m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Na przeciwko świątyni katolickiej znajduje się meczet Ibrahima Al-Chalila, Grande Mosquee. Dwie ulice dalej obejrzeć można kościół św. Antoniego Padewskiego. W najważniejszym miejscu Al-Dżadidy jest więc przewaga świątyń katolickich nad muzułmańskimi. Mury wydają się długie, ale wystarczy zagłębić się w uliczki, by przekonać się, jak maleńka to dzielnica. Co rusz utykam w ślepym zaułku, na podwórkach tak małych, że dwóch urwisów nie daje rady grać w piłkę. Zawilgotniałe domostwa zdają się być w stanie rozpadu.
W niektórych miejscach ząb czasu już skonsumował wyższe piętra. Na dachach, upstrzonych zardzewiałymi talerzami anten, suszą się ubrania. Są tu też budynki, które miały więcej szczęścia i w nich wciąż mieszkają ludzie. Wszędzie rozłożone są stragany, które bezpośrednio są również mieszkaniami. Metaloplastyka, to jedno z ciekawszych zajęć Marokańczyków w tym maleńkim mieście.
Do fortecy prowadzą dwie położone blisko siebie bramy. Po murach można spacerować, spoglądając poprzez blanki, na spokojne miasto, lub na morze z kolorowymi łódeczkami wokół portu. Bladożółte ściany bastionów obrastają od dołu wodorosty. Na mulisto skalistym brzegu można spotkać spacerujące osoby. Zbierają muszelki i wszystko, co wyrzuci morze. Tuż za murami wyrasta długie molo zwieńczone latarnią morską. Al-Dżadida wyrosła na cyplu wysuniętym w kierunku północnym i z trzech stron otacza ją morze.
Wzdłuż brzegu prowadzi wygodny szeroki chodnik, jednak odradzam spacer tym deptakiem. Lepiej iść na plażę na południe od starego miasta. Przyjemne wrażenie sprawia także spacer po murach obronnych. W rogach starówki ulokowane zostały 4 bastiony. Od północnego wschodu mury wieńczy bastion St. Sebastian, który kiedyś był siedzibą Inkwizycji. Idąc na południe dotrzemy do Bastionu de’l Ange, z którego widok wydaje się być najciekawszy. Po zachodniej stronie wejść można na bastion du St. Esprit i Bastion St. Antoine. Niestety, nie mogliśmy wejść na twierdzę, ponieważ kręcony był program MasterChef Warte uwagi i odwiedzenia są również: Stary Port rybacki i handlowy ... W porcie znajduje się również latarnia morska.
Ufortyfikowany port w Maroku, założyli nad Atlantykiem Portugalczycy, obecnie miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dawno, dawno temu, kiedy Portugalia była jeszcze potęgą, Portugalczycy przybyli na zachodnie wybrzeże Maroko i założyli tu miasto, które nazwali Mazagão (szerzej znane jako Mazagan). Było to w okolicach 1502 r. Dopiero w 1769 r. miasto zostało podbite przez marokańskiego sułtana Muhammada III. Portugalczycy wynieśli się do Brazylii, gdzie założyli Nova Mazagão, czyli Nowy Mazagan.
Stary Mazagan został marokańską Al-Dżadidą, ale wpływy portugalskie nadal można tu dostrzec. Pozostałości portugalskiego miasta w Al-Dżadidzie wpisano w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1820 roku, sułtan Mulaj Abd ar-Rahman wziął się do odbudowy Al-Dżadidy.
Naprawiono uszkodzone bastiony i mury, ciasno otulające starą część miasta. Dzięki odbudowie to dziś jeden z najlepiej zachowanych przykładów portugalskiej architektury obronnej. Nad brzegiem oceanu zobaczymy dzielnicę żydowską, mury obronne oraz działa podobne do tych z As-Sawiry. Portugalczyków od dawna tu nie ma, lecz ich fortece, choć podgryzane przez fale, trzymają się mocno. Po obejrzeniu portugalskiej części, jedziemy przez nowocześniejszą część miasta. Przy placu dominują: Grande Poste, Wilaya (Prefektura) z wieżą zegarową oraz Palais de Justice. Al-Dżadida znana tez jako El-Jadida to miasto, gdzie przyjeżdża się, obejrzeć portugalską fortecę, której armaty wciąż wychodzą na morze i strzegą portu.
Do miasta warto przyjechać również po to, by zobaczyć starą, podziemną cysternę na wodę. Jej piękno może się równać tylko z tą w Stambule. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
MAROKO - Al Dżadida
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Al-Dzadira
1pix użytkownik stewal odległość 2 km 1pix
Maroko: Al-Dżadida
1pix użytkownik doracz odległość 3 km 1pix
AL-DŻADIDA (EL JADIDA)1 MAROKO
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Maroko - El-Jadida
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix
Maroko.  Safi i Al Dżadida
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 82 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 08.11.2015 22:22

valt69 - Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 08.11.2015 22:21

paweller75 - Niestety stała wszędzie policja i ochrona. Wstęp był wzbroniony dla turystów.
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 07.11.2015 15:45

Mnóstwo edukacyjne.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 07.11.2015 00:37

Master Chefa kręcili i nie można było tam wejść ..., ja tym bardziej bym tam poszedł, na degustację ..., kiedyś zacząłem nawet oglądać ten program i jestem pod dużym wrażeniem tych ludzi, co potrafią przyrządzić:)))
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 06.11.2015 22:15

ak- Jeżeli wszystko wróci do normy, to wybierz się do Maroko. Naprawdę jest tam co zwiedzać i podziwiać. W następnej galerii pokażę Meknes z jego wszystkimi cudami :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 06.11.2015 21:59

Przypadły, bo .... wyprawa z września spaliła na panewce. Oglądam co straciłem, mam nadzieję, że nie bezpowrotnie. Ciężko rozchorował się prywatny przewodnik znajomy i na dodatek tubylec. Wolę poczekać, aż się odchoruje do woli. Lepszego nie znajdę. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 06.11.2015 21:53

ak - Z Al-Dżadidy tylko tyle co pokazałam w dwóch galeriach. Miasteczko małe, więc atrakcji tylko tyle. Jest mi bardzo miło, że moje marokańskie galerie tak przypadły Ci do gustu. Dziękuję bardzo.
Serdecznie pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 06.11.2015 21:42

zrobiłem sobie małą kawunie i spokojnie oglądnąłem te świetne klimaciki :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!