m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Budynek muzeum Panoramy Racławickiej został wzniesiony w latach 1961-1985 według projektu Ewy Dziekońskiej i Marka Dziekońskiego i został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku. Obraz Bitwa pod Racławicami został namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. W latach 1894-1944 Panorama była wystawiana we Lwowie w specjalnie dla niej zbudowanej rotundzie na terenie Parku Stryjskiego. Wystawiona została po raz pierwszy w rotundzie o średnicy ok. 38 m we Lwowie z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej i jednocześnie z okazji stulecia bitwy 5 czerwca 1894 roku. W czasie II wojny światowej panorama została częściowo uszkodzona, głównie w czasie bombardowań w roku 1944. Uratowana przed ewentualną dalszą dewastacją, związaną z wkroczeniem Armii Czerwonej, przez zwinięcie w rulon i umieszczenie w lwowskim klasztorze bernardynów.
Po wojnie, dzięki staraniom władz polskich, udało się odzyskać od ZSRR część lwowskich dzieł sztuki i zbiorów Ossolineum. Ówczesny polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej postanowił zbiory te wraz z Panoramą umieścić we Wrocławiu, gdzie została przewieziona w roku 1946. Władze PRL w obawie przed sowietami skuteczenie blokowały czynności zmierzające do wyeksponowania dzieła, które przewożone z miejsca na miejsce i wskutek niewłaściwego przechowywania niszczało. Społeczny Komitet Panoramy Racławickiej pod przewodnictwem byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Alfreda Jahna, podjął wreszcie pod koniec 1980 roku ostateczną decyzję o wystawieniu jej we Wrocławiu. Wobec katastrofalnego stanu gospodarki PRL, a także z powodu niesłychanie trudnego zadania, jakim było odrestaurowanie płótna po kilkudziesięciu latach przechowywania go w różnych miejscach i różnych warunkach oraz kilku wielokilometrowych transportów, prace, prowadzone przez 25 konserwatorów, trwały jeszcze pół dekady, toteż otwarcie ekspozycji Panoramy Racławickiej nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985 roku. Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, sprowadzonym z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów, które zszyto w jedną całość i rozpięto na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów i wysokości 15 metrów. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby.
Ekspozycja, prócz samego obrazu, obejmuje sztafaż ustawiony przed nim i oświetlony tak, aby widz oglądający rozwinięte wokół niego i zamknięte w pierścień malowidło nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a gdzie zaczyna sam obraz. Tyle danych encyklopedycznych. Kto nie widział na żywo może zobaczyć zaledwie namiastkę wrażeń artystycznych na moich zdjęciach. Dziwne, ale jak nasi biją ruskich, to taka jakaś radość w środku jest...
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wrocław
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Wrocław - cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Spacer po przedświątecznym Wrocławiu.
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 0 km 1pix
W poszukiwaniu wrocławskich krasnali i nie tylko...
1pix użytkownik dzieciak odległość 0 km 1pix
Wrocław miasto świątyń różnych wyznań.
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Wrocław - widok z katedry
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2348) dodano 07.12.2015 11:39

Z przyjemnością obejrzałam.
Byłam dwukrotnie we Wrocławiu, ale jako że wycieczki zawsze z małoletnimi, to do Panoramy było jakoś tak nie po drodze.
Następnym razem jednak koniecznie muszę tam wdepnąć. Zachęciłeś :-) Piękny obraz.
Pozdr.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.12.2015 14:12

Byłam tam 2 razy i obydwa razy to dzieło robiło na mnie wielkie wrażenie. Naprawdę podziwiam twórców tego gigantycznego obrazu. Po Twojej galerii przyszła mi ochota obejrzeć ten "obrazek" jeszcze raz. Może więc Panorama będzie motywacja do ponownej wizyty we Wrocławiu :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5511) dodano 02.12.2015 23:08

Ładnie pokazana... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!