m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli.
Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli. Parada na Rambli.
Parada na Rambli. Parada na Rambli. Na Placita de la Seu w Dzielnicy Gotyckiej. Na Placita de la Seu w Dzielnicy Gotyckiej. Na Placita de la Seu w Dzielnicy Gotyckiej. Na Placita de la Seu w Dzielnicy Gotyckiej.
Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem.
Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Na Plaça Sant Jaume przed ratuszem. Mieszkańcy Barcelony tańczący sardanę na Placita de la Seu. Sardana jest narodowym tańcem katalońskim, swoistym symbolem solidarności i jedności Katalończyków. Tancerze powolnie chodząc trzymają się za ręce tworząc koło. Taniec ten jest przede wszystkim wykonywany przez ludzi starszych. Sardana wywodzi się z okolic Empordà,  w północno-wschodniej części Katalonii. Nie ma w pełni jasnych przekazów, dotyczących początków sardany, istnieją natomiast przekazy, że była popularna i tańczona już w XVI wieku.
Sardana tańczona na Placita de la Seu. W XIX wieku taniec był już popularny w rejonie Rosselló na zachodzie i w Garrotxa na północy Katalonii, zaś w XX wieku zyskał popularność w całym regionie. Sardana na Placita de la Seu w Dzielnicy Gotyckiej. Sardana tańczona na Placita de la Seu. Są dwa główne typy tego tańca -  tradycyjna „sardana curta” (krótka sardana) i bardziej nowoczesna „sardana llarga” (długa sardana), która jest obecnie bardziej popularna. Mniej znanymi odmianami są  „sardana de lluïment” i „sardana revessa”. Sardana tańczona w Dzielnicy Gotyckiej. W sklepach z pamiątkami można było kupić różne gadżety, przedstawiające sardanę i opatrzone wierszykiem: La meva pàtria és Catalunya. La meva llengua és el català. El meu ball és la Sardana, i el meu objectiu és la llibertat', czyli Moją ojczyzną jest Katalonia. Moim językiem jest kataloński. Moim tańcem jest sardana, a moim celem jest wolność. Sardana tańczona w Dzielnicy Gotyckiej. Tańczącym sardanę akompaniuje tzw. „cobla” - zespół 11 muzyków, grających na różnych instrumentach. Instrumentami tymi są: flabiol (rodzaj małego fletu), dwie tenory i dwie tible (instrumenty z rodziny obojów). One i tambori (mały bębenek) są charakterystycznymi instrumentami katalońskimi. Oprócz  nich muzycy „cobli” używają 2 trąbek, 2 fiscornów (katalońska odmiana flügelholnu), puzonu i kontrabasu. W całej Katalonii działa około 130 „cobli” - większość z nich, to zespoły amatorskie.
Jedna z imprez w czasie La Mercè. Jedna z imprez w czasie La Mercè.

najbliższe galerie:

 
Barcelona 2015 - Camp Nou
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - ulice miasta (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
królowa Katalonii jesienią...
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Barcelona,Pałac Muzyki Katalońskiej
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Sagrada Familia
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 22.11.2015 19:48

Afrodyta - mieliśmy okazje zobaczyć jedynie pierwszy dzień festiwalu, bo w następnym dniu już wracaliśmy do Polski. Wiele imprez nas więc ominęło, m.in. duży pokaz ogni sztucznych... Pozdrawiam. :)

AK - skoro byłeś tyle razy w Barcelonie, to musiałeś trafić i na tę imprezę. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6313) dodano 20.11.2015 23:31

to akurat znam i widziałem ale fajny reportaż.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.11.2015 18:20

Trafiłeś na fajną imprezkę :) Bardzo mi się podoba cały festiwal.
Serdecznie pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!