m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Od momentu ukończenia budowy, w 1993 meczet jest znakiem firmowym miasta. Do dziś budzi kontrowersje, między innymi z tego powodu, że Marokańczycy musieli finansowo wspierać budowę, a nie każdego było na to stać. Imponująco prezentują się dane dotyczące materiałów zużytych do budowy: 65 tysięcy ton marmuru sprowadzonego z Agadiru, drewno cedrowe z Atlasu Środkowego i granit z Tafrawut. Prawie wszystkie pochodzą z Maroka, z wyjątkiem importowanych białych granitowych kolumn (2,5 tysiąca)... ...i szklanych żyrandoli weneckich (których jest nawiasem mówiąc 50). Poza dominującą bielą, uwagę przykuwają też dodatki w kolorze zielonym (kolor islamu), chociażby ceramiczne płytki.
Zamysł architektoniczny i wykonanie odzwierciedla styl mauretański, przypominając nieco Alhambrę albo Mezquitę z Hiszpanii. Po prawej stronie na górze mieści się ogromna, rzeźbiona w ciemnym drewnie, galeria dla kobiet. Wielkim atutem jest to, że podczas budowy niejako „ożyło” wiele dziedzin tradycyjnego rzemiosła, zapomnianego przez wieki. Jeśli chcemy zobaczyć to wszystko na własne oczy, musimy pojechać do Casablanki. Meczet Hassana II jako jeden z nielicznych na świecie, jest udostępniony do zwiedzania także dla nie-muzułmanów.
Spełnia więc podwójną funkcję. Jest miejscem modlitwy, ale i muzeum. Wchodząc do środka należy pamiętać o pozostawieniu na zewnątrz obuwia, a planując wizytę w meczecie tradycyjnie o skromnym stroju (zasłonięte ramiona, dekolt i kolana).
Wnętrze zachwyca olbrzymią przestrzenią. Zastosowano bogactwo sklepień łukowych w kształcie podkowy, a ściany i kolumny wewnątrz meczetu są przejawem najwyższego rzeźbiarskiego kunsztu.
Wznosząc ten olbrzymi gmach, posunięto się również do wprowadzania kilku nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. Przede wszystkim, zabezpieczono go przed trzęsieniami ziemi, zastosowano mechanizm podgrzewania podłogi i elektroniczne systemy do drzwi. Kiedy schodzimy na dół, nie mamy pojęcia co mogą mieścić podziemia??? Na dole znajdują się tureckie łaźnie i fontanny ablucyjne.
W tych pomieszczeniach zastosowano starodawną technikę tynkowania, zwaną tadelakt, polegającą na mieszaniu czarnego mydła, żółtek jaj i gipsu, w celu uniknięcia wilgoci. Część podłogi (od strony oceanu) wykonana jest ze szkła, co zapewnia najwyższy poziom kontemplacji. Niestety miejsce to jest zarezerwowane tylko dla wybranych, m.in. dla króla Maroka. W tym miejscu po zwiedzaniu Meczetu można się odświeżyć...
są również wieszaki na odzież.... jest również toaleta.... To wszystko sprawia, że meczet Hassana II został okrzyknięty triumfem wiary i mistrzostwa. 
Przez pewien czas dużo dyskutowano o kwestiach finansowych. Co ciekawe, pieniądze na budowę Meczetu pochodziły ze składek społeczeństwa. Wszyscy Marokańczycy w Maroko, którzy wnieśli swój wkład w budowę, otrzymali świadectwa, które widnieją na widocznych miejscach w domach i sklepach. Opinia międzynarodowa doszukiwała się w tym zabiegu pewnej formy szantażu na mieszkańcach (brak dowodu wsparcia budowy świątyni miał być postrzegany jako dyshonor), ale Marokańczycy wyrażają zgodnie wielką dumę z powstania monumentu.
Spędzają wiele czasu w okolicach Meczetu, zażywają kąpieli i są dumni z własności, na jaką wyłożyli pieniądze. El Hank latarnia morska, wybudowana w roku 1920, symbolizuje sukces gospodarczy Maroka. Główny czynnik wyróżniający meczet , jakim jest wyjątkowa lokalizacja, to ewidentny wynik inspiracji wersetem z Koranu - „tron Boga będący na wodzie”. El Hank Szczerze mówiąc, jak wspominam swoją wizytę w tym mieście, meczet Hassana II był tak naprawdę jedyną jej atrakcją.
W moim odczuciu reszcie miasta zupełnie brakuje charakteru, brakuje tego czegoś, co mają inne miasta, takie jak Meknes, Fez czy Marrakesz.

najbliższe galerie:

 
Casablanka - meczet Hassana II.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
CASABLANCA - MECZET HASANA II
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Maroko - meczet Hassana II w Casablance
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Maroko.  Meczet Hassana II w Casablance.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Maroko - Meczet Hassana II w Casablance - film
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Meczet Hassana II - Casablanca
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 27.10.2015 11:32

Mimo że nie jestem fanką sztuki orientalnej, to te wszystkie detale i misterne zdobienia chętnie zobaczyłabym 'własnoocznie' :-)
Może kiedyś... Na razie nacieszę oko Twoimi kadrami :-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 25.10.2015 15:00

Od wewnątrz też robi spore wrażenie... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 24.10.2015 22:06

mocar
paweller75
romario
Dziękuję :) Miło mi, że galeria się podoba. Meczet jest piękny, robi ogromne wrażenie i warto go zobaczyć. Jutro będzie druga część. Zapraszam.
Serdecznie pozdrawiam.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 24.10.2015 18:18

Kilka lat temu miałem okazje tam być, ale do środka meczetu nas nie wpuszczono. Teraz dzięki twojej galerii zwiedziłem wnętrze.
Robi wrażenie. No a jeśli chodzi o samo miasto, to oprócz tego meczetu to nic tam nie ma ciekawego.

Pozdrowienia!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 24.10.2015 16:19

Trzeba przyznać, że meczet im się udał ... po obejrzeniu go tak naprawdę innych atrakcji w tym mieście chyba bym już nie potrzebował:)))
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 24.10.2015 10:55

Dzięki Tobie Afrodyto poznajemy tyle piękna i kultury orientalnej, nie wychodząc z domu.
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 24.10.2015 08:53

misterne detale i dużo, bardzo dużo geometrii jak to u arabów :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 24.10.2015 08:15

Afrodyto, miło było powrócić do Casablanki i jeszcze raz obejrzeć meczet Hassana. Pozdrawiam ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!