m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Maroko to kraj bardzo ciekawy. Mieszka tutaj najwięcej Berberów, którzy stanowią jakieś 60% mieszkańców. Poprzez migrację powstała złożona struktura społeczna, czyli Arabowie, Berberzy, Żydzi, czy Haratinowie. Mimo to jakieś 40% ludności zamieszkałej w Maroko nie posługuje się ani językiem marokańskim, ani arabskim. Maroko jest krajem liberalnym, a Marokańczycy są zdania, że ich kraj daje szanse do rozwoju. Historia zna wiele przypadków niewolników, którzy zostali sułtanami. Marokańczycy to bardzo dumny naród, ponieważ pod ich kontrolą znajdowała się niegdyś zachodnia część Morza Śródziemnego. Marokańczycy to twórcy wspaniałej architektury arabskiej.
Jak przystało na mieszkańca takiego obszaru Marokańczycy znani są z barwnych opowieści na temat ich historii. Uważa się, że otrzymanie prostej odpowiedzi jest naprawę nikłe. Mimo to Marokańczycy są bardzo gościnnym narodem arabskim. Najbardziej popularny zwrot w Maroku to „jeśli Bóg zechce”. czyli INSZ ALLACH Mentalność marokańska ma swój rodowód filozoficzny. Chusty noszone na głowach nie świadczą o religijności, lecz o przynależności rodowej.
Islam ma bardzo duży wpływ na codzienne życie Marokańczyków. Rzadko zdarza się, że Marokańczycy spożywają w miejscach publicznych alkohol. Poza domem zarówno kobiety, jak i mężczyźni spotykają się oddzielnie. Wszystko jednak ewaluuje i przyzwyczajenia zmieniają się. Praca w Maroku jest kultem dziedziczenia, rzadko wykształcenia... Marokańczycy przekazują z pokolenia na pokolenie swoje umiejętności.
Fotografowanie czy filmowanie ludzi, jak w każdym kraju, wymaga ich zgody. Jeśli prosi się o to Marokankę, oznacza to prawie zawsze odmowę. Biorąc pod uwagę tutejszą tradycję, powinno się, zwłaszcza na prowincji, pytać nie tyle kobietę, co towarzyszącego jej mężczyznę. Zrobienie komuś zdjęcia bez jego zgody może wywołać ostrą reakcją oraz żądanie zapłaty. Z tym ostatnim trzeba się liczyć prawie zawsze. Dlatego, zanim zrobisz zdjęcie, zapytaj, lub od razu trzymaj w reku pieniądze. Wtedy nigdy nie odmówią :) Podróżując po Maroku trudno nie dać się uwieść wspaniałości tradycyjnej architektury, którą z jednej strony wyróżnia estetyczna skromność, z drugiej, niezwykły przepych zdobień. Gdy wejdziemy do wnętrza typowo marokańskiej budowli (medresy czy zwykłego domu), dostrzeżemy kontrastujące z białymi ścianami wzorzyste i barwne podłogi lub kolorowe sufity.
Przyglądając się tym zdobieniom z bliska zorientujemy się, że są to małe ceramiczne płytki ułożone w przeróżne wzory. Na ulicach często pojawiają się roznosiciele wody.A teraz czas na ciekawostko dotyczące tego kraju. Pierwszym ciekawym faktem jest to, ze woda z kraju nie nadaje się od razu do picia. Należy ją przegotować. W gorącym i suchym klimacie znacznie lepiej sprawdzają się ubrania długie, luźne i przewiewne, osłaniające skórę przed nadmiarem słońca. Na północy kraju mieszka głownie ludność arabska, południe to Berberowie, najdawniejsi mieszkańcy Maroka, którzy kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę.
Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złym chronią je amulety i bransolety. Marokańskie ulice i place tętnią muzyką. Nie ma takiego miesiąca w roku, kiedy nie odbywałby się chociaż jeden duży festiwal muzyczny. Tradycyjna muzyka marokańska jest bardzo zróżnicowana, co związane jest przede wszystkim z burzliwą historią tego kraju W Maroku możemy również skorzystać z innych rozrywek ulicznych, chociażby porozmawiać ze sprzedawcami, czy obejrzeć zaklinaczy węży w akcji w Marrakeszu.
Istnieje przesąd, że jeśli na początku naszej wycieczki do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą, to podróż będzie na pewno udana. Im piękniej herbata taka będzie zaserwowana, im będzie słodsza - tym lepiej dla nas. Tradycyjnie sfery życia męskiego i kobiecego są ściśle rozdzielone. Domeną kobiet jest dom i opieka nad dziećmi, mężczyzn - praca i spotkania w męskim gronie w kawiarnio-herbaciarniach. Maroko jest jednym z państw, w którym z powodzeniem łączą się dwie przeciwstawne religie: chrześcijaństwo i islam. W tym państwie spotkały się ortodoksyjna i miejscowa tradycja na tyle jednak spójnie, by wzajemnie dojść do wspólnego kompromisu. Czczenie świętych chrześcijan krytykują sanniccy muzułmanie, ale do tej pory islamowi i chrześcijaństwu udawało się istnieć w dość pokojowych warunkach.
Dlatego też w Maroku świętuje się festiwale i uroczystości wszystkich wyznań i sekt. W ramach uściślenia świętowania konkretnej uroczystości konieczne jest zwrócenie się do oficjalnych urzędów z uwagi na posługiwanie się na tym terenie kalendarzem księżycowym, w których święta są ruchome i zmieniają się co roku. W świecie muzyki Maroka wyróżnić można cztery główne nurty oraz ich szerokie interpretacje: gnawa, chaabi, muzyka andaluzyjska oraz muzyka Berberów. Obok ręki Fatimy, krzyż d’Agadez jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marokańskich symboli.
W dużych miastach możemy spotkać modnie ubrane, a nawet jadące na motorach panie... Nie jest tak, że chustę traktują one jako wyraz ucisku. Mówią często, że jej noszenie to ich wybór; że chcą zachować skromność, czystość; że dzięki zasłonie mężczyźnie nie traktują ich jako obiekty seksualne, a bardziej doceniają walory wewnętrzne...

najbliższe galerie:

 
Maroko - Aoulouz
1pix użytkownik herika odległość 11 km 1pix
Kraina szafranu
1pix użytkownik dispar odległość 27 km 1pix
Maroko - Poludnie
1pix użytkownik irolek odległość 38 km 1pix
Maroko cz. 3 - Krajobrazy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 44 km 1pix
MAROKO- W kolorze ochry
1pix użytkownik kordula157 odległość 50 km 1pix
Atlas Wysoki 2013
1pix użytkownik anka_i_franek odległość 57 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
heidelberg użytkownik heidelberg(wpisów:19) dodano 10.09.2017 23:42

Bardzo fajne portrety. No i oczywiście interesujące komentarze do zdjęć. Gratuluję

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 02.11.2015 20:36

Ciekawe te spojrzenia… i wiem z własnego doświadczenia, że wcale nie łatwe do uchwycenia w kadrze. Pan dłubiący w glinie z 18 też nie jest mi obcy, do dziś pamiętam jego wzrok ;))))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.11.2015 20:22

baracuda77 - Tak, był w okolicach pałacu Bahia. Widziałam go również w okolicy meczetu, a w 2014 roku krążył po placu Dżemaa el-Fna. Przemieszcza się po całym mieście.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.11.2015 20:18

ak - Bardzo dziękuję. Zapraszam do następnych galerii pt. Essaouira.
Serdecznie pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.11.2015 11:15

Super spojrzenie oko w oko 47;) Czy mężczyznę z portretu 48 spotkałaś w Marrakeszu? O ile mnie pamięć nie myli widziałam jego tam w 2011roku:)
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6324) dodano 02.11.2015 08:48

co do tej nacji mam swoje wyrobione od wielu lat i niezmienne zdanie:) Portrety wyszły super. Pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 01.11.2015 15:49

valt69 - Dziękuję :)

satan - Tło jest najmniej ważne. Ważna jest twarz, bo to ją fotografowałam.

achernar-51 - Miło mi, że galeria się podobała.
Serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 01.11.2015 00:24

Podobało się i to bardzo! Pozdrawiam. :)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 31.10.2015 20:50

Super to 47, chociaż tło takie sobie. Ja też krępowałem się przy fotach i większość mam z zoom'em. Fajne te portrety, przekrojowe ;-)

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 31.10.2015 20:08

Ciekawe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!