m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Trasa wiodła dość długo przez las, ukazując nam w końcu wapienne wybrzuszenia porośnięte zieleniną. Upał, słonko  praży, więc lekko się nie idzie. Docieramy do schroniska Blejska Koca na Lipanci. Tam odpoczynek, mały popas, no i dalej w drogę. Przybywa chmur, co z jednej strony cudownie obniża temperaturę, ale z drugiej  pogarsza widoczność. Nie narzekamy jednak wcale. Cieszymy się wędrówką. Na trasie spotykamy rozleniwione, alpejskie krówki, które  byczą się na środku naszej ścieżki. Tak na marginesie - wszystkie szlaki w  Alpach Julijskich oznaczone są tak samo: białym kółkiem z czerwoną obwódką. Bez mapy więc lepiej się nie wypuszczać, zresztą to chyba oczywista oczywistość.
Julijskie krowy są przyjaźnie nastawione do turystów, również te płci męskiej... Dźwięk ich dzwonków niesie się echem po alpejskich szczytach i dolinach... Jest sympatycznie.Ale im wyżej, tym ciemniej. Naprawdę  wygląda to coraz mniej optymistycznie. I nagle za ponurą granią... wyłania się inny, lepszy świat. Biała góra w promieniach słońca! Przez chwilę nie mogę uwierzyć własnemu szczęściu. Naprawdę tu wlazłam! Obiecana kraina , dostępna tylko nielicznym....
Zmęczenie mija błyskawicznie, dostaję skrzydeł... Tu Mali i Veliki Draški vrh. A przed nami potężnieje Rjavina. Nasz cel już niedaleko. Niewinnie wyglądający trawiasty płaskowyż , ucina się gwałtownie wapiennymi urwiskami w stronę doliny Krma. Ludzie jak zwykle w takiej scenerii są śmiesznie mali i ich wyimaginowane problemy też...
Jesteśmy na szczycie.Debela Pec osiąga wysokość 2014 m n.p.m. , według niektórych źródeł 2015 m, ale jaki sens kłócić się o metr?... zwłaszcza gdy wokół takie widoki... ... ... Oglądając się w tył widać ukośny ślad naszej ścieżki. Pozostaje tylko nacieszyć się byciem tu. I byciem w ogóle...
Na szczycie towarzystwa nieustannie dotrzymuje nam  czarne ptaszydło z jaskrawo żółtym dziobem i czerwonymi nogami, pokrzykujące dość specyficznie. Ptak ma zastanawiającą nazwę...Wieszczek. Gatunek z rodziny krukowatych, występujący w Europie Południowej od gór Półwyspu Iberyjskiego przez Pireneje, Alpy, góry Korsyki po góry Bałkanów oraz w Atlasie.Niektóre podgatunki występują też w Azji.
Gniazduje wyłącznie w górach ze stromymi, niedostępnymi turniami na wysokości od 1500 do 3900 m n.p.m. Mimo,że widoczność nie jest idealna... szczytu jakoś długo nie umiemy opuścić... Trzeba przecież jeszcze zrobić przegląd miejscowej flory. I ułożyć bukiet...taki co nigdy nie zwiędnie... To świetlik.. Ale nie wszystko udało mi się zidentyfikować i pewności nie mam...
Ważne,że kocha się każdy kwiat, bez względu na imię... goryczuszka szorstka skalnica seledynowa posłonek rozesłany
pięciornik lśniący od. biała (?) miłosna górska różeniec górski dębik ośmiopłatkowy
Pora wracać na niziny... Ciężko zostawić to co tak bliskie sercu... Nie miałam świadomości,że patrzę na najwyższy szczyt Alp Julijskich - Triglav 2 864 m n.p.m., który pojawił się niespodziewanie wśród chmur. O wielu rzeczach jeszcze wtedy nie wiedziałam... Np. o tym jak zwie się ten dzwonek. Teraz wiem - to dzwonek darniowy; występuje we Wschodnich Alpach i górach Półwyspu Bałkańskiego, 600-2400 m n.p.m. na skałach i piargach. Naparstnicę zwyczajną rozpoznałam za to bez trudu. 
Potem niestety trud był wielki. Schodziłam bardzo ostrożnie , powoli, ale i tak nie uniknęłam bólu, uderzając się w drugie, zdrowe kolano... Liczy się jednak to ostatnie spojrzenie.  I chwila radości na pożegnanie. 
Do zobaczenia na innym szlaku...

najbliższe galerie:

 
Słowienia - Alpy Julijskie
1pix użytkownik marioli odległość 2 km 1pix
W drodze na Istrię
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 3 km 1pix
   SŁOWENIA - REKONESANS
1pix użytkownik harmony odległość 6 km 1pix
Triglav
1pix użytkownik andred odległość 7 km 1pix
Osobliwości Triglavskiego Parku Narodowego i okolic
1pix użytkownik surykatka odległość 8 km 1pix
Alpy Julijskie
1pix użytkownik bartekplk odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 28.10.2015 21:49

Darku - cieszy mnie mocno Twoja opinia :). Coś tam jeszcze wrzucę z okolic. A co do jednakowego znakowania szlaków, to zdaje się jeszcze więcej krajów je stosuje:)
pozdrówki ciepłe :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 28.10.2015 10:05

I Triglav nawet zobaczyłaś... To ja lubię Twój styl narracji. Wszystko co trzeba: i fakty i emocje i swobodne myśli. Elu, wrzuć coś jeszcze z Alp Julijskich. A ten sposób znakowania szlaków mają chyba na terenie całej byłej Jugosławii. Takie same oznaczenia były w górach Czrnogóry, Chorwacji i Bośni. Pięknisty reportaż. Pozdrowienia :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.10.2015 20:44

Aniu - wiem,że wielbicieli wybrzuszeń jest tu sporo. a góry każde - małe czy duże, zielone czy skaliste, wiadomo ,że piękne są. Co do flory, to trochę się różni od naszej, choć sporo roślin i u nas można spotkać.
Myślę,że spodobałoby Ci się w Alpach Julijskich, pojedź i sprawdź :)
ściski najmocniejsze :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 07.10.2015 21:57

Uff wreszcie dotarłam do Twojej galerii a raczej zaczęłam od niej nadrabiać zaległości na Obiezyświecie. Nie mam pojęcia kiedy obejrzę relacje innych z poprzednich tygodni, lecz od Twoich Alp Julijskich które zaczynają mi chodzić po głowie musiałam zacząć;)
Nie tylko Ty kochasz wszystkie wybrzuszenia terenu, grono nasze jest całkiem pokaźne;) zaś góry owe robią na mnie wrażenie i budzą respekt, dzielna dziewczyna z Ciebie iż mimo problemów z kolanem dałaś radę. Bukiecik całkiem pokaźny ułożyłaś, szczególnie skalnica mnie ucieszyła, ostatnio sporo ich widziałam a nie miałam pojęcia jak się nazywają te drobne kwiatki, i już mam jasność..;) Ściskam mocno:)))))))))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 27.09.2015 21:06

Dzięki Śnieżko :) lubię zielony kolor we wszelkich odcieniach...myślę,że na miejscu też by Ci się podobało. Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 26.09.2015 11:41

Chciałam Ci tylko powiedzieć, że mi się tu podoba:) I fajne Ci Misiek zdjęcie zrobił w tej zielonej koszulce. Taka tycia jesteś na tle tych gór, ale pasujesz jak ulał do krajobrazu. Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 23.09.2015 22:19

Basiu, pomimo utrudnień różnorakich, było cudownie. sama wiesz,że gór nigdy nie jest łatwo opuszczać...a Alpy Julijskie mnie zauroczyły...
pozdrówki najcieplsze

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 22.09.2015 08:34

Elu, wspaniała galeria, wspaniała z Wami wędrówka -:)))) Cuuuuuudowne krajobrazy i niesamowite przeżycia estetyczne. Wyobrażam to sobie jak jest jeszcze piękniej w realu. Świetna kwiatuszkowa galeria. Piękna ta flora Alp Julijskich. Nie dziwię się, że ciężko było opuszczać te miejsca. Pozdrówka najcieplejsze -:))))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 20.09.2015 23:41

Skuzo - te kwiaty to głównie oko mojego Miśka, fotografuje je często dla mnie, choć sam też je lubi, ale jak mówię: "zrób, zrób mi dzwonki" , to robi...
pozdrawiam mocno i dziękuję

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.09.2015 19:11

Oprócz pięknych widoków niezłą kolekcje kwiatów pokazałaś,wiem ze niektóre są bardzo małe i tylko wprawnym okiem można je dostrzec:)))
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 20.09.2015 17:53

Koniczynko - moja znajomość flory wcale nie jest imponująca, owszem trochę wiem, trochę rozpoznaję, ale wiele roślin sprawdzam w atlasie roślin dziko rosnących, szukam w necie, po prostu mnie to interesuje...ale dziękuję, miło mi ,że się podobało...

Sono - widać mamy zbieżne marzenia, z czego się cieszę... dziękuję...

Bartku - wybierając się do Słowenii miałam na uwadze i Twoje galerie, dzięki...

Jarku - Tobie dziękuję szczególnie, pięknie to napisałeś...do uściskania...

Barbaro - fajnie,że tak to odbierasz, dzięki...

Romanko - wiem,że kto jak to , ale Ty rozumiesz miłość do kwiatów...
dzięki za troskę o kolano, właściwie to obydwa są teraz poszkodowane, ale najważniejsze ,że tam byłam i z pomocą Miśka udało mi się zejść, sama wiesz ,że takie wspomnienia są bezcenne... dziękuję...

Harmony - wszystko przed Tobą, na pewno kiedyś tam dotrzesz, skoro docierasz w tak odległe zakątki świata... dzięki

Pozdrawiam Was serdecznie

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 20.09.2015 11:20

Chętnie wyruszyłabym na pokazany przez Ciebie szlak. Pięknie w Alpach Julijskich i piękne kwiatki po drodze :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2015 07:10

Przepiękne górki. Cieszę się, że w końcu udało Ci się na szlaki górskie powrócić. Mam nadzieję, że kolano nie ucierpiało za bardzo :)
Oczywiście zachwyciły mnie również te wszystkie kwiatuszki. Ale to już wiesz, że tak jak Ty ja też kocham najbardziej te dzikie żyjące na swobodzie :)
Pozdrawiam :)))

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 19.09.2015 17:56

I góry fajne i krowy fajne, i kwiaty fajne. Widoczność też fajna. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.09.2015 21:04

Wiesz... piękna to umiejętność dostrzegać świat takim urzekającym.
Nie każdy to potrafi.
Nie każdego ciągnie tak, w te odległe krainy gdzie skromniutkie kwiatki oczekują na Twoje spojrzenie.
Żeby do nich dotrzeć trzeba czasem wielkiego hartu ducha.
I trzeba umieć się cieszyć choćby tylko powiewem wiatru.
Ktoś Cię tego nauczył. Chwała Jej za to.
Do spotkania na szlaku.
Wyjątkowo mocne uściski.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 18.09.2015 19:42

Alpy Julijskie piękne góry. Też dobrze wspominam. pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 18.09.2015 19:20

Wiesz...mnie się też marzy taka wędrówka :) Piękne góry i kwiatowy bukiet :) Pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 18.09.2015 18:53

Lucy - miało być : byłam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 18.09.2015 18:52

Nola - dzięki, fajnie,że się podobało. z tymi kolanami to mam przeboje, to uszkodzone oszczędzałam, a oberwałam w drugie i urosła mi śliwa, ale na szczęscie dałam radę jakoś zejść z dwoma niesprawnymi... z Miśkiem jako podpórką...

Lucy - powiem Ci,że byłaś z siebie dumna i przeszczęśliwa, dziękuję...

Charlie - dziękuję, Triglav faktycznie wygląda dostojnie, widziałam go jeszcze z innego miejsca i z innej perspektywy - budzi respekt...

Paweł - no są jednak troszkę wyższe,patrząc na najwyższy szczyt, ale wydaje mi się,że to też kwestia wapieni je budujących i strzelistości wielu szczytów , no i stromości ścian na pewno też... patrząc z mniejszych gór - masz rację te większe jeszcze zyskują na potędze...

Marcin - warto to zobaczyć na żywo...

Bratek - z tą widocznością, to faktycznie bywa gorzej, a muszę w końcu porównać z galerią Andreda co on tam widział...

Marek - tak, nagrodę za wytrwałość dostałam piękną... dziękuję

POzdrawiam Was mocno

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 18.09.2015 18:32

Dziękuję,że obejrzeliście galerię.

Mariusz - sam wiesz,że góry wszędzie, w każdym zakątku świata są piękne. Może Ci się przyśniły?

Andred - dziękuję za troskę o kolano, za podbudowujące mnie słowa , no i za życzenia zdobycia Triglava - też. Mam nadzieję,że kiedyś jeszcze się spełnią.

Valt - dla mnie to kwiatów to tu jeszcze za mało, kocham je, zresztą nie tylko ja... ale rozumiem,że nie każdy...

Paweł - miło mi,że Ci się podobało...

Małgoś - dziękuję mocno za wszystko i cieszę się,że Ci się podobało...

Pozdrawiam ciepło Wszystkich

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 18.09.2015 16:42

Ślicznie u Ciebie i tak kojąco. Miejsce cudowne, widoczki rewelacja i znajomość flory imponująca.
Gratuluję wyprawy!
Pozdrawiam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 18.09.2015 16:37

Nic nie jest w stanie zatrzymać marzenie ,żaden ból nie jest aż tak bolesny jak się widzi spełnienie swoich marzeń.
Dałaś radę,kolejne Twoje zwycięstwo a nagroda była wspaniała.Kwiaty,góry,ptak no i byk przyjaznie nastawiany do turysty:):)
Bardzo fajna wyprawa,pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 18.09.2015 16:03

Ależ piękne krajobrazy!
W porównianiu z widocznością jaką miał andred podczas wchodzenia na wulkan u Ciebie widoczność rewelka;-)
Pozdrawiam!

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.09.2015 13:57

Piękne widoki, miło popatrzeć.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 18.09.2015 11:42

i zasada, że lepiej wyglądają góry z mniejszych szczytów, niż patrząc z dołu z największych. Foty robione w dół , nie mają tej przestrzeni .

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 18.09.2015 11:41

Mimo, że Julijce są wielkości naszych Tatr, to budzą o wiele większy respekt !
Może to związane z większą ilością pionowych skał :)
pozdro

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 18.09.2015 11:21

Alpy Julijskie to chyba trochę taki najmniej doceniany członek alpejskiej rodziny, a szkoda, bo prezentują się naprawdę wspaniale.
Od początku oglądania galerii zastanawiałam się czy będzie Triglav. I był :-) Wygląda dostojnie.
Dzięki Tobie teraz już wiem jak nazywają się kwiaty i ptaszyska spotkane podczas moich alpejskich tegorocznych spacerów :-)
Piękna galeria.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 18.09.2015 11:12

Surykatko to tylko pogratulować zdobycia szczytu:)biorąc pod uwagę kolano.W Alpach jeszcze nie byłam tylko przejezdżałam podziwiając widoki zza okna.Pięknie w Twojej galerii,oj pięknie.Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 18.09.2015 08:21

Super wyprawa, najważniejsze, że dałaś radę z tym Twoim kolanem:) Widoki cudne, ale jakie mogą być inne w górach?:) Na widoczność nie narzekaj, bo była naprawdę dobra:) A chmury często dodają tylko uroku.
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2015 00:11

Cudowna kraina... Pozdrowionka Eluś :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 17.09.2015 23:32

Co tu dużo mówić, piękna wyprawa, widoki zarąbiste i super galeria ..., bardzo się podobało:)
Pozdrawiam:)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 17.09.2015 22:27

Jak dla mnie - trochę za dużo kwiatów, ale poza tym wspaniałe.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 17.09.2015 22:21

Nie wiedziałem, że ten Triglav tak groźnie wygląda, teraz bałbym się na niego wleźć ;-)
Nie wiem jak chore jest Twoje kolano, ale widać, że miłość do gór i pięknych widoków pokona każdy ból.
Widoki zaprezentowałaś naprawdę cudowne i nie ma co narzekać na widoczność......była bardzo dobra.
Gratuluję wytrwałości i życzę Ci abyś kiedyś ten Triglav zdobyła :-)
Pozdrawiam,
andred

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 17.09.2015 22:10

Proszę,proszę,cóż za uczta wieczorna mnie tu spotkała ...
Najpierw Kirgistan rzuca mnie na kolana,a na deser w pięknej odsłonie równie piękne góry :)
I jak tu spać ... pytam się,jak tu spać drogie koleżanki ???
Pozdrowionka !!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!