m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Poprzedni dzień zaczęliśmy o 6.00 rano, teraz wychodzimy o 10.30 z hostelu (mój mąż lubi sobie pospać), odpalamy nasze rowerki i jedziemy na Bernauer Straße. Znajduje się tam Ścieżka Pamięci Muru Berlińskiego (Geschichtsmeile Berliner Mauer). Wchodząc na teren tego niezwykłego muzeum ogarnia nas poczucie smutku. Można sobie wyobrazić jak ci ludzie żyli po dwóch stronach muru... Możemy zobaczyć zachowany fragment muru oraz stałą ekspozycję składającą się z 21 tablic informacyjnych, starannie dokumentujących historię muru i ucieczek (materiały dostępne w 4 językach).  Na Bernauer Straße znajduje się także Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego (Dokumentationszentrum Berliner Mauer), przedstawiające zdjęcia, dokumenty i filmy związane z Murem. Na tym tarasie widokowym (otwartym w 2003) byliśmy chwilę wcześniej i spoglądaliśmy na mur i pas graniczny z góry.
Zanim dotarliśmy na Bernauer Straße, wstapiliśmy jeszcze na dworzec Friedrichstrasse, kolejowe przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Znajduje się tam wystawa GrenzErfahrungen, odtwarzająca ponurą atmosferę tamtych dni. Historia nie opuszcza nas ani na sekundę. Jedziemy w stronę Reichstagu, tym razem  oglądamy sąsiadujące obiekty i robimy małą przerwę nad Szprewą. Można się zmęczyć tym pedałowaniem;) Kolejne miejsce poświęcone tym co zginęli w czasach zimnej wojny. Tuż obok Bramy Brandenburskiej znajduje się kontrowersyjny i poruszający pomnik - Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Konstrukcja autorstwa Petera Eisenmana składa się z 2711 betonowych bloków-steli tworzących niezwykły „labirynt”. Najwyższe bloki mają 4,7 m wysokości.
Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) to jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. W czasie podziału Berlina, Plac Poczdamski znajdował się na granicy Wschodu i Zachodu, pozostałości muru nie pozwalają o tym zapomnieć.
Dziś nowoczesna zabudowa może niejedngeo zachwycić. Najbardziej znaczącymi budowlami placu są obecnie Sony Center - monolityczna konstrukcja o elewacji ze szkła i stali, z charakterystycznym parasolem oraz siedziba Daimler-Chrysler. Pedałujemy dalej przez olbrzymie ogrody Tiergarten. Rozważałam wejście na kolumnę Zwycięstwa, ale nie mielismy czasu na moje fanaberie;) Zakupy i nasze bajki:) Kościół pamięci Cesarza Wilhelma, po nalotach w 1943 została tylko poszarpana wieża. W środku znajdują się piękne, choć zniszczone mozaiki na suficie.
Wokół wieży starego kościoła powstały nowe części, co ma podkreślać związek przeszłości z teraźniejszością. Wieża-dzwonnica oraz kaplica pokryte są płytkami przypominającymi plaster miodu ze stalowym szkieletem o niebieskich szybkach. Przepięknie to wygląda w środku. Jedziemy następnie na ulicę Niederkirchnerstraße. Znajdują sie tam kolejne fragmenty muru. Odcinek muru znajduje się na terenie Muzeum Topografii Terroru (Topographie des Terrors), otwartego w 2010 roku. Stworzone zostało w miejscu, gdzie swoją siedzibę w czasie II wojny światowej miało Gestapo i przywództwo SS, stał tu także Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W poruszający sposób pokazuje przerażające machiny ustrojów totalitarnych, które tutaj miały swoje główne reprezentacje. Tuż obok mamy muzeum innego rodzaju. Trabi Muzeum;)
Wiszące martwe zwierzęta robią wrażenie. To jedno z dzieł ROA, belgijskiego artysty, który tworzy na całym świecie. Jedziemy dalej kierując się w stronę mostu Oberbaumbrücke łączącego dzielnice Friedrichshein i Kreuzberg. Przy moście zznajduje się znany mural „Różowy mężczyzna„, składający się z setek identycznych ludzików próbujących pożreć jednostkę. Zdjęcie robiłam z drugiej strony rzeki, więc nie można się przyjrzeć szczegółom za bardzo. Słońce zachodzi nad Oberbaumbrücke. Dziś most ten stanowi symbol jedności miasta, w latach 1961-1989 pełnił rolę przejścia granicznego. Jest też symbolem bezsensownej śmierci wielu ofiar systemu totalitarnego. Niejedna osoba utonęła w Szprewie próbując bezskutecznie przedostać się na zachodnią stronę miasta.
Na koniec wycieczki po Berlinie zostawiamy sobie najdłuższy zachowany fragment muru. Na fragmencie muru o długości 1316 m umieszczona została galeria na otwartym powietrzu. East Side Gallery to z jednej strony bardzo turystyczne, ale z drugiej alternatywne, miejsce na mapie Berlina. Do tworzenia zostali zaproszeni artyści z całego świata. 106 obrazów powstało w 1990 roku i jest ciekawą formą zobrazowania radości i nadziei dla ludzi z całego świata.
Artyści stworzyli jedyny w swoim rodzaju pomnik wolności i zarazem prawdopodobnie największą (106 olbrzymich malowideł) galerię sztuki na świeżym powietrzu. Przez upływ czasu, a także wandali (w głównej mierze) część prac została zniszczona. Podjęte w międzyczasie niektóre próby renowacji nie tylko nie były udane, ale też spotkały się ze sprzeciwem ich autorów. Trochę mi rower przeszkadzał w robieniu zdjęć, więc Maruś musiał niestety dwa rowery ciągnąć za sobą;)
East Side Gallery znajduje się wzdłuż rzeki, między dworcem Ostbahnhof a mostem Oberbaumbrücke. Wracamy ta samą drogą jeszcze raz przejeżdżając przez Oberbaumbrücke. Most składa się z dwóch poziomów: samochodowo-pieszego oraz kolejowego. Z mostem wiąże się wiele tragicznych historii osób, które próbowały uciec ze wschodniego Berlina. Jest też jednym z miejsc, w którym kręcony był film „Biegnij Lola, biegnij”.
Wieczorem jedziemy jeszcze zobaczyć oświetloną Bramę Brandenburską oraz Reichstag zajeżdżając przy okazji do Sony Center. Teraz to dopiero ta kopuła robi wrażenie:) Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Berlin - kwietniowy - Mur and more
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Berlin
1pix użytkownik misiog odległość 2 km 1pix
mroźny zimowy Berlin
1pix użytkownik greta odległość 2 km 1pix
Niemcy - Berlin (Wschodni)
1pix użytkownik marioli odległość 2 km 1pix
Berlin
1pix użytkownik benekenek odległość 2 km 1pix
Berlin : migawki
1pix użytkownik papakredki odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 02.02.2017 17:05

Tak rower to dobry pomysł. Chociaż komunikacja berlińska jest też bardzo sprawna i wszędzie można nią dojechać. Tak przynajmniej było gdy tam mieszkałam w latach 90-tych. Mam nadzieję, że zmieniło się tylko na plus.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 02.02.2017 16:45

Wasaga dzięki za odwiedziny:) No ja Berlin pierwszy raz widziałam, w końcu udało mi się dotrzeć do stolicy europejskiej najbliżej położonej z Gdańska:) I na pewno warto pożyczyć rower i w ten sposób miasto zwiedzać:) pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 01.02.2017 23:52

Bardzo fajna galeria. Obejrzałam z przyjemnością i zobaczyłam zupełnie nowy Berlin, którego nie znałam. Kiedy mieszkałam kiedyś w Berlinie większość z tych miejsc nie istniała ( oczywiście nie mówię o Kudammie). Gdy wyjeżdżałam z Berlina Potsdamer Platz był pustym ugorem i właśnie był rozpisywany przetarg na jego zabudowę. Bardzo ciekawe i nietypowe ujęcie Gedachtniskirche. Umiesz spojrzeć swoim okiem na obiekt opatrzony na setkach zdjęć. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 10.10.2015 14:02

Skuza dzięki, ze zajrzalas do obu berlińskich galerii, no ale Niemcy sa Tobie jednak dużo bliższe niż chociażby mi. Wiem, czytalam ze Potsdamer Platz to byl jeden wielki, najwiekszy plac budowy w Europie, ale dla mnie teraz to byla masakra z tymi dzwigami i rurami doslownie wszedzie. Obojetnie w ktora sie spojrzalo strone, zawsze jakiś dzwig w zasiegu wzroku, no ale to w sumie dobrze, ze sie duzo dzieje w tym miescie. Pewnie jeszcze kiedys wroce do Berlina, to moze bedzie juz piekna nowa opera przykladowo;)

Charlie dzieki, ze zajrzalas do obu czesci i to w sumie dobrze, że te obrazki wywyloja pozytywny nastrój:)

pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 06.10.2015 16:06

Lucy dzięki bardzo, że zajrzałaś do obu berlińskich części:) Starłam się, żeby nie było nudno;)

Tama ja też pamiętam, a teraz udało mi się w końcu poznać bliżej to miasto i zobaczyć jak to było (na tyle na ile to możliwe oczywiście)...

pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 05.10.2015 10:15

Znowu z przyjemnością przedreptałam po Berlinie Twoimi ścieżkami. Nie wiedzieć czemu, ale obrazki/galerie z tego miasta jakoś zawsze mnie pozytywnie nastrajają :-)
Pozdr.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 05.10.2015 09:46

Obejrzałam obie części z zainteresowaniem,świetna relacja.Berlin to najlepszy prezent zjednoczenia Niemiec,słuszna decyzje podjął ówczesny rzad,zęby stolica Niemiec był znowu Berlin.Ilość dźwigów ,które pokazałaś w poprzedniej galerii jest zdecydowanie mniejsza niż 15 lat temu,na Potsdamer Platz było ich wtedy cały las.Berlin moim zdaniem nie należy do najpiękniejszych miast Niemiec,ale mam ciekawa historie która dominuje na każdym kroku,ze o atmosferze miasta nie wspomne:)
Bardzo mi się podobało:)
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2015 09:16

Muralowo symbolicznie, ten mural na 40 najbardziej mi się podoba. Jestem lekko starsza od Ciebie i pamiętam te podziały Niemiec. Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 05.10.2015 09:05

Z zaciekawieniem obejrzałam Twoje berlińskie galerie.W mieście nie byłam,jedynie kiedyś "otarłam się" w drodze autobusem.Ciekawie oprowadziłaś:)Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 04.10.2015 19:31

Valt dzięki bardzo:)

Koniczynko (chyba zacznę tak do Ciebie pisać, jeśli mogę, bo też mam zawsze problem z Twoim nickiem, czy jakiejś litery nie zgubiłam;)) dzięki bardzo:) Starałam się, aby bylo kolorowo i ciekawie:)

Bartek wyobraź sobie, że mąż sam mi ich kazał całować;) Nie lubi takich zwykłych ustawianych fotek;)

Andred no czasem trzeba jakoś życie sobie urozmaicić;) Na mnie mur zrobił duże wrażenie, zwłaszcza ten szary ze sterczącymi drutami, choć masz rację teraz też robi wrażenie, i dobrze że został w taki sposób wykorzystany.

Patryk dzięki:) Masz rację tego dnia zdecydowanie więcej poruszaliśmy się po miejscach historycznych, nie da się być w Berlinie i nie natykać się co chwilę na takie miejsca, choć my akurat celowo taką trasę mocno historyczną obraliśmy.

pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 04.10.2015 11:36

Druga część widzę mocno historyczna za sprawą Berliner Mauer, no ale historia odcisnęła tu mocno swe piętno. Podobało mi się

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 04.10.2015 00:35

Fot 33 to taka gra wstępna do trójkąciku ;-)
Ale mur też zrobił na mnie wrażenie.....szczególnie jak uświadomiłem sobie jego przeznaczenie.
Teraz robi wrażenie jako dzieło sztuki.
Pozdr,
andred

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.10.2015 21:27

Mąż już się znudził, ze Breżniewa całujesz? Choć zaraz, to chyba jednak wydęta warga Honeckera.. Pozdr

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 03.10.2015 16:16

Kolejny Wasz dzień w Berlinie i kolejna bardzo ciekawa prezentacja.
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 03.10.2015 13:37

Fajnie wyszło, bardzo kolorowo, podoba mi się.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!