m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Jastrzębia Góra to  najbardziej wysunięta na północ miejscowość Polski. W okresie letnim stanowi wieś turystyczną z trzema kąpieliskami, ja odwiedziłam ją w październiku. Jastrzębia Góra jest położona nad Morzem Bałtyckim, w północno-zachodnim krańcu Pobrzeża Kaszubskiego. Najdalej wysunięty na północ punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze, niedaleko centrum miejscowości. Jego okolica jest oznaczona pomnikiem Gwiazda Północy  Sam pomnik jest ulokowany w umownym miejscu, otoczonym deptakiem, położonym dostępnie na klifie, nieco na południe od rzeczywistego punktu ekstremalnego, znajdującego się poniżej na plaży. Jastrzębią Górę charakteryzuje wybrzeże klifowe.
W zachodniej części nadbrzeże dochodzi do wysokości 33,2 m n.p.m. Pas wybrzeża Jastrzębiej Góry stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza wzmianka o Jastrzębiej Górze pochodzi z okresu międzywojennego, kiedy to po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zbudowano tu pierwszy dom.
Do tego momentu tereny dzisiejszej Jastrzębiej Góry były jedynie jałowymi i niedostępnymi  pastwiskami, na których wypasano gęsi. Począwszy od 1920 r. Jastrzębia Góra stała się popularnym ośrodkiem spotkań wakacyjnych elity, głównie z Warszawy. Wypoczywali tu między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki.
Pomnik na pamiątkę powrotu króla Zygmunta III ze Szwecji u wejścia do Lisiego Jaru. Lisi Jar. We wschodniej części Jastrzębiej Góry znajduje się wąwóz Lisi Jar o długości ok. 350 m. „Lisi Jar” stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet do 50 metrów.
Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, tworzące mikroklimat okolicy. Niegdyś wąwóz ten miał ok. 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza sprawiło, że dziś ma tylko 350 m długości. W Jastrzębiej Górze znajdują się dwie latarnie morskie - stara i nowa. Mimo nazwy, nowa latarnia morska w Rozewiu to ta już nieczynna.
Latarnia morska Rozewie nosi imię Stefana Żeromskiego. „Stara latarnia” - to czynna do dziś latarnia z 1822 roku, poddana dwóm istotnym modernizacjom w: 1910 roku i w 1978 roku).

najbliższe galerie:

 
Jastrzębia Góra zimą
1pix użytkownik goldgrass odległość 0 km 1pix
Jastrzebia Góra i Chłapowo/k Władysławowa
1pix użytkownik krzychu odległość 0 km 1pix
ROZEWIE
1pix użytkownik patryk80 odległość 2 km 1pix
Kaszuby
1pix użytkownik henia odległość 4 km 1pix
Karwia
1pix użytkownik matviey odległość 6 km 1pix
Było takie lato. .
1pix użytkownik elle odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
mariusz4735 użytkownik mariusz4735(wpisów:180) dodano 07.11.2015 23:58

bardzo dobre wspomnienia mam z tą miejscowością byłem w Jastrzębiej ok.15 lat temu na koloniach i zawsze chciałem tam wrócić, jeszcze się nie udało ale na pewno się nie poddam! :) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!