m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Carlo Maderna, fasada Bazyliki św. Piotra Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione (im dalej od bazyliki). Powoduje to skrócenie perspektywy i optyczne zbliżenie fasady bazyliki.
Plac Świętego Piotra w Watykanie wraz z otaczającą go kolumnadą autorstwa Berniniego 
Plac otacza kolumnada złożona z 284 kolumn ustawionych w czterech rzędach. Kolumny mają 20 m wysokości. Całość zaprojektował architekt i rzeźbiarz Giovanni Lorenzo Bernini Plac Świętego Piotra
Widok na dwie fontanny Fontanna na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jedną wykonano według projektu Berniniego, a drugą opracował Maderno
Widok na Plac Świętego Piotra i wylot ulicy Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca - znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Widok na Plac Świętego Piotra i wylot ulicy Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca - znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Bazylika  Świetego Piotra Bazylika Swiętego Piotra 
Najważniejsze miejsce hierarchii kościelnej oraz jedna z najbardziej monumentalnych budowli na świecie.Wygląd bazyliki zawdzięczamy wspaniałym artystom takim jak: Bramant, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini.
Jezus oraz postacie apostołów i świętych na szczycie Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Dzwon w lewej wieży Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Pomnik Świętego Piotra Carlo Maderna, fasada Bazyliki św. Piotra Bazylika św. Piotra, Watykan - 7 000,000 odwiedzających rocznie. Bazylika św. Piotra ma 11 kaplic, 45 ołtarzy i niezliczoną liczbę posągów. Tworzyli ją i dekorowali najwięksi architekci i artyści renesansu i baroku. Warto się dostać na kopułę Bazyliki Św. Piotra. Galeria widokowa na szczycie jest niepowtarzalna Brama Święta (skrajnie po prawej stronie wejścia) otwierana z okazji roku świętego. Ozdobiona jest płaskorzeźbami ze scenami z Ewangelii oraz przedstawienie otwarcia bramy przez papieża Piusa XII. Bramę wykonał Vico Consorti na zamówienie Piusa XII. Po raz pierwszy otworzono ją 24 grudnia 1949. W okresach pomiędzy jubileuszami roku świętego brama od strony bazyliki jest zamurowywana. Mur burzy się po ogłoszeniu kolejnego jubileuszu roku świętego.
Strażnicy Gwardia Szwajcarska. Watykan. Przepiękne wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Watykan. Przepiękne wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Marmurowa posadzka, po której nie można chodzić. Przepiękne rzezby Sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.


Kaplica, gdzie obecnie znajduje się sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Kaplica, gdzie obecnie znajduje się sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Jedno z najbardziej znanych dzieł na świecie - Pieta Michała Anioła. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wykonany z brązu barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego na polecenie papieża Urbana VIII. Brąz do wykonania konfesji św. Piotra pochodzi z belkowania przedsionka rzymskiego Panteonu. Baldachim znajduje się nad głównym ołtarzem, zwanym papieskim. Gianlorenzo Bernini, Tron św. Piotra z Bazyliki św. Piotra,
Gianlorenzo Bernini, Tron św. Piotra z Bazyliki św. Piotra, Witraż przedstawiający gołąbka, który z kolei symbolizuje Ducha Świętego. Znajduje się on nad tronem Świętego Piotra (Katedrą św. Piotra) w absydzie, na którym mieli zasiadać papieże. Z uwagi na konstrukcję tronu, okazało się to być niebezpieczne i obecnie siedzisko nie spełnia swojej funkcji. wnętrze Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Grobowiec papieza Aleksandra VII, ktorego pontyfikat rozpoczal sie w 1655 roku i trwal do jego smierci w roku 1667. zeźba przedstawiająca św. Piotra.

najbliższe galerie:

 
Willa Hadriana w Tivoli
1pix użytkownik whisky1979 odległość 5 km 1pix
Villa d'Este
1pix użytkownik whisky1979 odległość 7 km 1pix
Villa Gregoriana - Tivoli
1pix użytkownik whisky1979 odległość 7 km 1pix
Rzym - Watykan
1pix użytkownik nata44 odległość 16 km 1pix
Wenecja i Burano
1pix użytkownik jacek11111 odległość 19 km 1pix
Toskania w 3 dni
1pix użytkownik maripo odległość 19 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!