m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Hel to miasto w woj. pomorskim, w pow. puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Mieści się tam Muzeum Obrony Wybrzeża. Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia Przyjaciele Helu zostało otwarte wiosną 2006 r. Muzeum powstało z inicjatywy sekcji Zabytki Militarne Stowarzyszenia Przyjaciele Helu - dzięki pomocy i wsparciu burmistrza Helu i władz gminy miejskiej Hel. MOW eksponuje swoje wystawy w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej Schleswig Holstein...  oraz na odrestaurowanym własnym staraniem stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego.
W 1940 roku zainstalowano w Helu trzy działa kalibru 406 mm, które były wykonane dla planowanych przed wybuchem wojny niemieckich pancerników typu H i nazwano je Schleswig Holstein. Działa te, po oddaniu strzałów próbnych przeniesiono z Helu do Francji, jako baterię Lindemann. Działa kalibru 406 mm są największymi na świecie, jakie kiedykolwiek były instalowane w bateriach stacjonarnych. Wejście do Muzeum Obrony Wybrzeża. We wnętrzach obiektów muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw, oraz liczne eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel.
Fragment ekspozycji - gabinet lekarski. Łuska i pocisk 406 mm.
Stanowisko ogniowe B2 baterii Schleswig-Holstein. Stanowisko ogniowe B2 baterii Schleswig-Holstein.
Dnia 11 listopada 2006 roku, w święto Niepodległości Polski - zarząd Muzeum Obrony Wybrzeża podjął uchwałę o nadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża imienia komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu. Jednym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie. Muzeum znajduje się tuż przed rogatkami Helu w pobliżu przejazdu kolejowego. Jedną z atrakcji miasta jest latarnia morska. Pierwszą latarnię morską na Helu wybudowano już w roku 1826, a obecną latarnię z 1942 roku wybudowano około 10 metrów na południowy wschód od fundamentu pierwszej latarni.
Tablica upamietniająca wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego. Pochodzenie nazwy miasta nie zostało dotąd jednoznacznie wyjaśnione. W języku staropolskim nazwa Hel oznacza „wydmę, pustkowie, cypel”. I cypel ten był celem mojej wędrówki :) Roślinność półwyspu. Do początku Polski można dotrzeć specjalnie wybudowaną kładką. Idąc kładką można zapoznać się z otaczającą florą, która została opisana na specjalnych tablicach przymocowanych do pomostu.
Plaża w końcówce Helu od strony Morza Bałtyckiego. W Helu znajduje się również prezydencki ośrodek wypoczynkowy wraz z lądowiskiem Mewa dla śmigłowców. Często media podają błędną informację, że rezydencja ta mieści się w Juracie.
I oto on - początek Polski. Zdobyty :) A widoki były przecudne, mimo że to pażdziernik. Widok na końcówkę cypla Mierzei Helskiej.
Hel to początek Polski. Dotarłam na początek Polski. To była moja pierwsza wizyta w Helu.

najbliższe galerie:

 
Hel
1pix użytkownik robert odległość 0 km 1pix
Hel
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Półwysep Helski cz. 2  ( Hel )
1pix użytkownik maskonur odległość 1 km 1pix
Hel
1pix użytkownik mieczysaw odległość 1 km 1pix
Półwysep Helski cz. 3  ( Hel  militarny )
1pix użytkownik maskonur odległość 1 km 1pix
Morskie klimaty- Kuznica Jastarnia i Hel
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2127) dodano 09.11.2015 10:50

Muzeum ciekawe. Aczkolwiek gabinet nie zachęca do wizyt. Dobrze że czasy kiedy gabinety lekarskie tak wyglądały, przeminęły wraz z poprzednimi dekadami.
A sam początek Polski - urocze miejsce :-) Nie byłam, ale może kiedyś dotrę.
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2620) dodano 05.11.2015 09:51

Moia galeria jest słabiutka , byłem tam ostatnio 5 lat temu i nie miałem dobrej pogody i dlatego tak marnie to sie prezentuje.
Dzięki :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4916) dodano 04.11.2015 23:29

Byłem w Helu z 10 lat temu. Twoja galeria sprawiła, że wpisuję go na moją listę na jedną z wiosennych wycieczek... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 04.11.2015 20:38

Pięknie. Zdjęcie 44 powalające. Bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam.

maria37 użytkownik maria37(wpisów:189) dodano 04.11.2015 20:33

Mocar,dzięki za odwiedziny.Niestety wszystkich zakątków Helu nie poznałam,ale wierzę że tam jeszcze wrócę,bo miejsce mnie urzekło. Twoja galerię też oglądałam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2620) dodano 04.11.2015 20:29

No pięknie to pokazałaś - w tym miejscu spędziłem dwa lata bezpłatnych wczasów ufundowanych przez MON, Marynarka wojenna , to były czasy !
dzięki i pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!