m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Przez wieki w Ratuszu, tym najbardziej znanym i reprezentacyjnym świeckim gmachu Torunia, koncentrował się handel oraz życie publiczne i polityczne miasta. Ratusz był głównym ośrodkiem sądowym i siedzibą rady miejskiej. Podejmowano tu władców: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego a także królów Polski, którym wówczas gmach ten służył za czasową rezydencję, stąd jedna z sal pierwszego piętra nosi nazwę Królewskiej. To właśnie w niej zmarł król Jan Olbracht (1501 r.). W 1454 r. wysłannicy króla polskiego odebrali przysięgę wierności od przedstawicieli stanów ziem pruskich. Toruński ratusz jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Przez wieki stanowił administracyjne i handlowe centrum miasta, w jego pobliżu odbywały się jarmarki, hołdy składane władcom, rycerskie turnieje czy nawet publiczne egzekucje skazańców. Pomnik odsłonięto w 1853 roku, jednak historia jego sięga dalej.Brązowa statua astronoma o wys. 2,6 m stoi na wysokim granitowym cokole, na którym widnieje złotymi literami wypisany łaciński napis w tłumaczeniu: Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo. Kopernik przedstawiony w todze profesorskiej, w lewej ręce trzyma przyrząd astronomiczny, astrolabium.Chociaż stoi dopiero od 160 lat, to jednak wydaje się, jakby od zawsze wtopiony był w pejzaż Torunia. W każdym razie nie można sobie wyobrazić Torunia bez pomnika Kopernika. Dziś jest on także ulubionym miejscem spotkań nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Obecny kształt Ratusza Staromiejskiego jest wynikiem stopniowej ewolucji zabudowy śródrynkowej. W roku 1259 powstał dom kupiecki (od strony zachodniej), a w 1274 równolegle do domu kupieckiego zbudowano ławy chlebowe (od strony wschodniej). W narożniku południowo-wschodnim powstała wieża (o połowę niższa od obecnej), połączona z budynkiem i ze ścianą parawanową, łączącą ją z kolei z domem kupieckim. Za ścianą usytuowano właściwy ratusz - siedzibę rady. Następnie od północy powstał dom, a raczej zapewniający jawność rozpraw, podcień sądowy, a przy północno-zachodnim narożniku, budynek wagi. W 1343 r. obudowano istniejące gmachy od zewnątrz budami kramarskimi, następnie podwyższono wieżę, zaopatrzoną w jedyny wówczas zegar w mieście.
W 1645 r., z inicjatywy króla Władysława IV, odbyła się „braterska rozmowa” pomiędzy katolikami i protestantami (Colloquium Charitativum). Obradowały tu sejmiki pruskie, a nawet sejmy polskie w latach 1520, 1576 i 1626 oraz sądy ziemskie chełmińskie. Anioł z herbem miasta Torunia nad bramą Ratusza Staromiejskiego Dwór Artusa. Gmach na Rynku Staromiejskim pod numerem 6. Powstał w latach 1889-1891, według projektu miejskiego radcy budowlanego Rudolpha Schmidta. Obecnie parter jest przeznaczony na cele handlowe, a pozostałe piętra służą celom kulturalnym: Centrum Kultury Dwór Artusa oraz siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Herb Torunia na budynku.Styl budynku jest określany jako neorenesans niderlandzki, fasada jest trzykondygnacyjna, licowana cegłą ze znacznym użyciem czerwonego piaskowca (parter, detale dekoracyjne), znacznie przeskalowana w stosunku do sąsiedniej zabudowy Rynku. Oprócz motywów neorenesansowych obecne są w niej również nawiązania do pierwotnego, gotycko-renesansowego budynku Dworu Artusa - lekko ostrołukowe okna i boniowanie na parterze, nadwieszone wieżyczki flankujące fasadę, blankowanie wieńczące budynek. Całość przykryta jest wysokim, czterospadowym dachem, którego sylwetka jest wyraźnie widoczna w panoramie Torunia.
Kościół Świętego Ducha i Pałac Gereta (Rynek Staromiejski 15). Pałac Gereta (Rynek Staromiejski 15). Pałac Gereta powstał w połowie XVIII wieku. Został zbudowany dla Samuela Luthera Gereta. W 1818 budynek został przeznaczony na potrzeby poczty. W 1881 roku pałac został kompletnie przebudowany i wchłonięty przez budynek obecnej Poczty Głównej.Zbudowany w stylu rokokowo-klasycystycznym z mansardowym dachem. W 1818 roku budynek przebudowano usuwając część zdobień. Obecny budynek poczty jest w stylu neogotyckim. Pomnik flisaka stojący na toruńskim rynku Starego Miasta to fontanna zwieńczona statuetką. Pomnik przedstawia flisaka grającego na skrzypcach otoczonego przez żaby.

Na cokole z piaskowca usytuowana jest figura z brązu. Autorem rzeźby jest urodzony w Toruniu artysta początku XX wieku - Georg Wolf, mieszkający później w Berlinie. Całość otoczona jest wykonaną również z piaskowca studnią, na której ustawiono osiem mosiężnych żab.
Z pyszczków żab wytryskuje woda. Jest to wspaniały wodopój dla spragnionych ptaków, ale nie tylko :):):) Spragnieni turyści również chętnie korzystają z wodopojuPomnik został ufundowany przez mieszczan i oficjalnie odsłonięty 18 czerwca 1914 roku na dziedzińcu ratusza. Na swoim pierwotnym miejscu pomnik przetrwał do 1943 roku, kiedy to został zdemontowany przez władze okupacyjne. Po wojnie flisak był ustawiany w kilku lokalizacjach. Najpierw stanowił element fontanny przed Collegium Minus (popularna Harmonijka), później stał przed budynkiem urzędu miasta, a w roku 1954 trafił do alpinarium - parku powstałego w bezpośrednim sąsiedztwie Krzywej Wieży i pozostałości systemu obronnego Bramy Starotoruńskiej. Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo. Toruń był ważnym punktem na trasie spławu drewna do Gdańska i popularnym miejscem odpoczynku flisaków. Przykładem obecności flisaków w Toruniu może być jedyny, zwany flisaczym, zegar katedry świętych Janów - jest on zwrócony w stronę rzeki, nie w stronę centrum miasta. Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab.
Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego. Piernikowa Aleja Gwiazd - pomysł mieszkańców Torunia uhonorowywania najsłynniejszych torunian i osób związanych z Toruniem, poprzez umieszczenie odlewu podpisu znanego torunianina na trotuarze. Pomysł znalazł się w Strategii Miasta Torunia w 2001 roku. Nazwa piernikowa aleja bierze się z wyjątkowej popularności pierników - symbolu Torunia. Aleja nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym torunianom w tym samym miejscu - przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim. W 2003 roku projektem zajął się Urząd Miasta, który przy finansowym wsparciu Zakładów Cukierniczych Kopernik SA od kilku lat co roku nominuje dwie osoby do umieszczenia w Alei. Polega on na uhonorowywaniu znanych torunian na Rynku Staromiejskim w Toruniu dużą marmurową płytą z mosiężną tablicą (w kształcie piernika katarzynki), zawierającą podpis znanego torunianina i datę jej umieszczenia.
Co roku w czerwcu, w hucznej oprawie medialnej i muzycznej, zawsze przy obecności uhonorowanych, odbywa się odsłonięcie kolejnych katarzynek. Początkiem Alei jest najbardziej eksponowane miejsce naprzeciw Dworu Artusa, z którego rozchodzi się w kierunku wschodnim i zachodnim.Grażyna Szapołowska otwiera Piernikową Aleję Gwiazd w 2003.Postacie związane z Toruniem uhonorowane w serii katarzynek w Alei Gwiazd to: 2003 - Aleksander Wolszczan i Grażyna Szapołowska
2004 - Bogusław Linda i Małgorzata Kożuchowska
2005 - Regina Smendzianka i Leszek Balcerowicz; 2006 - Janusz Leon Wiśniewski i toruński zespół Republika (G. Ciechowski, P. Kuczyński, Zb. Krzywański, Sł. Ciesielski); 2007 - Stefania Toczyska i Jan Kusiewicz;2008 - Janina Ochojska i Jacek Yerka; 2009 - Rafał Bryndal i Łukasz Pawłowski; 2010 - Katarzyna Dowbor i zespół Raz Dwa Trzy (Adam Nowak, Jacek Olejarz, Grzegorz Szwałek, Jarosław Treliński, Mirosław Kowalik); 2011 - Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski 2012 - Piotr Moss oraz Mariusz Rutz i Zbigniew Pszczulny;
2013 - Joanna Koroniewska i Bogdan Hołownia; 2014 - Katarzyna Żak i zespół Kobranocka;2015 - Piotr Głowacki i Michał Kwiatkowski.
Architektura gotycka światowej rangi. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu.Pierwotnie franciszkański, w latach 1557-1724 w rękach protestantów, w latach 1724-1821 bernardynów, od 1830 parafialny. Kościół Mariacki w Toruniu to jedno z najwybitniejszych osiągnięć gotyckiego budownictwa sakralnego w Polsce, zaliczany do trzech największych kościołów w północnej Polsce. Posiada zabytki cenne artystycznie i historycznie: m.in. gotyckie stalle i polichromie ścienne, wielkie renesansowe organy należące do najstarszych i najpiękniejszych w Polsce, epitafia wybitnych toruńskich rodów patrycjuszowskich, mauzoleum królewny Anny Wazówny. Wysmukły, monumentalny kościół pofranciszkański, górujący nad północną częścią Starego Miasta Jego tereny poklasztorne są bezpośrednio związane ze sławetnym toruńskim Gimnazjum Akademickim okresu odrodzenia, wyznaczającym intelektualny poziom Prus Królewskich. Jedna z trzech zachowanych gotyckich świątyń w zespole staromiejskim Torunia.
Zgodnie z surową franciszkańską regułą budowla od początku nie posiadała wieży, a jedynie zakończony trzema sygnaturkami szczyt od strony rynku. Krużganki. Galeria arkadowa wzdłuż muru klasztornego przy kościele NMP. Wznosi się na Starym Mieście, w zachodniej części północnego bloku przyrynkowego ograniczonego ulicami Panny Marii, Piekary i Franciszkańską. Powszechnie zwany kościołem Marii Panny, niekiedy Mariackim. W średniowieczu być może nosił wezwanie Narodzenia NMP (co jest kwestionowane), w okresie bernardyńskim - Zwiastowania NMP. Przy ulicy Franciszkańskiej znajduje się Planetarium im. Władysława Dziewulskiego.Planetarium, Centrum popularyzacji Kosmosu na terenie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, działa od 1994 roku. Toruńskie planetarium mieści się w dawnym zbiorniku gazowym. W 1860 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz, przy ulicy Franciszkańskiej wzniesiono obudowany ceglaną konstrukcją zbiornik. W późniejszym okresie w bezpośrednim pobliżu postawiono dalsze dwa zbiorniki, które jednak rozebrano w 1927 roku.
W 1989 roku zadecydowano o dostosowaniu dawnego zbiornika do potrzeb powstającego planetarium. W marcu 1993 roku dawny zbiornik wraz z ogrodzeniem i budynkiem nastawni został wpisany na listę zabytków.

najbliższe galerie:

 
TORUŃ - ZAMEK KRZYŻACKI
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Toruń - gotyk na dotyk (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
TORUŃ - DOTKNĄĆ GOTYKU 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Toruń z góry
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Toruń
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Toruńskie staromiejskie różności
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 19.10.2015 16:20

charlie - Myślę, że po obejrzeniu wszystkich części ostatecznie podejmiesz decyzję :) :) :)
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 19.10.2015 16:19

kabaczek - Bardzo proszę. Będą następne części i następne legendy.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 19.10.2015 10:25

No dobra. Jadę do Torunia :-)
Przekonałaś mnie :D
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1312) dodano 19.10.2015 09:49

Dziękuję za ciekawą opowieść o Toruniu i oczywiście o żabach.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 19:02

sona_dora - Bardzo dziękuję i zapraszam do oglądania toruńskich galerii.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 19:01

paweller75 - Na wieżę byś na pewno wszedł, bo to dla Ciebie gratka robić zdjęcia z góry. Zachęcam do zwiedzenia Torunia.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 19:00

lucy56 - Zaprowadzę Was jeszcze w inne miejsca. Zobacz galerię z cyklu Toruń- Zamek krzyżacki: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=30159,
Toruń w moich galeriach jeszcze się pokaże kilka razy. Zapraszam, pozdrawiam serdecznie :)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 18.10.2015 17:59

Na toruński rynek z przyjemnością zawitałam :) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 18.10.2015 16:29

Widzę fajne miejsce dla mnie ..., chętnie bym się tam wdrapał na tą wieżę ... pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 18.10.2015 16:07

Toruń to piękne miasto i ładnie po nim oprowadzasz.Mam do niego ogromny sentyment i uważam,że to jedno z piękniejszych naszych miast.Tak samo jak Przemyśl i parę innych...Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 15:00

mocar - bardzo się na nich skupiłam i czekałam, aż zaczną pić wodę :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 18.10.2015 08:52

Gołąbki z żabką faktycznie są piękne.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 00:41

olazim - Miło mi, że zaczęłaś od Torunia. Będzie jeszcze kilka galerii, więc będzie co oglądać.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 00:40

ak - Owszem, zabytków będzie jeszcze wiele, ale ojca dyrektora ominęłam szerokim łukiem :)))))))))))))))))
Pozdrawiam :) :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.10.2015 00:38

achernar-51 -To prawda, że Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest tam co zwiedzać i jest co podziwiać. Nie dziwię się Twojemu zauroczeniu tym miastem. Oglądałam wszystkie Twoje toruńskie galerie. Jestem pod wrażeniem.
Pozdrawiam serdecznie.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 17.10.2015 22:27

Wracam po długiej przerwie i zaczynam od Torunia ,piękny jak zawsze i bardzo ,bardzo za nim tęsknię /pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 17.10.2015 21:14

no ja myślałem , że jak Toruń , to najpierw trza Ojca Dyrektora !!! A później reszta zabytków... no nic, poczekam :)
:DDD
Pozdrawiam serdecznie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 17.10.2015 19:51

Toruń jest jednym z najpiękniejszych polskich miast, a ja z różnych względów (m. in. na UMK kończyłem studia podyplomowe) darzę go szczególnym sentymentem, czemu też dałem wyraz w 11 toruńskich galeriach. Miło było mi spojrzeć na Toruń Twoimi oczami. Zdjęcia żaby z gołąbkami są super. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 17.10.2015 14:43

migawka - Kiedyś pisałam o żabce i śmiesznej historyjce przy fontannie. Na zdj. 24 odchodzę od fontanny rozbawiona zaistniałą tam sytuacją. (Dwie dziewczyny, w myśl legendy zapragnęły zdobyć chłopaka, który będzie grał na instrumencie. Nabierały wodę w butelki, by ich marzenie się spełniło.)
Dziękuję za wizytę. Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 17.10.2015 14:37

valt69 - Wstawię kilka galerii z Torunia (czyli całą starówkę), bo tam jest najwięcej zabytkowych miejsc. Będzie co oglądać :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 17.10.2015 11:46

Ojjj dawno nie byłam w Toruń… i chętnie obejrzałam Twoją galerię. Dołączam się … gołębie z żabą rewelacja :)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 17.10.2015 11:25

Miło było pospacerować. O piernikach nie wiedziałem, to już wiem. Gołębie z żabą wyszły fantastycznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!