m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rabat, stolica Maroka, miasto położone na zachodzie kraju nad Oceanem Atlantyckim przy ujściu rzeki Bu Rakrak. Rabat jest także ważnym centrum turystyki.Tu każda ulica dokądś prowadzi. W mieście znajduje się ważny port morski i węzeł komunikacyjny z międzynarodowym portem lotniczym. Istnieje tu także system tramwajowy. Założone w roku 1150 przez kalifa Abd al-Mumina z dynastii Almohadów, w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia. Było to ufortyfikowane obozowisko dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Od początku XVII wieku osiedlanie się muzułmanów wypędzanych przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego.
Przez stulecia centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego. W roku 1911 okupacja francuska. Od 1912 roku miasto stało się stolicą Maroka, kolonii francuskiej. Po uzyskaniu niepodległości w 1956 roku Rabat został stolicą niepodległego państwa. W 2012 r. Rabat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Rabacie jest tyle zabytków i miejsc wartych zobaczenia, że w każdej chwili można trafić na coś spektakularnego. Interesująca nas kazba Al-Udaja jest więc fortecą, która broniła miasto Rabat. Znajduje się w najbardziej wysuniętym w ocean punkcie.
Zaraz u jej stóp znajduje się początek medyny Rabatu i tradycyjny suk, a po drugiej stronie rzeki Wadi Bu Rakrak (Oued Bouregreg) leży drugie, przez wieki należące do piratów, miasto - Sale. Kasba czyli warowna forteca z potężnymi murami miała za zadanie chronić wejście do portu i jednocześnie trzymać w szachu piratów, którzy za przyzwoleniem sułtana z radością łupili statki pływające po morzu i oceanie. Załoga kasby, miała zadbać o lojalność względem władcy. Do środka można wejść przez jedną z dwóch bram, małą położoną niżej i wielką widoczną u szczytu schodów. Przekraczając mury kazby bramą Bab Udaja przenoszę się do zupełnie innego świata.
Tu się zaczyna prawdziwa historia życia. Tażin króluje na każdym targu. Tażin, to arabskie naczynie służące do pieczenia mięs nad rozżarzonym węglem lub drewnem, rozpowszechnione w kuchniach Maghrebu, zwłaszcza w Maroku.  Naczynie to wykonywane jest z gliny i posiada wysoką, stożkowatą pokrywę. Tadżin jest też tradycyjną marokańską potrawą, przygotowaną w takim naczyniu. Przechodząc wąskimi uliczkami, spotkamy wszystko, czego dusza zapragnie. Nie wszędzie jest tłoczno, ale bywa ciasno. Uliczki mediny są bardzo wąskie. Można nawet zobaczyć zdjęcie rodziny królewskiej i samego króla....
jest dość wcześnie, więc nie wszystko jest otwarte... Orientalny czar Maroka najpełniej można odczuć snując się pomiędzy stoiskami na bazarach. Feeria barw i aromatów mami i kusi nozdrza .Jest to prawdziwa uczta dla zmysłów. Oprócz kolorowych i wonnych przypraw, niezliczonej ilości błyszczącej biżuterii, delikatnych i pięknie zdobionych dżelab oraz baboosh’y można tu kupić wszystko. Targ mięsny i rybny. Tutaj nie ma much i nawet nie śmierdzi ! Do specyficznego folkloru suków można zaliczyć targowanie. Jest to rytuał, bez którego nie może się odbyć żadna udana transakcja.
Zakupienie czegoś bez targowania, może zostać uznane za obrazę sprzedawcy i brak szacunku. Marokańskie bazary nazywane także sukami, najczęściej znajdują się w starych dzielnicach miast, czyli medynach. Tereny targowisk są wyłączone z ruchu samochodowego, co zapewnia bezpieczeństwo nie tylko sprzedawcom, ale i kupcom. Wzdłuż wąskich zaułków medyny kilometrami ciągną się egzotyczne stoiska.
Na uliczki rzucają cień specjalne zadaszenia wykonane z drewna. W upalne dni cień daje wytchnienie i na dłużej zatrzymuje turystów w rejonie suku. Można tu kupić absolutnie wszystko: biżuterię, przyprawy, niezliczone gatunki oliwek, dywany, ubrania, buty, ażurowe lampy, meble, antyki i... środki magiczne... Marokańczycy wierzą w dżiny, czyli dobre i złe duchy, które wpływają na ich życie. Aby przekupić lub odpędzić odpowiedniego dżina, uciekają się do białej i czarnej magii, do której używają przedziwnych środków, np. suszonych organów zwierząt. Czas na spacer po kazbie. Pomimo jej militarnej przeszłości, przypomina raczej idyllę, być może miasteczko jest z tych, w których można by zamieszkać w niebie. Niebiesko-białe domki oddzielone były od siebie wąskimi uliczkami.
Kazba al-Udaja  znajduje się na wzgórzu. Góruje nad Rabatem, miastem usłanym kolorowymi uliczkami, targami i placami. Na spacerach po bazarach można spędzić wiele godzin, a prawdziwi miłośnicy kupowania i negocjacji poświęcają na tę atrakcję nawet kilka dni... Żeby zrozumieć marokańskie miasta i miasteczka już na początku przychodzi nam się zmierzyć z kilkoma problemami lingwistycznymi. Bo o ile plus minus wiemy czym może być medyna i suk, tak potem zaczynają się schody. Co to jest kazba? Czym się różni od ksaru? A jak w to wszystko wpasowuje się riad? MEDYNA: zwana też mediną. Stara dzielnica arabska. Dziś zamieszkana głównie przez biedotę i… turystów.
SUK: arabskie targowisko mieszczące się w medynie, zapełnione targowiskami i handlarzami.
KSAR: ufortyfikowana osada, najczęściej w osadach na pustyni
KAZBA: forteca wewnątrz miasta. Np. w ksarze na pustyni lub zaraz przy medynie RIAD: tradycyjny marokański pałac miejski z wewnętrznym dziedzińcem/ogrodem.
MEDRESA: teologiczna szkoła Koranu.

najbliższe galerie:

 
Maroko
1pix użytkownik ignac74 odległość 4 km 1pix
Maroko - Rabat
1pix użytkownik filmdil odległość 5 km 1pix
Rabat - الرباط
1pix użytkownik muczacza odległość 6 km 1pix
RABAT - Szalla
1pix użytkownik patryk80 odległość 7 km 1pix
Maroko.  Rabat.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 7 km 1pix
MAROKO - Rabat
1pix użytkownik paulus odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 18.10.2015 16:44

Afrodyto ..., do Rabatu na pewno warto zajrzeć, w końcu gdzie indziej jak nie tam można dostać dobry rabat :))) A z tym ich liczeniem, to nie byłbym do końca przekonany, że tak jest jak mówisz ..., gdyby się mylili raz w jedną raz w drugą stronę, to pewnie by tak było, ale oni pewnie mylą się tylko na niekorzyść klienta, a więc liczyć to chyba jednak potrafią:)))
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.10.2015 15:56

AK - OK. NAMÓWIŁEŚ MNIE. JUŻ ZACZYNAM PRACOWAĆ NAD GALERIĄ :) :) :)

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 18.10.2015 01:35

no cały dzień nie, jakieś kilkanaście minut ... no powiedzmy godzinkę :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.10.2015 00:51

ak - Przecież wiesz, że przygotowanie galerii nie trwa jeden dzień:) :)...no może pokażę wcześniej, tylko muszę je uporządkować i opisać :)))))))))))))))

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 17.10.2015 21:30

No to czekam z niecierpliwością na Casablankę, a może nie będziesz mnie katować miesięczną przerwą i pokażesz to miasto wcześniej ?! :)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.10.2015 00:59

valt69 - Maroko warto odwiedzić. Dalszą część mojej wędrówki po tym uroczym kraju, zaprezentuję za jakieś 2 miesiące. Mam jeszcze trochę do pokazania i z pewnością zanim wyjedziesz obejrzysz dalszą część. Zachęcam i życzę zadowolenia z wyboru.
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 17.10.2015 00:31

Dzięki za informację. Dotychczas wszędzie trzymam się zasady, że należy płacić miejscową walutą, choćby pozyskaną z bankomatów lub kantorów, zawsze wychodzi taniej. Utrzymujesz mnie w przekonaniu, że Maroko warto odwiedzić. Plany przysunąłem na wiosnę 2016. Dzięki za rady.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.10.2015 23:00

achernar-51 - Kolejna i jednocześnie ostatnia. Teraz bedzie troszkę Polski i za jakiś czas wrócimy do Maroko.
Dziękuję za spacer po pokazanych miejscach.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 16.10.2015 22:22

Kolejna super galeria marokańska, bardzo odświeżająca moje wspomnienia z wielu podróży po tym pięknym kraju. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.10.2015 14:00

ak - Dziękuję za cierpliwość w oglądaniu moich marokańskich galerii.
Na tej galerii zakończę pokaz Maroka na jakiś miesiąc, dwa...W następnej kolejności pokażę zapewne Meknes, Casablankę, Marrakesz i jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Nie chcę zanudzić wszystkich oglądających jednym krajem. Teraz będzie coś z Polski :) Może Toruń ???
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.10.2015 13:57

valt69 - Jeśli chodzi o walutę, najbezpieczniej jest używać ich pieniędzy, czyli DIRHAM. Przelicznik jest bardzo prosty. Wymieniasz 100 euro, dostajesz ponad 1000 dirham. W tym czasie kiedy ja byłam (w sierpniu) przelicznik był taki: 1000 Dirham marokańskich = 94.40 Euro. Jeśli dolary, to 1000 Dirham marokańskich = około 140$ .Dlaczego należy używać ich pieniędzy? Dlatego, że to są ludzie, którzy nie potrafią liczyć i na 100% Cię oszukają. Najbezpieczniej jest wymienić pieniądze na lotnisku w kantorze, lub licznych kantorach w mieście. Zaletą jest to, że w każdym kantorze, bez względu na to, gdzie się znajduje, jest taki sam kurs. Bez względu na to, czy masz dolary, czy euro, należy wymienić.
Jeśli pomogłam, to tym bardziej jest mi miło.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.10.2015 13:42

mocar - Takie miejsca ciągle mnie pociągają i intrygują. Ubolewam nad tym, że dzieje się źle w tych miejscach, które miałam w założeniu odwiedzić. Dziękuję za wizytę.
Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 16.10.2015 09:07

Jak zwykle do porannej kawy... super galeria :)
Garnków glinianych to im tam nie brakuje :DD
Twierdza i jej mury bardzo mi się podobają.... trochę mało uliczek mediny ale przeżyję :)
Pozdrawiam serdecznie :)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 16.10.2015 09:02

Jak zwykle opis jest mocną stroną. Kilka zdjęć nieostrych, ale nie przeszkadzają. Dużo już wiem o Maroku, tylko proszę o informację, jakiej waluty tam używać, bo moje plany coraz bardziej się konkretyzują.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 16.10.2015 08:48

Pięknie poznawczo i edukacyjnie przygotowana galeria która wprowadza w klimat orientu, miejsc które swego czasu miałem możliwość osobiście zwiedzić.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!