m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Sama nazwa Casablanca, krócej Casa, stała się tak popularna, że nawet miejscowi wolą ją niż arabskie Ad Dar al Bajda. Casablanca, to miasto kontrastów, wyjątkowych zabytków i filmowych skojarzeń. Obok nowoczesnego ville nouvelle rozciąga się tradycyjna medyna, w której życie płynie znacznie wolniej. Swoistym melanżem nowoczesności i tradycji jest tzw. nowa medyna, dzielnica wzniesiona przez Francuzów, w której obecnie króluje drobne rzemiosło i handel. Wbrew temu, co widać w centrum, dużym problemem jest nękająca Casablankę skrajna bieda. Uliczne garkuchnie. Tak Marokańczycy nazywają swoje uliczne restauracje
Spacer po centrum Casablanki to świetna okazja, by poznać architekturę kolonialną wzniesioną przez Francuzów... ...oraz współczesną marokańską, wzorowaną na budownictwie tradycyjnym. Inspiracją dla tej pierwszej była urocza europejska secesja oraz prostszy i bardziej „uporządkowany” styl art déco ... ...z charakterystycznymi kutymi balkonami, reliefami na ścianach frontowych i bogato zdobionymi fryzami. Przygodę z Casablancą dobrze jest rozpocząć na Place des Nations Unies, na pograniczu medyny i ville nouvelle. Mimo zaciemniającego obraz ruchu i gwaru, warto rzucić okiem na zabudowę placu.
Zachodnią stronę zdominował nowoczesny hotel Hyatt Regency. W hotelowym, drogim barze Casablanca można zobaczyć zdjęcia i kupić pamiątki związane ze słynnym filmem Michaela Curtiza, z kreacjami Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman. Znacznie ładniejszy jest jednak hotel Excelsior z południowo wschodniej strony placu. Wyróżniają go delikatne mauretańskie zdobienia. Bodaj najważniejsza ulica w Casablance to boulevard Mohammed V. Dojeżdżamy do ogromnego placu Mohammeda V. Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice) zaprojektowany przez Josepha Marrasta, wybudowany w 1922 r.
Na Placu Mohammeda V znajdziemy najbardziej imponujące przykłady architektury mauretańskiej. Na placu rozstawione są armaty, które brały udział w wielu wydarzeniach historycznych. Na placu stoi kilka pomników, a środek zdobią doskonale wypielęgnowane rośliny.

Plac zaprojektował w 1920 roku francuski architekt
Wokół niego obok prefektury z zegarem znajdziemy między innymi Pałac Sprawiedliwości, pocztę, urząd celny, bank.

Po drugiej stronie ulicy, znajduje się następny plac z ogromną fontanną, która niestety nie tryskała wodą, natomiast całą fontannę opanowały gołębie. Największe wrażenie robi narożny budynek poczty, ze wspaniałymi, delikatnymi zdobieniami. Na innej ulicy mijamy Novotel... Najstarsza część Casablanki leży między oceanem a współczesnym centrum.
Panuje tu dość przyjazna atmosfera, choć daleko jej do klimatu rabackiej medyny. Następne zdjęcie->Plac des Nations Unies z rondem na skraju medyny skąd rozchodzące się ulice prowadzą do wszystkich części miasta. Zachowały się dwie oryginalne bramy wejściowe: Bab al Dżadid oraz Bab Marrakesz. Tę drugą można znaleźć po zachodniej stronie, przy boulevard Tahar El Alaoui. Wchodząc do medyny przez któreś z wejść znajdujących się w sąsiedztwie wieży zegarowej, stanie się na niewielkim trójkątnym placyku Jamaa Souk (arab. Suk al Dżami). Jego nazwa oznacza targ meczetowy. I faktycznie, na obrzeżach stoi meczecik z zielonkawym minaretem. Jest tak mały, że podczas modłów wierni rozkładają dywany na sąsiadującej z nim ulicy.
Ta część medyny to jej komercyjne centrum. Codziennie odbywa się tu targ, jest też mnóstwo punktów usługowych i sklepów z rozmaitymi towarami, również pamiątkami dla turystów. Przed 10 rano większość sklepików jest jeszcze zamknięta. Im dalej na północ, tym mniej tłoczno, a zapuszczone uliczki zdają się coraz bardziej nastrojowe. Skręcając w okolicy meczetu w prawo, na północny wschód i podążając dalej w tym kierunku, dojdzie się do ostatniego zachowanego elementu fortyfikacji, bastionu Skala. Zbudowano go w XVIII w. za panowania Sidi Muhammada Ibn Abd Allaha. Militarny charakter obiektu podkreślają stojące na tarasie armaty wycelowane w wybrzeże i park poniżej murów. Na wzgórzu na zachód od centrum rozciąga się bogata dzielnica Anfa. Już w latach 30. XX w. zaczęły tu powstawać wspaniałe wille otoczone tropikalną zielenią. Stoją tu rezydencje z pięknymi ogrodami, a szerokie bulwary okalają rzędy palm. Najbardziej luksusowe wille należą do szejków z Arabii Saudyjskiej.
Miejscem w Casablance, w którym się bywa, jest nadmorska dzielnica Ajn Diab,ponad 3 km na zachód od centrum. Ciągnie się w kierunku zachodnim od wysokiej latarni morskiej Al-Hank. Są tu atlantyckie plaże, latem, ze względu na bliskość wielkiego miasta, niezwykle zatłoczone. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta (według niektórych - aż za bardzo)... ...z licznymi restauracjami i klubami, nastawionymi raczej na bogatszą klientelę. Niemal wszystkie mieszczą się przy głównej promenadzie, boulevard de la Corniche.
Oczywiście wszędzie można spotkać zdjęcie króla z rodziną.Ta galeria, to krótki wstęp, by poznać troszkę miasto, zanim pokażę to, co w Casablance jest najpiękniejsze. Dziękuję (cdn)...

najbliższe galerie:

 
Casablanca - الدار ا
1pix użytkownik muczacza odległość 3 km 1pix
CASABLANCA (ad-Dar al-Bayḍ ā )  MIASTO
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
Maroko - Meczet Hassana II w Casablance - film
1pix użytkownik filmdil odległość 7 km 1pix
Casablanka - meczet Hassana II.
1pix użytkownik jo_ta odległość 8 km 1pix
CASABLANCA (ad-Dar al-Bayḍ ā )  MECZET HASSANA II
1pix użytkownik afrodyta odległość 8 km 1pix
Maroko - meczet Hassana II w Casablance
1pix użytkownik nola76 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.10.2015 22:57

nola76 - Niewiele straciłaś i nie masz czego żałować. Ja to widziałam, OK...ale z zachwytu nie padłam :)))))))))))))
Mimo wszystko, dla zainteresowanych- Polecam.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.10.2015 22:55

kordula157 - Ula, masz całkowitą rację. Casablanca ładniej brzmi niż wygląda. Oczywiście miasto ma kilka ciekawych miejsc, które bezwzględnie trzeba zobaczyć. Jest to na pewno Meczet Hasana II, ogromna świątynia katolicka, plac Mohammeda V, bulwar La Corniche, no i jeszcze kilka miejsc. W Casablance byłam półtora dnia, więc zobaczyliśmy co nie co. Przedstawiłam to miasto tak, by nie zniechęcić , a przeciwnie, zachęcić.
W następnej części będzie oczywiście Meczet Hasana II, w dwóch odsłonach (galeriach). Serdecznie zapraszam.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 22.10.2015 22:45

W Casablance widziałam tylko meczet:) W sumie tylko po to tam pojechalysmy;) No i drogę z dworca autobusowego prze zmedinę i starą czesc miasta do meczetu i spowrotem;) Zobaczylam sobie przynajmniej w Twojej galerii reszte miasta i wiem ze niewiele stracilam;)
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.10.2015 22:40

achernar-51 - Opisałam miasto w miarę możliwości dokładnie. Jedyne co może się podobać w Casablance, to ciekawa architektura, która przyciąga wzrok. Miasto jest bardzo rozległe, więc zwiedzanie bez pojazdu jest zbyt trudne. Przemieszczaliśmy się autokarem po mieście, wysiadaliśmy w "ważnych" do zwiedzania miejscach. Wiele zdjęć zrobiłam przez szybę . W trakcie objazdu miasta cały czas przewodnik opowiadał gdzie jesteśmy, co mijamy, więc mniej więcej orientacja była. Myślę, że Casablanca zdobyła sławę i rozgłos dzięki filmowi, choć żadna ze scen nie była nagrana w Casablance. Klub "Rick's Café Americain", którego właścicielem był Rick Blaine (Humphrey Bogart), to pomieszczenia studyjne. Jeśli ktoś oglądał film, to wie o czym piszę. Zresztą czas kręcenia filmu nie był najlepszym momentem dla Ameryki, bo w tym czasie raczej niedostępne było Maroko, ponieważ trwała tam wojna. Premiera odbyła się w 1942 roku. W 1940 roku, latem nastąpiła inwazja Aliantów na Afrykę i właśnie wtedy została zajęta między innymi Casablanca.
Ale to tak na marginesie. Mnie osobiście Casablanca nie porwała. Jest owszem interesująca, ale z butów nie wyrywa.
Pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.10.2015 15:52

Casablanka ładniej brzmi niz wyglada.
Mnie bardzo rozczarowała. CZekam na druga część, poswiecona meczetowi. Chwała Ci za to , ze tak sprytnie i ciekawie przedstawiłas to nieciekawe miasto:))
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 22.10.2015 15:36

Casablancę znam chyba najlepiej ze wszystkich miejsc w Maroku, bo tu miał siedzibę nasz agent handlowy, którego w latach 1979-1985 odwiedzaliśmy raz, a czasami dwa razy w roku. Inna rzecz, że - moim zdaniem - jest to chyba najmniej ciekawe z dużych miast Maroka, choć oczywiście ma i swoje ładne miejsca - co zresztą ładnie pokazałaś. Fajnie było zobaczyć jak bardzo niektóre miejsca się zmieniły (ostatni raz byłem w Casablance w 2007 roku). Z zainteresowaniem czekam na drugą część. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.10.2015 09:18

ak - Poświęciłam dwa wieczory i przygotowałam Casablancę. (Będziesz miał co oglądać) :)
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 22.10.2015 07:44

No i doczekałem się szybciej :)
Dzięki i pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!