m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Belgia, Ratusz w Brukseli: Budowla ta jest przykładem szczytowych osiągnięć gotyku brabanckiego Ratusz - budynek usytuowany jest na Grand Place. Wzniesiony został w latach 1402 - 1454, w stylu późnogotyckim, według projektu Jakuba z Thienen i Jana z Ruysbroek. Wysokość całkowita budowli wynosi 96 metrów. W 1695 roku ratusz został niemal całkowicie zniszczony przez pożar. Budynek, który widzimy dziś jest rezultatem prac mających na celu odbudowę Ratusza. Budowla ta jest przykładem szczytowych osiągnięć gotyku brabanckiego, stanowił inspirację dla innych podobnych budynków. Dom Króla. Tak nazywany jest pałac, pochodzący z szesnastego wieku w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. Tu możemy podziwiać bardzo ciekawe przedmioty wykonane między innymi z ceramiki i ze srebra. Mnóstwo tu przepięknych rzeczy. Możemy tu zobaczyć stylowe meble, ceramikę, przepiękne zastawy i wiele innych rzeczy codziennego użytku. Grand-Place Kamienice przy Grand-Place Kamienice przy Grand-Place
Kamienice przy Grand-Place Ten pięciogwiazdkowy hotel jest doskonale usytuowany w starym centrum Brukseli, Uliczki wokół Grosmarkt i Grande Place Mozna tu znalesc mnustwo owoców morza Manneken pis jest przy każdym lokalu z piwem i jedzeniem 
dzieci do lat 12 jedza za darmo Piękne malownicze sredniowieczne uliczki
Pasaż św. Huberta (Galeries Royales Saint Hubert) to przepiękny pasaż handlowy wybudowany w stylu belle époque. Budowa rozpoczęła się w maju 1846 roku i trwała 18 miesięcy. Pasaż został otwarty 20 czerwca 1847 roku przez króla Leopolda i jego dwóch synów, stając się pierwszym centrum handlowym na świecie. Dziś znajdują się tu luksusowe sklepy i kawiarnie, Rodzajów czekoladek jest całe mnóstwo i wbrew pozorom występują we wszystkich kolorach tęczy i we wszystkich możliwych kształtach. Można znaleźć nawet symbol Brukselii- sikającego chłopca- Manneken Pis w wersji nie dość, że czekoladowej to jeszcze multikolorowej! Smerf! Belgia to ojczyzna tych sympatycznych, błękitnych istot. Pierwszy raz pojawiły się w 1958 roku w belgijskim magazynie „Spirou” i szybko podbiły serca wielu milionów czytelników.Człowiekiem, który wymyślił Smerfy ( i wiele innych bajkowych postaci!) jest Pierre Culliford bardziej znany jako Peyo. Z okazji 50 rocznicy powstania niebieskich istot w Brukseli zostało otwarte Muzeum Komiksu, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów: tych małych i tych nieco większych. O skali popularności Smerfów może świadczyć fakt utworzenia w Brukseli ulicy... Smerfowej ( która z pewnością jest bardzo smerfna!). Sklep z koronkami ,Belgia słynie z koronek Pyszne Belgijskie wafle-gofry. Je też można kupić i zjeść tu wszędzie - w kafejkach stacjonarnie, w budkach - na wynos; sprzedawane są nawet w systemie obwoźnym - prosto z furgonetek.  Statue La Chatte à Bicyclette
jest tuż obok pasażu handlowego.
Ulica prowadzaca do koscioła Mariackiego Manneken pis (Siusiający chłopiec) - symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca. Jak mówi jedna z legend, ów chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się (niegdyś) wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca. Inna legenda mówi, że w XIV wieku Bruksela została zaatakowana i była oblegana. Najeźdźcy chcąc zdobyć miasto zaplanowali, iż podłożą materiały wybuchowe w murach miasta i dostaną się łatwo do środka. Jednak mały chłopiec imieniem Juliaanske, szpiegując agresorów, odkrył miejsce, gdzie zaraz miał nastąpić wybuch. Widząc co się dzieje oddał mocz na palący się lont, czym uratował miasto. Losy Jeanneke Pis to zupełnie inna historia. Dziewczynka jest dużo młodsza od chłopca - pojawiła się w mieście w roku 1987, by zwracać uwagę turystów na część brukselskiej starówki zlokalizowaną w pobliżu ulicy Beenhouwersstraat, na której obok siebie jest pewnie z pięćdziesiąt restauracji i ze stu naganiaczy zachęcających gości do wybrania ich przybytku. O ile do chłopca prowadzą liczne drogowskazy, o tyle dziewczynkę odkryć jest niełatwo. Trasa Comic Book Route w Brukseli przebiega przez centrum miasta, a także dzielnice Laeken i Auderghem, gdzie ściany i cały dom zdobią ogromne graffiti, przedstawiające popularne postacie francuskich i belgijskich komiksów: Tintina, Smurfy, Asterixa, Lucky Luke'a, Gastona i wiele innych.  W Belgii mieszka ponad 700 artystów komiksowych, a w jej stolicy, Brukseli, istnieją dziesiątki specjalistycznych sklepów, pomników, graffiti, barów i muzeów poświęconych tej dziedzinie.Nigdzie indziej na świecie komiksy nie splatają się tak ściśle z rzeczywistością i nie są tak głęboko zakorzenione w umysłach ludzi, jak w tym małym europejskim kraju. Historyjki obrazkowe są dumą Belgii. Belgia jest jedynym krajem na świecie, w którym komiks traktowany jest jako niezależna forma sztuki.  Stolica Belgii jest królestwem komiksów związanych z twórcą Tin Tina Herge Budynki Parlamentu skupione są wokół otwartego placu, na który wchodzi się prosto ze Placu Luksemburskiego.
Budynek Parlametu Europejskiego ,najwiekszy na swiecie Parlament Parlament Parlament Nowoczesne budynki Parlametu
Euro. Pomnik przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. 
  Parlament Flagi Państw Europy Sala plenarna PE Fragment muru berlińskiego przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli Ulice Brukseli jedna z głownych ulic handlowych . Eglise Sainte-Marie (Kościół Mariacki) jest jedynym w stylu bizantyjskim kościele w Brukseli.

Kościół Mariacki, którego pełna nazwa to Eglise Royale Sainte-Marie à Schaerbeek, został zaprojektowany przez Louisa Van Overstraeten.

Architektura jest piękny, z dużą kopułę ozdobione gwiazd, wiele strzelistych wież i eleganckich przypory. Drzwi z brązu posiadają 32 grawerowane panele i budynku zdobi Czterech Ewangelistów i ich symboli.

Pierwotnie katolicki kościół parafialny Najświętszej Marii Panny stoi teraz w większości muzułmańskiej dzielnicy Brukseli i wnętrze cierpi z zaniedbania. Koncerty odbywają się czasem tu i krypta organizuje ekumeniczne centrum.
Panorama Panorama miasta Ładny ogród z kilkoma rzeźbami dobry widok na miasto. Położony blisko centrum miasta i katedry. Piękne stare ogrody Atomium - Zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy). Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m.
Atomium - Zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy). Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m.
 Katedra św. Michała (Cathédrale St-Michel), z XII wieku z XVI - wiecznymi witrażami Pałac Królewski- główna brama Kaplica Pałacu Królewskiego Belgijskiego w Brukseli. Pałac Królewski jest XIX wieku; pierwszym planie jest Gotfryd z Bouillon. Był wielkim liderem w krucjat i został urządzony pierwszym `Król Jerozolimy; zmarł w 1100 roku. Pałac sprawiedliwosci w Brukseli i budynek sądu Panstwowego w Belgii. Bazylika Swiętego Serca (Basilica of the Sacred Heart)

Pierwszy kamień pod budowę tego ogromnego rzymskokatolickiego kościoła w Brukseli położył belgijski król Leopold II jeszcze w 1905 roku, w czasie obchodów 75-lecia niepodległości Belgii. Projekt inspirowany był paryską bazyliką Sacre-Coeur. Budowa trwała bardzo długo. Została ukończona, z przerwą w czasie II wojny światowej, dopiero w 1969 roku.Dziś bazylika mieści się w pierwszej dziesiątce największych kościołów rzymskokatolickich na świecie pod względem powierzchni, a jednocześnie największym na świecie istniejącym budynkiem w stylu art deco. Budynek ma 164,5 m długości, nawa główna mierzy 141 metrów, a w najszerszym miejscu kościół ma aż 107 metrów. Kopuła kościoła (średnica 33 m) wznosi się na wysokość 89m i góruje nad krajobrazem całej północno-zachodniej części Brukseli. Bazylika może pomieścić aż 3500 osób. Porte de Hal
Jedna z wież obronnych dawnych bram miejskich, wewnątrz kilka pięter do zwiedzania z dziełami sztuki, ciekawa klatka schodowa z rzeźbami z brązu, można obejrzeć panoramę miasta na szczycie wieży.
Bruksela. Łuk triumfalny będący częścią wielkiego zespołu wystawienniczego Parc du Cinquantenaire upamiętniającego 50-lecie państwowości belgijskiej (1880).

najbliższe galerie:

 
Bruksela 1
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
Bruksela, Gandawa i Brugia przed laty
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Bruksela
1pix użytkownik perelka odległość 1 km 1pix
Bruksela (czyli Delirium Tremens)
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
Bruksela - Rynek
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Bruksela i jej Manhattan
1pix użytkownik mereks odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.10.2017 22:16

widzę tu parę znajomych miejsc

charlie użytkownik charlie(wpisów:2229) dodano 28.10.2015 22:47

uff... kamień z serca ;-)
No niestety, jak to mówią: nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nie.
Czy jakoś tak to szło :-)
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 28.10.2015 22:29

Z tym cenzorem to pisałem w takim pozytywnym sensie ..., bo skąd mam wiedzieć, że coś tam jest objęte jakimiś prawami autorskimi ..., a potem zgłosi się jakiś ładny pan i powie, że upublicznienie tego pięknie oświetlonego budynku kosztuje jedyne sto tysięcy Ojro ..., taki cenzor mógłby to wyłapać i tyle:)))

charlie użytkownik charlie(wpisów:2229) dodano 28.10.2015 22:04

Pawle, a cóż to za nerwowość ? :-)
Luz. Cenzora nam nie trzeba, natomiast dobrze że możemy się tu pewnymi informacjami dzielić.
A czy to głupota czy nie... nie oceniam. Natomiast warto poczytać: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-robisz-zdjecia-noca-wiezy-eiffla-mozesz-zlamac-prawo,nId,1552571
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 28.10.2015 21:26

Charlie ..., gdzieś tam czytałem o wieży Eiffla ..., podobne takie bzdury, że niby oświetlonej wieży nie wolno upubliczniać itd, bo to już jest naruszenie praw autorskich ..., nie wiem, jakaś to głupota ..., chyba trzeba wprowadzić cenzora na Obieżyświat :)))

Grand Place jest zarąbisty ..., muszę tak kiedyś dotrzeć ..., pozdrawiam autorkę:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 28.10.2015 14:14

Bardzo ładna architektura. Warto się wybrać i samemu zobaczyć te wszystkie miejsca.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2229) dodano 28.10.2015 08:10

Ładnie tam. Może kiedyś dotrę.
Tylko uwaga odnośnie Atomium. Spotkałam się kiedyś z informacją, że upublicznianie fotografii Atomium, jest niedozwolone bez zgody właściciela praw autorskich. A wszystkie zdjęcia Atomium, również te robione przez turystów, są objęte prawami autorskimi należącymi do organizacji SABAM. Ponoć przy publikacji zdjęć gdzie głównym obiektem jest Atomium, najczęściej zmienia się kolor tła aby zapobiec naruszeniom belgijskich przepisów.
Tak więc... do rozważenia. Może lepiej/bezpieczniej zmienić tło. Z belgijskimi przepisami lepiej nie dyskutować :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!