m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wizytówką Meknesu jest największa w Maroku arabska brama, bogato zdobiona Bab al-Mansur. Brama została wzniesiona w pierwszej połowie XVIII wieku przez sułtana Abdullaha ibn Ismaila. Tutaj mniejsza z bram Bab Dżami an-Nuwar. Jednak jej budowa rozpoczęła się już za panowania jego ojca, Mulaja Ismaila, jednego z najsłynniejszych władców z dynastii Alawitów. Za jego panowania historyczne centrum Meknesu otrzymało też wygląd zbliżony do współczesnego. To wówczas wzniesiono potężne mury, większość bram, pałac sułtański i pałacową dzielnicę. Bab el-Mansour. Do budowy Meknesu wykorzystano częściowo kamienie z położonych w pobliżu miasta rzymskich ruin Volubilis. Przykładem takiego wykorzystania rzymskich elementów architektonicznych są dwie marmurowe kolumny po bokach bramy Bab al-Mansur.
Najlepiej zwiedzanie rozpocząć od placu Place el-Hedim, który jest największym w tej części miasta i wszędzie łatwo z niego trafić. Sercem Meknès medyny jest Place el-Hedim. Duży plac naprzeciwko Bab el-Mansour. Zbudowany przez Mulaja Ismaila, pierwotnie używany do ogłoszeń królewskich i publicznych egzekucji. Można wygodnie usiąść na górze w jednej z kawiarni i obserwować toczące się tutaj życie. Na południu, imponująca monumentalna brama Bab el-Mansour prowadzi do cesarskiego miasta Mulaja Ismail.
Bab Dżami an-Nuwar. Na zachód od mellah, czyli żydowskiej dzielnicy, znajduje się centrum starówki. Można się do niej dostać poprzez bramę Mansura (Bab el-Mansour), która sama w sobie jest wspaniałym zabytkiem. Nazwa bramy pochodzi od nazwiska jej architekta. Budowla ukończona została w 1732 r., czyli pięć lat po śmierci Ismaila, który zlecił jej wybudowanie. Misterne zdobienia z mozaiki zachwycają i sprawiają, że ogromna brama sprawia wrażenie delikatnej, ażurowej konstrukcji. Co więcej bramę zdobią starożytne kolumny z Volubilis.
Główny plac el-Hedim Późnym popołudniem Place el Hedim w sercu Meknes zamienia się w tętniące życiem miejsce, trochę jak w Dżemaa el Fna w Marrakeszu. W porównaniu do tego ostatniego muszę przyznać, że tutaj tłum jest mniejszy (znacznie mniej turystów niż w Marrakeszu). Otaczające mury miejskie i bramy Bab Mansour czynią ten plac, na poziomie architektonicznym znacznie bardziej pięknym i ciekawym.
Wąskie uliczki starego Mellah są w zachodniej części medyny. Medyna jest dumą Meknes, uhonorowaną poprzez wpisanie jej w 1996 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Burzliwa historia spowodowała, że jest ona oryginalną mieszanką stylów architektonicznych. Tradycje arabskiej ornamentyki łączą się tutaj z elementami francuskimi w harmonijną całość.
Po niekończącym się, fascynującym labiryncie wąskich uliczek, zaułków i maleńkich placyków można spacerować bez końca. Odkrywanie ich tajemnic wciąga turystów bez reszty.
Wejście do medyny to podróż do zupełnie innego świata. Wszechobecna ceramika zalewa wszystkie targowiska. Kwartały starego miasta podzielone są według specjalizacji urzędujących tam kupców i rzemieślników. Są uliczki pełne berberyjskich i tuareskich dywanów, uliczki dosłownie pokryte ubraniami (przeważnie chińskimi)... ...Uliczki z malutkimi restauracyjkami serwującymi doskonałą kuchnię ... ...oraz uliczki rzeźników, gdzie można kupić wielbłądzi garb albo łeb.
...ciasteczka i słodycze...tak słodkie, że bardziej być nie mogą słodkie... Niezwykle fotogeniczne zaułki z kopcami przypraw, górami orzechów i oliwek większych od śliwek. Marokańczycy kochają cukier, więc ciastka zawierają 80 procent cukru... Suszone i kandyzowane owoce poukładane misternie, przyciągają wzrok i pobudzają ślinianki do pracy. Przyprawy...zapachy i kolory poruszają zmysły.... Budka policjanta, bez policjanta, więc ruch odbywa się własnymi zasadami....
Muzeum Meknesu. Przez bramę z pięknymi kutymi zdobieniami wchodzimy do środka. To miejsce pełne różnych zabytków. Dzięki informacjom od przewodnika wzbogacamy naszą wiedzę na temat panujących złych i dobrych. Właściwie szczególnie zachwycają tu bramy. Podobnie jak w przypadku Agadiru, także i w Meknes ogromnych zniszczeń dokonało trzęsienie ziemi. Doszło do niego w  1755 r. i niestety wstrzymało ono rozwój Meknes i całkowicie pozbawiło go znaczenia politycznego.
Na początku XX w. zostało ono wybrane na główną kwaterę okupacyjnej armii francuskiej i z tego względu stało się areną wielu krwawych starć pomiędzy Marokańczykami a Francuzami.
Meknes wróciło do łask rządu dopiero po odzyskaniu przez Maroko niepodległości w 1956 r. Wówczas to przystąpiono do intensywnej odbudowy i modernizacji miasta.

najbliższe galerie:

 
Maroko - królewskie Meknes
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
MEKNES 3 Mauzoleum Mulaja Ismaila[MAROKO]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
MAROKO - Meknes
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Maroko.  Meknes
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Maroko - droga z Fez do Rabatu - film
1pix użytkownik filmdil odległość 3 km 1pix
Spoko Maroko
1pix użytkownik atropacz odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 14.11.2015 16:25

Piękna ta brama w Meknes:) A skorup trochę sobie przywiozłam z Maroka:)
pozdrawiam:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 12.11.2015 14:14

Zapach tych przypraw pewnie był odurzający? Widać, że zachwycił Cię ten kraj. Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 12.11.2015 11:54

Ciekawość mnie trochę zżera... czy te ceramiczne cudeńka (31/32) nie pochodzą oby z ChRL ?
Bo te nasze ciupagi z Krupówek to od dawna już ze wschodu przypływają... :-)
Brama zaiste piękna.
Pozdr.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 22:44

paweller75 - Może by nie zaszkodziły, ale słodyczy byś miał dość na długo. Marokańczycy kochają cukier i żałują go w żadnych wyrobach oraz napojach. Ja zjadłam ogrom tych słodkości, a schudłam właśnie w Maroko 3 kg. Fakt, że chodziłam bardzo dużo, no i temperatura zrobiła swoje.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 22:41

ak- Miło mi, że marokańskie galerie tak przypadły Ci do gustu. Nawet nie wiedziałam, że tyle ich już wystawiłam, a będzie jeszcze kilka :) :) :)
Serdecznie pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 10.11.2015 22:20

Na takim słodyczowym targowisku chętnie bym spróbował wszystkich słodkości, ale nie wiem, czy by mi to na dobre wyszło ..., pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 10.11.2015 21:49

w tej galerii najbardziej zwróciło moją uwagę street foto... wspaniałe i ciekawe kadry, co nie znaczy, że reszta nie jest interesująca ! Bo jest ... oczywiście tak zdjęcia jak i opisy super.
Pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 21:11

klavertjevier - Oj, ja też. Próbowałam, co się dało :) Wszystko słodkie, ale dobre. Najbardziej smakowały mi figi. Po prostu świetne. Wielbłądzi garb i łeb nadają się bardziej na wystawę, ale skoro leżą na straganach, to zapewne ktoś to kupuje.
Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 10.11.2015 21:00

Ten wielbłądzi łeb lub garb to nie dla mnie, ale te stosy ciasteczek i suszonych owoców, jak najbardziej... Uwielbiam te uliczki działające na zmysł węchu i smaku.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 17:14

satan - Będą jeszcze u mnie 2 galerie z Meknes. Na pewno znajdziesz to, co widziałeś lub to, co widzieliśmy razem :)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 17:13

achernar-51 - Mówiłam, że zabiorę Cię do Meknes w 4 galeriach i musi to na początek wystarczyć. Mam nadzieję, że tam kiedyś zawitasz.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 17:12

mocar - Dziękuję bardzo, ale ja to robię dla Was :) :) :) Nie chcę, żebyście się nudzili. Te galerie dla mnie to wielka przyjemność.
Serdecznie pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 10.11.2015 17:10

rozmusiaki - Witam serdecznie. Nie próżnowałam ani chwili, materiału moc, tylko czasu brak, żeby to wszystko ogarnąć. Anie, nie...do Maroko trzeba jechać i zobaczyć to własnym okiem :) :) :) Zapraszam do oglądania kolejnych galerii, bo to jeszcze nie koniec.
Serdecznie pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 10.11.2015 17:02

Byłem w Meknes jakieś 2 tyg po Tobie, ale skupiłem się głównie na mauzoleum i medynie, a także na obserwacjach miejscowych z poziomu kawiarenek ;-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5726) dodano 10.11.2015 15:22

No, to żałuję, że nie dotarłem do Meknes... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 10.11.2015 15:11

Ja równiez podpisuje sie pod słowami Rozmusiaków - jeśli można i podziwiam Maroko jak i ogrom Twojej pracy Afrodyto.
Pozdrawiam serdecznie:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 10.11.2015 14:41

Cześć Afrodyto,
Tak sobie oglądam te Twoje galerie z Maroka i muszę powiedzieć,że nie próżnowałaś tam wcale ...
Materiału moc przywiozłaś,po którym już chyba nie muszę jechać do Maroka :))
Pozdrawiam serdecznie !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!