m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Maroko jest państwem leżącym w północno-zachodniej części Afryki i jest zaliczane do tzw. państw Maghrebu. Pełna nazwa kraju to Królestwo Maroka. Mieszkańcy Maroka nazywają je Królestwem Zachodu, Al-Mamlaka al-Maghribija. Charakterystyczną cechą Maroka jest suchy klimat i wyżynny krajobraz. Maroko to najbardziej górzyste państwo północno-zachodniej Afryki. Przez kraj ciągnie się pasmo Atlasu, które zajmuje większą część kraju. Góry te ciągną się do samego wybrzeża atlantyckiego.
W Maroku tereny nizinne występują tylko w wąskim pasie nadmorskim i w dolinie rzeki Subu. Na terenie Maroka i Algierii rozciąga się Wyżyna Szottów, będącą śródgórską równiną o wysokości 750-1000 m n.p.m. W Maroku zajmuje ona część wschodnią. Od niej odchodzi Atlas Wysoki, pasmo górskie ciągnące się do wybrzeża. Całość zalicza się do platformy saharyjskiej. Najwyższym szczytem górskim jest Dżabal Tubkal, wznoszący się w Atlasie Wysokim na 4165 m n.p.m. Zbudowany jest z andezytu.
Najbardziej na północ wysuniętym pasmem górskim jest Ar-Rif. Są to młode góry, leżące nad Morzem Śródziemnym. Jego najwyższym szczytem jest Dżabal Tidighin o wysokości 2456 m n.p.m.
Na terenach podgórskich na południowych i wschodnich stokach Atlasu występują półpustynne kserosole, szaroziemy. W górach Atlasu występują gleby brązowe (cynamonowe) oraz brunatne. Często są one kamieniste i mają płytką strukturę.
Klimat Maroka zaliczany jest do podzwrotnikowego na północy i zwrotnikowego na południu. Zaznacza się tu spiętrzenie klimatyczne, widoczna głównie jako piętrowość opadów, temperatury i roślinności.

Na klimat Maroka ma wpływ Atlantyk. W strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim.

W górach jest chłodniej. Wraz z wysokością spadają temperatury. Na równinach w głębi kraju kraju jest sucho. Zimą panuje chłód, a latem temperatury są wysokie.
Antyatlas, ciągnący się na południe od Atlasu Wysokiego jest zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i osadowych pochodzących z paleozoiku. Tworzy zrąb tektoniczny wypiętrzony w okresie orogenezy alpejskiej.

Maroko jest wyżynno-górzystym krajem, w którym występują piętra klimatyczne.
W Atlasie wykształciły się gleby brązowe (cynamonowe), szaro brązowe i brunatne, często jednak płytkie i kamieniste. Na wschodnich i południowych stokach Atlasu oraz w Antyatlasie przechodzą one w kserosole, półpustynne szaroziemy. Na marokańskiej Saharze przeważają litosole na pustyniach skalistych i kamienistych (hamadach), trudnych do przebycia i niemal w ogóle pozbawionych życia. Pustynie piaszczyste z ubogimi ermosolami i piaszczyste z regosolami zajmują bardzo małą powierzchnię.
Na stokach gór, blisko dróg znajdują się tak zwane rynny ściekowe. Służą do spływania wody z topniejącego wysoko w górach śniegu. Zabezpieczają bezpośrednio drogi przed zalaniem. Najżyźniejszymi glebami Maroka są czarne ciężkie gleby ilaste, występujące w dolinach rzek oraz na nizinie nadmorskiej na południe od Casablanki. W maghrebie nazywane są one tirsami. Uprawę utrudniają jednak często występujące w tirsach zbite poziomy węglanowe. Żyznymi są też niektóre rodzaje gleb brunatnych (kambisoli), przede wszystkim hamri, czerwonobrązowe gleby powstałe ze zwietrzeliny czerwonych wapieni.
Przejeżdżaliśmy przez region Antyatlasu podziwiając krajobraz. Mijamy wielką zaporę Joussefa Ibn Tachfina. Atlas Wysoki zbudowany jest ze starych skał krystalicznych, ma typowy alpejski charakter.
Góry pokryte są jurajskimi i kredowymi wapieniami W najwyższych partiach występują formy polodowcowe, a przez znaczną część roku utrzymuje się śnieg. Poza górami można tu wymienić słone jeziora i równiny. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Thingir
1pix użytkownik dispar odległość 12 km 1pix
Maroko cz.  10 - Todra i Dades.
1pix użytkownik wmp57 odległość 12 km 1pix
Wąwóz Tudra
1pix użytkownik dispar odległość 15 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik tomi odległość 16 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik agna odległość 20 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik ken_wywietrznik odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 02.11.2015 08:26

trzy ostatnie to to co by mnie najbardziej interesowało jeśli chodzi o Atlas... :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 01.11.2015 19:27

Lubię te marokańskie krajobrazy:)
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 01.11.2015 15:40

klavertjevier - Dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.
valt69 - Cieszę się, że przekonałeś się do Maroko. Oby sytuacja była tak stabilna jak do tej pory, to na pewno nie będziesz żałował.
Serdecznie pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 31.10.2015 11:48

Ja już uległem pokusom, wstępny termin wyjazdu - przełom marca i kwietnia. Bałkany w tym roku chyba odpuszczę ze względu na uchodźców i niestabilną sytuację na granicach. W programie, o ile wszystko wypali, południowe Maroko, tak na poziomie Agadiru i ostatni dzień i dwie noce w Marakeszu. Oby plany wypaliły. Afrodyto - namówiłaś. Galeria podobająca się.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 31.10.2015 11:11

Atlas czy zimą czy latem, zawsze piękny!
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.10.2015 22:07

andrew430 - Oj, kuszę, bo tam jest naprawdę co podziwiać :)
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.10.2015 22:06

anek11 - Ja spoglądałam na Atlas przez okno, trochę na postojach i trochę z samolotu. Zapewne nie weszłabym na żaden szczyt. Moje wędrówki po górach skończyły się po operacji kolana :(
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.10.2015 22:04

paweller75 - Te góry "z góry", to oczywiście zdjęcia z samolotu. Reszta jest robiona w trakcie jazdy lub postojów. Atlas imponuje rozmiarami.
Pozdrawiam :)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 30.10.2015 21:12

cały czas kusisz Marokiem. fantastyczne obrazki!!!
pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2750) dodano 30.10.2015 20:59

chciałabym kiedyś spojrzeć na Atlas z wysokości, szczególnie z poziomu Jabal Toubkal, ale nie wiem czy kolana mnie tam wniosą...i jak na razie spokojnie i bezpiecznie oglądam sobie Twoje zdjęcia z Maroka. Bardzo fajna galeria, moje wyobrażenie o Saharze było dość naiwne..morze piasku, a tu proszę niespodzianka...POzdrawiam serdecznie

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7561) dodano 30.10.2015 20:48

Fajnie te góry z góry wyglądają ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!