m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jak zapewne pamiętacie z poprzedniej galerii, jesteśmy na zamku Hohenwerfen, w miejscowości Werfen pod Salzburgiem. Schody na których stoimy, sprowadzają nas z górnego dziedzińca. W połowie schodów wdeptujemy do jakiegoś pomieszczenia. W sali można przysiąść i oglądając kilkunastominutowy filmik, zapoznać się z dziejami twierdzy na przestrzeni wieków. W części sali (po lewej) - czego niestety tu nie widać), znajdują się makiety przestrzenne zamku w różnych okresach. Pamiętacie kulistą lampę z poprzedniej galerii, która to stała przy parkingu pod twierdzą ? W sali w której jesteśmy znajduje się lampa wisząca z tej samej kolekcji. Zdjęcie tego nie oddaje, ale 'na żywo', zaświecona, prezentowała się zaskakująco ciekawie. Tak oto nowoczesny design zagościł w wiekowych murach :-) Po drodze napotykamy też wyciskacz monet, z którym się już w kilku miejscach mieliśmy okazję zapoznać. Tym razem wyciskamy orła (albo sokoła... cokolwiek to jest) i udajemy się dalej. Idziemy w dół. Po chwili wychodzimy na kolejny wewnętrzny dziedziniec. Jako że dzień był pochmurno-deszczowy i akurat zaczęło mżyć, postanowiliśmy dać nura do Arsenału. Czy było warto ? Oceńcie sami :-)
Na początek witają nas fotografie prezentujące te same wnętrza w których jesteśmy, ale sprzed ok. 100 lat. I kolejne zdjęcie. A ten słup... ... w rzeczywistości wygląda tak :-) Przetrwał nienaruszony. Zwiedzanie zaczynamy oczywiście od działu z najstarszą białą bronią. Tu mamy miecze średniowieczne; jeśli dobrze pamiętam to pochodzą z przełomu XIII/XIV wieków. Do poczytania. Rękojeść miecza pochodzacego z pierwszych lat XV wieku. To tzw. 'bastard sword' - miecz długi, zwany potocznie półtoraręcznym. Miecze długie cieszyły się największą popularnością od połowy XIV wieku.
Teraz czas na trochę geografii :-) Ziemie na których posadowiony jest zamek, znajdują się w centrum obszernej doliny rzeki Salzach, otoczonej od południa majestatycznym masywem Alp Berchtesgadeńskich i masywem górskim Tennengebirge. Góry te od wieków tworzyły naturalną barierę dla każdego potencjalnego zdobywcy. I rys historyczny: jako że Werfen od Salzburga dzieli jakieś 40 km, ówczesny salzburski książę-arcybiskup Gebhard polecił w 1075 roku rozpocząć budowę twierdzy mającej bronić przed wrogami, dostępu do Salzburga od południa. Strategiczny bastion stanął na szczycie 155-metrowej wysokiej skale. Zamek został zbudowany w czasie sporu o inwestyturę - najbardziej znaczącego konfliktu w średniowiecznej Europie, który toczył się między Kościołem i państwem o prawo nominacji urzędników kościelnych, takich jak biskupi czy opaci. Na chwilkę wracamy do ekspozycji. Zwróccie uwagę na miecz 2 od lewej. Nie wiem co to, ale długość miało to imponującą. Myślę że nie pomylę się za bardo jeśli napiszę że długością oscylował ok 150 cm. Jak ktoś mógł tym walczyć ? Ile to mogło ważyć ? Niesamowite :-) Rękojeść.
Tutaj mamy miecz wykopany z ziemi. Zachowany w nawet dość dobrym stanie.
W następnych wiekach Hohenwerfen służył władcom Salzburga, księciom-arcybiskupom, nie tylko jako baza wojskowa, ale także jako miejsce zamieszkania i baza do polowań. Twierdza stała sie również więzieniem dla wysoko postawionych. Jednym z bardziej znanych więźniów został arcybiskup Wolf Dietrich von Rittenau. To ten, na polecenie którego powstał salzburski pałac Mirabell. W 1568 roku, został zbudowany w twierdzy Arsenał, w którym jest obecnie muzeum broni. Rapiery. Info. Siedemnastowieczne buty z ostrogami.
Zbroja kawalerii cieżkiej z 1600 roku. Tymczasem jesteśmy już na kolejnej kondygnacji. Widząc takie miejsca, oczami wyobraźni widzę ludzi wylewających przez otwór gorącą smołę i zsypujących na tych z dołu pierze :-) 
Ot takie tam... bajkowe skojarzenia :-) Szable. Z poczatkiem XVII wieku zastąpiły rapiery. Kolejnym etapem w 'życiu' werfeńskiej twierdzy był okres wojny chłopskiej latach 1524-1526 (niem. Bauernkrieg). Było to największe w dziejach Niemiec wystąpienie chłopskie, przeciw zwiększeniu pańszczyzny. Okoliczni chłopi w ramach protestu przeciw potężnemu salzburskiemu księciu-Arcybiskupowi, napadli na werfeńską twierdzę, jako że była 'po drodze' do Salzburga. Zamek został ograbiony i spalony. Po nieudanym oblężeniu twierdzy salzburskiej w której chronił się Arcybiskup, chłopi zostali zmuszeni do poddania się. Aby ukarać lokalnych rolników za ich pomoc przy zamieszkach, Matthäus Lang von Wellenburg - ówczesny Arcybiskup, nakazał im pracę przy odbudowie zamku Werfen.
Wtedy też, od 1535 roku datuje się nowy okres w dziejach twierdzy. W 1560 roku dobudowane zostały nowe wieże, m.in. charakterystyczna Fallturm (duża i okrągła z zegarem), a wewnętrzny dziedziniec zyskał wygląd, który możemy podziwiać wspólcześnie. Widok na jedną z sal muzealnych, z górnej kondygnacji. Za panowania kolejnego salzburskiego księcia-arcybiskupa - Paris von Lodron, w 1623 roku dobudowano kilka mniejszych wież i zbiornik na wodę. Po tym okresie, w architekturze Hohenwerfen nie było żadnych innych znaczących zmian. Czternastowieczny prototyp broni palnej :-) Informacyjnie. W roku 1800, w wyniku wojen napoleońskich, z twierdzy usunięte zostały wszystkie armaty. Po sekularyzacji Salzburga, od 1803 roku zamek zmienił właściciela. Po przejściu w ręce władz Bawarii, twierdza stała opustoszała i zaczęła podupadać.
W 1816 roku, na mocy decyzji Kongresu Wiedeńskiego, Salzburg trafił do Austrii. Pierwszy remont przeprowadzono w latach 1824-1833. Bomba zapalająca; do bombardowania zabudowań przy użyciu katapult. Po remoncie zamek był używany głównie jako baza polowania. Bagnety; połowa XIX wieku. W roku 1876 twierdza Hohenwerfen została sprzedana hrabiemu Oswaldowi von Thun-Hohenstein.
Kule armatnie. W 1931 roku na zamku wybuchł pożar. Ogień strawił  wiele eksponatów i artefaktów. W ciągu jednego roku, zamek został odrestaurowany, ale w 1938 został przymusowo sprzedany niemieckim nazistom. Po II wojnie światowej był wykorzystywany jako obóz szkoleniowy austriackiej żandarmerii. Trwało to aż do 1987 roku, kiedy to Hohenwerfen został otwarty dla ruchu turystycznego. Widok z okna twierdzy na parking, znajdujący się u jej stóp. W tym miejscu kończymy zwiedzanie Arsenału i wychodzimy na zewnątrz. Czas na kolejną atrakcję jaką oferuje twierdza. Schodzimy po schodkach w dół i udajemy się na prawo.
Jeszcze tylko spojrzenie na mury... ...i idziemy w dół. Tam, za bramą, na dziedzińcu, już wkrótce będziemy podziwiać pokaz sokolnictwa.
Dzięki :-)

najbliższe galerie:

 
Ziemia Salzburska część II - Werfen
1pix użytkownik anek11 odległość 1 km 1pix
Austria_2015 (09) - SALZBURG-WERFEN/Twierdza
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix
Eisriesenwelt
1pix użytkownik places2visit odległość 2 km 1pix
Eisriesenwelt
1pix użytkownik gregy odległość 2 km 1pix
Austria_2015 (12) - SALZBURG-WERFEN/Eisriesenwelt
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix
Austria_2015 (11) - SALZBURG-WERFEN/pokaz sokolnictwa
1pix użytkownik charlie odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 05.10.2016 22:37

piekne miejsce i ciekawe eksponaty pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.11.2015 10:28

tereza - dzięki za miłe słowa. Staram się by było ciekawie :-) A co do miejsc... mam nadzieję, że czymś jeszcze uda mi się Was zaskoczyć :-)
Pozdr.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.11.2015 10:23

afrodyto - dzięki wielkie za wizytę w Arsenale i już teraz zapraszam Cię na pokaz sokołów i innego ptactwa w kolejnej galerii. Tam pokażę jeszcze jedną część twierdzy :-)
Pozdr.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.11.2015 10:21

ak - bardzo dziękuję za odwiedziny :-) Cieszę się że mogłam Cię oprowadzić po zamku, ale to jeszcze nie koniec. Będzie jeszcze jedna część, a potem zabiorę Was do największej jaskini lodowej na świecie, która znajduje się po sąsiedzku z werfeńską twierdzą. W okolicach Salzburga jest mnóstwo ciekawych miejsc :-)
Pozdr.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 13.11.2015 07:53

Charlie...jesteś świetnym przewodnikiem i ciekawe miejsca pokazujesz.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 13.11.2015 00:16

Znakomita galeria. Dużo wspaniałych eksponatów, dużo historii. Przyznam, że zamek robi ogromne wrażenie.
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 12.11.2015 21:44

Tą galerią ostatecznie i nieodwołalnie przekonałaś mnie do odwiedzin Salzburga i okolic.... niesamowity zamek, wspaniałe kadry, ślicznie dziękuję za oprowadzenie.
To była czysta przyjemność :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 12.11.2015 14:33

na szybko wpadam pooglądać broń białą, a na spokojnie muszę jeszcze raz wieczorkiem :)))
Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!