m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Fútbol Club Barcelona, FC Barcelona, w skrócie Barça  jest wielosekcyjnym klubem sportowym, istniejącym od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony został w 1899 roku przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów, a z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to „Més que un club” („Więcej niż klub”). 29 listopada 1899 roku pasjonujący się futbolem Szwajcar Hans (Joan) Gamper (1877-1930) wraz z grupą przyjaciół zebranych w sali gimnastycznej Gimnasio Solé, przy barcelońskiej ulicy La Rambla utworzył Foot-Ball Club Barcelona. Angielskie pochodzenie nazwy nie jest zbiegiem okoliczności, gdyż pierwszy prezes klubu, Walter Wild i jego koledzy John Parsons i Wiliam Parsons pochodzili z Wielkiej Brytanii. Akt założycielski podpisali: Walter Wild, Lluís d'Ossó, Hans (Joan) Gamper, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pedro Cabot, Carlos Pujol, Jose Llobet, John Parsons i William Parsons. Dziesięć dni po założeniu klubu, 8 grudnia 1899 roku na pierwszym boisku FC Barcelona, Velodromo de la Bonanova, rozegrano pierwszy, historyczny mecz, a rywalem byli Anglicy, którzy wygrali to spotkanie 1:0. Swoje pierwsze zwycięstwo w historii drużyna odniosła 25 grudnia tegoż roku, wygrywając 3:1 w towarzyskim meczu z lokalnym zespołem Català FC. 13 maja 1902 roku, Barça rozegrała swój pierwszy mecz poza Katalonią z Madrid FC (obecnie Real Madryt), który przegrał 1:3. W 1904 roku, drużyna po raz pierwszy wyjechała z kraju i w Tuluzie pokonała miejscowy zespół Stade O.E.T. W firmowym sklepie można kupić piłki, stroje piłkarskie, szaliki, czapeczki, książki, zdjęcia i inne gadżety. Hans (Joan) Gamper, założyciel piłkarskiej sekcji klubu, chciał, aby w miarę zdobywania kolejnych trofeów i innych okazji, kibice przybywali do muzeum klubowego. W latach dwudziestych nie było środków, aby ten cel osiągnąć. Budowa owego muzeum, oraz oficjalne otwarcie nastąpiło dnia 24 sierpnia 1984 roku, a dokonał go ówczesny prezes klubu, Josep Lluís Núñez i Clemente. W miarę przybywania coraz większej ilości ludzi, zdecydowano się również zwiększyć powierzchnię muzeum. Rozbudowywano je trzykrotnie - w 1987, 1994 i 1998 roku. Od roku 1998 muzeum katalońskiego klubu ma powierzchnię 3500 metrów kwadratowych. Podzielono go na cztery działy do zwiedzania. W 2000 prezes FCB ochrzcił muzeum  imieniem założyciela katalońskiego klubu.
W 1936 wybuchła w Hiszpanii wojna domowa. W czasie działań ucierpiał również kataloński klub. Zmniejszyła się liczba członków. Miesiąc po rozpoczęciu walk Josep Sunyol, ówczesny prezes klubu, został wezwany na posiedzenie federacji piłkarskiej do Madrytu. Po wyjeździe jego samochód został zatrzymany w Sierra de Guadarrama przez patrol wojsk frankistowskich, a sam Sunyol zastrzelony. 16 marca 1938 roku na budynek siedziby klubu spadła bomba niszcząc pomieszczenie z trofeami. Została też zniszczona kasa klubu. W 1940 roku, na osobisty rozkaz rządzącego Hiszpanią caudillo gen. Francisco Franco Bahamonde (1892-1975), zmieniono nazwę z angielsko brzmiącej Football Club Barcelona na hiszpańską nazwę - Club del Futbol Barcelona. Do dawnej nazwy powrócono w 1974 roku, zaś pozwolenie na wywieszanie katalońskich flag na obiekcie nastąpiło dopiero po śmierci dyktatora w 1975 roku. W swojej historii FC Barcelona rozgrywała mecze jako gospodarz na następujących stadionach: Velodromo de la Bonanova (1899-1900), Stadion Casanovas Hotel (1900-1901), Stadion Carretera de Horta (1901-1905), Stadion Calle Muntander (1905-1909), Stadion Calle Industrial (1909-1922),
Camp de Les Corts (1922-1957), Camp Nou (od 1957). Drużyna piłkarska FC Barcelona należy do najbardziej utytułowanych zespołów w tej dyscyplinie - ma na koncie 23 mistrzostwa Hiszpanii, 27 Pucharów Króla Hiszpanii, 11 Superpucharów Hiszpanii, 5 Pucharów Europy, 4 Puchary Zdobywców Pucharów, 5 Superpucharów Europy, 2 Klubowych Mistrzostw Świata/Pucharów Interkontynentalnych i wiele innych trofeów. Klub ma 144 756 - członków i miliony kibiców (tzw. culés) na całym świecie, z których część zrzeszona jest w penyach, czyli oficjalnych fanklubach, których jest 1054. Ciekawostką jest, że określenie kibica (culé) Barçy pochodzi od hiszpańskiego słowa culo - tyłek, a wzięło się od tego, że na dawnym stadionie Barcelony Camp de la Indústria nie było krzesełek, a drewniane trybuny z ławkami i kiedy patrzyło się podczas meczu na nie z tyłu, widać było całe rzędy pośladków.
FCB posiada również rozbudowaną infrastrukturę: stadiony Camp Nou, Mini Estadi, miasteczko sportowe Ciutat Esportiva Joan Gamper, szkółkę La Masia oraz halę Palau Blaugrana, w której rozgrywają swoje mecze zawodnicy innych sekcji. Poza sekcją piłkarską FC Barcelona ma jeszcze sekcje koszykówki, piłki ręcznej, hokeju na rolkach i futsalu (halowej piłki nożnej). Klub posiada także drugą drużynę piłki nożnej (FC Barcelona B), wiele zespołów młodzieżowych i liczne sekcje amatorskie. Drużyna z Camp Nou na arenie międzynarodowej startuje nieprzerwanie od 50 lat, czyli od początku powstania europejskich pucharów. Jest jednym z trzech klubów, które od założenia Primera División, czyli od 1929 roku, nieprzerwanie grają w najwyższej klasie rozgrywkowej Hiszpanii. Obecnym prezesem klubu jest Josep Maria Bartomeu. Obecny hymn FC Barcelona - Cant del Barça powstał w 1974 roku z okazji obchodów 75. rocznicy założenia klubu. Muzykę skomponował Manuel Valls Gorina, natomiast słowa napisali: Jaume Picas oraz Josep Maria Espinàs i Massip. Dawne plakaty - fragment ekspozycji muzealnej. Dawne plakaty - fragment ekspozycji muzealnej.
Można obejrzeć też relacje prasowe z ważniejszych meczów i innych wydarzeń w życiu Barçy. Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB. Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB. Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB. Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB. Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB.
Zdjęcia, ilustrujące sukcesy piłkarzy FCB. Po zwiedzeniu muzeum można wejść na trybuny Camp Nou. Stadion wywiera duże wrażenie. W godzinach popołudniowych tego dnia odbywał się mecz. Niestety, nasz samolot powrotny odlatywał o 17.00... Na trybunach Camp Nou. Na trybunach Camp Nou.
Na trybunach Camp Nou. Na trybunach Camp Nou. Pierwszym emblematem klubu była odznaka Barcelony z koroną i nietoperzem. Kilka lat później dodano dębowo-palmowy wieniec sławy na tle prostokątnego dwudzielnego, granatowo-żółtego pola, a następnie obwiedziono go okrągłą obwódką z rokiem założenia klubu i jego nazwą. Po tym jak w 1908 roku Hans (Joan) Gamper uratował Klub z tarapatów finansowych postanowiono odświeżyć herb, stworzyć coś całkiem nowego. Wśród sympatyków Klubu ogłoszono konkurs na nowy wygląd herbu, a swoją wizję mógł przedstawić każdy. Zwycięskim projektem okazał się pomysł Carlesa Comamali, który grał dla Barcelony w latach 1903-1912, poza tym studiował medycynę i był artystą. Na wersji herbu, która utrzymała się po dziś dzień widzimy poszanowanie piłkarskich tradycji oraz przywiązanie do miasta i narodowości. Od zmiany herbu w 1910 roku następowały jedynie kosmetyczne poprawki. Tarcza herbowa klubu posiada, popularny w XVI-wiecznej Europie, kształt dzbana. Jest to tarcza trójdzielna, gdzie dwa górne pola przedstawiają krzyż świętego Jerzego i barwy Katalonii, co nawiązuje do godła Barcelony, zaś w polu dolnym widnieje piłka na tle czterech granatowych i trzech bordowych pasów - barw klubowych. Pola górne od dolnego oddziela żółty pas, na którym widnieją inicjały klubu - FCB.

najbliższe galerie:

 
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Barri Gotic
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - La Mercè  de Barcelona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
królowa Katalonii jesienią...
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Barcelona,Pałac Muzyki Katalońskiej
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Sagrada Familia
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6355) dodano 30.11.2015 13:58

porządna galeria .
Byłem już tam kilka razy :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5604) dodano 22.11.2015 19:44

Dziękuję wszystkim za ciekawe komentarze. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 21.11.2015 23:52

W tym sklepie kupiłem kubek i parę innych pamiątek ..., ale na takich souvenirach trzepią tam niesamowitą kasę, ostatnio byłem też w Megastore Bayernu Monachium i tam tak samo, ogromny biznes ...:)
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.11.2015 20:57

Byłam na stadionie na meczyku Barca - Getafe, Mess strzelił wtedy jedną albo dwie bramki, a wynik był 4:0, ale nie był to żaden hit kolejki, bo na stadionie zasiadło niecałe 60 tys., ale i tak mi się podobało:)
pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 21.11.2015 20:35

Ufff... cześć Achernar-51. Właśnie jestem po meczu, więc galeria bardzo na czasie. Przed chwilą Barcelona zmiotła Real w Madrycie 4:0. Mają chłopaki team z piekła rodem...
1. Fajne miejsce to Camp Nou. Chyba się tam w końcu przejadę, bo mi ostatnio brat smaku narobił. A obfotografował tyle, że dziw bierze, że nikt go nie posądził o szpiegostwo :)
2. Zawsze się zastanawiałem jak by wyglądał ten stadion, gdyby go Gaudi zaprojektował. Z jego wizjami to niewykluczone, że miejsca dla kibiców znajdowałyby się pod murawą i nad :)
3. Romario- oj, chyba dziś cierpisz po tym wyniku?
4. Afrodyta - Fajna zbitka Ci wyszła. Lubić Barcelonę w realu :))
Miłego wieczoru życzę

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 21.11.2015 16:50

Mam ten stadion na jakimś zdjęciu, ale wewnątrz nie byłam. Zaczepiłam tylko o sklepik i zakupiłam jakieś drobiazgi. Szkoda, że to koniec Barcelony. Lubię to miasto na fotografii i w realu.
Serdecznie pozdrawiam.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 21.11.2015 15:13

Prawdziwa Mekka dla fanów Barcy ten stadion. Kilka lat temu miałem okazje tam być (chociaż wolę Real Madryt). Na mecz też się załapałem.
Fantastyczna sprawa. Galerię również wrzuciłem na OŚ, ale oczywiście z twoich opisów jeszcze więcej się dowiedziałem.
Jak zawsze bardzo dokładne i ciekawe.

Saludos!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!