m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Osada na tym terenie została założona przez Greków z Koryntu w 733 r. p.n.e. W tym okresie (zwłaszcza w V i IV w. p.n.e.) Syrakuzy należały do najpotężniejszych państw-miast w basenie Morza Śródziemnego. W 212 r. p.n.e. (wojna punicka) miasto zajęli i złupili Rzymianie. W wyniku ataku śmierć poniósł żyjący w mieście słynny matematyk i fizyk Archimedes. tekst z :http://www.metal.agh.edu.pl/~wilk/Sycylia/Syrakuzy.html Ołtarz Zeusa - znajduje się na terenie nowej części miasta i jest jednym z najbardziej reprezentatywnych zabytków Syrakuz. Wybudowany został w III wieku p.n.e. przez Hierona II, wodza syrakuzańskiego. Do czasów współczesnych dotrwała jedynie podstawa ołtarza, w całości wykuta w skale, ma ona prawie 200 m długości i ponad 20 m szerokości. Na tę i wiele innych budowli potrzeba było wiele kamienia. Na szczęście pokłady wapienia były w pobliżu. Nie był on wydobywany metodą odkrywkową, lecz drążono jaskinie, pozostawiając zabezpieczające sklepienie filary. Na przestrzeni wieków, głownie na skutek trzęsień ziemi, sklepienie zawaliło się. Pozostał tylko jeden nie naruszony filar.
Po dawnych kamieniołomach pozostało wiele jaskiń, wykutych ręką ludzką. Najsłynniejsza z nich to Ucho Dionizjusza. Jaskinia ma 65 m długości i 23 m wysokości, a wewnątrz niej panuje niezwykła akustyka, być może dlatego jaskinia nosi nazwę Ucho Dionizjusza.. O miejscu tym krąży legenda, że tyran Dionizjusz specjalnie wykuł w skale jaskinię żeby móc podsłuchiwać przetrzymywanych tam więźniów i w szybki sposób zapobiegać buntom. Teatr Grecki - jest największym przykładem teatru greckiego na Zachodzie. Historycy przyjmują, że obecna forma teatru pochodzi z rekonstrukcji, którą w III wieku p.n.e zarządził Hieron II, jednak pierwotna forma teatru pochodziła prawdopodobnie z VI wieku p.n.e. Teatr prawie w całości wykopany został w skale. W tym teatrze w roku 476 p.n.e., po raz pierwszy wystawiona została tragedia Ajschylosa pod tytułem Persowie.
Niestety, obecnie teatr rozczarowuje. Widok na morze zarośnięty drzewami, siedzenia nadbudowane drewnem, scena ma wspólczesne instalacje, nagłośnienie, oświetlenie.
Piazza del Duomo czyli Plac Katedralny Kościół pw.Santa Lucia alla Badia, (XII-XIV w.) Patronka niasta. Wnętrze świątyni
Ołtarz z patronką Sw.Łucją Santa Lucia alla Badia Relikwie św.Łucji Źródło Aretuzy. 
Według mitu nimfa Aretuza aby uciec przed miłością myśliwego Alfeo zamieniła się w źródło. On jednak zamienił się w rzekę i połączył się z nią na wieki. Ortyga, niewielka wyspa zwanA przepiórką, na której spoczywa historyczna część miasta. Portal wejściowy do katedry
Najwspanialszy zabytek Ortigii  Duomo - Katedra, świątynia Ateny została wkomponowana w kompleks średniowiecznej katedry. Element jeden zwielu na portalu katedry. Plac Archimedesa który otaczają okazałe pałace i fontanna. Na środku placu wznosi się Fontanna Artemidy oto jej zbliżenia.
Plac Archimedesa i fontanna Artemidy Plac Archimedesa i fontanna Artemidy Przeszłość i teraźniejszość w tym mieście splatają się tworząc mieszankę stylów typową dla całej Sycylii. Gospodarka Syrakuz związana jest z dwoma portami Porto Piccolo i Porto Grande, połączonych kanałem oddzielającym wyspę Ortygię od stałego lądu. Na zdj.ulica targowa Niemniej ważną gospodarką Syrakuz jest produkcja rolna związana z uprawą orzechów, migdałów, oliwek, owoców cytrusowych i winogron. Jednak podstawową gałęzią gospodarki miasta jest bez wątpienia turystyka.
Ortygia Świątynia Apollina - to kolejny starożytny zabytek Syrakuz, znajduje się na terenie starej części Syrakuz, przy Luglio XXV Largo. Budowla wzniesiona została w VI wieku p.n.e. i była to najokazalsza dorycka świątynia na Sycylii. W ciągu kolejnych wieków świątynia pełniła rolę bazyliki, meczetu arabskiego i kościoła normańskiego. W XVI wieku zorganizowano tam koszary, znane jako Old Quarter. Od połowy XIX wieku zaczęto sukcesywnie rozbierać ruiny i tak już zniszczonego kościoła, co pozwoliło ujawnić ruiny starożytnej świątyni.
Starożytne ruiny Świątyni Apollina. Ortygia Opuszczając wysepkę Ortigia,przechodzimy mostem w część miasta w którym możemy odwiedzić współczesne Sanktuarium Madonna Della Lacrime. z 1956r M Bożej płaczącej krwawymi łzami. Sanktuarium Madonna Della Lacrime. Ponad 50 lat temu, 29 sierpnia 1953, w Syrakuzach, gipsowa kopia płaskorzeźby wyobrażającej Matkę Bożą zaczęła płakać ludzkimi łzami.
Na zdj. W śród osiedla mieszkaniowego wznosi się monumentalna świątynia sanktuarium. Po wykonaniu analiz laboratoryjnych, biskupi Sycylii oficjalnie uznali autentyczność tego nadprzyrodzonego zjawiska, a 6 listopada 1994 r., w czasie liturgii eucharystycznej, Papież Jan Paweł II osobiście poświęcił ołtarz sanktuarium, w którym obecnie znajduje się ów wizerunek Maryi. „Czy ludzie zrozumieją ukrytą wymowę łez? Łzy Maryi na Golgocie były łzami współczucia dla Jezusa i smutku, jaki budziły w Niej grzechy świata.
Czy nie płacze Ona również dzisiaj z powodu nowych ran zadawanych mistycznemu Ciału Chrystusa?Może są to łzy oczekiwania na późny powrót innych synów, niegdyś wiernych, którzy jednak dali się zwieść ułudzie i przystąpili do grona nieprzyjaciół Boga? Na zdj. świątynia której budowa została ukończona w 1994r przedstawia analogie połączenie nieba z ziemią.

najbliższe galerie:

 
Ortygia i Neapolis, czyli piękne Syrakuzy
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Syrakuzy-Ortigia cz. I 2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Syrakuzy-Ortigia cz II 2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Syrakuzy i Morze Jońskie - Sycylia
1pix użytkownik whisky1979 odległość 1 km 1pix
2009-03
1pix użytkownik grendler odległość 13 km 1pix
Noto- miasto idealne
1pix użytkownik imod odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 24.10.2015 10:48

Dziękuje miłym Paniom za wizytę w moich Syrakuzach.

Pozdrawiam równie serdecznie :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 24.10.2015 08:09

Bardzo miła dla oka galeria. Chętnie bym pospacerowała po tych uliczkach. Pozdrawiam ;)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 24.10.2015 06:27

Piękne,klimatyczne miejsce z ciekawymi zabytkami.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.10.2015 21:50

Pięknie. Uwielbiam takie miejsca, te cudowne fontanny, świątynia, teatr. Po prostu bajka.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!