m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Carlo Maderna, fasada Bazyliki św. Piotra Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione (im dalej od bazyliki). Powoduje to skrócenie perspektywy i optyczne zbliżenie fasady bazyliki.
Plac Świętego Piotra w Watykanie wraz z otaczającą go kolumnadą autorstwa Berniniego 
Plac otacza kolumnada złożona z 284 kolumn ustawionych w czterech rzędach. Kolumny mają 20 m wysokości. Całość zaprojektował architekt i rzeźbiarz Giovanni Lorenzo Bernini Plac Świętego Piotra
Widok na dwie fontanny Fontanna na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jedną wykonano według projektu Berniniego, a drugą opracował Maderno
Widok na Plac Świętego Piotra i wylot ulicy Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca - znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Widok na Plac Świętego Piotra i wylot ulicy Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca - znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Bazylika  Świetego Piotra Bazylika Swiętego Piotra 
Najważniejsze miejsce hierarchii kościelnej oraz jedna z najbardziej monumentalnych budowli na świecie.Wygląd bazyliki zawdzięczamy wspaniałym artystom takim jak: Bramant, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini.
Jezus oraz postacie apostołów i świętych na szczycie Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Dzwon w lewej wieży Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Pomnik Świętego Piotra Carlo Maderna, fasada Bazyliki św. Piotra Bazylika św. Piotra, Watykan - 7 000,000 odwiedzających rocznie. Bazylika św. Piotra ma 11 kaplic, 45 ołtarzy i niezliczoną liczbę posągów. Tworzyli ją i dekorowali najwięksi architekci i artyści renesansu i baroku. Warto się dostać na kopułę Bazyliki Św. Piotra. Galeria widokowa na szczycie jest niepowtarzalna Brama Święta (skrajnie po prawej stronie wejścia) otwierana z okazji roku świętego. Ozdobiona jest płaskorzeźbami ze scenami z Ewangelii oraz przedstawienie otwarcia bramy przez papieża Piusa XII. Bramę wykonał Vico Consorti na zamówienie Piusa XII. Po raz pierwszy otworzono ją 24 grudnia 1949. W okresach pomiędzy jubileuszami roku świętego brama od strony bazyliki jest zamurowywana. Mur burzy się po ogłoszeniu kolejnego jubileuszu roku świętego.
Strażnicy Gwardia Szwajcarska. Watykan. Przepiękne wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Watykan. Przepiękne wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Marmurowa posadzka, po której nie można chodzić. Przepiękne rzezby Sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.


Kaplica, gdzie obecnie znajduje się sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Kaplica, gdzie obecnie znajduje się sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Jedno z najbardziej znanych dzieł na świecie - Pieta Michała Anioła. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wykonany z brązu barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego na polecenie papieża Urbana VIII. Brąz do wykonania konfesji św. Piotra pochodzi z belkowania przedsionka rzymskiego Panteonu. Baldachim znajduje się nad głównym ołtarzem, zwanym papieskim. Gianlorenzo Bernini, Tron św. Piotra z Bazyliki św. Piotra,
Gianlorenzo Bernini, Tron św. Piotra z Bazyliki św. Piotra, Witraż przedstawiający gołąbka, który z kolei symbolizuje Ducha Świętego. Znajduje się on nad tronem Świętego Piotra (Katedrą św. Piotra) w absydzie, na którym mieli zasiadać papieże. Z uwagi na konstrukcję tronu, okazało się to być niebezpieczne i obecnie siedzisko nie spełnia swojej funkcji. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Grobowiec papieza Aleksandra VII, ktorego pontyfikat rozpoczal sie w 1655 roku i trwal do jego smierci w roku 1667. zeźba przedstawiająca św. Piotra.

najbliższe galerie:

 
Willa Hadriana w Tivoli
1pix użytkownik whisky1979 odległość 5 km 1pix
Villa d'Este
1pix użytkownik whisky1979 odległość 7 km 1pix
Villa Gregoriana - Tivoli
1pix użytkownik whisky1979 odległość 7 km 1pix
Rzym - Watykan
1pix użytkownik nata44 odległość 16 km 1pix
Toskania w 3 dni
1pix użytkownik maripo odległość 19 km 1pix
Nocna wycieczka po Rzymie 2007
1pix użytkownik pipol odległość 19 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!