m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Położona na wzgórzu w północnej części miasta kazba góruje nad miastem. Do dziś zachował się tylko niezbyt imponujący fragment murów, lecz warto się tam dostać ze względu na panoramiczny widok na cały Agadir. Początki twierdzy sięgają 1505 r. Niewielki fort Santa Cruz de Cap de Gué wybudowali tu Portugalczycy.  W 1540 roku kontrolę nad miastem przejęli władcy Maroka i rozbudowali twierdzę. Miasto założyli w XV wieku Portugalczycy, jednak już wcześniej znajdowała się tu fenicka kolonia Thymiaterium. W kolejnym stuleciu Agadir został zajęty przez wojska marokańskiej dynastii Saadytów. Nastąpił wówczas gwałtowny rozkwit miasta, chociaż jego znaczenie przyćmiewały porty As-Sawira i Al-Dżadida. Po kryzysie marokańskim W 1911 miasto było blokowane przez Niemców. W 1913 miasto znalazło się pod panowaniem francuskim, W roku 1914 po wybudowaniu portu miasto bardzo szybko się rozwijało, gdyż przeładowywano tu eksploatowane w głębi kraju zasoby naturalne.
Widok z kasby na port w Agadirze Z góry roztacza się ładny widok na Agadir, plażę, port i zamglone pasma gór Antyatlasu. Mury twierdzy otaczają pusty plac. One w znacznej części przetrwały trzęsienie ziemi, w ich obrębie nie zostało nic. Teraz odnowione są jedną z większych atrakcji miasta, celem wycieczek wszystkich chyba przebywających ty turystów. Te cudaki pozują bezpłatnie, czekając, by je ktoś dosiadł.
Saadycka kazba, czyli cytadela, powstała za czasów panowania tu Saadytów, w połowie XVI wieku. 

Jest jedyną budowlą, która pozostała po wielkim trzęsieniu ziemi. Zajmuje szczyt wzgórza o wysokości 250 metrów nad poziomem morza. Przy wejściu do twierdzy gromadzą się poganiacze wielbłądów, sprzedawcy czego bądź i przebierańcy pozujący do zdjęć w tradycyjnych strojach nosiwodów. Za drobną opłatą, bardzo chętnie pozują do zdjęć, jednocześnie oplatając na ręku koraliki lub inne ozdoby. Port, to życie Agadiru.Tu ładuje się na statki owoce, takie jak pomarańcze, mandarynki, banany i warzywa pochodzące z żyznych terenów Maroka. Stąd wypływają w świat dojrzewające na słońcu pomidory, oliwki, oliwa, aromatyczne przyprawy. Agadir to także centrum sardynkowe. Każdego dnia do portu trafiają tony tych smacznych ryb, które następnie w kilku zakładach są przetwarzane, mrożone czy pakowane do metalowych puszek.
Nocą 29 lutego 1960 r., w przeciągu 15 sekund, zostało prawie doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Zginęło wtedy około 15 tysięcy osób, a 20 tysięcy straciło dach nad głową. Miasto trzeba było praktycznie w całości odbudować, dlatego też nie ma ono typowo marokańskiego charakteru. Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku, Agadir został pozbawiony swojej medyny. Z gruzów, jakie zostały po trzęsieniu ziemi nie udało się wydobyć ciał wszystkich ofiar. Pozostawiono więc zmarłych w spokoju. Zbocza agadirskiej kazby są dziś ogromnym cmentarzyskiem. Od 1970 roku znany włoski dekorator Coco Polizzi, pasjonat tradycyjnego budownictwa, marzył o jej odbudowaniu w jak najbardziej autentyczny sposób. Pierwszy kamień węgielny położono dopiero w 1992 roku. Medyna zajmuje cztery i pół hektara i zbudowana jest z kamienia, ziemi i drewna, pochodzących z okolicznych regionów. Prace nad ukończeniem tej części miasta nadal trwają. Obszar ten poza budowlami z kamienia posiadał będzie sztuczne jezioro oraz ogrody botaniczne.
W Agadirze jest najwięcej hoteli spośród marokańskich kurortów. Większość skupia się przy bulwarze Muhammada V, biegnącym równolegle do plaży. Z góry roztacza się ładny widok na Agadir, plażę, port i zamglone pasma gór Antyatlasu. Kazba to forteca, zespół obronny górujący nad miastem, który można spotkać głównie w Afryce Północnej. Ta w Agadirze położona jest na wzgórzu w północnej części miasta.
Wiedzie do niej kręta droga i choć zachowały się właściwie niezbyt imponujące jej mury, to warto się tam dostać ze względu na rozciągającą się stamtąd piękną panoramę na całe miasto. Vallee des Oiseaux, to przyjemny park, w którym można odpocząć słuchając śpiewu ptaków. Ciekawa roślinność i nieduża odległość od plaży sprawiają, że przychodzi tu spora ilość osób. To jeden z ładniejszych parków Agadiru. We wspomnianym parku można obejrzeć różne gatunki ptaków oraz inne zwierzęta, jak kangury czy muflony, ptaki i małpy. Spacer po nim, to czysta przyjemność. Na swoim terenie mieści Exposition Memoire d’Agadir - wystawę poświęconą trzęsieniu ziemi w 1960r.
Agadir jest przykładem na to, jak niewielka wioska rybacka może przekształcić się w najpopularniejszą miejscowość wypoczynkową na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Co roku odwiedzają go tysiące turystów z całego świata. Nie robią tego ze względu na orientalną atmosferę ani z powodu pięknych zabytków, których w samym Agadirze nie jest dużo.
Agadir ze względu na położenie geograficzne i specyficzne warunki klimatyczne jest wręcz wymarzonym miejscem dla tych, którzy pragną wypoczynku w umiarkowanych temperaturach. Wyjeżdżając z Polski zostawiłam 39 stopni na termometrze. W Agadirze w chwili lądowania było tylko 35 stopni, więc szoku termicznego nie było :) Na stoku wzgórza z kamieni ułożony jest napis „Bóg, król, naród”. Wieczorem napis jest podświetlony. do Agadiru przyciąga  10 km piaszczystych plaż i możliwość uprawiania wielu sportów, nie tylko wodnych.
Międzynarodowy port lotniczy Agadir-Al Massira jest oddalony od miasta o 22 kilometry. DZIĘKUJĘ ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS.

najbliższe galerie:

 
Maroko Agadir
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
MAROKO - Agadir - Dolina Ptaków
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Agadir 2008 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
MAROKO - Agadir
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Maroko.  Agadir.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Maroko- Agadir-Massa- wakacyjnie
1pix użytkownik olaf43 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.10.2015 13:23

Bardzo fajna wedrówka i super opowieść :-)
Jakoś do tej pory to miasto jawiło mi się jako mało ciekawe, ale... przekonałaś mnie że warto było by się tam wybrać :-)
Zaraz mykam do następnycjh odcinków Twojej marokańskiej wyprawy.
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 12.10.2015 09:47

Wydaje się, że to faktycznie dobre miejsce na odpoczynek nad morzem. Może kiedyś się wybiorę

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 11.10.2015 19:51

Wnikliwie przedstawiłas Agadir. Ja równiez mam miłe wspomnienia z Agadirem. Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 10.10.2015 14:00

sona_dora - Miło mi Cię widzieć w mojej skromnej galerii. Agadir to ogromne miasto z dużą historią i małą ilością zabytków. Wszystko to co było piękne zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Obecnie Agadir to jeden wielki plac budowy i nowoczesnych budynków. Niemniej, jest pięknym miastem.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 10.10.2015 13:58

skuza - Jeśli chodzi o słone jeziorka, to one niewątpliwie są, ale pod warunkiem że nie ma suszy. Ja zrobiłam kilka zdjęć, ale to są bardziej kałuże niż jeziorka. Myślę, że w porze deszczowej one przybierają właściwy kształt. Nawet nie było rzek, tylko suche koryta. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 10.10.2015 13:45

paweller75 - Na tej plaży nie były tyko poubierane kobiety. Uwierz mi, było na czym oko zawiesić :):):) Woda znacznie cieplejsza jak w Bałtyku. Jeśli chodzi o pogodę, to naprawdę w Agadirze było chłodniej jak w Warszawie o całe 3 stopnie, więc szoku nie było.
Dziękuję i pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 09.10.2015 20:28

Mam fajne wspomnienia z Agadiru, dlatego z przyjemnością wróciłam tam z Tobą i wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam :) Ciekawie opisałaś galerie :) Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2015 19:53

Bardzo rozbudował się Agadir w ciągu ostatnich 15 lat,tych hoteli obok portu jeszcze nie było,sam port był dużo mniejszy,a w malej knajpce podawano smaczna rybę i "marokańskie whiskey". Parę kilometrów na północ za miastem były słone jeziorka,tam pierwszy raz w życiu widziałam stada flamingów,ciekawe co się z nimi stało,bo nikt o nich nie wspomina w agadirskich galeriach.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 09.10.2015 16:58

No nie wiem co z tym klimatem się porobiło ..., jedziesz do Afryki w środku lata i tam chłodniej niż w Polsce, co za czasy ..., a może niedługo faktycznie będziemy tam jeździć, żeby się ochłodzić:))) Plaża może i fajna tam, ale te poubierane kobiety jakoś mnie nie rajcują, bo na czym tam oko zawiesić, ha ,ha ..., więc na leżenie tam na pewno się nie wybiorę:)))
Pozdrawiam serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 09.10.2015 15:30

Afrodyto... no wiem ! :D ... już raz pisałaś !? i dlatego cieszę się na zapas pisząc o Fez-ie :)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.10.2015 15:18

valt69 - Agadir to miasto z dużą historią i małą ilością zabytków. Nie bardzo wiem o czym piszesz. To tylko fragment Agadiru. Wzgórze z widokiem na port, ogród zoologiczny, okolice plaży i dwie foty z lotniska...i właściwie na tym kończy się Agadir. Pozostałe miasto to nowoczesne wieżowce i hotele, bo jest typowo turystyczne miasto. Niemniej, cieszę się, że galeria się podobała.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.10.2015 15:11

ak - Dziekuję. W następnej odsłonie będzie Fez.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 09.10.2015 13:44

Afrodyto z niecierpliwością czekam w takim razie, było nie było toż to pierwsza stolica Maroka z bogatą historią. :)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 09.10.2015 13:41

Moje wrażenie - strasznie tu wszystkiego napakowałaś i wymieszałaś, ale na tym może polega urok dalekich krajów. Ale nie powiem, podobało mi się.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.10.2015 13:32

ak - Dziekuję. W następnej odsłonie będzie Fez.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 09.10.2015 13:11

Fajna galeria, extra opis, czekam na następne części :) Pozdrawiam (Andrzej) :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.10.2015 10:45

przemyslaw - Też mam taką nadzieję. Rzeczywiście jest tam bezpiecznie i żeby tak pozostało, bo chcę tam wrócić :)
Pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 09.10.2015 10:40

Wydaje mi się, że Maroko miało w tym roku powodzenie - chyba ostatni bezpieczny kraj arabski. Mam nadzieję, że do przyszłego roku nic w tym względzie nie zmieni się, bo marzy mi się ono w wiosennej szacie już od dawna.
Serdecznie pozdrawiam!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.10.2015 01:34

michal1988 - Witam Cię serdecznie. Szafszawan (Chefchaouen), to piękne biało-błękitne miasteczko i nie dziwię się zachwytowi. Jeśli masz taką okazję, to bardzo polecam. Na południu będzie w grudniu zdecydowanie cieplej. Czułam się bardzo bezpiecznie, bo Maroko to bezpieczny kraj. Jedynie w Casablance ostrzegano nas, żebyśmy w nocy nie wychodzili z hotelu. W pozostałych miastach (a byłam chyba w 10), było bezpiecznie, nikt nas nie zaczepiał. Nic nie wskazywało na jakiekolwiek zagrożenie. Tyle mogę powiedzieć od siebie. Myślę, że sytuacja się nie zmieni. Gorąco polecam.
Pozdrawiam
Asia

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 09.10.2015 01:22

Afrodyto witaj ponownie na OS :) Juz myslalem ze o nas zapomnialas ;)
Sympatyczna galeria, czekam na nastepne :)
Moze ulatwisz mi podjecie decyzji czy warto sie tam wybrac, bo mam taka okazje w grudniu :) Tylko jeszcze nie wiem czy bardziej polnoc czy poludnie... Bardzo zalezy mi na Chefchaouen... Niestety nie wszyscy z mojej grupy rozumieja zachwyt tym miastem ;)
Czy czulas sie bezpieczenie? Jak sytuacja pod wzgledem bezpieczenstwa?

Pozdr
Michal

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!