m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Barcelońska katedra p.w. św. Krzyża i św. Eulalii (Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia), znana także jako La Seu, zlokalizowana na terenie Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gotic). Przedstawiłem ją bliżej w poprzedniej galerii z Barcelony. Katedra p.w. św. Krzyża i św. Eulalii. Uliczka w Dzielnicy Gotyckiej w pobliżu katedry p.w. św. Krzyża i św. Eulalii. Barceloński ratusz (Ajuntament de Barcelona). Więcej informacji o nim zamieściłem też w poprzedniej galerii z Dzielnicy Gotyckiej. Pochodząca z czasów rzymskiej kolonii Iulia Augusta Faventia Paterna Barcino światynia - miejsce kultu cesarza Oktawiana Augusta (63 p.n.e. - 14 n.e.). Jest zlokalizowana przy Carrer del Paradis na terenie Dzielnicy Gotyckiej. Została zbudowana za czasów następcy Augusta, cesarza Tyberiusza (42 p.n.e - 37 n.e.). Jej ruiny zostały odkryte w czasie prac budowlanych w I połowie XIX wieku. Na jednym z podwórek w Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gotic).
Na Rambli przy wylocie na Plac Katalonii (Plaça de Catalunya). Jest to plac w centrum Barcelony, na którym stykają się dzielnice Barri Gòtic, Raval, Ciutat Vella i Eixample. Plac powstał po generalnej przebudowie Barcelony w XIX wieku, kiedy wyburzone zostały m.in. średniowieczne mury miejskie. W budynkach dookoła placu mieszczą się hotele, eleganckie sklepy oraz siedziby ważnych instytucji finansowych. Wejście na Ramblę od strony Plaça de Catalunya. Na Rambli. Miejskie ujęcie wody na Rambli. Gmach Królewskiej Akademii Nauk i Sztuki (Reial Acadèmia de Ciències i Arts de Barcelona), zalożonej w 1764 roku. Gmach mieści się w górnej części Rambli, a autorem jego projektu był modernistyczny architekt Josep Domènech i Estapà (1858-1917). Jeśli szukacie ciszy, spokoju i samotności, to Rambla nie jest dobrym adresem...
Na Rambli. Na jednej z uliczek, odchodzących od Rambli. Na jednej z uliczek, odchodzących od Rambli. Na jednej z uliczek, odchodzących od Rambli. Na jednej z uliczek, odchodzących od Rambli. Barcelońskie latarnie.
Jedna z kamienic przy Rambli. Latarnia na Rambli. Kościół p.w. Matki Boskiej Betlejemskiej (Església de la Mare de Déu de Betlem) zlokalizowany jest niemal na samej Rambli. Barokowa fasada pochodzi z końca XVII wieku. Był to kościół jezuitów, aż do ich wydalenia z Hiszpanii w 1767 roku. Został zbudowany na miejscu wcześniejszego kościoła z 1553 roku, który spłonął w 1671 roku. Zaprojektował go Josep Juli, a budową kierował jezuita ojciec Tort oraz  Dídac de Lacarse. Budowa kościoła miała miejsce w latach 1680-1729. Wnętrze zostało spalone w 1936 roku w czasie wojny domowej. Kościół p.w. Matki Boskiej Betlejemskiej. Dekoracja rzeźbiarska nad wejściem doświątyni przedstawia Dzieciątko Jezus, co nawiązuje do wezwania kościoła. Jej autorem jest Francesc Santacruz i Artigues (1665?-1721). Kościół p.w. Matki Boskiej Betlejemskiej. Obok wejścia do świątyni umieszczono rzeźby jezuickich świętych - Ignacego Loyoli i Francisco de Borja. Są one dziełem Andreu Sala (1627-1700?). Na Rambli w pobliżu kościoła p.w. Matki Boskiej Betlejemskiej.
Po obu stronach Rambli znajdziemy niezliczone kawiarnie, knajpki i sklepy z pamiątkami. Jedna z latarni na Rambli. Dekoracja jednej z kamienic na Rambli. Kamienica na Rambli w pobliżu bazaru La Boqueria. Kamienica na Rambli w pobliżu bazaru La Boqueria. Kamienica na Rambli w pobliżu bazaru La Boqueria.
Kamienice na Rambli. Muzeum Erotyki (Museu de l'Erotica), w pobliżu dawnej dzielnicy czerwonych latarni, niemal naprzeciw bazaru La Boqueria. Do odwiedzenia zachęca z żywa reklama... Muzeum Erotyki na Rambli zostało otwarte w 1997 roku i jest jedynym muzeum tego typu w Hiszpanii. Choć panienka na balkonie zachęcała do wizyty, brak czasu sprawił, że nie skorzystaliśmy z zaproszenia, mimo względnie przystępnej ceny (9€). Skręcając w lewo z Rambli w jej dolnej części dojdziemy do uroczego Placu Królewskiego (Plaça Reial) w Dzielnicy Gotyckiej. Na placu mieści się wiele restauracji i znane kluby nocne, takie jak Sidecar, Jamboree lub Karma. Na placu często odbywają się widowiska i koncerty.

Plaça Reial został zaprojektowany w XIX wieku przez Francesca Daniela Molinę i Casamajó (1812-1867). Jedna z zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego latarni na Plaça Reial.
Z pomnika w dolnej części Rambli spogląda na nas XIX-wieczny kataloński dramaturg i poeta Frederic Soler i Hubert, znany jako  Serafí Pitarra (1839-1895). Pomnik, wzniesiony w 1906 roku, stworzyli rzeźbiarz Agustí Querol i Subirats (1860-1909) i architekt Pere Falqués i Urpi (1850-1916). Tu przy pomniku Krzysztofa Kolumba kończy się historyczna Rambla. Pomnik ten jest najwyższym ze wszystkich 64 pomników Kolumba na świecie. Kolumna Kolumba (Monument a Colom) została odsłonięta w 1888 roku. Stoi na środku Plaça Portal de la Pau, a jego autorem jest Gaietà Buigas i Monravà (1851-1919). Upamiętnia powrót Krzysztofa Kolumba z pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich. 3 kwietnia 1493 roku odkrywca został tu powitany przez parę królewską - Izabelę i Ferdynanda. Niektórzy, w sylwetce Kolumba doszukują się wskazywania Ameryki. W rzeczywistości pokazuje on wyjście z portu, mniej więcej w kierunku Algieru. W pobliżu pomnika Kolumba i wybrzeża spotkamy wielu handlarzy, oferujących przeróżne badziewie,,, Gmach administracji portu Barcelona. Na Ronda Litoral, alei biegnącej wzdłuż portu i wybrzeża.
Na Ronda Litoral, alei biegnącej wzdłuż portu i wybrzeża. Jeden z gmachów administracji rządowej. Jeden z dawnych gmachów, mieszczących instytucje portowe. Widok centrum handlowego Maremagnum. W drodze do centrum handlowego Maremagnum. Barcelońska marina.
Port. Port.

najbliższe galerie:

 
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Camp Nou
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - La Mercè  de Barcelona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
królowa Katalonii jesienią...
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Barcelona,Pałac Muzyki Katalońskiej
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Sagrada Familia
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 22.11.2015 19:54

Barbara_31 - te tłumy są tam chyba zawsze, bo 20 lat temu Rambla była równie zatłoczona. Zgadzam się, że jest to mimo wszystko (a może właśnie dlatego) fajne miejsce. Pozdrawiam. :)

AK - w Barcelonie jest nie tylko Gaudi, choć i w tej galerii go nie uniknęliśmy (vide fotka 36). Pozdrawiam. :)

Tereza i Charlie - dziękuję i pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 13.11.2015 08:55

Miły spacerek, choć troszkę gwarno na Rambli :-)
Ciekawe kamienice i detale.
Pozdr.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 13.11.2015 08:00

Barcelona to wyjątkowe miasto i jedno z moich ulubionych.Fajnie sobie przypomnieć.Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 12.11.2015 21:34

no... na spokojnie teraz przemierzyłem znowu Barcelonę Twoim śladem, bardzo mi pasuje takie zwiedzanie, bo wreszcie nie gania się tu za Gaudim, deko mi się przejadł :)) Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 12.11.2015 14:35

no nie mam czasu czytać ale wrócę :) bo tu jest ciekawie !

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 12.11.2015 13:19

Pamiętam te dzikie tłumy na La Rambla, zupełnie jak na monciaku w Sopocie:) Fajnie się spacerowało.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!