m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zmieniamy kierunek jazdy i udajemy się do warsztatów rzemiosła marokańskiego. Rzemiosło w Maroku jest silną gałęzią gospodarki. Z rzemiosłem ma do czynienia niemal każda rodzina. Niektórzy robią biżuterię, inni dywany a jeszcze inni paski czy lampiony. Wzory wyrobów rzemieślniczych zaczerpnięte są z kultury arabskiej, europejskiej i w końcu rdzennej - berberskiej. Dlatego też wyroby marokańskie cieszą się niezwykłym powodzeniem wśród ludzi na całym świecie. Głównymi ośrodkami  wyrobu ceramiki są: Fez, Sale i Safi. W tym miejscu wyrabia się glinę, która następnie trafia do warsztatów.
Marokańska ceramika jest znana na cały świat. W wielkich kooperatywach cały czas wytwarza się ręcznie na kole wspaniałe naczynia... Naczynia są ręcznie malowane naturalnymi barwnikami przez artystów... Wpadłam w zdumienie, kiedy kilkoma ruchami pędzelkiem, został wyczarowany piękny wzór. Następnie naczynia są wypalane w tradycyjnych piecach. W Maroku wytwarza się między innymi: misy, talerze, kubki, dzbany, tadżiny, popielniczki, butelki i wiele innych ciekawych wyrobów.
Niektóre wyroby są następnie zdobione rzeźbionymi kawałkami metalu lub srebra. Układanie wzoru z kosteczek o wymiarach 1cmx1cm wymaga ogromnej cierpliwości. Trzeba mieć fantazję, wyobraźnię i artystyczne zacięcie. Tutaj układa się blaty do stołów. To bardzo żmudna praca, wymagająca wielkiej koncentracji. Wzór układa się na odwróconych blatach, więc nie ma mowy o pomyłce. Następnie już ułożony, odwraca się do kolejnej obróbki.
Osobom z zachodniego świata trudno uwierzyć, że w dobie szybkiego życia, istnieją zakątki na ziemi, gdzie czas się zatrzymał a dobry rzemieślnik jest cenniejszy od maszyny. Gotowe, zamówione prace wystawia się przed warsztaty. Przewodnik wprowadził nas w zaczarowany świat baśniowej mozaiki. Mozaiki zellige są typowe dla architektury marokańskiej, berberskiej i hiszpańsko - mauretańskiej. Kształty mozajek są albo tradycyjne albo zależą od wyobraźni artysty.
Od wieków powstają tymi samymi metodami. Proces ich produkcji to żmudna, ręczna praca wielu osób, ale osiągnięty rezultat najczęściej zachwyca i wprawia w osłupienie. Fontanny łazienkowe i ogrodowe. Mozaikami dekoruje się ściany, fontanny... ...dekoruje się nią również stoły, krzesła i inne przedmioty.
Oprócz podłóg, ścian i fontann, dekoruje się nią również stoły, krzesła i inne przedmioty. Ten blat waży 135 kg...ale za to jaki piękny :) Mozaikę zamawia się na wymiar w wielkich kooperatywach, które mają siedzibę przeważnie na obrzeżach wielkich miast. Tysiące wzorów, kolorów i wielkości. Jedne z najbardziej znanych ośrodków są w Fezie. Rzemiosło marokańskie, czyli ręcznie wykonywane małe dzieła sztuki...
Lampy i lampiony są jednym z najważniejszych wyrobów rzemieślniczych Maroka. Wykonuje się je z miedzi, brązu oraz ze zwykłej blachy, często z odzysku. Lampiony mają różne wielkości i kształty oraz różne stopnie skomplikowania i szczegółowości. Te najpiękniejsze wykonane są z brązu i oprócz perforacji posiadają też misterne rysunki motywów zaczerpniętych z natury i religii. Niektóre lampy posiadają białe lub kolorowe szkło lub są zdobione szklanymi paciorkami. Wszystko zależy od fantazji twórcy. Wyrobem lampionów w Maroku zajmują się wyłącznie mężczyźni. Można je zobaczyć i kupić na sukach (targach) oraz w sklepach. Najpiękniejsza, najbardziej trwała i wykonywana cały czas w tradycyjny sposób, jest ceramika feska. Kończymy wycieczkę po Fezie. Fez to naprawdę niezwykłe miasto! Średniowieczna stolica Maroka jest obecnie najlepiej zachowanym starym, arabskim miastem.Jego stara część, medina, jest jedną z najbardziej niezmienionych w świecie arabskim.
Medyna jest uważana za największą atrakcję Fezu. Od białego koloru tutejszych zabudowań otrzymał on przydomek białego miasta. Wpisana w 1976 roku na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi samowystarczalny mikroświat i jest jednym z ostatnich na świecie bastionów średniowiecza - tak, średniowiecza! Nowoczesność bardzo powoli wkrada się do tutejszych domów, a życie toczy się w niespiesznym rytmie i przy zachowaniu dawnych tradycji. W licznych, malutkich warsztatach rzemieślnicy za pomocą prymitywnych narzędzi, jakich używali też ich pradziadowie, oddają się żmudnej i ciężkiej pracy. W medynie jest ciasno, bardzo ciasno. Na dodatek panuje tu niekontrolowany chaos przestrzenny związany z obecnością tysięcy sprzedawców i stoisk oferujących wszystko. Naprawdę wszystko. Gdybym miała jakoś określić feską medynę, powiedziałabym, że to wielki, gwarny bazar.Stragany zawłaszczyły całą wolną przestrzeń, zasłaniając jednocześnie warte zobaczenia miejsca: medresy, zawije i meczety. Medyna jest złożona z plątaniny szerszych, węższych i bardzo wąskich uliczek, w której potrafią odnaleźć się wyłącznie miejscowi, mieszkający w niej często przez całe życie. Żegnamy Fez. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Maroko,  wrzesień 2015r - cz.  I
1pix użytkownik satan odległość 1 km 1pix
FEZ (MAROKO)  - Royal Palace  (Dar el Makhzen) I MELLAH
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Fez
1pix użytkownik squbany_79 odległość 1 km 1pix
FEZ (ف ا س  )  MAROKO
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Medresy-Perły Fezu
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Maroko.  Fez.  cz. II - medyna
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 18.10.2015 16:56

Wszystkie te mozaiki i ceramika bardzo mi się podoba ..., fajnie wygląda ułożony wzór na fotce 18, ciekawy jestem efektu końcowego tego wyrobu ..., pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.10.2015 15:24

klavertjevier - Miło mi bardzo, że galeria przypadła do gustu.
Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 14.10.2015 12:49

Cudniaste są te mozaiki. Z wielką przyjemnością obejrzałam te arcydzieła.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 21:31

migawka - Dziękuję za wizytę. Miło mi, że wspólnie pospacerowałyśmy po zaczarowanym mieście Fez.
Pozdrawiam serdecznie.

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 13.10.2015 20:47

Maroko również kojarzy mi się z kolorowym rękodziełem i bajeczną ceramiką. Miło było dzięki Tobie odwiedzić jeszcze raz Fez.
Pozdrawiam ;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 19:27

nola76 - mnie też wzięło i zakupiłam kilka sztuk :) oraz parę drobiazgów na upominki.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 13.10.2015 16:54

Marokańska mozaika jest piękna:) Mam trochę tych skorup w domu:)
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 14:40

romana - Przyznam, że długo przyglądałam się tej pracy. Cierpliwość, to mało powiedziane. Oni mają jakieś wewnętrzne zacięcie i artystyczne dusze. Ułożyć taką mozaikę na odwróconej formie (zdj.17), to nie lada sztuka.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.10.2015 14:22

Podziwiam wytwórców tych cudeniek. Nie wiem czy miałabym tyle cierpliwości aby pracować w takim warsztacie zajmującym się produkcją tych wszystkich misternych dzieł sztuki.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 14:17

valt69 - Dziękuję bardzo. Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 14:17

achernar-51 - W każdym z wymienionych przez Ciebie miast są podobne warsztaty, ale też specjalizują się innymi wyrobami. Starałam się z każdej mediny coś zaczerpnąć. Dziękuję i pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2015 14:11

ak - Uliczki mediny będą w innych galeriach. Tutaj się skupiłam na rzemiośle. Masz rację, jeśli chodzi o przewodnika. Może nie pogania, ale pilnuje, żeby grupa się nie rozlazła. Mamy fajny podział. Ty przy kawuni oglądasz, ja przy kawuni tworzę galerię. (cdn)...
Serdecznie pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 13.10.2015 11:47

Jak zwykle ciekawa galeria i jak zwykle na wysokim poziomie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 13.10.2015 09:19

Ja wprawdzie nie popijałem kawuni, ale też z przyjemnością obejrzałem. Oczywiście, takie obrazki nie są specjalnością tylko Fezu, bo podobne warsztaty znajdziemy w medynach Casablanki, Rabatum Marakeszu i innych miast. W innych miastach natomiast menora nie była tak często obecna wśród oferowanych artefaktów. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 13.10.2015 08:13

ceramika, warsztaty, mozaiki, ... znam te klimaty w Hiszpanii też ich nie brakuje. Trochę mało pokazałaś tych uliczek mediny ale tak to już jest jak przewodnik pogania... rozumiem. Pomimo to fajna galeria i jak zwykle miło mi się rano przy niej popijało kawunię :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!