m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Moulay Essaouira (Plac Moulaya Hassana), uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów w regionie. Położony jest między portem, a starą częścią miasta i stanowi jedno z ulubionych miejsc spotkań okolicznych mieszkańców. Zwiedzanie zacznijmy od sporego portu, do którego wejdziemy przekraczając grube mury okalające miasto. Niegdyś był to jeden z największych w Afryce ośrodków handlu sardynkami. Dziś życie toczy tu się dość leniwie.
Rybacy wyładowują połowy i naprawiają sieci, a koty o puchatych ogonach i wrzaskliwe mewy czekają na resztki patroszonych ryb. Przy betonowych pirsach kołyszą się żółte i błękitne łodzie i kutry. Mieszkańcy miasta żyją z rybołówstwa (głównie sardynek i morskich węgorzy). As-Sawira (francuska nazwa: Essaouira), to miasto na marokańskim wybrzeżu Atlantyku, położone ok. 170 km na północ od Agadiru i 170 km na zachód od Marrakeszu.
Przed uzyskaniem niepodległości przez Maroko, miasto nosiło nazwę Mogador. Ta nazwa pochodząca z okresu panowania Portugalczyków używana jest obecnie tylko w odniesieniu do pobliskiej wyspy. Miasto zwane dzisiaj As-Sawira założyli w starożytności Fenicjanie, a później przejmowali je kolejno Kartagińczycy i Rzymianie. Jako część rzymskiego imperium, zachodnie wybrzeże Maroka znane było jako Mauritania Tingitana. W 429 roku miasto zdobyli Wandalowie, a cztery lata później przejął je rzymski wódz Belisarius. Od VII do X wieku region znajdował się pod panowaniem arabskiej dynastii Umayyaden, która zajęła również południe Hiszpanii.
W XV wieku marokańskie wybrzeże wraz z miastami As-Sawira, Agadir, Casablancą i Mellila, zajęli Portugalczycy. Budowę portowych umocnień, rozpoczętą przez Portugalczyków w roku 1506, kontynuował sułtan Mulai Abdelmalek. Pod koniec XVIII wieku As-Sawira stało się największym portem Maroka. Plany twierdzy, oraz poszczególnych dzielnic miasta, sporządzał francuski architekt Théodore Cornut. W następnych latach rosło znaczenie As-Sawira jako punktu węzłowego szlaków karawan, rósł też dobrobyt miasta. Po zajęciu As-Sawira przez Francuzów w 1893 r. przerwane zostały jego najważniejsze powiązania handlowe, a tym samym źródła dochodów. W dzisiejszym, niepodległym Maroko, miasto As-Sawira żyje z rybołówstwa, głównie sardynek i morskich węgorzy, oraz z turystyki.
Chodziłam wśród straganów i podziwiałam to, co mieli do zaoferowania. Polska jest ubogim krajem. Głęboko mrożone ryby nie nadają się do jedzenia... ...tutaj jest wszystko świeże, aż prosi się, by kupić cokolwiek... ...Nie mogłam sobie odmówić, oczywiście krewetki i  ryby poszły na pierwszy ogień...
stragany uginają się od ilości ryb i innych przysmaków..  ...serwują owoce morza, w tym kraby wielkie jak bochen chleba. Ryby łowione są w nocy lub nad ranem. Prosto z kutrów trafiają na targ, gdzie kupowane są przez restauratorów. Wybierane są tylko najlepsze okazy. Niezwykłe orientalne mieszanki zaskakują smakiem w połączeniu ich z delikatnym rybim mięsem.
Owoce morza są tu podawane na tyle sposobów, że trudno jest skosztować wszystkich. Warto jednak starać się konsekwentnie realizować taki plan, bo po powrocie do kraju...ZAPOMNIJ :) Można tu smacznie zjeść. Wybór należy do Ciebie...co wybierzesz, to dostaniesz...Przyrządzają błyskawicznie... ...na deser sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy... ...i dalej zwiedzanie miasta, lub łażenie po sukach... Wśród zabytków miasta można wymienić między innymi starówkę oraz dawne wały i forty obronne.
W 2001 roku medyna w As-Sawirze wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Deptak w As-Sawirze Od roku 1998 jest gospodarzem Światowego Festiwalu Muzyki Gnawa, opartej na przedislamskich wierzeniach animistycznych. Mimo, że festiwal skupia się głównie na wspomnianym gatunku muzycznym, poprzez łączenie go z jazzem i reagge, zyskał miano marokańskiego Przystanku Woodstock.
Na południe od portu aż po odległe o 10 km wydmy przylądka Sim ciągnie się szeroka piaszczysta plaża. Łagodny klimat, długa na 10 km plaża i dogodne warunki dla miłośników windsurfingu to wymarzone miejsce na spędzenie zimowego urlopu.

najbliższe galerie:

 
Maroko - Essaouira
1pix użytkownik herika odległość 0 km 1pix
Essaouira - Maroko
1pix użytkownik shell odległość 0 km 1pix
Maroko - mglisty poranek w Essaouirze
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
ESSAOUIRA 1 (MAROKO)
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Maroko,  wrzesień 2015r - cz. IV
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Maroko - Essaouira o zachodzie
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 07.02.2016 11:54

witam z przyjemnością obejrzałam Twoją galerię z tego samego miejsca , widzę ,że i na Tobie niebieskie łódki zrobiły wrażenie :) ja byłam w tym miasteczku tylko jeden dzień i żałuję bardzo ,że nie dłużej bo czuję lekki niedosyt :) pozdrawiam Afrodyto cieplutko :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.11.2015 16:52

tereza - To chyba najbardziej malownicze miejsce w Essaouirze. W Maroko każde miasto ma swój kolor, a piękne są jeszcze błękitne uliczki w Rabacie.
Dziękuję Teresko. Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.11.2015 16:49

charlie - Nie zastanawiałam się dlaczego mają dwa kolory, ale dobrane idealnie. Świetnie się komponują na tle morza.
Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.11.2015 16:47

achernar-51 - To druga część, a dziś będzie ostatnia zamykająca całość Essaouiry. Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.11.2015 16:46

mocar - Tak, byłam na objazdówce cesarskie miasta, choć z cesarstwem nie mają nic wspólnego, ale tak to nazywają. Piękna, intensywna wycieczka, którą każdemu polecam.
Serdecznie pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 04.11.2015 13:44

Miejsce bardzo malownicze,a Maroko fotogeniczne.Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 04.11.2015 09:46

Pięknie :-)
Zastanawiam się tylko, dlaczego część łódek jest żółta a część niebieska ?
Z przypadku czy przyświecał temu jakiś cel ?
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 04.11.2015 00:35

Pisałem już przy okazji poprzedniej galerii, że bardzo ładnie pokazałaś Essaouirę i ta galeria to potwierdza. Pozdrawiam, :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 03.11.2015 22:02

Zauważam po Twoich galeriach że zwiedziłaś cesarskie miasta , ja natomiast zaliczyłem magię południa. Piekne i ciekawe galerire.

Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 03.11.2015 21:39

Właśnie mi o te ruinki chodzi :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.11.2015 21:37

ak - Na wysepkę pływają łódkami, ale tam tak naprawdę nic nie ma, tylko jakieś małe ruiny. Uliczki też pokażę. Galeria będzie jutro.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.11.2015 21:35

paweller75 - Wybór owoców morza jest tak ogromny, że nie jesteś w stanie wszystkiego zamówić. Jesz oczami :) :) :)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 03.11.2015 21:30

super... uliczki też pokażesz ? A na wysepkę z fortecą można jakoś się dostać ?

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 03.11.2015 21:22

Sporo tych owoców morza tam mają ..., też bym się skusił na coś wykwintnego ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!