesz historyczny most, ale gdzie on jest, się pytam?!

raul: obejrzysz jeszcze kilka galerii moneeq, a przyzwyczaisz się do dziwnych kadrów, cały czas mam w głowie fotke z Paryża, gdzie drzewo jest na pierwszym planie a Łuk Triumfalny z tyłu. Oczywiście te zdjęcie naprawdę mi się podoba, bez cienia ironnii. Inne nie znaczy gorsze!

kustonka: Kraków? Ta dawna stolica Polaków? Jeśli ja miałbym wybrać najpiekniejsze miasto to bez wahania wskazałbym WILNO !

Ahoj!!!

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 05.01.2008 14:31

> kustonnka pisałam i tlumaczylam nizej raulowi juz problem z aparatem. Dlatego zdjecia sa ciemnawe.
Na photoshopie sie nie znam, ale fakt trochę korekty by sie pewnie przydało.
Pozostawie chyba aparat do wykorzystania przy zdjęciach nocnych, wtedy nie będą za ciemne:]
oskarzen o krytykanctwo nie bedzie, nie musisz sie tlumaczyc za kazdym razem.
dzieki za niespodziewane oceny..
Pozdrawiam. Merci

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 05.01.2008 14:03

Oj Moniko prowokatorko ! Kustonnka lubi Pragę i wcale sie nie oburzył. Zresztą najpiękniejszym miastem na świecie jest i tak Kraków.

Galeria znakomita, powinienem postawić jej "10", stawiam "9", dlaczego ?
Zdjęć jest za dużo, w dodatku zdjęcia 5 i 43 są bliźniaczo podobne. Za co jeszcze obniżam notę. 3/4 zdjęć, z mojego prywatnego punktu widzenia jest za ciemna ! Widocznie tak je lubisz, bo nie rozjaśniłaś ich photoshopem, to kwestia gustu. Twoje prawo, a moje prawo uważać, ze moznaby je selektywnie rozjaśnić. Sprawa dyskusyjna.
Ma to pewien nastrój, ale po 10-tym ciemnym zdjęciu czekałem na optymistyczne, jasne, pogodne zdjęcie i ... nie doczekałem się.

Przed oskarżeniem o nadmierne krytykanctwo, przypominam, ze galerie oceniłem bardzo wysoko, na "9", mogę jednak mieć pewne zastrzeżenia.
Pozdrawiam, Andrzej

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 05.01.2008 00:37

Myślę, że na forum w dziale fotografia, znajdzie się ktoś kto zna Twój model aparatu i być może będzie mógł coś poradzić. Trzeba wrzucić temat, przecież między innymi do tego to forum służy :)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 05.01.2008 00:15

Witaj, Oba zdjecia usunelam, konie i gablote... Problem ze swiatlem mam w aparacie od jakiegos czasu
wiekszosc zdjec przy NAWET automatycznym ustawieniu wychodzi nieco przyciemnawych.
Z problemem sobie nie radze...
dziekuje za komentarz!

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 05.01.2008 00:06

Moniko ... pozwól, że uzasadnię swoją stosunkowo niską ocenę. Uważam, że w wielu fotografiach brakuje światła, zdjęcia są nieostre lub poruszone. Jeżeli rozumiem poruszenie koni na zdjęciu nr 8 ... bo ma to przedstawiać, że one są w ruchu, to nie rozumiem, dlaczego kościół i kamiennice w tle, również są poruszone. Zdjęcie nr.7 to niewypał ... a gablota na Zamku Królewskim jest również dla mnie niezrozumiałe.
Przydało by się również więcej dbałości o dobry kadr ... zdjęcie 33 również jest trudne w odbiorze, bo ani poszewki nie są wyeksponowane, ani laleczki na sznurku nie robią wrażenia. I wcale się nie czepiam ...
... tylko uważam, że Twoje zainteresowanie i zaangażowanie w fotografię oraz czynny udział w życiu tego portalu, świadczy o tym, że zdecydowanie stać Cię na więcej.
Pozdrawiam

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 04.01.2008 23:53

> UWAGI:

1.Jest obszernie i zdaję sobie z tego sprawę...
2.informacja dla alergików- powtórzenie jest celowe!
3. jakość zdjęć znacznie gorsza od oryginałów....dlaczego? nie wiem.

Pozdrawiam M

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!