m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dawny biurowiec Siemensa przy ulicy Piotrkowskiej 96 w Łodzi.Projekt budynku mógł powstać w Niemczech, na co wskazywać mogą użyte materiały wykończeniowe, jak i okres, w którym budynek powstał (I wojna światowa) Łódź zajęta była przez wojska pruskie. Budynek zbudowano na potrzeby siedziby filii koncernu Siemensa. Po II wojnie światowej mieściły się tu redakcje łódzkich gazet, m.in. Karuzela, Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany. Na pierwszym piętrze mieścił się Klub Dziennikarza. Obecnie kamienica jest własnością prywatną.Od kilku lat planowana jest przebudowa w celu zaaranżowania budynku na cele mieszkaniowo-biurowo–handlowe, ale do tej pory budowa nie rozpoczęła się. Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, w Łodzi, znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Na pomysł alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł w 1996 Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda - dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana 28 maja 1998 Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski.
Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów i operatorów. Po stronie nieparzystej są gwiazdy aktorów.  Kapituła Alei Gwiazd działa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiej PWSFTviT. Galeria Wielkich Łodzian: Twórcy Łodzi Przemysłowej u zbiegu ul. Piotrkowskiej 30/32 i ul. Jaracza. Przy stole w stylu lat dwudziestych zasiadają trzej łódzcy fabrykanci nazywani królami polskiej bawełny - Izrael Poznański, Karol Scheibler i Henryk Grohman.
Galeria Wielkich Łodzian: Fortepian Rubinsteina przy ul. Piotrkowskiej 78. Pomnik został odsłonięty 23 września 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian. Pomnik ustawiono przed kamienicą przy Piotrkowskiej 78 gdzie niegdyś mieszkał znany pianista. Galeria Wielkich Łodzian: Fortepian Rubinsteina przy ul. Piotrkowskiej 78. Podniesiona klapa instrumentu przypomina ptasie skrzydło. Obok położono klucz wiolinowy Galeria Wielkich Łodzian: Fortepian Rubinsteina przy ul. Piotrkowskiej. Autorem projektu jest Marcel Szytenchelm. Odlana z brązu figura przedstawia Artura Rubinsteina we fraku, siedzącego przy fortepianie, którego dłonie oparte są na klawiaturze. Piotrkowska 99 Kamienica Szai Goldbluma przy ulicy Piotrkowskiej 99
Piotrkowska 99 Galeria Wielkich Łodzian: Ławeczka Tuwima przy ul. Piotrkowskiej 104 przed Pałacem Juliusza Heinzla. Galeria Wielkich Łodzian:Kufer Reymonta przy ul. Piotrkowskiej 137, przy Pałacu Kindermanna. Jego projektantami są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Kufer Reymonta waży 300 kg. Kamienica pod Gutenbergiem w Łodzi to zabytkowy budynek pochodzący z XIX wieku. Piotrkowska 86.15 grudnia 1893 roku parcelę wraz z istniejącymi na niej dotychczas budynkami odkupił Jan Petersilge i przystąpił do budowy frontowej kamienicy. Została zbudowana w 1896 roku według projektu architektów - Kazimierza Pomian-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego.Budynek ma eklektyczną elewację, bardzo bogato ornamentowaną: liście, kwiaty, amorki. W części środkowej umieszczony został posąg Jana Gutenberga, pomiędzy oknami zaś znajdują się medaliony z portretami wynalazców drukarskich. W budynku tym w okresie międzywojennym znajdowała się siedziba Stronnictwa Narodowego, zaś w latach 1972-1973 w piwnicy Klub Związku Polskich Artystów Plastyków działała galeria adres.W 2011 roku ukończono generalny remont elewacji kamienicy, przywracając jej pierwotny blask. Podczas prowadzonych prac konserwatorskich odkryto namalowane na frontonie girlandy z dyniami, słonecznikami, winogronami i innymi owocami oraz kwiatami. Podczas remontu przywrócono również inne elementy, takie jak metalowe smoki i rośliny, a także balustrady z kutego żelaza.
Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna przy ulicy Piotrkowskiej 151 Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna przy ulicy Piotrkowskiej 151 Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna przy ulicy Piotrkowskiej 151 Dom firmy Krusche - Ender  kamienica przy ul. Piotrkowskiej 143 Dom firmy Krusche - Ender  kamienica przy ul. Piotrkowskiej 143 KAMIENICA SCHWEIKERTÓW PIOTRKOWSKA 147
New York  ZAMIAST LIZAR KING- KLUB.Piotrkowska 62 to adres, który przez lata kojarzył się z muzyką bluesową i zawieszoną nad wejściem olbrzymią gitarą. Teraz nad Piotrkowską górować będzie Statua Wolności, a w odnowionym wnętrzu usłyszymy m.in. rock, soul, blues, jazz oraz kabarety. Kościół Zesłania Ducha Świętego, katolicki kościół znajdujący się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 2/2a (w sąsiedztwie Placu Wolności). Wybudowany został w latach 1826-1828, w formie klasycystycznej przy Nowym Rynku, jako kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętej Trójcy. W pierwotnej bryle był podobny do budynku łódzkiego magistratu stojącego po przeciwległej stronie ul. Piotrkowskiej. Autorem projektu był Bonifacy Witkowski.W latach 1889-1892, ze względu na brak możliwości zaspokojenia potrzeb społeczności ewangelickiej w Łodzi, która w międzyczasie uległa znacznemu wzbogaceniu, świątynia została całkowicie przebudowana według projektu Otto Gehliga W 1945 roku została, za przyzwoleniem władzy komunistycznej, przejęta przez Kościół katolicki. Powstała w nim parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. Ponadto kościół stał się kościołem garnizonowym. Bogu i ojczyźnie na chwałę w rocznicę uzyskania kościoła dla Wojska Polskiego 1946 r. Mural przy Piotrkowskiej - mural znajdujący się w Łodzi na ścianie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 152. Pomysł namalowania tak dużego muralu zrodził się w 2000 roku podczas akcji Kolorowa Tolerancja. Pomysł malowidła zajmującego 600 metrów kwadratowych został zaakceptowany w sierpniu 2001. Realizacja rozpoczęła się we wrześniu, a malunek ukończono 26 listopada.
Galeria Wielkich Łodzian: Fotel Jaracza przy ul. Piotrkowskiej 152 i ul. Piłsudskiego.Pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze, trzymającego w ręku egzemplarz reżyserski. Galeria Wielkich Łodzian: Fotel Jaracza przy ul. Piotrkowskiej 152 i ul. Piłsudskiego.Pomnik odsłonięty został 10 czerwca 2006 roku. ESPLANDA, KOMPANIA KUFLOWA, ul. Piotrkowska 100 ESPLANDA, KOMPANIA KUFLOWA, ul. Piotrkowska 100 Galeria Wielkich Łodzian:Pomnik Lampiarza przy ul. Piotrkowskiej 37. Pomnik Lampiarza, czyli bezimiennego elektryka, odsłonięty został 21 września 2007 roku.Okazją była setna rocznica powstania pierwszej elektrowni w Łodzi. Fundatorami pomnika jest Dalkia Łódź SA oraz Łódzki Zakład Energetyczny Galeria Wielkich Łodzian:Pomnik Lampiarza przy ul. Piotrkowskiej 37.Na kufrze u stóp drabiny można siadać, obiekt ma zatem charakter ławeczki pomnikowej.
Piotrkowska przy Roosevelta. Spacerując ulicą Piotrkowską w Łodzi natknąć się można na wodopoje, które przyozdobione są figurkami dzieci. Dzieci uchwycone są w różnych działaniach - biegające, zamyślone, wołające itp. To jedno z najbardziej spektakularnych malowideł ściennych przy ul. Roosevelta 5 Postacie związane z Łodzią:Figura Misia Uszatka przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej Postacie związane z Łodzią:Figura Misia Uszatka przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej Lecznica Pod koniem znajduje się przy ulicy Kopernika 22. Lecznica została założona w 1891 roku przez Hugo Warrikoffa oraz Alberta Kwaśniewskiego. Na początku XX wieku działał przy niej także pierwszy szpital dla zwierząt, zaopatrzony (od 1902 roku) w najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do podnoszenia i transportowania rannych koni, które do tej pory były uśmiercane w przypadku choroby lub złamania nogi.Na szczycie budynku znajduje się metalowy koń naturalnej wielkości. Wspomniany jest on przez Juliana Tuwima w Kwiatach polskich Plac Wolności - centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Oprócz ul. Piotrkowskiej łączy ulice: Nowomiejską (od północy), Legionów (od zachodu) i Pomorską (od wschodu).
Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszko.Wytyczony został w 1823 roku jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej „Nowe Miasto”, na skrzyżowaniu traktu Piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie ul. Pomorska i ul. Legionów) biegnącej ze wschodu na zachód. Nadano mu kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Dla odróżnienia od pierwotnego rynku Łodzi, położonego ok. 450 m na północ, był nazywany Nowym Rynkiem. Dziś ten budynek wygląda zupełnie inaczej. Krótki spacer po Piotrkowskiej i kilku bocznych uliczkach Łodzi, to wielka chwila historii tego wspaniałego miasta. Dziękuję za chwilę uwagi.

najbliższe galerie:

 
Polska - Cmentarz Żydowski w Łodzi
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Łódź
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Łódź  Biała Fabryka Ludwika Geyera
1pix użytkownik elk odległość 0 km 1pix
Łódź-szlakiem murali cz. I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Łódź 2 - mix
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Łódź - Piotrkowska
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 26.06.2016 22:10

NEW YORK już działa i ponoć podają piwo lawinowe - zasilane azotem i podawane w specjalnych szklankach. To przeczytałem bo z żoną Anią (my Tomany) ani nie pijemy ani po knajpach nie łazimy.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 26.06.2016 22:00

Dzięki za tę galerię. Ja, również łodzianin od ponad pół wieku, też mam pewne braki. Nie miałem pojęcia o "Pomniku Lampiarza", w tej części miasta bywam bardzo rzadko. Przez długi czas, gdy Łódź była zaniedbana, wręcz swego miasta nie lubiłem. Teraz to się trochę zmieniło.
Wyrazy uznania za tak dokładne opisy.
A ten New York, miast Lizar King, przy Pietrynie 62 to kiedy ma ruszyć?
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 09.10.2015 19:19

Muszę przyznac, że ulica Piotrowska, urodą nie grzeszy.
Ciekawy spacer zaprezentowałaś.
Pozdrawiam i witam po długiej nieobecności.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 09.10.2015 01:06

nola76 - Miło Cię widzieć w mojej skromnej galerii. Kwiaty są /były piękne i dlatego zatrzymałam na nich oko. Siedzieliśmy po przeciwnej stronie :)
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6717) dodano 08.10.2015 23:26

Też zdarzylo mi się spacerować Piotrkowską jakieś 2 lata temu, ale nie było tak ładnie, bo jakiś wielki remont był;) Ale kwiaty z Piotrkowskiej 99 pamiętam jak dziś:)
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 23:03

skuza - Ja pamiętam Piotrkowską sprzed 20 lat i w tej chwili jest nie do rozpoznania. Jest piękną nowoczesną ulicą. Trzeba dłużej połazić po mieście, bo jest bardzo ciekawe. Dziękuję za wspólny spacer po mieście.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 22:59

andred - Andrzej, ja od urodzenia jestem warszawianką, a zwiedzam Warszawę cały czas, ciągle coś odkrywam i również zachowuję się jak turystka, bo co rok w Warszawie rośnie kolejny drapacz chmur. Już sama się w tym pogubiłam, pomimo tysięcy zdjęć z Warszawy, trudno mi porównać niektóre miejsca.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.10.2015 22:17

Piotrkowska tak się zmieniła,ze nie rozpoznaje ani jednej kamienicy,a bywałam bardzo często w Lodzi,ostatni raz 35 lat temu:)
Fajna galeria i narracja:)
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.10.2015 21:34

Afrodyta, ja od ponad 50 lat jestem Łodzianinem i dopiero teraz zacząłem zwiedzać Łódź jak turysta i muszę powiedzieć, że nie jest w Łodzi źle jak niektórzy uważają.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 21:11

kordula157 - Dziękuję za wizytę. Pozdrawiam serdecznie.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5922) dodano 08.10.2015 21:07

Od dawna wybieram sie do Łodzi. Interesujace miasto, ma ciekawa historie, tyle się tam działo. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 21:05

andred - Miło usłyszeć, a właściwie przeczytać taką opinię od łodzianina. Czasami zdjęcia z telefonu są lepsze od kompakcika, choć momentami żałowałam, że nie mam w ręku aparatu, bo kadry byłyby zdecydowanie ładniejsze. Jeśli chodzi o opisy, to troszkę posiłkowałam się oczywiście wiadomościami z internetu, resztę znalazłam w przewodniku. Mnie Piotrkowska zachwyciła bardzo, zresztą nie tylko Piotrkowska. Łódź jest pięknym miastem, a teraz jeszcze bardziej wypiękniała.
Dziękuję Andrzeju za wizytę. Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 20:59

tereza - Miło mi było również wrócić po kilku miesiącach, bo zajęta byłam ogromnie i w większości oczywiście w podróży. Tak pstryknęłam kilka fotek, bo byłam bardzo krótko. Bardzo mnie zachwyciła Łódź po wielu latach.
Pozdrawiam Teresko :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.10.2015 19:58

Piotrkowska po remoncie jest super ale nie wszyscy potrafią to docenić.......nawet niektórzy łodzianie.
Dobrze, że pokazujesz ją w pozytywnym świetle i choć jak na foty z telefonu jest całkiem nieźle to tak naprawdę Pietryna jest jeszcze dużo ładniejsza niż widać.
Dzięki za opisy, bo choć jestem łodzianinem to ne wszystko wiedziałem.
Pozdrawiam,
andred

tereza użytkownik tereza(wpisów:3875) dodano 08.10.2015 18:23

Miło Cię znowu widzieć.Łódź to ciekawe miasto,
ale mało popularne wśród turystów.
Fajnie było sobie przypomnieć.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 16:27

achernar-51 - Dziękuję za odwiedziny w mojej skromnej galerii. Teraz sama widzę jaka Łódź jest piękna i zapewne tam wrócę.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 16:25

ak - Ja Łodzi zupełnie nie znam. Jak wspomniałam, byłam tam ze 20 lat temu (nie pamiętam w jakich okolicznościach), kilka lat temu tylko przejeżdżałam, a teraz pojechałam na koncert. Na Łódź trzeba poświęcić więcej czasu jak tylko weekend. Miło mi, że galeria się spodobała.
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5430) dodano 08.10.2015 13:08

Przez Łódź przejeżdżałem wielokrotnie, ale nigdy nie miałem czasu, by ją zwiedzić. Widzę, że muszę to nadrobić. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6212) dodano 08.10.2015 12:57

Łódz jest bliska memu sercu choć nie znam jej zupełnie, byłem tam może ze dwa razy... raz wozili mnie tam wózkiem ubranego w pieluchę i jakieś niebieskawe kokony, drugi raz biegałem po osiedlu (nie wiem jakim ?) w krótkich spodenkach i w znienawidzonych sandałach nie wiedząc jakie to śliczne miasto :))
Może kiedyś pokażesz więcej Łodzi... bardzo mi się podobała galeria... jeszcze raz oglądam, do kawy cwajki :)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 12:39

romana - Dziękuje bardzo. Teraz w wolnej chwili wrzucę troszkę Maroko :)
Serdecznie pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.10.2015 11:48

W takim razie życzę Ci aby udało się zrealizować to co sobie zaplanowałaś :)))
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 11:39

romana - Dziękuję, że "tęskniłaś". Troszkę mnie nie było, ale jestem i wcale nie zamierzam porzucić tak wspaniałych ludzi. Podziewałam się "tu i ówdzie" i jeszcze do końca roku mam sporo w planach, ale będę pojawiać się częściej.
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.10.2015 11:27

Afrodyto - gdzie Ty się podziewałaś kobieto ? Już się bałam, że nie wrócisz do nas.
A spacer Piotrkowską to ciekawa wycieczka.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 11:18

valt69 - Jak wspomniałam we wcześniejszym komentarzu, byłam w Łodzi na koncercie, więc nie brałam żadnego sprzętu fotograficznego. Posługiwałam się jedynie telefonem, dlatego jakość zdjęć jest właśnie taka. Dziękuję za odwiedziny w mojej galerii.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.10.2015 11:16

charlie - Pojechałam do Łodzi na koncert Judast Priest. Koncert był wieczorem, więc miałam chwilę na zwiedzenie głównej ulicy :). Rzeczywiście, miasto ma wiele do zaoferowania i warto go odwiedzić. Pamiętam Piotrkowską sprzed 20 lat. Wiele się zmieniło.
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 08.10.2015 09:41

Nooo...ładne cacko (z Seksmisji), fajnie pokazane. Kilka zdjęć technicznie nie wyszło, ale całość galerii bardzo porządnie zrobiona i opisana.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2252) dodano 08.10.2015 09:16

Piękna ulica. Mam nadzieję że niedługo uda mi się dotrzeć do Łodzi, tym bardziej że miasto ma do zaoferowania wiele fantastycznych miejsc.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!