m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
 Dolina Świątyń to park archeologiczny w którym możemy zobaczyć większe lub mniejsze pozostałości świątyń stawianych starożytnym bogom w podzięce za dobrobyt i zwycięstwa. Pochodzą z VI i V wieku p.n.e. Na zdj. Okolice tuż przed Agrigento.
Dolina Świątyń (Valle dei Templi) obejmuje duży obszar w południowej części starożytnego miasta i zajmuje imponujący obszar ok. 1.800 ha.Na zdj. Droga prowadząca do Agrigento. Nazwa jest myląca, gdyż jest to w zasadzie grzbiet, a nie dolina. Przynajmniej od strony morza tak wygląda.Teren ten w całości został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Świątynia Junony została zbudowana w V wieku p.n.e., a zburzona w roku 406 p.n.e. przez Kartagińczyków. Większość zebranych tu budynków pochodzi z czasów największego rozkwitu miasta, czyli V wieku p.n.e. Wszystkie one reprezentują styl dorycki i powstały z tufu (lokalnej skale wapiennej o intensywnej żółtej barwie). Na zdj. Agrigento.  Swiątynię Hery (Tempio di Giunone). Znajduje się na samym końcu doliny; jest to ciekawa budowla na wpół w ruinie, na samym skraju grzbietu.
 Na zdj. Agrigento, panorama obecnego mista. Świątynia Hery - Widoczne to i ówdzie na kamieniarce czerwone pasma to skutek pożaru, który wybuchł podczas najazdu Kartagińczyków w 406 r. p.n.e. Idąc grzbietem Doliny świątyń mijamy dawniejsze mury obronne ... które z nastaniem chrześcijaństwa służyli również jako miejsce pochówku.... Widoczne otwory to pozostałości ówczesnych grobowców
Owoc opuncji pozostałości po grobowcu chrześcijańskim. Świątynia Concordia. Jest ona praktycznie nienaruszona. Zawdzięcza to między innymi temu, że została przekształcona w kościół chrześcijański w 597 r. Dolina Świątyń- Agrigento / Upadły Ikar i Świątynia Zgody ( Concordia. ) Concordia. W czasach obecnych rozebrano ściany między kolumnami i świątynia wygląda tak, jak w starożytności. autorem rzezby Upadły Ikar jest Igor Mitoraj z Polski
Świątynia Concordia. Świątynia Concordia. Świątynia Concordia. opuncja
Świątynia Concordia. były akwedukt Pozostałe świątynie są w znacznie gorszym stanie. Świątynia Heraklesa , który był jednym z najbardziej czczonych bóstw w starożytnym Akragas, jest najstarszą w dolinie. Agrigento panorama miasta z parku-archeologicznego. Zniszczona przez trzęsienie ziemi, składa się dzisiaj z zaledwie ośmiu kolumn.
Świątynia Heraklesa i jej ruiny Świątynia Heraklesa Świątynia Zeusa Olimpijskiego , zbudowana została dla upamiętnienia bitwy pod Himerą w 480 r p.n.e. Rzut oka z Doliny świątyń na Agrigento panoramę miasta . Uważa się, że była to największa dorycka świątynia , jaką kiedykolwiek zbudowano. Mimo że była używana, wydaje się, jej budowa nigdy nie została zakończona. Budowa została porzucona po inwazji Kartaginy w 406 p.n.e. Świątynia mierzyła ok. 113 x 56 m i miała wysokość około 20 metrów.
Pozostałości świątyni były intensywnie wywożone w 18 wieku do budowy przystani w Porto Empedocle. Na terenie wykopalisk leżą trzy upadłe Tolemony. Pierwszemu brakuje tylko stopy, a pozostałym znacznie więcej. Skąd wzięła się dolina w nazwie miejsca - samo miasto (starożytne i współczesne) leży znacznie wyżej jak widzimy na zdjęciu,i z niego świątynie były widziane jakby w dolinie. Ruiny świątyni Zeusa . Na tle Świątyniy Heraklesa widoczna rzezba wzlatującego Ikara zbliżenie .
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
SYCYLIA i AGRIGENTO
1pix użytkownik olaf43 odległość 3 km 1pix
Zachodnia Sycylia
1pix użytkownik pedro1912 odległość 4 km 1pix
Sycylia - Dolina Świątyń w Agrigento.
1pix użytkownik ru_da odległość 5 km 1pix
Sycylia
1pix użytkownik bartek1979 odległość 11 km 1pix
SCIACCA - COSTA BIANCA
1pix użytkownik przemyslaw odległość 11 km 1pix
Sycylia - Erice, Agrigento, Caltagirone, Taormina
1pix użytkownik magdus odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.02.2017 17:42

A my dotarliśmy, fajne miejsce.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6240) dodano 06.02.2017 16:22

A tu z kolei ja nie dotarłem, mimo, że widziałem Agrigento z kilkunastu kilometrów, będąc na Scala dei Turchi. Nie starczyło czasu, szkoda.
Ale zachciało mi się lodów w Corleone i spotkania z mafią...;)
Serdecznie pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 06.11.2015 08:55

Niesamowite są te zabytki, na pewno takie są też wrażenia... chciałbym kiedyś to przeżyć na miejscu ale na razie muszę pocieszyć się tą wspaniałą galerią.

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:334) dodano 05.11.2015 10:01

ładnie pokazane, lubię antyki
pozdrawiam:0

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 04.11.2015 23:22

Fajnie. Niestety, tu nie dotarłem w czasie pobytu na Sycylii. Pozdrawiam. :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 04.11.2015 23:10

Prawie jak w Grecji :))) Podobało się.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 04.11.2015 20:43

Afrodyto - miło mi ale, Sycylia chyba w nie wielkim stopniu ustępuje Grecji a może i przewyższa :)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.11.2015 20:33

Znakomicie. Pyszna galeria....czułam się zupełnie jak w Grecji. Dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!