m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Około 2 kilometrów od Nafplion leży Tolo. To taka typowo letniskowa miejscowość. Położna nad samym morzem z długą piaszczystą plażą. Niektórzy przyjeżdżają do Tolo żeby sobie odpocząć, z kolei inni traktują miejscowość jako bazę wypadową. Morze jest tu ciepłe, bo już w Maju można sobie popływać. Morze jak to morze, mokre, duże i głębokie. Nas jednak bardziej interesuje to, co można zwiedzić w tej okolicy.
Dlatego spędziliśmy jedną noc w hotelu w Tolo i wcześnie rano ruszyliśmy do pobliskiego miasta Nafplion. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to porządek i czystość na ulicach. Wąskie uliczki przyozdobione kwiatami. Restauracje i kafejki w których turysta może przysiąść i odpocząć z dala od zgiełku.
Nafplion to pierwsza stolica niepodległej Grecji. Później przeniesiono ją do Aten, wtedy jeszcze znacznie mniejszych.
Symbolem miasta i chyba też takim ważniejszym zabytkiem który warto zobaczyć jest twierdza Palamidi. Wzniesiona na wzgórzu zaraz przy morzu. Twierdza została zbudowana przez Wenecjan którzy okupowali te tereny w latach 1686-1715. Później przeszła w ręce Turków Osmańskich. Kiedy patrzy się z dołu na ten obiekt, to wydaje się że nie ma takiej możliwości żeby ktoś to mógł zdobyć. A jednak w 1822 roku udało się to Grekom w powstaniu narodowym.
Dzisiaj można spokojnie, bez walki wejść na samą górę schodami. Oczywiście jedyną walkę jaką niejeden musi stoczyć, to sam ze sobą, a konkretnie to ze słabą kondycją jak ktoś nie jest przyzwyczajony. Taka wspinaczka kosztuje sporo wysiłku. Ale na tych którzy czują się na siłach i decydują się na wejście, czekają piękne widoki. Schodków do pokonania jest około 900. Warto mieć przy sobie butelkę wody i aparat w pogotowiu bo im wyżej tym ciekawiej. Samo wspinanie się ku górze jest wyczerpujące, a gdzie tu jeszcze toczyć bój z wrogiem?   No ale Grecy zdobyli twierdzę w nocy z 29 na 30 Listopada, po czym zaraz odprawili tu mszę dziękczynną. Później powstało tutaj więzienie w którym kary odsiadywali przeciwnicy polityczni.
Bastion Palamidi zachował się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. W końcu docieramy do góry prawie na sam szczyt. Patrzymy a tu… kasa biletowa. Okazuje się że wejście do samej twierdzy jest płatne. Jak dobrze pamiętam chyba 4 euro. No to kupujemy bilet i wchodzimy. Nie po to tyle się trudziłem żeby teraz schodzić nie zaglądając do środka. Po wkroczeniu do samej twierdzy okazuje się że jest to sieć rozbudowanych fortyfikacji. Sporo tu zakamarków dlatego trzeba mieć trochę czasu żeby to wszystko obejść. Jest to największy zespół fortyfikacji w całej Grecji.
Palamidi tak naprawdę jest podzielone na kilka bastionów. Każdy z nich to osobna mała forteca. Podobno podczas działań wojennych każdy z bastionów był samowystarczalny. Zdobywanie Palamidi w takich okolicznościach musiało odbywać się etapami. Kiedy jeden z bastionów został zdobyty, to walczyły jeszcze pozostałe. Dla Turków ta ufortyfikowana skała miała ogromne znaczenie strategiczne. Odgrywała dużą rolę w panowaniu na Morzu Egejskim. Widok na miasto z samej góry jest fantastyczny.
W oddali górzyste tereny Peloponezu. Niektórzy patrząc z dołu na twierdzę, twierdzą że ta wspinaczka to nie dla nich, od razu rezygnują i nie wchodzą, ale jak widać opłaca się tu wdrapać. Tłumów turystów też nie ma. Może jakby była winda to chętnych byłoby więcej.
Przez całą naszą wizytę w Nafplion towarzyszyły nam dwa psy. Weszły z nami na twierdze i zeszły. Tak jakby chciały pokazać nam najciekawsze miejsca w mieście. Widocznie często towarzyszą turystą. (jeden z nich na zdjęciu) W oddali na morzu widać małą wysepkę z zamkiem i fortyfikacją. To Bourtzi wzniesiony przez Wenecjan w 1473 roku w celu ochrony przed inwazją od strony morza. Pora schodzić.
Na dole w pobliżu twierdzy stoi pomnik Staikosa Staikopoulosa. Bohater narodowy. Walczył on w wojnie o niepodległość Grecji i zdobył twierdze Palamidi. Nasza krótka i trochę męcząca wizyta w dawnej stolicy Grecji dobiega końca. Jest tu jeszcze wiele ciekawych obiektów wartych zobaczenia. W końcu miasto ma bogatą historię. Przechodziło z rąk do rąk. To władali nim Turcy, potem Wenecjanie by ostatecznie przeszło pod panowanie Greków. Osobiście uważam że Nafplion jest fantastycznym miejscem, wartym zwiedzenia. Z wszystkich miast Grecji najbardziej to mi się spodobało. Ale oczywiście to kwestia gustu (-:

najbliższe galerie:

 
Grecja - Nauplion
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
NAFPLIO 1 - PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Nauplion
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
NAFPLIO- PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Nafplio
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix
NAFPLIO
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.09.2017 13:01

teraz jest już 8 euro

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 31.10.2015 18:36

W tej wytwórni greckiej wódki nie byliśmy, za mało czasu mieliśmy. Oblecieliśmy starówkę, twierdze i dalej w drogę )-:
Trzeba tam wrócić, jak nic.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 27.10.2015 16:57

Tolo było naszą bazą wypadową do zwiedzania Peloponezu. W Nafplion/ Nafplio też byliśmy, bardzo podobało mi się to miasteczko. A w wytwórni ouzo byłeś?Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1932) dodano 27.10.2015 14:39

Bardzo ładne miasto, Piękne widoki z twierdzy.

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 26.10.2015 07:14

Afrodyto ja dzięki twoim galerią postanowiłem koniecznie jechać do Grecji. No i nie żałuję. Bardzo mi się podobało.
Dzięki za wpis! Pozdrowienia!

Widzisz Nola, ładne widoki z góry nie tylko w Albanii. Chociaż to w sumie nie daleko ten Nafplion.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6681) dodano 25.10.2015 21:08

Ładne widoczki z góry:)
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 25.10.2015 09:56

Byłam w zeszłym roku we wrześniu w Nafplion. To przepiękne miasteczko z dużą historią. Piękna galeria.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!