m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kiedy przyjeżdżamy do Figueres, bez problemu znajdujemy muzeum. Budynek jakby nie było rzuca się w oczy. Nie często się zdarza żeby ktoś umieszczał takie jaja na dachu domu. To musi być tutaj. Dla Salvadora jaja były symbolem życia dlatego przewijały się w jego sztuce. To już wejście do samego muzeum. Na budynku znajdują się różne postacie… Na przykład rycerze z bagietkami na głowie. No jakby nie patrzeć, idealna kompozycja. Mamy tutaj też nurka, który niejako sugeruje nam, że za chwilę, (wchodząc do środka) zanurzymy się w surrealistyczny świat artysty. Jednym z pierwszych eksponatów jaki oglądamy zaraz po wejściu do muzeum, jest czarny cadillac. W środku auta siedzą kukły, a po jednym z pasażerów to nawet ślimaki chodzą.
Po naciśnięciu guzika, samochód w środku zalewa się wodą. Dlatego ten eksponat nazywa się Deszczową taksówką. Dziedziniec otoczony jest półkolistym murem na którym stoją złote manekiny, podobne do Oskarów które wręcza się za role filmowe. Mamy tutaj też gipsowe umywalki które zdobią ściany i szkielety różnych zwierząt.  Kiedy z dziedzińca przechodzimy do pierwszej sali, od razu rzuca nam się w oczy ogromny obraz półnagiego mężczyzny, który wygląda jakby nie miał twarzy.
Zaraz obok mamy jeszcze ciekawsze dzieło. Kiedy podchodzimy do tego obrazu i z bliska mu się przyglądamy, to widać nagą Galę która patrzy w stronę morza. Ale jak zaczynamy się oddalać, to obraz powoli zmienia się w portret Abrahama Lincolna. Taki bajer. Jednym z ciekawszych miejsc w tym muzeum jest Pokój Mae West. Kominek wygląda jak nos, obrazy jak oczy, a kanapa to usta. Kiedy wejdzie się na piedestał i spojrzy przez umieszczoną tam ogromną soczewkę, to wszystko układa się w twarz słynnej aktorki z lat trzydziestych, Mary Jane West. Do tego jeszcze firanki jak widać imitują włosy. Kolejny, lekko zeschizowany obiekt: rzeźba gipsowej kobiety która jest przywiązana do pianina.
Gala- małżonka i muza Dalego. Obraz zatytułowany „Galatea sferyczna . Dali namalował rożnej wielkości kule które tworzą portret Gali. Tu mamy Don Kichota. Ciekawa technika rysowania. Butelka i jakaś plama. Jak się przyjrzymy odbiciu, to na butelce widać trupią czaszkę. Obraz zatytułowany Halucynogenny torreador. Dali chciał nim wyrazić niechęć Gali, swojej żony, do torreadorów którzy walczą z bykami. No i jak się przyjrzymy to nawet widać korridę. Z kolei namalowane posągi Wenus tworzą nam postać torreadora.
Leda Atomica. Obraz ukazuje Galę, łabędzia, morze i cokół. Wszystko lewituje i nic się ze sobą nie styka. Dali malując ten obraz wykorzystał wzór matematyczny Matila Ghyka, tak żeby Gala i łabędź mieściły się w pięcioramiennej gwieździe. Jedno z piękniejszych malowideł na suficie w sali o nazwie Pałac wiatru. Fresk przedstawia niebo i dwie zawieszone w powietrzu postacie, to Dali i Gala. Trwałość Pamięci to chyba najsłynniejsze dzieło artysty. Trochę kojarzy się z przemijaniem i upływem czasu. Obraz wisi w sypialni, która też budzi kontrowersje. Łóżko podobno sprowadzono z paryskiego domu publicznego. Obok łóżka stoi szkielet goryla pomalowany na złoty kolor.
Popiersie kobiety z bagietką na głowie. Ten obraz to „Miękki autoportret z plasterkiem pieczonego boczku”. Dali namalował tu samego siebie. Nie trudno to rozszyfrować, bo jak widać zdradzają go charakterystyczne wąsy. Tuż obok mamy portret Picassa. Raczej nikt nie ma wątpliwości, że to musi być on. Jeden z ważniejszych obrazów Salvadora to „Widmo sex-appealu” .W prawym dolny, rogu Dali namalował siebie jako małego chłopca który spogląda na takiego oto potwora. Niektóre eksponaty zaskakują.
Inne śmieszą. Jeszcze inne zmuszają do zastanowienia. Obraz zatytułowany „Poezja Ameryki”
Niektóre dzieła są niepokojące, tak jakby przedstawiały jakieś koszmary. Salvador swoją twórczość określał jako „paranoiczno- krytyczną” która jakby ukazywała jego lęki i obsesje. Jaskółczy ogon to ostatnie dzieło Dalego namalowane w 1983 roku.
W podziemiach muzeum można zobaczyć miejsce pochówku artysty. Dali zmarł 23 stycznia 1989 roku. Na koniec sam on. Przez jednych podziwiany, przez innych wyśmiewany. Jakby nie było, jego dzieła wywołują emocje. Czy był normalny? Zdania mogą być podzielone. Czy był utalentowanym artystą? Na pewno.

najbliższe galerie:

 
Figueres,Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Figueres - Teatro-Museu Dali
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Figueres - Museum Dali
1pix użytkownik maja-maja odległość 0 km 1pix
Figueres -muzeum szalonego ekscentryka
1pix użytkownik alexia944 odległość 1 km 1pix
Hiszpania-Figueres
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Figueres
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
izabella użytkownik izabella(wpisów:5) dodano 03.10.2015 19:14

Witaj..obejrzałam dokładnie galerię...aż mnie trochę głowa rozbolała patrząc na to wszystko...ciekawe ale też przerażające są niektóre jego dzieła..ogółem super! pozdrawiam

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 21.09.2015 22:12

Kiedy przygotowywałem tą galerię to zastanawiałem się czy w ogóle kogoś ona zainteresuje.
Ale po waszych wpisach widzę że nie zanudziłem (-:
Dzięki za miłe komentarze i pozdrawiam serdecznie!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 21.09.2015 11:35

Niestety sztuka surrealistyczna jakoś do mnie nigdy nie przemawiała. I mimo że Twoją galerię obejrzałam dokładnie przyglądając się eksponatom, dalej do mnie nie przemówiła... No cóż, moim sercem zawładnęła już dawno secesja :-)
Cieszę się że mogłam zwiedzić muzeum wirtualnie, bo na żywo chyba bym się nie zdecydowała ;-)
Pozdr.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 20.09.2015 21:51

Cześć Romario
1. Kolega mi opowiadał kiedyś o tym muzeum. Nie do końca mu wierzyłem na słowo, bo siedzieliśmy w knajpie po paru piwach.
2. A tu widać, że tam naprawdę rzeczy niewiarygodne się dzieją.
3. Miał Salvador niezłe twórcze wizje i pomysły. Ja gdybym złoty kościec goryla postawił przy łóżku, to z miejsca mógłbym się pakować...
4. Super, że tę galerię stworzyłeś. Mnie się ona bardzo podoba. Bardzo bardzo (10)
Hej, udanego tygodnia.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 20.09.2015 20:04

Oryginalne muzeum chociaz nie jestem wielbicielka S.D.to z zaciekawieniem jednak obejrzalam.Gdybym byla w poblizu muzeum tez zajrzalabym.Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.09.2015 19:48

Ciekawe miejsce i super zaprezentowane!
Dzięki za podróż w zaczarowanym świecie Salvadora Dali.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 20.09.2015 19:18

Interesujące , nawet bardzo takie muzeum chętnie bym odwiedziła , dzięki Tobie mam namiastkę za co dzięki :) pozdrawiam :)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 20.09.2015 19:04

Odjechane muzeum i eksponaty, ale po takim twórcy można się tego spodziewać. Świetnie skomponowana i opowiedziana galeria. Dla mnie bomba.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 20.09.2015 18:49

Acha, jest to jedno z nielicznych muzeów, które mi się podobało :)))

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 20.09.2015 18:48

Z przyjemnością wróciłam z Tobą do Figueres. Jestem wielbicielką surrealizmu Dalego, a muszę przyznać, że nie mam z tego muzeum, aż tak dokładnej relacji jak Ty zaserwowałeś :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!