m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jestem w marokańskim, około 150 tysięcznym mieście El-Jadida (Al-Dżadida). W języku arabskim znaczy Nowe Miasto. Leży ono około 80 km na południowy-zachód od Casablanki.
W latach 1502-10 Portugalczycy wznieśli tu warownię, wokół której z czasem wyrosło miasto Mazagan. Mimo naporu muzułmanów Portugalczycy utrzymali się w Al-Dżadidzie przez 267 lat. U schyłku XVIII wieku był to ostatni szaniec wiary i przedmurze chrześcijaństwa, broniące się przed naporem zwycięskiego w całej Afryce Północnej islamu. Gdy w końcu się ewakuowali, Arabowie zamknęli warownię na głucho. Przez wiele lat straszyła pustkami, aż na początku XIX w. zezwolono osiedlić się tu Żydom.
Przez wiele lat straszyła pustkami, aż na początku XIX w. zezwolono osiedlić się tu Żydom. Eglise de l’Assomption  (Kościół Wniebowzięcia). Za kościołem znajduje się plac i dalej meczet z wysokim minaretem, który kiedyś był latarnią morską. Portugalczycy zbudowali też kilka kościołów, ale wtopiły się już w otoczenie i są niedostępne dla zwiedzających. Podobnie rzecz ma się z dawną synagogą. Ta portugalska część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 roku.
Eglise de l’Assomption czyli Kościół Wniebowzięcia z XVII wieku. Wybudowany przez Portugalczyków w stylu manuelińskim ,niestety obecnie jest zamknięty. Kawałek dalej od kościoła znajduje się świetnie zachowana portugalska cysterna z 1514 roku. Największe wrażenie w El Jadida robi na mnie Cysterna Portugalska ( Citerne Portugaise). Wstęp kosztuje 10 dirhamów.Przed wejściem słuchamy historii tego miejsca. W pierwszym podłużnym pomieszczeniu dawniej mieściła się zbrojownia, a obecnie jest wystawa. Przed wejściem widzimy na kolumnie plan cysterny.
Na podłodze leżą kule armatnie... Przechodzimy dalej i po schodkach idziemy do cysterny czyli kwadratowego pomieszczenia o boku 34 metrów, w którym strop podtrzymuje pięć rzędów kolumn. Sklepienia cysterny opierają się na pięciu potężnych kolumnach zbudowanych w przez Portugalczyków w stylu gotyku manuelińskiego.
Kolumny te odbijają się w płytkiej wodzie pokrywającej także obecnie kamienną posadzkę, tworząc niesamowitą scenerię. Kiedyś pełna wody, dziś służy turystom za piękną salę, w której można zatracić się w czasie. To bardzo magiczne miejsce. Otwór na środku sufitu wpuszcza trochę światła i refleksy odbijające się w wodzie wśród licznych kolumn robią ogromne wrażenie.
Tu, stojąc samotnie w rogu cysterny, można się zatracić w czasie i przestrzeni. Nie wiadomo, gdzie tu sufit, a gdzie podłoga... Nie wiadomo, bo na ceglanej posadzce wciąż stoi cienka warstwa wody, na środku sufitu zaś przebity jest wąski otwór wpuszczający do środka snop światła. Zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że cysterna została zbudowana w 1514 roku. W tych wnętrzach Orson Welles nakręcił w 1952 roku niektóre sceny słynnego filmu „Otello”. Pierwotnie była arsenałem, później zbrojownią, a dopiero po rozbudowie w 1541 roku, stała się  zbiornikiem  mającym zapewnić wodę pitną załodze i mieszkańcom portugalskiego fortu Mazagan nad Atlantykiem. Jeśli spojrzeć w taflę wody, nie wiadomo, gdzie góra, a gdzie dół. Trudno rozróżnić fantazje od rzeczywistości, bo czy to co widzimy u dołu, to może studnia prowadząca gdzieś w równoległy świat, krainę pełną słońca?
Chwilami ma się obawy, czy to, co widzimy, to nie jest jakaś głębia, że jeśli postawimy nogę, wpadniemy i zatrzymamy się kilka metrów niżej, na żebrowych łukach podłogi. Przed wejściem do pomieszczeń cysterny, nad drzwiami wisi portret obecnego króla Maroka. Na terenie medyny znajduje się posterunek policji. Usytuowany jest  w okrągłej wieży Zwiedzając to urocze miasteczko przekraczasz barierę czasu. Podwórka kamieniczek są małe, ciasne i smutne.
W piekarni całkowity marazm...choć wspaniały chlebek jest ciepły :) Jedynie dobre jedzenie może poprawić mi humor... ...po wspaniałych przekąskach ruszamy dalej, by odwiedzić starą medynę i port... Uliczne targowiska są zawsze pełne ludzi odwiedzających, oglądających i kupujących. Miasto przy portugalskiej fortecy Al-Dżadida jest bardzo przyjazne dla turystów.

najbliższe galerie:

 
Maroko - El-Jadida
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Maroko: Al-Dżadida
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
MAROKO - Al Dżadida
1pix użytkownik paulus odległość 3 km 1pix
AL-DŻADIDA (EL JADIDA )2 MAROKO
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Al-Dzadira
1pix użytkownik stewal odległość 4 km 1pix
CASABLANCA (ad-Dar al-Bayḍ ā )  MAROKO
1pix użytkownik afrodyta odległość 84 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 23:48

surykatka - To prawda Elu. Pośpiech pośpiechem, ale w pamięci zostanie dużo. Dla odświeżenia miejsc, pozostanie parę tysięcy zdjęć :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 06.11.2015 23:00

Szkoda tego pośpiechu, ale i tak co widziałaś , to Twoje :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 22:24

surykatka - Elu, zdjęcia robiłam "z ręki" więc wyszły właśnie tak jak widać. Nie miałam za bardzo czasu na przestawianie aparatu, więc zrobiłam kilka zdjęć w różnych programach i wybrałam te najlepsze. Przy robieniu zdjęć nie wolno się spieszyć, a na wycieczkach przeważnie tak bywa :)
Pozdrawiam cieplutko.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 06.11.2015 22:20

Fajne miejsce ta cysterna.Efekt zdecydowanie fajniejszy na tych ciemniejszych zdjęciach. Pozdrówki:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 16:25

romana - Cysterna, to chyba najbardziej atrakcyjny punkt Al-Dżadidy. Można tam się bawić dowolnie aparatem, tylko trzeba poświęcić trochę czasu. Najlepiej mieć statyw i czas na ustawianie aparatu. Niestety, wycieczki wchodzą jedna za drugą i nie da rady. Ja zrobiłam kilka zdjęć "z ręki", właściwie w pośpiechu, bo czułam na plecach inne obiektywy. Tak to jest na wycieczkach...szybko i czasami niedokładnie :)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 16:10

ak - Dziękuję. Dziś będzie druga część, równie ciekawa. Zapraszam :)
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 16:08

achernar-51 - Powiem tak. W tym miejscu nie narzekałam na nadmiar turystów, pomimo, że był to sierpień. Troszkę tłoczniej było na targowiskach. Wiele lat temu w Stambule byłam w podobnej cysternie. Tamta była znacznie większa i chyba odrestaurowana, bo wyglądała na "nowszą".
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 14:59

achernar-51 - Powiem tak. W tym miejscu nie narzekałam na nadmiar turystów, pomimo, że był to sierpień. Troszkę tłoczniej było na targowiskach. Wiele lat temu w Stambule byłam w podobnej cysternie. Tamta była znacznie większa i chyba odrestaurowana, bo wyglądała na "nowszą".
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 06.11.2015 14:57

achernar-51 - Powiem ta. W tym miejscu nie narzekałam na nadmiar turystów, pomimo, że był to sierpień. Troszkę tłoczniej było na targowiskach. Wiele lat temu w Stambule byłam w podobnej cysternie. Tamta była znacznie większa i chyba odrestaurowana, bo wyglądała na "nowszą".
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.11.2015 09:03

Cysterna w stanie obecnym stanowi fajny plenerek dla fotografów. Pobawiłabym się tam aparatem z przyjemnością.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 06.11.2015 08:56

i znowu tę perełkę zostawiłem sobie do porannej kawy, bo widziałem już wczoraj ale nie smakowało by to tak jak teraz !
Extra !
Pozdrawiam serdecznie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5703) dodano 06.11.2015 00:02

Ja byłem w El-Jadidzie w pochmurny listopadowy dzień. Zaletą było jedynie to, że nie było w ogóle turystów, ale miasto - choć ciekawe i piękne - nie prezentowało się tak ładnie jak w promieniach słońca i na Twoich zdjęciach... A wnętrze Cysterny Portugalskiej kojarzy mi się z którymś z filmów o Indiana Jonesie. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.11.2015 22:31

satan - Te talerze ze zdjęć są właśnie z tej knajpki. Do tego były jeszcze ryby (fotek brak), oraz woda. Za wszytstko zapłaciłam 150 dirhamów (15 Euro). To naprawdę jak za darmo :)
Fotki z bastionów będą jutro w drugiej części.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3307) dodano 05.11.2015 22:22

Ta knajpka z foty 38, to mistrzowie dan rybnych i z owoców morza, za naprawdę nieduże pieniądze. Zajadałem się tam kalamarami aż miło ;-)
Szkoda, ze fotek z bastionów brak...


Pozdrawiam ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!