m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej świetności. Co więcej, miejscowość ta przez wielu uważana jest za „Wersal Maroka” lub ” Mały Paryż”, pozostając jednocześnie oazą ciszy i spokoju. Oddalone o 60 km od Fez i 150 km od Rabatu, Meknes, bywa często omijane przez turystów. Ci, którzy decydują się je odwiedzić, zatrzymują się tu jedynie na jeden lub dwa dni. Jest to wielki błąd, gdyż Meknes ma niewiarygodnie dużo do zaoferowania. Urok i atmosfera tego miejsca zachwycą każdego, kto postanowi zostać tu na dłuższą chwilę. Spacery po mieście pomogą zrozumieć i poznać historię nie tylko dawnej stolicy Maroka, ale i całego kraju. Meknes może pochwalić się długą i bogatą historią. Jest jednym z czterech miast cesarskich Maroka.
Historia tego miejsca oficjalnie rozpoczęła się na początku X w., kiedy z gór Atlasu Średniego przybyło w okolice płaskowyżu Sais (Saïs) berberyjskie plemię Meknassa. Do gwałtownych zmian w Meknes doszło po 1672 r., kiedy to Mulaj Ismail ustanowił je stolicą kraju, którą pozostało do 1727 r. Najbardziej bezlitosny władca w historii Maroka nie szczędził ani ludzi, ani pieniędzy, by rozbudować i upiększyć swoje miasto. Okrutna legenda głosi, że jeśli Ismail nie był zadowolony z efektów pracy robotników, to brutalnie ich zabijał, a ich krew kazał mieszać z cementem służącym do dalszej budowy. Co więcej, część materiału użytego do budowy pochodziła z rabieży dokonanych w Volubilis i Marrakeszu.
Jednym z wizjonerskich pomysłów tego władcy jest niedokończony olbrzymi kompleks pałacowy. Na jego rozkaz wybudowano także mnóstwo mniejszych pałaców i pałacyków, bibliotek, szpitali, łaźni i meczetów.
O rozmachu sułtańskich budowli świadczą  zamknięte dla zwiedzających ogrody królewskie, potężne spichlerze z innowacyjnym jak na owe czasy systemem klimatyzacji ... Mulaj Ismail ,urodził się w  1645 w Ar-Risani. Zmarł  21 marca 1727 w Meknesie. Drugi sułtan Maroka z dynastii Alawitów, syn Mulaja Alego asz-Szarifa, władcy Tafilalt. Objął tron w 1672 roku po swoim bracie Mulaju Raszidzie. Początkowo musiał tłumić powstania żądnych władzy krewnych oraz sprzeciwiających się jego panowaniu plemion, zanim mógł poświęcić się rozbudowie kraju. Zrestrukturyzował siły zbrojne i stworzył nową armię z blisko 40 tysięcy sudańskich niewolników. Dzięki niej udawało mu się trzymać w szachu różnorodne plemiona Berberów i Beduinów, które sprzeciwiały się forsowanej przez niego jedności państwa. Mulaj Ismail zdobył także angielski bastion w Tangierze (w 1684) oraz hiszpański fort w okolicach Al-Araisz (1689), a także Asilę i pobliskie tereny nad Oceanem Atlantyckim (1691).
Swoje bezpieczeństwo oparł na elitarnej gwardii zwanej Bukhari, w skład której wchodzili trenowani od młodości, wyselekcjonowani pod względem warunków fizycznych czarnoskórzy niewolnicy.  Gwardia ta stanowiła najlepiej wyszkoloną i wyposażoną formacje wojskową w państwie. Pod rządami Mulaja Ismaila nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy Maroka. Rozkwitł handel z Europą, zwłaszcza z Francją i Wielką Brytanią. Rozwój ten umożliwił wzmożoną działalność budowniczą. Oprócz umocnień obronnych wokół Meknesu (dokąd przeniesiono stolicę z Fezu) powstały tam też nowe rezydencje i pałace. Wiele wzniesionych w tym czasie budowli przetrwało do dzisiaj i stanowią one wizytówkę miasta (m. in. największa w Maroku brama Bab al-Mansur).
Ściany tej twierdzy miały grubość od 1,5 do 3 metrów, by w następnym pomieszczeniu nie było słychać jęków torturowanych niewolników. Po śmierci Mulaja Ismaila rozgorzały zacięte walki o sukcesję do tronu między jego siedmioma synami, które doprowadziły do upadku potęgi państwa i anarchii. Dopiero za sułtana Muhammada III (1757-1790) udało się na nowo zjednoczyć Maroko.
Prochy Mulaja Ismaila spoczywają obecnie w jego mauzoleum w Meknesie. Meknes, to miasto założone przez Sułtana - Tyrana, Mulaja Ismaila. Wojowniczy władca, który toczył wojny ze wszystkimi sąsiadami, korzystając ze zdobytych jeńców jako darmowej siły roboczej, otoczył miasto wysokimi murami, w które nierzadko „wmurowywano” niewolników, nie mogących już pracować. O rozmachu sułtańskich budowli świadczą także stajnie na 12 tysięcy koni, niestety obecnie stajnie są w stanie ruiny.
W jego olbrzymich stajniach stało 6 tysięcy osiodłanych koni, gotowych w każdej chwili do walki ( a drugie tyle odpoczywało). Aby nakarmić taką masę zwierząt, obsługujących ich ludzi i wojsko, zbudowano ogromne silosy do przechowywania zboża, o tak doskonałej wentylacji, że nic się nie psuło. Jeśli uruchomić wyobraźnię, można uświadomić sobie, jak to miejsce wyglądało w czasach świetności... ...ile osób obsługiwało stajnie, by krwiożerczy władca był zadowolony.... ...nikt nie chciał zostać częścią murów, choć wielu się to zdarzyło.... Sam sułtan chciał dorównać Ludwikowi XIV i nawet oświadczył się o rękę francuskiej księżniczki.
Król „słońce” nie zgodził się. Być może dlatego, że sułtan miał nie najlepszą opinię, również jako małżonek. Posiadał już 500 żon i nałożnic oraz niezliczone zastępy synów, których karał przez ucinanie rąk i nóg. Córek nikt nie liczył, gdyż z reguły duszono je tuż po urodzeniu. Król słońce porównując pałace Ismaila, powiedział, że nigdy nie dorównają Wersalowi, ponieważ tamto miejsce wszędzie otacza woda i fontanny. Poruszyło to mocno Mulaja Ismaila . Powiedział do króla słońce, że będzie miał Morze Wody. Tak też się stało. Kazał wybudować ogromne zbiorniki wody, na wzór wersalskich.
Usytuowany wewnątrz murów basen stale napełniany był wodą z gór na wypadek oblężenia. Dziś jest to piękne turystyczne miejsce. W samym sercu medyny wznosi się Wielki Meczet. Niestety 19 lutego 2010 r. doszło do zawalenia się ozdobionego zieloną mozaiką minaretu. Prawdopodobną przyczyną katastrofy były niszczycielskie skutki ulewnych deszczy. Pod gruzami minaretu oraz części dachu zginęło 41 osób, a ponad 80 zostało rannych.
Zwiedzając stajnie Mulaja Ismaila, zachwycamy się techniką budowlaną. Jednak, kiedy pomyślimy o tragediach rozgrywających się w murach, które nie przepuściły ani jednego krzyku, zachwyt zmienia się w niesmak. Mulaj Ismail miał ogromne ambicje aby z Meknes zrobić Paryż Afryki Północnej.
Za jego panowania ponad 25 tysięcy niewolników budowało stolicę. Najsłynniejsze monumenty to pałac Dar El Makhzen, meczet Sisi Said oraz 6 bram prowadzących do mediny....(cdn)

najbliższe galerie:

 
Maroko.  Meknes
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 2 km 1pix
Maroko - droga z Fez do Rabatu - film
1pix użytkownik filmdil odległość 2 km 1pix
Spoko Maroko
1pix użytkownik atropacz odległość 2 km 1pix
Maroko - królewskie Meknes
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix
MEKNES 2 Wokół El- Hedim [MAROKO]
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
MAROKO - Meknes
1pix użytkownik paulus odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 10.11.2015 17:06

charlie - Te legendy opowiadali nam przewodnicy. Znalazłam również podobne w przewodniku po Maroko. Pewnie jakaś prawda w tym jest, choć mnie nie do końca chce się wierzyć w te legendy.Zapraszam do następnych galerii z cyklu Meknes.
Serdecznie pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 10.11.2015 10:51

Bardzo ciekawe miejsce pokazałaś. A opowieść - pierwsza klasa, choć przyznać trzeba że w niektórych momentach wyobraźnia działa aż za bardzo.
Używanie niezdolnej do pracy siły roboczej jako budulca... straszne. Ale cóż... takie czasy...
Pozdr.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 22:28

ak- Dziękuję, to bardzo miłe. Z przyjemnością to robię.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 09.11.2015 22:15

Afrodyto, nikt nie rodzi się z wiedzą, trzeba ją nabyć, a liczy się bardzo też umiejętność i chęć dzielenia się tą wiedzą z innymi :)
Ty umiesz. To wielka zaleta :)
Pozdrawiam serdecznie. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 22:04

ak- Opisy do galerii pochodzą z różnych źródeł, z przewodnika po Maroko oraz z internetu. Część z tego, czego wysłuchałam od przewodnika oprowadzającego nas po tych wszystkich przybytkach. Biuro, z którego byłam na wycieczce ma jedną z zalet. Obsługa grupy w systemie Tour Guide. (Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający wygodny sposób zwiedzania. Można się oddalić od przewodnika, swobodnie robić zdjęcia, jednocześnie słysząc, co mówi.)
Wiem, że uwielbiasz ruinki, tak jak ja :) Dziękuję za zainteresowanie galeriami z Maroko.
Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 09.11.2015 20:42

na chwilkę przedtem, a teraz na długo :) miło było poczytać opisy, świetne, no i jeszcze raz pobiegać pod łukami stajni :)
Wiesz, że uwielbiam ruinki wszelkie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 19:28

ak- Teraz będą galerie z Meknes. Tam jest sporo do pokazania, więc rozłożyłam to na cztery pokazy.Dziękuję, że wpadłeś na chwilkę.
Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 09.11.2015 17:42

super ! jeszcze tu wrócę całkiem wieczorkiem po zajęciach, teraz mały oddech :) i do galopu ! ... fajnie, że zamieściłaś listę, to też odwiedzę całość :)
Pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 17:14

strabsenfilm - Miło mi, że zajrzałeś do mojej galerii. Obejrzałam wszystkie Twoje filmy i byłam zachwycona tym co widziałam u Ciebie i w rzeczywistości. Maroko jest piękne i warto go zobaczyć. Z Meknes będą jeszcze 3 galerie, bo to co pokazałam, to preludium.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 09.11.2015 16:58

Wróciły wspomnienia z Meknes:)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 15:48

achernar-51 - Skoro nie byłeś w Meknes, to zaprowadzę Cię w czterech galeriach we wszystkie piękne miejsca, które właśnie w tym mieście należy odwiedzić. Jest co oglądać i czym się zachwycać.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2015 15:46

irena2005n - Witaj Irenko. Będąc w Maroko odwiedziłam mnóstwo pięknych i ciekawych miejsc. Nie wiem czy oglądałaś wszystkie poprzednie galerie z Maroko. Było ich sporo i będzie jeszcze kilka :) Zapraszam serdecznie.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 09.11.2015 14:46

Podczas moich podróży do Maroka jakoś nie miałem okazji dotrzeć do Meknes. Z tym większym zainteresowaniem obejrzałem Twoją ciekawą galerię. Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 09.11.2015 14:20

Do niesamowitego miejsca udało Ci się dotrzeć....chyba trochę zazdroszczę i pozdrawiam...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!