m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Każda droga zaczyna się od wyjścia z domu. Na szlaku przebiegającym przez Gdańsk oprócz innych znanych zabytków warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Św Jakuba. To kościół z początku XV wieku ale wielokrotnie przebudowywany. Tu widać pamiątki po gotyku - ocalałe przypory. Wnętrze wielokrotnie niszczone nie zachowało zabytkowego wyposażenia. Ale jest tutaj mała ekspozycja poświęcona szlakom pielgrzymkowym. Muszla -symbol pielgrzyma na szlaku a także częsty motyw na drogowskazach kierujących do Santiago. Także w Gdańsku w badaniach archeologicznych odnaleziono ślady że dawni mieszkańcy odbywali tę daleką drogę.
Kościół Św. Jakuba był wielokrotnie niszczony. W latach 1815 1948 nie pełnił funkcji sakralnych ale był szkołą, biblioteką a nawet przytułkiem dla ubogich i szpitalem. Tu zmarł i został pochowany słynny gdański kaper Paweł Beneke. Płynąc karaką Piotr z Gdańska złupił statek płynący do Florencji na pokładzie którego był prawdziwy skarb. To był obraz Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, który trafił jako wotum do gdańskiego Kościoła Mariackiego. Niedawno w nawie głównej odkryto grób zasłużonego dla Gdańska pirata.
Wyposażenie kościoła jest w większości współczesne. Warto jednak spojrzeć do góry. To jedyny kościół w Gdańsku który posiada oryginalny renesansowy strop belkowy z modrzewia. Ewenementem na skalę europejską jest też oryginalna XVII-wieczna więźba dachowa wykonana z drewna modrzewiowego. Widok na kościół od strony prezbiterium. I ostatni rzut oka na kościół. W Gdańsku jest jeszcze jeden kościół pod wezwaniem Św Jakuba.
Leży on w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej. Tu też przebiega szlak pielgrzymkowy. Pierwszy kościółek powstał tu ok 1300 jako kościół parafialny dla okolicznej ludności. Obecna świątynia pochodzi z ok. 1592 roku. Drogowskaz dla pielgrzymów: do Kartuz 35 km ale do Santiago de Compostela 4050 km.
Ale może warto przebyć pielgrzymim szlakiem choć kilka kilometrów ?

najbliższe galerie:

 
Gdańsk okolica Trzech Krzyży
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Gdańsk 2018 cz. 2
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Gdańsk - starówka
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
GDAŃSK 4 - Gdzie oczy poniosą. . EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDAR
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Gdańsk 5 - Stare Miasto i Wyspy: Spichrzów i Ołowianka.
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Trójmiasto chaotycznie. . .
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 09.10.2015 13:49

Kameralna galeria ale pełna treści i wartości. Temat pielgrzymkowy bezpośrednio mnie nie interesuje, ale obserwuję takie rzeczy. Czekam na ciąg dalszy.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1357) dodano 09.10.2015 13:08

Dziękuję za odwiedziny i tak szybkie komentarze.
Wszystkie Drogi Św. Jakuba są oznaczone stylizowaną muszlą. Czemu ? O tym może innym razem.
Pomorska Droga jest oznaczana takimi znakami jak np na 24 zdjęciu, ale są np odcinki które były wytyczone wcześniej np. tzw. Lęborska Droga Św. Jakuba i tam muszelka może być trochę inna. Innym prostszym oznaczeniem są zwykłe strzałki ale ważne, że koloru żółtego.

Czy będzie ciąg dalszy ?
Tak ale malutki, gdyż moja droga była króciutka.
Zainteresowanych proszę o cierpliwość.

Polecam także stronę Marka Kamińskiego "Trzeci Biegun" który ostatnio przeszedł pieszo z Królewca (Kaliningradu) do Santiago de Compostela.
http://3biegun.kaminski.pl/

Pozdrawiam.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 09.10.2015 12:48

Dziękuję za tę galerię. :-)
Czy "PDŚJ 1" oznacza, że będzie dalszy ciąg ?
Piszesz, że "Pomorska Droga Św. Jakuba biegnie od Kretyngi na Litwie do Rostocku w Niemczech", jak jest oznaczona (też żółte muszelki?), bo na pokazanej mapce nie ma tej trasy.
Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6453) dodano 09.10.2015 10:58

Chapeau bas!
:))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.10.2015 10:50

Bardzo ciekawa galeria. Powiedzenie, że podróże kształcą jest w 100% uzasadnione. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!