m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
W mojej pierwszej galerii z Rothenburga nie mogłem umieścić wszystkich zdjęć, które chciałem Wam pokazać. Powodem było ograniczenie do 50 fotek w galerii. Teraz chciałbym pokazać pozostałe interesujące miejsca. Udajemy się w kierunku kościoła św. Jakuba. Budowę kościoła św. Jakuba (St. Jakob) rozpoczęto w 1336 r. W mieście znajduje się kilka kościołów, największy z nich to XV wieczny kościół św. Jakuba
Ołtarz Świętej Krwi (Heiligblutaltar) - ołtarz główny w kościele św. Jakuba w Rothenburg ob der Tauber, przykład późnogotyckiej rzeźby z początku XVI w. Elementy rzeźbiarskie są dziełem Tilmana Riemenschneidera, niemieckiego rzeźbiarza działającego we Frankonii (część obecnej Bawarii). Spośród licznych w jego oeuvre realizacji artystycznych, jest jednym z ważniejszych i największych dzieł rzeźbiarza. Elementy stolarskie dzieła przypisuje się Erhardowi Hauscherowi. Zanim powstał obecny ołtarz, ok. 1270 roku do głównej fary frankońskiego Rothenburga sprowadzono relikwie Krwi Chrystusa. Przez całe średniowiecze, kiedy kult relikwii był wyjątkowo silny, cenna pamiątka po Chrystusie stała się celem licznych pielgrzymek, zwłaszcza regionalnych. Cuda, jakich doświadczali pielgrzymi, i liczne odpusty uczyniły kościół św. Jakuba znaczącym na terenie Frankonii sanktuarium. W 1499 rada miasta Rothenburga z ówczesnym burmistrzem Erhartem Harscherem podjęła decyzję wzniesienia specjalnie dla relikwii nowego monumentalnego ołtarza. Pracę polecono pochodzącemu z Heilbad Heiligenstadt i prowadzącemu w Würzburgu swój wielki warsztat Tilmanowi Riemenschneiderowi, z którym 15 kwietnia 1501 zleceniodawcy dzieła podpisali kontrakt na wykonanie dzieła. 8 maja 1502 uroczyście umieszczono Krew Chrystusa na zwieńczeniu nowego retabulum ołtarzowego, choć prace przy ołtarzu nadal trwały do 1505
W kościele znajduje się łódź Bożonarodzeniowa. Jest to pochodząca z Tanzanii oryginalna rzeźba z drewna hebanowego, które jest bardzo trudne w obróbce z uwagi na swoją twardość. Radosna nowina pokazywana w naszych kościołach w postaci żłóbka jest to przedstawiona jako łódź zmierzająca do kresu czasu. To dzieło sztuki jest wyrazem partnerstwa pomiędzy dekanatem kościoła w Rothenburgu i dekanatem kościoła w Hai/Kilimandżaro w Tanzanii.
Uczucie nostalgii może towarzyszyć wizycie w wiosce bożonarodzeniowej Käthe Wohlfahrt. Tutaj, w największym w Europie, czynnym przez cały rok bożonarodzeniowym sklepie można znaleźć wszystko, co tylko jest związane z nastrojowymi świętami Bożego Narodzenia: piramidy, dziadki do orzechów, ludziki-świeczki, świece, odświętne obrusy i wiele więcej. W Muzeum Bożego Narodzenia można poczuć się jak dziecko, które nagle trafiło do zaczarowanej krainy baśni. Już sama aranżacja wystawy sklepu powoduje, że można stać przed nią bez końca podziwiając Mikołaje, figurki, szopki, choinki, całe uliczki w zimowej scenerii. A to jedynie skromna zapowiedź tego, co znajduje się wewnątrz. Muzeum - sklep czynne jest przez cały rok, tak więc nawet latem można zanurzyć się w bajkowym bożonarodzeniowym świecie. Nie można robić tam zdjęć, a obsługa dosyć skrupulatnie tego pilnuje. Jednak tego typu ograniczenia i limity nie interesują mnie jako obiezyśwaiata.
Zdjęcia robiłem bez lampy błyskowej, ustawiając wysoką czułość rzędu ISO 800. Fotografowałem z wysokości pasa, wykorzystując obracany ekran.
Powoli żegnamy się z przepięknym Rothenburgiem. Jeszcze ostatnie spojrzenie na mury miejskie Rothenburga.
Do zobaczenia znów...

najbliższe galerie:

 
12 NIEMCY Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Rothenburg
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Rothenburg o. d. T. - z wątkiem bożonarodzeniowym.
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
NIEMCY Rothenburg ob der Tauber by night
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik grzes odległość 1 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 09.10.2015 13:27

Kościół i miasto świetne, ale muzeum to totalny blichtr. Chociaż istnieją muzea kiczu i też się dobrze mają. Fajna galeria.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!