m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zbliżamy się do jednego z najciekawszych miejsc w Rabacie. To Chellach (SZALLA). W kolejnych wiekach na miejscu opuszczonej osady istniała królewska nekropolia, gdzie chowano władców począwszy od czasów dynastii Almohadów. Najwięcej zabytków pochodzi jednak z czasów sułtana Abu al-Hassana (1331-1351), który wzniósł tu mury i okazałą główną bramę. Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli prawdopodobnie Fenicjanie, jednak do naszych czasów zachowały się tylko pozostałości rzymskiego miasta znanego jako Sala Colonia. W 1154 roku zostało jednak opuszczone, a jego mieszkańcy przenieśli się na drugą stronę rzeki, nad brzeg morza, który przesunął się od czasów starożytnych o kilka kilometrów na zachód. Na terenie kompleksu dobrze zachowany jest minaret dawnego meczetu, wzniesionego przez kalifa Abu Jusufa na sto lat przed Abu al-Hassanem.
Miasto to, jako jedno z pierwszych uznało władzę arabskiej dynastii Mulaja Idrisa w Maroku. Wśród ogrodów Chellah można zauważyć Marabuty czyli grobowce ludzi uważanych za świętych w religii muzułmańskiej, do których pielgrzymują wierni. Grobowiec Sidi Lahsen Al-Imam Grobowiec Sidi Lahsen Al-Imam Grobowiec Sidi Lahsen Al-Imam Mauzoleum d'Abu al-Hasan Mauzoleum d'Abu al-Hasan
Mauzoleum d'Abu al-Hasan Mauzoleum d'Abu al-Hasan Meczet d'Abu Yusuf Yag'ub Fragmenty murów meczetu d'Abu Yusuf Yag'uba Ludzie w tym dogodnym do obrony miejscu mieszkali już w VIII w. p.n.e. Później handlowe faktorie utworzyli tu Fenicjanie, a prawdopodobnie również Kartagińczycy.
Natomiast Rzymianie zbudowali swój obóz i miasto Sala Colonia, którego pozostałości zachowały się do naszych czasów. Przy czym miasto to było zamieszkane jeszcze długo po upadku Imperium Romanum, bo aż do X wieku. Ale potężne niegdyś fortyfikacje cytadeli były dziełem sułtańskiej dynastii Marynidów władającej większością ziem współczesnego  Maroka w wiekach  XIII-XV. Oni też stworzyli w niej swoją nekropolię, w której podróżnik i dyplomata arabski Leo Africanus (al-Hassan ibn Muhammed al-Wazzan al-Zaiyati, 1485-1554) doliczył się na początku XV w. 30 grobowców władców i ich żon. Jako pierwsza pochowana została tu połowica pierwszego merynidzkiego sułtana Abu Jusufa Jakuba, a następnie on sam po śmierci w 1286 roku. A także jego następcy, m.in. Abu Jakub w 1307 roku i Abu Sabit w 1308. Jeden z następców Abu Jusufa Jakuba, Abu Said Othman I (1310-31) powiększył nekropolię i rozpoczął budowę umocnień cytadeli. On też powołał na dziedzicznych strażników Chellah berberyjskie plemię Zippoun, które strzegło tego miejsca podobno jeszcze kilka wieków po upadku Merynidów.
Wznoszenie twierdzy dokończył w I połowie XIV w. jego syn sułtan Abu al-Hasan Ali (1331-51) wykorzystując prawdopodobnie także dawne obwarowania rzymskie. Spacerując po Chellah co chwilę słychać było stukanie, początkowo nie wiedziałam co to jest, ale gdy zobaczyłam pierwszego bociana domyśliłam się, skąd znajomy odgłos. Dziś te wspaniałe ruiny zamieszkują bociany. Niestety konkurencja sąsiedniego Rabatu, upływ czasu oraz plądrowanie opuszczonej nekropolii, a zwłaszcza tragiczne trzęsienie ziemi w roku 1755, to samo, które zmiotło z powierzchni ziemi niemal całą Lizbonę, zrobiło swoje. To piękne miejsce, porośnięte bujną dziką roślinnością oraz ulubiona ostoja bocianów i innych ptaków. Przechadzając się alejkami, zauważyłam z daleka wyjątkowe drzewo przypominające nosorożca. Czy jesteście tego samego zdania? Chellah (Szalla), bo o niej mowa, znajduje się tuż za południowymi murami najstarszej części marokańskiej stolicy Rabatu.
Zajmuje ona wzgórze i jego zbocza nad doliną wpadającej w pobliżu do Atlantyku rzeki Bu Rakrak, która w przeszłości miała nieco inne koryto. Galerie Bab Rouah. Bab Ruach, znajduje się na końcu alei Zwycięstwa [ Avenue de la Victoire ]. Bab Ruach, to najsłynniejsza monumentalna brama Rabatu. Oznacza, według niektórych drzwi wiatrów, według innych tylne drzwi. Dojeżdżamy do Pałacu królewskiego. Z daleka widzimy Meczet Ahl Fas.Wjeżdżamy przez wielką bramę do dzielnicy rządowej. Mieszczą się tu zarówno budynki użyteczności publicznej, jak biuro premiera, ministerstwo i szkoła koraniczna, ale też pałac królewski, domy premiera i członków panującej dynastii, ich służby. Zbudowany w 1864 r. Pałac Królewski w Rabacie (stolicy Maroka) jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Meczet Ahl Fas na terenie Mechouar (plac główny, gdzie sułtan przyjmował przysięgę wierności). Posiadłość jest siedzibą rządu Maroka.
Oficjalnie została mianowana Dâr-al-Makhzen, co oznacza „dom władz”. Wewnątrz budynku można znaleźć między innymi: meczet, królewską szkołę, pole golfowe, tor wyścigowy i bibliotekę, która zawiera zbiór rękopisów Hassana II. Pałac królewski w Rabacie. Brama Bab ar-Rouah, dalej nie wejdziemy...Największe wrażenie wywiera główne wejście do pałacu. Bogato zdobione, pokryte jest ornamentami w różnej kolorystyce. Przed mauretańską bramą główną pełnią służbę przedstawiciele najważniejszych rodzajów sił zbrojnych kraju. Osobista gwardia króla pięknie się prezentuje w czerwonych mundurach. Wejście jest pilnie strzeżone, ale bez obawy można robić zdjęcia straży królewskiej. To nieliczne miejsce, gdzie można robić zdjęcia służbom mundurowym. Jest też meczet królewski i budynki gwardii. Swoiste miasto w mieście, otoczone murami, zatopione w kwitnących ogrodach.
Swoje siedziby mają tu Marokańskie ministerstwo ds. religii oraz rząd. Niestety, ze względów bezpieczeństwa pałac nie jest otwarty dla publiczności. Można go zwiedzać tylko w grupach, w obecności oficjalnego przewodnika i akredytowanych osób.  Druga brama do królewskiej posiadłości to arcydzieło arabskiej ornamentyki i pokaz bogactwa. Wykonane z tytanu wrota całe pokryte są złotem. Za nimi jest siedziba człowieka, który jest bardzo bogaty i sprawuje prawie autokratyczne rządy, jak jego ojciec, ale próbuje też wprowadzić w kraju demokratyczne, gospodarcze i obyczajowe reformy. Ogrody przed pałacem są bardzo zadbane. Trawa zielona i wilgotna, w porównaniu z trawnikami w mieście. Specjalne służby dbają o wygląd tego miejsca. Przecież król nie może patrzeć na suchą trawę...to się nie godzi :) Mijamy pięknie zadbane budynki rządowe i kierujemy się w inne ciekawe miejsca.
Wyjeżdżamy przez królewską bramę, zostawiając za sobą pałac, bogactwo i piękną soczystą zieleń. W mieście poza palmami takiej zieleni już nie zobaczymy. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
RABAT (MAROKO) -MAUZOLEUM MUHAMMADA V,  KAZBA OUDAJA
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
MAROKO - Rabat - Kazba al-Udaja
1pix użytkownik paulus odległość 5 km 1pix
Maroko - Rabat - film
1pix użytkownik filmdil odległość 5 km 1pix
Maroko - z wizytą w stolicy - Rabat
1pix użytkownik nola76 odległość 5 km 1pix
Co to jest? Słońce czy księżyc?
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix
RABAT - Szalla
1pix użytkownik patryk80 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.10.2015 18:43

achernar-51 - są i było ich wszędzie dużo :)
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 15.10.2015 17:12

Są i bociany.... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.10.2015 14:08

lucy56 - Zapraszam do obejrzenia pozostałych galerii z Agadiru, Rabatu i Fezu. Tam też jest sporo ciekawych miejsc.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.10.2015 14:07

ak - Jak zwykle kawkę pijemy o różnych porach. Chellah, to przepiękne miejsce, które jest jednym z najważniejszych miejsc w Rabacie. Przyznam, że pałac królewski nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak właśnie to wyjątkowe miejsce.
Serdecznie pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 15.10.2015 08:59

Jedno oko na Maroko;)a drugie na resztę galerii.Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 15.10.2015 08:07

Widziałem już wczoraj późnym wieczorkiem ale przyjemność oglądania galerii zostawiłem sobie do porannej kawuni. Rabat zainteresował mnie bardzo, poczekam jeszcze na medinę ale z tego co widzę jeśli bym się wybrał to najpierw tu :))
Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!